مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

بازار مسکن در آذربایجان

فهرست مقاله
بازارهای جهانی املاک و مسکن در آذربایجان
بازارهای جهانی املاک و مسکن در آذربایجان

مهمترین مزیت بازار مسکن در آذربایجان این است که شرایط خرید و فروش مسکن در این کشور هم برای شهروندان آذربایجانی و هم برای خارجی‌ها مشابه است ضمن اینکه نرخ مالکیت نسبت به اجاره‌نشینی در آن بسیار بالاست.

طبق قانون آذربایجان، تنها شهروندان آذربایجانی می‌توانند در این کشور زمین خریداری کنند.همچنین اگر یک فرد خارجی با شهروند آذربایجانی ازدواج کند و این خانواده بخواهد زمینی خریداری کند، سند به اسم فردی که شهروند آذربایجان است ثبت خواهد شد.

بازار مسکن در آذربایجان درحال دگردیسی و تغییرات بسیار است که این تغییرات سبب کاهش نسبی قیمت‌ها به خصوص بعد از شوک‌های اخیر اقتصادی ناشی از افت قیمت جهانی نفت، کاهش ارزش پول ملی این کشور (منات) رخ داده است.

آمارها حاکی از این است که قیمت مسکن در بازار وام‌های ثانویه خرید در این کشور بیش از ۳۰ درصد افت داشته در حالی که این کاهش در بازار مسکن با اوراق به پشتوانه وام‌های اولیه خرید، کندتر بوده است.

هزینه مشاور املاک

 

ثبت و انجام مراحل مربوط به تنظیم قرارداد خرید و فروش ملک در دفتر اسناد رسمی توسط یک مشاور املاک در شهر باکو 200 منات آذربایجان ( حدود 254 دلار آمریکا) و در سایر مناطق کشور 80 منات آذربایجان ( حدود 102 دلار آمریکا ) می باشد. هم چنین داشتن بیمه این کشور یکی دیگر از ضروریات است که اخذ آن 50 منات آذربایجان معادل 64 دلار آمریکا در سال هزینه در پی خواهد داشت.

بسیاری از دفاتر اسناد رسمی یک سازمان بیمه نیز دارند. پرداخت هزینه های مذکور و پرداخت هزینه خرید ملک را می بایست از طریق انتقال بانکی انجام دهید. پرداخت هزینه خرید ملک و پرداخت هزینه های دولتی آن از طریق پول نقد امکان پذیر نیست و اجازه این کار را نخواهید داشت.

 

بازار مسکن در آذربایجان

این وضعیت موجب شوک خاصی در بازارهای مختلف، از جمله بازار املاک و مستغلات شد. پیامدهای تحریم منات هنوز بر بازار املاک ثانویه تأثیر می گذارد. و باعث می شود که بازیکنان موقعیتی را در پیش بگیرند. در آن زمان، تحریم و تقاضای بازپرداخت، حجم معاملات معاملات را حدود 13.9 درصد کاهش داد. در حال حاضر، بازار املاک و مستغلات در راه بازگشت کامل است.

 

قیمت های ملک در سال های مختلف

بازار مسکن در آذربایجان

خرید ملک در دو سال گذشته در باکوخرید ملک در باکو سال 2017در سال 2017 خریداران ملک در باکو با افزایش قیمت روبرو شدند. دلیل آن هم فعالیت های دوباره بانک ها در بازار، ارائه وام به مشتریان این بازار و افزایش نسبی نفت می باشد.

با همین چند دلیل، بازار مسکن باکو و دیگر شهرهای این کشور در سال 2017 رو به رشد بوده اند. خرید ملک در باکو سال 2018با توجه به سال گذشته، یعنی سال 2017 که بازار املاک رو به رشد بود، تا سه ماه سال 2018 نیز همچنان رو به رشد و پیشرفت بود تا جایی که اقتصاد دانان معتقد بودند افزایش فعالیت در بازار املاک و مستغلاتی که در سال گذشته وجود داشت، باعث کاهش 3.46 درصدی قیمت ها شد

فروش آپارتمان در آذربایجاناگر ملک یا خانه ای در باکو دارید و میخواهید آن را بفروشید، بهتر است از قیمت هر متر مربع خانه و ملک در شهر باکو خبر داشته باشید. قیمت هر متر مربع خانه در قسمت مرکزی شهر 2.230.77 منات و در قسمت حومه شهر 928.20 منات می باشد.

 

بازار املاک و مستغلات در جمهوری آذربایجان در یک نگاه

 

بازار مسکن در آذربایجان

در جمهوری آذربایجان، می‌توان با هر بودجه و قیمتی آپارتمان و خانه پیدا کرد. شاید به همین دلیل نرخ مالکیت ملک نسبت به اجاره‌نشینی بسیار بالاتر است.
البته در این کشور هم مثل همه نقاط جهان، قیمت مسکن در پایتخت (باکو)، از سایر شهرها گران‌تر است.
در باکو، قیمت ملک بر اساس موقعیت مکانی و منطقه تعیین می‌شود که این قیمت‌ها در مناطق اعیان‌نشین از همه جا بالاتر است.

 

فرآیند جست‌وجو و خرید آپارتمان در آذربایجان و نقش دولت

 

در آذربایجان هم مانند بسیاری کشورهای در حال توسعه جهان می‌توان برای خرید ملک از روش‌های معمول مانند مراجعه به آژانس‌های املاک و روش‌های پیشرفته و نوین نظیر وبسایت‌ها و سرویس‌های آنلاین استفاده کرد که اغلب آگهی دهندگان این وبسایت‌ها، مالکان آپارتمان‌ها هستند.

تقریبا در تمام مناطق شهری آذربایجان و پایتخت، آژانس‌های املاک متعددی به چشم می‌خورند و افراد جویای ملک می‌توانند توافقنامه‌ای تحت عنوان حقوق و وظایف آژانس‌های املاک در قبال مشتری، امضا کنند.
میزان حق کمیسیون مشاوران املاک در جمهوری آذربایجان معمولا از حداقل 2 تا حداکثر 4 درصد ارزش کل ملک متغیر است.

 

توافق خرید و فروش

بازار مسکن در آذربایجان

قرارداد خرید و فروش ملک به دلیل آنکه تا حد زیادی جلوی تخلفات و کلاهبرداری را می‌گیرد، بیش از همه مورد توجه و پسند مشاوران املاک است. چرا که برای فروش یک ملک از طریق توافقنامه فوق، مالک می‌بایست با ارائه این مستندات، مالکیت خود بر ملک مورد نظر را به اثبات برساند.

 

شرایط توافق خرید و فروش

 

در قرارداد مربوط به خرید و فروش به صورتی که ازسوی اداره ثبت اسناد و املاک ارائه می‌شود، به طور پیش فرض حقوق و اختیارات آژانس‌های املاک پیش‌بینی نشده است.
این قراردادها همچنین به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شوند اما با توجه به این مساله که یک سند رسمی محسوب می شود، معمولا باید به زبان آذربایجانی هم ترجمه شود.
در این قرارداد همچنین بندی مربوط به پرداخت سهم دولت گنجانده شده که از طرفین معامله اخذ می‌شود.

 

هزینه های زندگی در باکو

 

از نظر رستوران ها، کالاها و اجناس واجب، پوشاک، مسکن و … را برای شما در این قسمت روشن می کنیم. هزینه یک وعده غذا در رستوران های این شهر 7 منات بوده و برای دو نفر 35 منات در یک رستوران معمولی می باشد. همینطور برای فست فودهایی مثل مک دونالد شش منات، نوشیدنی هایی مثل آب معدنی در کافه ها و بارهای این شهر 0.27 منات می باشد. میوه و سبزیجات در این شهر برای هر یک کیلو، بیشتر از 3 منات نیست. مواد غذایی و … که از سوپرمارکت ها تهیه خواهید کرد از 10 منات تا 20 منات هزینه دارند. به عنوان مثال هزینه یک کیلو گوشت و مرغ در باکو از 4.29 و 8.41 منات می باشند.

 

حمل و نقل در باکو

 

بلیط مترو 0.20 منات و برای تاکسی ها 1 منات می باشد. تنها هزینه ای که در باکو کمی بیشتر از دیگر هزینه هاست. پوشاک در باکو نسبت به برندی که دارند، هزینه بیشتری هم دارند. یک ست ورزشی در باکو 44 منات، یک جفت کفش نایکی 92 منات، یک جفت کفش چرم مردانه 77 منات و هر شلوار جین 40 منات قیمت دارند. به طور کلی، بعد از دو سال زندگی کردن در این کشور میتوان اقامت موقت و یا اقامت دائم گرفت. افراد خارجی در کشور آذربایجان اجازه سرمایه گذاری، کار، استفاده از بانک های محلی، ازدواج و طلاق با شهروند آذربایجانی، خانه، سلامت، بیمه مسافرت و تحصیل کردن در موسسه های آموزشی را دارند.

 

مقالات مرتبط:

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *