شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

کار در ترکیه – ویزای کاری ترکیه [2019]

کار در ترکیه – ویزای کاری ترکیه [2019]

کار در ترکیه به علت شرایط اقتصادی و رفاهی خوب یکی از مقاصد ایرانیان بوده است. به خصوص همسایگی ایران و ترکیه ، نزدیکی فرهنگی و دینی میان دو ملت و عدم نیاز به اخذ ویزا برای ورود به ترکیه سبب رونق هرچه بیشتر مهاجرت به ترکیه شده است.

لازمه ی داشتن یک شغل موفق در ترکیه، مانند هر کشور دیگر، آشنایی با زبان ترکی است. از این رو همواره به متقاضیان کار پیشنهاد می شود که برای ورود به بازار کار ترکیه زبان ترکی استانبولی را فرا گیرند. گرچه بدون دانستن زبان ترکی نیز می توان در ترکیه کار کرد، اما آشنایی با زبان ترکی مشاغل بهتر و با دستمزد بالاتری را در دسترس فرد قرار می دهد.

برای کار در ترکیه اخذ مجوز کاری ضروری است. برای اخذ مجوز ویزای کاری ترکیه، باید یک شرکت در ترکیه از شما دعوت به کار کند. در واقع، شرکت درخواست مجوز کار برای فرد مورد نظر را به وزارت کار ترکیه می دهد. در صورت تأیید این درخواست، به فرد مجوز اقامت یک ساله داده می شود. طبق قانون ترکیه، استخدام در صورتی ممکن است که هیچ فردِ دارای پاسپورت ترکیه و هم تخصص با شما در ترکیه بیکار نباشد. به عبارت دیگر، در استخدام اولویت با اتباع خود ترکیه است.

وضعیت کار و اشتغال در ترکیه

وضعیت ویزای کاری ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مطلوب است. به این مورد آب و هوای دنج و جاذبه های تفریحی و توریستی پرشمار ترکیه را بیفزایید تا کیفیت زندگی در ترکیه را درک کنید.

ساعت کاری در ترکیه 46 ساعت در هفته بوده و کارمندان شاغل در ترکیه می توانند سالانه از 14 روز مرخصی با حقوق استفاده کنند. حقوق ماهیانه معمولا بین 300 تا 400 یورو است. مجموع این شرایط کاری فوق العاده متقاضیان ویزای کاری ترکیهاز خارج از این کشور را روز افزون کرده است.

پیشنهاد مطالعه »
ویزای کار استرالیا

مشاغل افراد مسلط به زبان انگلیسی

با توجه به اینکه آشنایی با زبان ترکی استانبولی کلید موفقیت شغلی به منظور کار ست؛ اما ممکن است افرادی مسلط به زبان انگلیسی باشند و بخواهند از این طریق کسب درآمد کنند. مشاغلی که با داشتن دانش زبان انگلیسی در ترکیه می توان به آن ها اشتغال داشت عبارتند از:

مدرس زبان. این کار به رغم اینکه درآمد آنچنانی ندارد، ولی کفاف هزینه های زندگی در ترکیه را می دهد. تدریس زبان یکی از مشاغل پرطرفدار و محبوب در ترکیه است. هر ساعت تدریس خصوصی زبان انگلیسی 30 لیر ترکیه درآمد دارد.

کار در بخش توریسم و گردشگری. با توجه به توریسم محور بودن اقتصاد ترکیه، این کشور گردشگران زیادی دارد. هر ساله بالغ بر 35 میلیون نفر از کشور ترکیه بازدید می کنند. گردشگران از کشور های آلمان، انگلستان، روسیه و … هستند. بنابراین کار  به عنوان هتل دار یا راهنمای تور می تواند یکی از بهترین شغل ها باشد. گرچه برای کار در این بخش ها لازم هست زبان ترکی استانبولی را هم بلد باشید.

ویراستار زبان انگلیسی. افراد مسلط به گرامر انگلیسی می توانند به عنوان ویراستار مقالات و نوشته ها در ترکیه استخدام شوند. معمولا مجلات و روزنامه ها به دنبال جذب ویراستار های حرفه ای هستند.

پرستار بچه. بسیاری از خانواده های ثروتمند در ترکیه پرستار مسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی می خواهند که از فرزند آن ها نگهداری کند.

خود اشتغالی از طریق اینترنت. با داشتن یک دستگاه لپ تاپ و دسترسی به اینترنت، می توانید خودتان برای خودتان شغل ایجاد کنید. کافی است کمی از خلاقیت خود استفاده کنید تا به درآمدی خوب برسید.

پیشنهاد مطالعه »
چگونه ویزای کاری رومانی را دریافت کنیم؟ [2019]

اخذ ویزای کاری ترکیه:

همه ی افراد متقاضی ویزای کاری ترکیه باید ویزا و مجوز کار داشته باشند.

اخذ ویزای کار از داخل کشور ترکیه. اتباع بیگانه که دارای کارت اقامت بوده و حداقل 6 ماه از مهلت آن باقی مانده است، می توانند برای اخذ مجوز و ویزای کار ترکیه اقدام کنند. اما، دانشجویان و سایر کسانی که اقامت موقت تحصیلی دارند، مجاز به درخواست دادن نیستند.

اخذ ویزای کار از خارج از کشور ترکیه.  افرادی که خارج از ترکیه سکونت داشته و اقامت کوتاه مدت نگرفته اند مشمول این دسته هستند.

برای اتباع کشورهایی که برای ویزای کاری ترکیه نیاز به ویزای کار دارند، مدارک لازم برای اخذ ویزای کار عبارتند از:

 • –  گواهی نامه سلامتی
 • –  شناسنامه فرد متقاضی کار و همسر و فرزندان
 • –  آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • –  گواهی عدم سوء پیشینه کیفری
 • –  مدرک اثبات کننده اینکه فرد متقاضی استطاعت مالی لازم برای تأمین زندگی خود و خانواده خود را دارد.

انواع ویزای کاری ترکیه

برای کار در ترکیه علاوه بر ویزای کار داشتن مجوز کار نیز ضروری است. وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) متقاضیان کار در این کشور را ملزم به اخذ مجوز کار می نماید. این مجوز را خود وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه صادر می کند. عموماً متقاضیان کار درخواست مجوز کار خود را همزمان با درخواست ویزای کار ارائه می دهند. این بدین معنی است که همزمان با درخواست شما برای ویزای کار ترکیه، کارفرمای شما می بایست مدارک لازم برای اخذ مجوز کار را به وزارت کار ترکیه ارائه دهد. توجه داشته باشید که درخواست مجوز کار تنها باید از طرف کارفرما داده شود.

انواع ویزای کار جهت مهاجرت کاری به ترکیه:

 • ویزای کار یک ساله موقت. در آغاز ورود به بازار کار ترکیه این ویزا صادر می شود.
 • ویزای کار دائم. افرادی که سابقه ی کار و زندگی در ترکیه را به مدت 8 سال (از طریق ویزای موقت) دارند، واجد اخذ این نوع ویزا هستند.
 • ویزای کار مستقل. مخصوص افرادی که می خواهند کارگاه یا مغازه ای در ترکیه برای خود داشته باشند؛ و 5 سال سابقه ی زندگی و کار  را دارند.
 • ویزای کار فیروزه ای. افراد موفق در صنعت ترکیه، افراد دارای مدارک تحصیلی بالا، صاحبان صنایعی که موجب کسب منفعت برای ترکیه شده اند و دارندگان اجازه کار دائم، می توانند درخواست اخذ ویزای کار فیروزه ای بدهند.
 • ویزای کار ویژه. افرادی که در حوزه فناوری سرمایه گذاری می کنند، سرمایه گذاران دارای تحصیلات بالا و یا کسانی که با یک شهروند ترک ازدواج کرده اند، واجد شرایط اخذ این ویزای کار می باشند.
 • ویزای کار موقت ویژه. هنرمندان، فیلم سازان و ورزشکارانی که نیاز به حضور در کشور ترکیه در کوتاه مدت را دارند می توانند از این ویزا استفاده کنند.
پیشنهاد مطالعه »
هزینه ی تحصیل و زندگی در ترکیه

نکاتی درباره ترکیه

برای داشتن حساب بانکی در ترکیه باید شماره مالیاتی داشته باشید. شماره مالیاتی تنها به افرادی داده می شود که پاسپورت، اجازه کار و اقامت ترکیه را گرفته باشند. اگر هر یک از مدارک شما کامل نباشد نمی توانید حساب یورویی یا ارزی باز کنید.

به منظور ویزای کاری ترکیه به صورت مستقل باید حداقل 5 سال متوالی در ترکیه کار کرده باشید.

کلید موفقیت شغلی در ترکیه را می توان تسلط به زبان ترکی استانبولی دانست. علاوه بر زبان ترکی داشتن تسلط بر زبان انگلیسی نیز یک امتیاز محسوب می شود.

متوسط حقوق ماهیانه در کشور ترکیه 2363 لیر است.
منبع: سفارت ترکیه

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ