مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان چگونه است؟

خلاصه مقاله : تحصیل در خارج از کشور همیشه مورد توجه قشر جوان بوده است و فرصت طلایی تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان می تواند مسیر زندگی هر فرد در موفقیت های شغلی و اجتماعی آینده را به طور کلی تغییر دهد. دانشگاه های آذربایجان یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان ایرانی است که در ادامه به معرفی شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان می پردازیم.
شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان چگونه است؟

شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان چگونه است؟

فهرست مقاله
شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان چگونه است؟
شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان چگونه است؟

تحصیل در خارج از کشور همیشه یکی از گزینه های مورد علاقه دانشجویان ایرانی بوده است و با توجه به هوش بالای ایرانیان استقبال خوبی نیز از آنها در دانشگاه های برتر جهان می شود. تحصیل در خارج نه تنها در ایران که در همه جای جهان تجربه ی فوق العاده ای در اختیار افراد قرار می دهد. تا با گذر کردن از چالش های مختلف خود را آماده رویارویی با چالش های بزرگ تر و سخت تر زندگی در ادامه مسیر کنند. در این مطلب به معرفی شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان خواهیم پرداخت. آنچه که لازم است در ابتدای راه برای ورود به این دانشگاه در کشور آذربایجان بدانید را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

چرا جمهوری آذربایجان؟

احتمالا این سوال در ذهن شما به وجود می آید که با وجود گزینه های بسیار بهتر در دنیا چرا باید یک فرد به فکر بررسی شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان بپردازد.  این کشور را به عنوان هدف در خارج از کشور برای تحصیل در یک محیط بین المللی انتخاب کند؟ در پاسخ به به این سوال می توان به موارد زیر اشاره کرد.

شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان چگونه است؟
شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان چگونه است؟

یکی از مهم ترین دلایل انتخاب این کشور پایین بودن هزینه شهریه های رشته های مختلف آن نسبت به بسیاری از دانشگاه های بین المللی دیگر در سراسر جهان است.

به طور کلی در باکو و جمهوری آذربایجان هزینه های زندگی با میانگین درآمد مردم هم تراز است. از این  رو می توان با داشتن یک کار معمولی و یک حقوق مکفی زندگی نسبتا نرمالی را در این شهر داشت و بنابراین شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان از نظر مالی راحت تر است.

یکی دیگر از اصلی ترین دلایل برای انتخاب این کشور نزدیکی آن به ایران و وجود مرز زمینی از ایران به باکو است. که تقریبا با سه ساعت رانندگی از مرز ایران تا مرز آذربایجان می توان به باکو رسید.

همچنین فاصله هوایی از فرودگاه مهرآباد تا فرودگاه باکو تنها یک ساعت است. بنابراین شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان از نظر رفت و آمد برای دانشجویان ایرانی بسیار راحت تر است. حتی خانواده ها با دریافت ویزای توریستی می توانند به این کشور سفر کنند و به دیدن فرزندان خود بروند.

دانشگاه

نزدیکی فرهنگ مردم این شهر و با فرهنگ ایرانی هم از نظر فرهنگ غذایی و هم از نظر فرهنگ اخلاقی و رفتاری و ارزشی باعث می شود. تا با کمترین سختی ممکن دانشجویان تازه ورود احساس راحتی کنند و کمتر حس کنند که در غربت هستند و  از خانواده و کشور و مردم خود دور هستند و شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان را از نظر عاطفی و روحی برای دانشجویان ایرانی تسهیل می کند.

همچنین با توجه به ساحلی بودن این شهر و با وجود آب و هوای معتدل و بسیار دلپذیر ان یک شهر مناسب برای زندگی است. این نکته نیز بسیار حائز اهمیت است که این دانشگاه های دولتی کشور آذربایجان مورد تایید وزارت علوم ایران است. مجموعه این موارد موجب می شود که دانشگاه های آذربایجان یک انتخاب منطقی برای دانشجویان خارجی به ویژه دانشجویان ایرانی باشد.

شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان

شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان چگونه است؟
شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان چگونه است؟

در دانشگاه های مختلف این کشور در رشته های مختلف دانشجویان زیادی در سه مقطع کارشناسی. کارشناسی ارشد و دکترا در حال تحصیل هستند. دانشگاه های دولتی آذربایجان با بسیاری از دانشگاه های بزرگ دنیا قرارداد های مشترک تبادل تجربه و علم دارد. بسیاری از دانشجویان می توانند بین این دانشگاه و سایر دانشگاه های طرف قرارداد انتقالی گرفته و برحسب نیاز در دانشگاه دیگری در یک کشور دیگر مشغول تحصیل شوند.

برای ورود به دانشگاه های کشور آذربایجان با شرایط خاصی را داشته باشید. که در ادامه به معرفی شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان خواهیم پرداخت.

مدارک لازم

یکی از اصلی ترین چیز هایی که باید برای پذیرش دانشگاه های آذربایجان و به طور کلی هر دانشگاه دیگری در سراسر دنیا ارائه کنید. مدارک شناسایی و مدارک تحصیلی قبلی خود است.

این مدارک برای آماده شدن شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان به شرح زیر است:

  • مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات
  • انگیزه نامه
  • فتوکپی از پاسپورت معتبر
  • مدرک معتبر زبان مورد قبول دانشگاه
  • گواهی سلامت
  • 6 قطعه عکس

پس از آنکه دانشگاه مورد نظر مدارک شما را تایید کرد و اجازه پذیرش را برای شما صادر نمود می توانید. با مراجعه به سفارتخانه کشور آذربایجان و تکمیل فرم و مدارک لازم و پرداخت هزینه های جاری که پرداخت شهریه یک سال دانشگاه نیز جز آن است. می توانید ویزای تحصیلی دریافت کنید. با رزرو پرواز به صورت مستقیم از فرودگاه تهران به مقصد فرودگاه باکو پرواز کنید. سپس زندگی جدید خود را به عنوان دانشجوی ایرانی در یک محیط بین المللی علمی شروع نمایید.

زبان مورد نظر برای تحصیل در دانشگاه دولتی باکو

شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان چگونه است؟
شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان چگونه است؟

یکی از اصلی ترین شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان داشتن دانش زبانی است. در 80 درصد دانشگاه های کشور آذربایجان از جمله دانشگاه دولتی باکو دروس به سه زبان روسی. انگلیسی و ترکی آذربایجانی است. بنابراین یکی از اصلی ترین شرایطی که برای تحصیل در دانشگاه دولتی باکو نیاز دارید، داشتن دانش زبانی است.
در رابطه با زبان انگلیسی که انتخاب اصلی بسیاری از دانشجویان است. نیاز به نمره آیلتس 5.5 و یا تافل 40 دارید که توانایی شما نسبت به هر یک از زبان های انتخابی توسط کنوانسیون زبان دانشگاه مورد نظر بررسی می شود. برای مقطع دکترا علاوه بر زبان انگلیسی و یا روسی باید حتما به زبان آذری نیز مسلط باشد. یکی از مهم ترین شرایط تحصیل در جمهوری آذربایجان در مقطع دکترا تسلط به زبان آذری است.

در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید ولی سابقه تحصیل در مراکز علمی به زبان روسی و یا انگلیسی و یا ترکی آذربایجانی را داشته باشید. می توانید مدارک مربوط به آن را ارائه کنید. همچنین افرادی که در یکی از مقاطع پایین تر در یکی از دانشگاه های آذربایجان سابقه تحصیل داشته اند. نیاز به ارائه مدرک زبان ندارند و می توانند مدارک مربوط به سابقه تحصیلی خود را ارائه کنند.

در صورتی که هیچ یک از شرایط بالا را نداشته باشید. باید یک دوره یک ساله زبان را در دانشگاه دولتی باکو بگذرانید و سپس وارد کورس اصلی دروس خود مربوط به رشته مورد نظر شوید. که توصیه می شود برای جلوگیری از هزینه های اضافه این دوره را در ایران بگذرانید.

کلام آخر

بهتر است برای جلوگیری از اتلاف انرژی و هزینه با مشاورین ماهر در این حوزه مشورت کنید. تا با آگاهی کامل اقدام به تصمیم گیری نمایید.

برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه به مقاله ی  شرایط تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان مراجعه کنید.

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!