اتریش, مهاجرت

راه‌های مهاجرت به اتریش

راه‌های مهاجرت به اتریش

راه‌های مهاجرت به اتریش

راه‌های مهاجرت به اتریش منحصر به یک مسیرِ از پیش تعیین‌شده نیست و از طُرق مختلفی می‌توان برای مهاجرت و اقامت در کشور اتریش اقدام کرد. کشورهایی که از نظر شاخص رفاه و کیفیت زندگی از شهرت خوبی برخوردار هستند، همواره مقصد جذاب و ایده‌آلی از نگاه مهاجران تلقی می‌شوند، پس جای تعجب نیست اگر کشور اتریش به‌عنوان یک کشور ثروتمند، امن و زیبا با تقاضای زیادی مبنی بر مهاجرت از اقصی نقاط جهان مواجه باشد.

در این مطلب قصد داریم که راه‌های مهاجرت به اتریش را مورد بررسی قرار داده و در خصوص هر یک از آن‌ها توضیحات مختصر و مفیدی خدمتتان ارائه نماییم. البته در آخر این شما هستید که در مورد بهترین راه‌های مهاجرت به اتریش تصمیم می‌گیرید!

مهاجرت تحصیلی به اتریش

تردیدی نیست که تحصیل در اتریش یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به اتریش است. اعتبار دانشگاه‌های اتریشی، تسهیلات تحصیل در اتریش و مقرون‌به‌صرفه بودن سه ویژگی و دلیل اصلی هستند که برای مهاجرت تحصیلی به اتریش می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.

دولت اتریش برای اتباع خارجیِ واجد شرایط که قصد تحصیل در این کشور را دارند، ویزاهای تحصیلی یا اصطلاحاً ویزای دانشجویی صادر می‌کند و طی مدت تحصیلتان و تا زمانی که ویزایتان اعتبار داشته باشد، می‌توانید در اتریش بمانید.

اگر یکی از اهدافتان برای مهاجرت تحصیلی به اتریش، اشتغال در این کشور است، تحصیل در دانشگاه‌های اتریش شانستان را برای یافتن شغل افزایش می‌دهد که این اشتغال به نوبه خود می‌تواند زمینه‌ساز اخذ کارت قرمز سفید قرمز و متعاقباً ضامن اقامت دائمتان در اتریش باشد.

مهاجرت کاری به اتریش

مهاجرت کاری یکی دیگر از انواع راه‌های مهاجرت به اتریش و در عین حال یکی از بهترینِ این راه‌هاست که متقاضیان بسیار زیادی دارد. در این روش، به شرط برخورداری از یک دانش، مهارت یا تخصص خاص می‌توانید امیدوار باشید که در اتریش کار پیدا کنید. فرایند مهاجرت کاری به اتریش و اخذ ویزای کار اتریش به دو شکل است.

در حالت اول شرکت‌ها و سازمان‌های اتریشی مشاغل خاص موردنیازشان را آگهی می‌کنند و در صورتی که تا شش ماه نتوانند نیروی کاری دلخواه را از خودِ اتریش و یا محدوده کشورهای شنگن جذب کنند، پذیرای نیروی کار و متقاضیان ذی‌صلاح از سراسر جهان خواهند بود.

حالت دوم، مسیر مساعدتری برای مهاجرت کاری به اتریش برای ایرانیان است. در این شیوه به شرط برخورداری از حداقل امتیازات لازم می‌توانید برای یک ویزای شش ماهه جهت جستجوی کار در اتریش درخواست ارائه دهید و برای یافتن شغل دلخواه در بازه‌ی زمانی تعیین‌شده تلاش کنید.

دقت کنید که با پایان یافتن اعتبار ویزای شش ماهه‌تان، در صورت عدم موفقیت در یافتن شغل مدنظر باید به ایران بازگردید و مدت اقامتتان به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد. مؤسسات کاریابی در اتریش می‌توانند شانستان را برای احراز شغل مناسب که با دانش و مهارت‌هایتان هم‌خوانی داشته باشند، تا حد زیادی افزایش دهند.

مهاجرت به اتریش از طریق تمکن مالی

از میان انواع راه‌های مهاجرت به اتریش، این راه صرفاً برای افراد متمول و لاکچری‌ها موضوعیت پیدا می‌کند! بنابراین اگر وضعیت اقتصادی خوبی دارید و اصطلاحاً چَپِتان پُر است می‌توانید از طریق تمکن مالی یا همان خودحمایتی برای مهاجرت به اتریش اقدام کنید.

البته بدانید که برای این منظور باید اسناد معتبری به دولت اتریش ارائه دهید که گواهی کند شما دارای منابع درآمدیِ کافی و ثابتی هستید که بدون نیاز به کار کردن در اتریش می‌توانند مخارج و هزینه‌های اقامتتان در این کشور را تأمین کنند.

در واقع دولت اتریش همان ابتدا با شما اتمام‌حجت می‌کند که به شرط عدم ورود به بازار کار و تصدی یک شغل در این کشور، به شما مجوز اقامت اعطاء نماید. مدت اعتبار ویزایتان تا سه سال اول، یک ‌ساله بوده که در انتهای هر سال، به مدت یک سال تمدید می‌شود.

معمولاً پنج سال پس از اقامت از طریق تمکن مالی می‌توانید به اخذ مجوز اقامت دائم در اتریش نائل شوید. این مسیر یکی از سرراست‌ترین راه‌های مهاجرت به اتریش محسوب می‌شود.

مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه‌گذاری و خرید ملک

یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به اتریش که مستلزم وضعیت اقتصادی قدرتمند است، سرمایه‌ گذاری و خرید ملک در اتریش است. مورد اول احتمالاً نیاز به توضیح چندانی ندارد.

بدیهی است اگر پول داشته باشید، مقاصد زیادی در جهان از شما استقبال خواهند کرد . برایتان سر و دست می‌شکنند! زیرا از طریق سرمایه‌گذاری می‌توانید مستقیماً به چرخه اقتصادی کشور میزبان وارد شوید و به رونق آن کمک کنید.

اما در مورد خرید ملک باید بدانیم که صرفِ خرید ملک در اتریش نمی‌تواند به اخذ اقامت در این کشور بینجامد. مگر آنکه ملک خریداری‌شده طوری باشد که بتوانید از طریق آن مشارکت مثبتی در بازار کار و سیستم اقتصادی کشور اتریش داشته باشید.

قوانین موجود در خصوص سرمایه‌گذاری و خرید ملک در اتریش بسیار حساس و دارای پیچیدگی‌های زیاد بوده و از این رو اکیداً توصیه می‌شود که در صورت اقدام از این طریق از مشاوره‌ها و راهنمایی‌های مؤسسات حقوقی و مهاجرتی معتبر که در عرصه بین‌المللی فعالیت دارند، بهره‌مند شوید.

مهاجرت غیرقانونی به اتریش

مهاجرت غیرقانونی، کماکان یک واقعیت پُررنگ است که افراد زیادی از طریق آن برای مهاجرت به اتریش اقدام می‌کنند و یا اقلاً در فکر آن هستند. بنابراین اهمیت مسئله مجابمان می‌کند که نام آن را به‌عنوان یک مسیر غیررسمی در فهرست راه‌های مهاجرت به اتریش ذکر کنیم. البته مهاجرت غیرقانونی به اتریش، مسیری است که به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

گذشته از خطرات معمول و مرسومی که همواره و از ابتدا تا انتهای مسیر به‌عنوان یک تهدید برای افراد متقاضی مهاجرت قاچاقی به اتریش مطرح بوده‌اند، باید بگوییم که به علت وقوع جنگ‌های طولانی در خاورمیانه و در نتیجه افزایش سرسام‌آور تقاضا برای مهاجرت به کشورهای اروپایی و مشخصاً اتریش، شانس موفقیتتان برای ورود و اقامت به این کشور در مقطع فعلی، کمتر از همیشه است.

بنابراین یک حساب سرانگشتی و یک برآورد هزینه به منفعت ما را به این نتیجه می‌رساند که مهاجرت غیرقانونی نمی‌تواند گزینه مناسبی برای ورود به اتریش باشد.

بهترین راه مهاجرت به اتریش

با این تفاسیر از میان راه‌های مهاجرت به اتریش، کدام گزینه به زعم شما بهترین انتخاب است؟ قطعاً با ما موافقید که پاسخ به این پرسش کاملاً بستگی به موقعیت و شرایطتان دارد. صرف‌نظر از هر مسیری که برمی‌گزینید، امیدواریم مطلب حاضر توانسته باشد نظرتان را جلب کند و پاسخگوی بخشی از ابهاماتتان در مورد راه‌های مهاجرت به اتریش باشد.

منبع:سفارت اتریش

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *