مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چیست؟

خلاصه مقاله : بسیاری از افراد علاقمند به ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی هستند؛ اما به دلیل عدم قبولی در کنکور، در رسیدن به این آرزوی شیرین خود ناکام ماندند؛ اما خبر خوب این است که کشور روسیه بستری را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است تا بتوانند بدون کنکور و با هزینه ای کمتر از سایر کشور ها، بتوانند در رشته های پزشکی و دندانپزشکی مشغول به تحصیل شوند.
شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چیست؟

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چیست؟

فهرست مقاله
شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چیست؟
شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چیست؟

افرادی که رویای پزشکی و دندانپزشکی را در سر میپرورانند و از قبول شدن در کنکور این دو رشته ناامید شده اند؛ کافی است تا از شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه آگاه شوند تا قدمی برای محقق شدن رویای خود بردارند. لازم به ذکر است که پذیرفته شدن در این دو رشته، در کشور روسیه نیازمند شرکت در آزمون ورودی و کنکور نمیباشد و این یک خبر مسرت بخش برای افراد علاقمند به رشته های پزشکی و دندانپزشکی محسوب میشود. شایان ذکر است که هزینه های دانشگاه در رشته های دندانپزشکی و پزشکی در روسیه، بسیار کمتر از سایر کشور ها است. جذب تعداد زیادی دانشجوی رشته ی پزشکی توسط فدراسیون روسیه که هرساله رخ میدهد؛ میتواند مژده ای برای افراد علاقمند باشد.

سفارت هند واقع در مسکو، اعلام کرده است که 99 درصدر از دانشجویانی هندی در حال تحصیل در روسیه، دانشجوی رشته پزشکی هستند. پذیرش آسان، شهریه مناسب و ارزان تر نسبت به سایر کشور ها و عدم وجود آزمون ورودی و کنکور برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی در روسیه، دلایلی است که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است.

علت محبوبیت تحصیل پزشکی در روسیه

بسیاری از افراد ادعا دارند که شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه بسیار مطلوب تر از سایر دانشگاه های بین المللی است؛ این ادعای کاملا درستی است؛ زیرا افرادی که تصمیم به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه میگیرند؛ هزینه های بسیار کمتری را برای تحصیل خود نسبت به سایر دانشگاه های بین المللی متحمل میشوند؛ از طرفی کمتر بودن شهریه دانشگاه باعث پایین آمدن کیفیت آموزشی نشده است و چه بسا دانشگاه های پزشکی روسیه، استاندارد های آموزشی بالایی دارند.

میزان شهریه کمتر و استاندارد های آموزشی عالی دانشگاه پزشکی روسیه، بستری عالی برای تحصیل دانشجوهای بین المللی فراهم کرده است. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه از نظر سطح علمی، دارای رتبه ی عالی هستند. دانشگاه پزشکی سچینوا مسکو و دانشگاه لمونوسف مسکو از دانشگاه های پزشکی برتر جهان محسوب میشوند.

تحصیل در روسیه، چه مزایایی دارد؟

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه نسبت به سایر کشورها بسیارآسان تر است؛ در ادامه نکاتی را ذکر میکنیم که دلایل آسان تر بودن تحصیل در روسیه، برای شما روشن خواهد شد.

مزایای تحصیل در روسیه

1

روسیه با هدف جذب بیشتر دانشجویان بین المللی، امکان تدریس پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی را میسر ساخته است.

2

عدم داشتن کنکور و آزمون های ورودی به دانشگاه، روند ورود به دانشگاه را بسیار آسان کرده است. ورود به دانشگاه های روسیه، با بررسی پرونده های تحصیلی دانشجو و تایید آن، انجام میشود.به طور کلی هزینه های ناشی از تحصیل و زندگی در کشور روسیه، بسیار کمتر از سایر کشورها میباشد

3

دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه با در نظر گرفتن معیارهای سازمان بهداشت جهانی و یونسکو، دارای تاییدیه جهانی است

4

امکان ارائه ی کلاس های پزشکی به زبان های انگلیسی و فرانسوی، میسر است

5

تحصیل در دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه، بدون داشتن مدرک TOEFL یا IELTS امکان پذیر است

6

دانشجویان پزشکی با گذراندن دوران کارآموزی، فرصت خوبی دارند تا تجارب ارزشمندی را در زمینه بالینی در بیمارستان های دولتی کسب کنند

میزان شهریه دانشگاه دندانپزشکی و پزشکی در روسیه

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چیست؟
شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چیست؟

دولت روسیه میزان هشتاد الی نود درصد از هزینه های تحصیل دانشجوهای دندانپزشکی و پزشکی را میپردازد و در حقیقت، دانشجویان موظف اند؛ صرفا ده الی بیست درصد از هزینه ی تحصیل خود را بپردازند؛ از طرفی هزینه های ناشی از زندگی در کشور روسیه، نسبت به دیگر کشور ها، بسیار ارزان تر و به صرفه تر است. همان طور که ذکر کردیم. شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه بسیار آسان تر و مقرون به صرفه تر از سایر کشور هاست.

برای مثال تحصیل در رشته ی دندانپزشکی در روسیه از سایر کشور های اروپایی و آمریکایی ارزان تر میباشد. روسیه آموزش های با استاندارد های بالا و ارزان تری را نسبت به سایر کشور های در اختیار دانشجوهای بین المللی قرار میدهد و علاوه بر این موضوع، خوابگاه های مجهزی در اختیار هر دانشجو قرار میدهد.

دانشجویان ایرانی پس از اتمام تحصیلات خود در رشته دندانپزشکی، قادر اند به ایران باز گردند و با شرکت در آزمون علمی، مجوز طبابت خود را دریافت کنند و در ایران مشغول به کار شوند.

دوره ی تحصیل پزشکی در روسیه چند سال است؟

مدت زمان لازم برای تحصیل پزشکی در دانشگاه های روسیه، شش الی هفت سال است. اما لازم به ذکر است که مدت زمان لازم برای آموزش زبان موردنظر را نیز باید در نظر بگیرید که بستگی به شرایط افراد و زبان موردنظر دارد.

 1. امکان برگزاری کلاس های پزشکی به زبان های انگلیسی و روسی نیز میسر است
 2. برای آموزش زبان روسی مبتدی به دانشجویان بین المللی، حدود یک سال زمان لازم است
 3. برای آموزش زبان انگلیسی به دانشجویان بین المللی، به مدت شش سال زمان لازم است

مدارک و اسناد لازم

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه ایجاب میکند که فرد متقاضی، ویزای دانشجویی دریافت کند. برای دریافت ویزای دانشجویی، ابتدا باید، نامه دعوت به تحصیل از وزارت مهاجرت فدراسیون روسیه نیز دریافت شود؛ سپس دانشجویان برای دریافت ویزای دانشجویی خود باید به سفارت روسیه واقع در کشورشان مراجعه کنند.

داشتن مدارکی مانند پاسپورت، فرم درخواست ویزا که دارای امضا باشد و اطلاعات به طور کامل نوشته شده باشد؛ دو قطعه عکس پاسپورت 35 میلیمتر × 45 میلیمتر با پس زمینه سفید، داشتن نامه پشتیبانی از ویزا، داشتن کپی نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج، گواهی ایدز (آزمایش اچ آی وی) نیز الزامی است. از اسناد موردنیاز میتوان به گذرنامه (در صورتی اعتبار دارد که به مدت دوسال از صادر شدن آن بگذرد؛ نه بیشتر)، ویزای دانشجویی، کارت مهاجرت (این کارت در طول پرواز یا در فرودگاه به شما داده میشود.

شما موظفی اید آن را تکمیل کنید و پس از ورود به روسیه به گمرک در فرودگاه تحویل دهید؛ گواهی بهداشتی پزشکی، مثل نتایج X-Ray قفسه سینه و نتیجه تست منفی، داشتن 12 قطعه عکس پاسپورت (3 × 4 سانتیمتر) که باید برای همان ماه باشد.

بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چیست؟
شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه چیست؟

در نهایت باید به معرفی بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه بپردازیم. دانشگاه دولتی مسکو لومونسوف، دانشگاه علوم پزشکی روسیه، مسکو، دانشگاه ولگاگراد، Volgograd، دانشگاه علوم پزشکی کورسک، در کورسک، دانشگاه علوم پزشکی کازان، در کازان، آکادمی پزشکی دولتی Tver، Sechenov Moscow Academy دانشگاه سیچنوا از بهترین دانشگاه ها ی پزشکی روسیه نیز میباشند. به عنوان کلام آخر، بار دیگر یاد آوری میکنیم که شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه نسبت به سایر کشور های دیگر، بسیار آسان تر و ارزان تر است.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی روسیه

در مرحله ی اول برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه لازم است که یک دعوتنامه داشته باشید. این دعوتنامه را میتوانید از دانشگاه مورد نظرتان یا از وزارت خارجه و وزارت کشور روسیه درخواست کنید. سپس از طریق ورود به وب سایت وزارت رسمی وزارت امور خارجه ی روسیه فرم درخواست آنلاین ویزای تحصیلی را پر کنید.

در مرحله ی بعد باید مدارک مورد نیاز برای ارائه را جمع آوری کنید که این مدارک را در ادامه بیان خواهیم کرد؛

 • ارائه ی پشتیبانی ویزا
 • گواهی آزمایش HIV ( با این پیش شرط که باید در سه ماه گذشته انجام شده باشد)
 • بیمه ی درمانی
 • گذرنامه ی معتبر
 • تمامی مدارک معتبر تحصیلی مثل دیپلم, کارشناسی, کاردانی و…
 • تعهد به عدم ماندن پس از پایان مهلت مجاز ویزا

ثبت درخواست حضوری

بعد از جمع آوری مدارک مورد نیاز لازم است که درخواست خود را حضوری به ثبت برسانید. به کنسولگری روسیه مراجعه کنید و درخواست خود را با ارائه ی مدارک ثبت کنید. در این مرحله ی هزینه ای بابت ویزای تحصیلی از شما دریافت خواهد شد.

بعد از به پایان رساندن این مراحل باید منتظر جواب کنسولگری باشید. اینکه نیاز به مصاحبه ی حضوری و یا ارائه ی مدارک بیشتر پیدا خواهید کرد همه بستگی به صلاحدید سفارت این کشور دارد.

برای مطالعه ی بیشتر در زمینه ویزای تحصیلی به مقاله ی اخذ ویزای تحصیلی روسیه برای ایرانیان  مراجعه کنید.

سوال های متداول

🙋‍♀️1.شهریه ی دانشگاه های انگلیسی زبان روسیه چه میزان است؟

 • تحصیل در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی امکان پذیر است. بیشتر رشته های تحصیلی در دانشگاه های روسیه به زبان انگلیسی هم ارائه می شود. اما شهریه این دانشگاه ها در تدریس به زبان انگلیسی در مقایسه با تدریس به زبان روسی  کمی بالاتر است.

🙋‍♀️2.شهریه دانشگاه های روسیه چه میزان است؟

 • به صورت حدودی می توان گفت شهریه دانشگاه های روسیه مبلغی بین ۳۰۰۰ دلار تا ۱۰٫۰۰۰ دلار آمریکا در سال است. این شهریه ها برای رشته هایی مانند پزشکی در بالاترین حد قرار دارد.

🙋‍♀️3.کدام دانشگاه های دندانپزشکی روسیه مورد تایید ایران است؟

🙋‍♀️4.ویزای تحصیلی روسیه چه مدت اعتبار دارد؟

 • ویزای تحصیلی نیز با توجه به مدت زمان تحصیل شما در هر رشته ای برآورد می شود که به طور کلی زمانی حدود 5 سال است.

🙋‍♀️5.برای ورود به دانشگاه های دندانپزشکی روسیه محدودیت سنی وجود دارد؟

 • برای تحصیل در روسیه محدودیت سنی وجود ندارد. مگر به دلیل متقاضیان بسیار برخی دانشگاهها محدودیتی در نظر گرفته باشند که باید از سایت دانشگاه این موضوع را پیگیری کنید.

🙋‍♀️6.اعتبار مجوز کار در روسیه با ویزای تحصیلی چه مدت است؟

 • اعتبار این مجوز یک ساله است. که قابلیت تمدید به مدت زمان قرارداد کاری را دارد.

🙋‍♀️7.هزینه ی بررسی مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه چه میزان است؟

 • هزینه ای که بابت بررسی مدارک باید به سفارت روسیه پرداخت شود حدودا 100 دلار است.

🙋‍♀️8.با ویزای تحصیلی روسیه میتوان در این کشور اقامت کرد؟

 • داشتن ویزای تحصیلی به تنهایی نمی تواند منجر به دریافت اقامت روسیه شود.
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!