مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

صفر تا صد تحصیل پزشکی در روسیه

خلاصه مقاله : تحصیل پزشکی در روسیه برای افرادی که به دنبال اخذ مدرک پزشکی معتبر با هزینه کمتر هستند یک گزینه عالی محسوب می شود. دانشگاه های پزشکی روسیه استانداردهایی در حد دانشگاه های اروپایی و گاهی حتی بیشتر از بعضی دانشگاه های اروپایی دارند. به همین دلیل این مقاله را به موضوع تحصیل پزشکی در روسیه و تحصیل پزشکی در مسکو اختصاص داده ایم.
صفر تا صد تحصیل پزشکی در روسیه

صفر تا صد تحصیل پزشکی در روسیه

فهرست مقاله
صفر تا صد تحصیل پزشکی در روسیه
صفر تا صد تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه برای افرادی که به دنبال اخذ مدرک پزشکی معتبر با هزینه کمتر هستند یک گزینه عالی محسوب می شود. دانشگاه های پزشکی روسیه استانداردهایی در حد دانشگاه های اروپایی و گاهی حتی بیشتر از بعضی دانشگاه های اروپایی دارند. به همین دلیل این مقاله را به موضوع تحصیل پزشکی در کشور روسیه و تحصیل پزشکی در مسکو اختصاص داده ایم.

شرایط اولیه تحصیل پزشکی در روسیه

برای تحصیل پزشکی در روسیه باید مدرک زبان زبان روسی داشته باشید. چنانچه مدرک زبان روسی ندارید باید در دوره‌ای به نام پادفک شرکت کنید. در دوره پادفک دوره های زبان روسی٬ زیست و شیمی را خواهید گذراند. پس از اتمام آن که تقریباً یک سال طول می‌کشد. در دانشگاهی که مایل هستید امتحان خواهید داد و شانس خود را برای ورود به دانشگاه های روسیه امتحان خواهد کرد.
پادفک در دانشگاه‌های روسیه برگزار می‌شود و برای ثبت نام در آن محدودیت وجود ندارد. همچنین شما می توانید دوره پادفک را در یک دانشگاه سپری کنید اما برای تحصیل پزشکی در روسیه دانشگاه دیگری انتخاب کنید.

تحصیل به زبان انگلیسی

توجه داشته باشید که تقریبا یک سال است که وزارت بهداشت ایران تحصیل به زبان انگلیسی را از تایید خارج کرده است. بنابراین بهتر است برای تحصیل پزشکی در کشور روسیه به زبان روسی اقدام کنید و در صورت نداشتن مدرک زبان روسی در دوره پادفک شرکت کنید.

اگر قرار نیست بعد از تحصیل به ایران برگردید و تمایل دارید از کشور روسیه به یک کشور دیگر مهاجرت کنید. در این صورت می توانید با ارائه مدرک زبان انگلیسی در یکی از دانشگاه‌های این کشور رشته پزشکی بخوانید. پس از اتمام دوره به یک کشور دیگر مهاجرت کنید. مدت تحصیل پزشکی در این کشور 6 سال و مدت تحصیل دندانپزشکی پنج سال است. گذراندن دوره پادفک هم ۱ سال است.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

"صفر

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه یکی از دیگر چیزهایی است که باید برای تحصیل پزشکی در مسکو یا سایر شهرهای روسیه در نظر بگیرید. هزینه های تحصیل پزشکی در دانشگاه های این کشور یکسان نیستند و بستگی به دانشگاهی دارد که انتخاب می کنید. برای تحصیل در دانشگاهی مانند رودن در حدود ۱۱ تا ۱۲ دلار در سال پرداخت خواهید کرد.

هزینه زندگی هم حائز اهمیت است. هزینه زندگی بستگی به سبک زندگی شما خواهد داشت و نمی‌توان برای همه هزینه یکسان تعیین کرد. در کل می توان کرد این هزینه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دلار در ماه خواهد بود.

بورسیه های تحصیلی

یک خبر خیلی خوب هم برای شما داریم و آن این است که دولت روسیه برای دانشجویان خارجی بورسیه تحصیلی میدهد. بورسیه ها بسیار عالی هستند و تقریباً ۸۰ تا ۹۰ درصد هزینه تحصیل شما را پرداخت می کنند. بسته به اینکه شما چه نوع زبانی را برای تحصیل پزشکی در روسیه انتخاب کنید هزینه‌ای که با اخذ بورسیه پرداخت خواهید کرد متفاوت است.

اگر شما بتوانید بورسیه تحصیلی رشته پزشکی روسیه را دریافت کنید. برای تحصیل به زبان انگلیسی ۸۰۰۰ تومان هزار دلار در سال و برای تحصیل به زبان روسی ۷ هزار و ۸۰۰ هزار دلار در سال پرداخت خواهد کرد. این مبلغ واقعاً برای تحصیل پزشکی مبلغ بسیار ناچیزی به حساب می‌آید.

نکته

اما توجه داشته باشید که اخذ بورسیه تحصیلی این کشور در رشته پزشکی کار هرکسی نیست. برای رسیدن به آن باید سخت تلاش کنید و در نظر بگیرید که رقبای شما در این زمینه کم نخواهد بود. توجه داشته باشید که برای تحصیل پزشکی در این کشور نیازی به ارائه گواهی تمکن مالی نخواهید داشت.

در نظر گرفتن اعتبار دانشگاه های پزشکی روسیه

نکته بعدی که حتماً باید در نظر بگیرید این است که گرچه برخی از دانشگاه‌های روسیه در رتبه بندی جهان خوش درخشیدند ولی مورد تایید وزارت بهداشت ایران نیستند. دانشگاه ملی نووسیبریسک یکی از این دانشگاه ها است.

اگر قصد دارید بعد از تحصیل رشته های پزشکی در مسکو یا سایر شهرهای روسیه به ایران برگردید باید در نظر داشته باشید که بهتر است دانشگاهی که در آن تحصیل میکنید مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد.

زمان پذیرش دانشجو برای تحصیل پزشکی در روسیه

"صفر

آخرین موردی که باید آن را در نظر بگیرید زمان پذیرش دانشگاه های روسیه است. دانشگاه های روسیه تنها یک بار در سال و آن هم در ماه سپتامبر پذیرش انجام می دهد. دانشگاه هایی هم وجود دارند که به طور استثنایی در طول سال دوبار پذیرش انجام می‌دهند.

پذیرش دانشجو برای تحصیل پزشکی در مسکو و سایر شهرهای روسیه نیازی به کنکور ندارد تنها چیزی که شاید کمی کار را برای متقاضیان تحصیل رشته پزشکی در مسکو و سایر شهرهای روسیه مشکل می کند گذراندن دوره پادفک و اخذ مدرک زبان روسی خواهد بود.

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی

"صفر

آنطور که قبلا هم اشاره کردیم رتبه داشتن دانشگاه های روسیه در رنکینگ جهانی به معنای این نیست که وزارت بهداشت ایران هم آنها را تایید می کند. پس اگر قرار است برای تحصیل پزشکی در روسیه عازم این کشور شوید باید دانشگاه های معتبر پزشکی روسیه را بشناسید.

برخی از این دانشگاه ها عبارتند از:

دانشگاه ایالتی لومونوسف مسکو

یکی از گزینه های تحصیل پزشکی در روسیه دانشگاه ایالتی لومونوسوف است که در رتبه بندی جهانی رتبه ۱۸۹ را دارد. تحصیل در تمامی دوره های دانشگاه لومونوسف مسکو به زبان روسی است. تمام دانشجویان بین المللی می توانند در دوره های پادفک شرکت کنند سال تحصیلی این دانشگاه از سپتامبر شروع و در ماه ژوئن میشود.

دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ

 دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ که در شهر رویایی سن پترزبورگ واقع شده است یکی از بزرگترین و بهترین دانشگاههای کشور روسیه است که در کل جهان شناخته شده. بعد از دانشگاه لومونوسف در رتبه ۲۸۱ در رتبه بندی برترین دانشگاه های کیو اس قرار دارد. این دانشگاه هم مورد تایید وزارت بهداشت ایران است و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آن تنها به زبان روسی ممکن است.

دانشگاه علوم پزشکی کازان

یکی دیگر از گزینه های تحصیل پزشکی در روسیه دانشگاه علوم پزشکی کازان است. این دانشگاه در سال ۱۸۰۴ میلادی تاسیس شده است و در رشته‌های علوم پزشکی بیش از دو قرن سابقه کاری دارد. دانشگاه پزشکی کازان توانسته است پزشکان بسیاری را تربیت کند. این دانشگاه از معتبرترین دانشگاه های پزشکی در روسیه و همچنین در جهان است. تحصیل پزشکی در این دانشگاه آرزوی هر کسی می‌تواند باشد چرا که بالاترین استانداردهای آموزشی دنیا را دارد.

دانشگاه تومسک

یکی دیگر از گزینه های تحصیل پزشکی در مسکو دانشگاه ایالتی تومسک مسکو است که در بخش آسیایی بزرگترین دانشگاهی کلاسیک روسی است. این دانشگاه در سال ۱۸۷۸ به ‌عنوان دانشگاه امپریال تومس تاسیس شده است. این دانشگاه از آکادمی علوم روسیه و آکادمی علوم پزشکی روسیه ۳۱ عضو دارد. در سال ۲۰۱۰ در بین ۱۵ دانشگاهی قرار گرفته است که در تحقیقات ملی جایزه برتر دانشگاه را دریافت کرده اند.

 

برای مطالعه در مورد سایر دانشگاه های روسیه به مقاله  لیست دانشگاه های روسیه مراجعه کنید.

سوال های متداول

🙋‍♀️1.آزمون های ورودی دانشگاه های روسیه در چه سطحی برگزار میشود؟

  • اکثر دانشگاه های روسیه آزمون ورودی برگزار نمی کنند مگر دانشگاه های پرتقاضا که ظرفیت محدودی دارند.

🙋‍♀️2.برای ورود به داشنگاه های دندانپزشکی روسیه حداقل باید چند سال داشته یاشیم؟

  • برای تحصیل در روسیه محدودیت سنی وجود ندارد. مگر به دلیل متقاضیان بسیار برخی دانشگاهها محدودیتی در نظر گرفته باشند که باید از سایت دانشگاه این موضوع را پیگیری کنید.

🙋‍♀️3.دانشگاه های پزشکی روسیه چه رشته هایی را ارائه می دهند؟

  • دانشکده های پزشکی روسیه دوره های پزشکی عمومی، دندانپزشکی. داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی و … را ارائه می کنند که حدود 50 دانشگاه پزشکی در سرتاسر روسیه وجود دارد.

🙋‍♀️4.امکان کار در رشته ی دندانپزشکی در روسیه وجود دارد؟

  • در صورتی که پس از ۳ سال تحصیل در رشته دندانپزشکی به شرایطی رسیدید.  از نظر دانش و سطح سواد دارای رتبه بالا از سوی دانشگاه شدید می توانید به سادگی در یکی از کلینیک های موجود در سطح شهر مشغول به کار شوید.

🙋‍♀️5.دوره ی پادکف چیست؟

  • دوره های 9 ماهه تا یکساله ی آمزش زبان و برخی درس پایه برای افرادی است که قصد تحصیل در دانشگاه های رسیه را دارند.

🙋‍♀️6.رشته های پزشکی در روسیه به چه زبانی تدریس میشوند؟

  • تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد. در بعضی از تخصص ها مثل پزشکی و داروسازی تحصیل به زبان فرانسه و روسی هم امکان پذیراست.

🙋‍♀️7.دوره ی کارآموزی در روسیه چه مدت طول میکشد؟

  • تخصص های پزشکی، مانند متخصص پوست، متخصص گوارش. متخصص ارتودنسی یا متخصص قلب و عروق پس از تکمیل دوره تئوری تخصص، نیاز به کارآموزی دارند. طول دوره کارآموزی دو تا چهار سال است که بسته به تخصص و دانشگاه انتخاب شده متفاوت می‌باشد.

🙋‍♀️8.امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های دندانپزشکی روسیه وجود دارد؟

  • دروس این رشته به زبان های انگلیسی و روسی تدریس میشود اما تنها بخش روسی این دانشگاه ها مورد تایید ایران می باشد.

 

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!