تحصیلی, کاری, نروژ

شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ

شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ

شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ

در این مقاله بر آن شدیم دانشجویان خواهان کار در این کشور را با شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ آشنا کنیم.تحصیل در نروژ که دانشگاه های آن از نظر سطح علمی بالا هستند رویای افراد زیادی می­باشد.کشور نروژ به پایتختی اسلو از جنوب با تنگه اسکارژاک و از شمال شرق با روسیه و فنلاند هم مرز بوده و از شرق با کشور سوئد نوار مرزی طولانی دارد. این کشور دارای مساحتی به وسعت 385203 کیلومتر مربع و جمعیتی بیش از 5 میلیون نفر می­باشد. کشور نروژ از نظر رفاهی، اجتماعی و امنیتی در سطح بالایی قرار گرفته است و به تبع آن کیفیت زندگی نیز در این کشور بالا می­باشد. امکان تحصیل رایگان به مزیت­های زندگی در کشور نروژ افزوده است.

کار ضمن تحصیل در نروژ

همان طور که قبلاً نیز اشاره شد سطح زندگی در این کشور بالا می­باشد که همین امر موجب شده است افراد زیادی خواهان مهاجرت و اقامت نروژ باشند. مهاجرت به این کشور از راه هایی همچون تحصیل، کار، سرمایه گذاری و ازدواج امکان پذیر است. بر خود لازم می­دانیم افرادی را که به قصد تحصیل به این کشور مهاجرت می­نمایند با شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ آشنا نمائیم تا دانشجویان از لحاظ تأمین هزینه های جانبی تحصیل دغدغه ای نداشته باشند و به راحتی بتوانند به تحصیلات خود در این کشور ادامه دهند. پس از بررسی نحوه درخواست کار در این کشور به  کار در نروژ خواهیم پرداخت.

ویدیوی آقای جهانیان در مورد تحصیل در نروژ

 

نحوه درخواست کار در نروژ

درخواست برای کار نیمه وقت در کشوری مانند نروژ مسئله رایجی می­باشد. بهتر است افراد متقاضی کار در این کشور قبل از ملاقات با کارفرما، خود را برای مصاحبه در مواردی همچون چگونگی فرایند کاری و یا سوالاتی که معمولاً در مصاحبه ­های شغلی پرسیده می­شود آماده نمایند.

شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ

در رابطه با کار ضمن تحصیل در کشورهای مختلف قوانین مختلفی وجود دارد. کشور نروژ در زمینه کیفیت کار ضمن تحصیل و سطح زندگی دارای استاندارد بالایی است که همین امر سبب می­شود هزینه زندگی در این کشور بالا باشد بنابراین افراد خواهان کار با دارا بودن شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ می­توانند تا حدودی هزینه تحصیل خود را برآورده کنند.

البته باید متذکر شد که چنانچه فرد با نیازهای دیگری که به موضوع تحصیلی ­اش و قرارداد تحصیلی بین دانشگاه نروژ و دانشگاه کشور خودش مواجه گردد می­تواند واجد شرایط برای دریافت هزینه ­های زندگی که برای فرد قابل پرداخت است، باشد. با این­که میزان شهریه ها در دانشگاه های نروژ پایین می­باشد ولی دانشجویان در هر ترم باید مبلغی به میزان 66 یورو پرداخت نمایند.

شرایط کلی کار ضمن تحصیل در نروژ برای دانشجویان

دانشجویان بین المللی که در کشور نروژ اقامت دارند مجاز نیستند که به جست­و­جو برای استخدام در یک کار تمام وقت بپردازند. نکته ای که در این خصوص حائز اهمیت می­باشد این است که دانشجویان در طول تعطیلات می­توانند برای کار نیمه وقت درخواست دهند و اجازه خواهند داشت برای استخدام شدن در یک کار تمام وقت به جست ­و­جو بپردازند.

زمانی­که دانشجوی بین المللی مجوز کار دریافت نمود مجاز است که در طول هفته به مدت 20 ساعت کار کند. یکی­دیگر از شرایط کار در نروژ این است که فرد درخواست مجوز کار خود را همراه یک نامه که توسط دانشگاه برای تضمین این مسئله که تحصیلات دانشجو تحت تأثیر کار قرار نخواهد گرفت، ارائه نماید. درخواست ­های مجوز کار باید به نزدیک­ترین ایستگاه پلیس ارائه گردند.

لازم به ذکر است که در بیشتر موسسات موجود در نروژ استخدام در محیط دانشگاه وجود ندارد و فرد متقاضی باید در خارج از دانشگاه به دنبال کار باشد. میزان دستمزد کار نیمه وقت برای دانشجویان با توجه به نوع شغلی که انتخاب می­نمایند در هر ساعت بین 6 تا 10 یورو می­باشد. یافتن کار برای کسانی که سال­ های زیادی است در کشور نروژ زندگی می­کنند آسان­تر است. تسلط به زبان نروژی و یا اسکاندیناوی یکی­دیگر از شرایط کار  در نروژ می­باشد اگرچه کار کردن در جاهایی همچون آژانس ­های مسافرتی و یا در برخی رستوران­ها نیازی به داشتن این شرط نمی­باشد.

نحوه یافتن شغل نیمه وقت در نروژ

با توجه به این­که در پرتال­ های مختلف شغل­ های نیمه وقت تبلیغ می­شوند افراد جویای کار می­توانند از طریق مراجعه به این پرتال­ ها شغل مورد نظر خود را بیابند.FINN.no یکی از مهم­ترین پرتال­ های موجود برای یافتن کار نیمه وقت در کشور نروژ می­باشد. پرتال حرفه ای BI موقعیت ­های کاری نیمه وقت و تمام وقت را برای دانشجویان بالأخص دانشجویان BI پیشنهاد می­دهد. اداره کل کار و رفاه نروژ دارای یک پرتال بزرگ برای جست ­و­جوی موقعیت­ های شغلی است. موسسات و آژانس ­های کاریابی موجود از فیس­بوک و وب­سایت های خود برای تبلیغ موقعیت­ های کاری موجود در کشور نروژ استفاده می­کنند. برخی از پرتال­های موجود در خصوص شرایط کار در نروژ عبارتند از: www.at.bi.no/EN/atbi،www.scholarship-positions.com، www.mastersportal.eu.

تشریفات-مالیات و مجوز کار

همان طور که قبلاً نیز اشاره شد بهتر است افرادی که متقاضی کار ضمن تحصیل در کشور نروژ می­باشند قبل از ارتباط با کارفرما آماده باشند و در خصوص مالیات و مجوز کار مطالعه نموده و حتماً برای خود یک حساب بانکی در نروژ داشته باشند. در این بخش به دیگر شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ می­پردازیم.

افرادی که ضمن تحصیل خواهان کار می­باشند نیاز به یک کارت کاهش مالیات دارند که برای اخذ این کارت فرد نیاز به یک قرارداد شغلی دارد. فرد متقاضی دریافت کارت کاهش مالیات می­تواند قرارداد شغلی و کارت اقامت و یا گواهی ثبت خود را برای اخذ این کارت به اداره مالیات تحویل دهد.

شایان ذکر است که کارفرما انتظار خواهد داشت که فرد دارای یک حساب بانکی در کشور نروژ باشد.

در پایان می­توان گفت با این­که تحصیل در این کشور رایگان است اما هزینه های زندگی در آن بسیار بالا می­باشد که همین امر موجب می­شود دانشجویان خواهان کار ضمن تحصیل باشند و در صورت داشتن شرایط کار ضمن تحصیل در نروژ می­توانند به کار نیمه وقت مشغول شوند و دغدغه ای در خصوص تحصیل نداشته باشند و به راحتی از مزایای تحصیل در دانشگاه های نروژ بهره مند شوند.

منبع: سفارت نروژ

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *