مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

انواع روادید

خلاصه مقاله : روادید بیش‌تر به اجازهٔ ورود به یک کشور مربوط می‌شود. در برخی از کشورها، روادید با اجازه‌نامهٔ رسمی ماندن و اقامت در آن‌ها متفاوت است.معمولاً روادید به صورت برچسب یا مُهر بر روی کاغذهای مربوطه در گذرنامه اشخاص، چسبانده یا زده می‌شود. روادید بنا به هدف سفر به آن کشور انواع مختلفی دارد.مدت اعتبار هر ویزا با توجه به نوع آن تعیین میشود. جالب است بدانید برای ورود به بعضی کشورها نیاز به دریافت ویزای آن کشور ندارید. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.
انواع روادید

انواع روادید

فهرست مقاله
انواع روادید
انواع روادید

رَوادید یا ویزا (به انگلیسی: Visa)، گواهی است که نشان می‌دهد دارنده آن اجازه گذر یا ورود به یک کشور را دارد.روادید به‎عنوان معادل فارسی کلمه ویزا (VISA) که ریشه و اصل انگلیسی یا فرانسه دارد، واژه ایست مرکب از ترکیب دو کلمه روا (جایز یا مجاز) و دید. معنا و مفهوم این کلمه ترکیبی که برداشت کلی از آن به معنای اجازه ورود و بازدید از یک کشور دیگر است دقیقا با هدف سفر و گردشگری مطابقت می‎کند.

دریافت روادید

روادید یا ویزا در صورتی که به کشوری که بخواهید به آن سفر کنید، برایتان صادر می شود  و با داشتن آن در واقع این اجازه را دارید که به آنجا بروید. اگر قصدتان از سفر به یک کشور خارجی، تفریح باشد، ویزای مسافرتی لازم دارید. ویزای مسافرتی معمولا مدت زمان 30 و 60 روزه دارد و تا همان مدت می توانید در آن کشور بمانید و در مواقعی می توانید مدت زمان سفرتان را تمدید کنید اما اگر بخواهید برای کار به کشور دیگری بروید، باید ویزای کار دریافت کنید.

 

انواع روادید

 

روادید یا ویزای توریستی: این روادید یا ویزا برای کسانی صادر می شود که برای گردشگری به سفر می روند.

روادید یا ویزای ملاقات اقوام: در بیشتر کشورها نوع ویزایی که برای ملاقات با اقوام صادر می شود مانند ویزای توریستی است اما مدارک ارائه شده به سفارت تا حدودی متفاوت است و شانس بیشتری برای گرفتن ویزا وجود دارد.

ویزای درمان: این روادید یا ویزا در صورتی است که قصد درمان و معالجه در کشور مقصد را داشته باشید صادر می شود.

 ویزای تجاری:این روادید یا ویزا است در صورتی که قصد انجام تجارت در کشور مقصد دارید صادر می شود.

 ویزای ترانزیت: مدت این روادید یا ویزا خیلی کم است و با آن می توانید از کشور موردنظرتان عبور کنید و به کشور ثالث بروید.

 ویزای کار و تعطیلات: این این روادید یا ویزا به شما اجازه می دهد تا علاوه بر گردش در کشور مقصد کار هم بکنید.

انواع روادید آلمان

با توجه اهداف مهاجرتی به آلمان،روادید آلمان در انواع مختلفی صادر می‌شود.و بیشترین درخواست آن مربوط به روادید توریستی، کاری و تحصیلی می‌باشد انواع روادید شامل;

روادید توریستی آلمان

روادید توریستی این کشور با شرایط سختی اعطا می‌شود. تمکن مالی و گردش حساب تاثیر مهمی در اخذ روادید توریستی آلمان دارد. ارائه دعوت‌نامه و تاریخچه سفری شما شانستان را برای اخذ ویزای این روادید بیشتر می‌کند که با آن شما می‌توانید ۹۰ روز در هر ۶ ماه اقامت داشته باشید.

 

روادید تحصیلی آلمان

لازم است که بدانید سیستم آموزشی با کیفیت بالا و دانشگاه های معتبر تری در کشور آلمان وجود دارند.برای گرفتن روادید تحصیلی آلمان شما باید دعوت نامه معتبر از سوی دانشگاه و یا یک موسسه آموزشی معتبر آن ارائه کنید.و لازم است بدانید پس از اتمام مدت زمان تحصیل، شما باید خاک آلمان را ترک کنید.

روادید کاری آلمان

از الزامات شرایط اخذ روادید کاری آلمان، ارائه دعوت نامه از سوی یک شرکت و یا کارفرما می‌باشد. مدت زمان اعتبار روادید کاری آلمان، بر اساس درخواست کارفرما و تاریخ قید شده در دعوت نامه متفاوت می‌باشد.

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی  روادید سفارت آلمان  نگاهی بیندازید.

 

چگونه درخواست روادید دهیم؟

انواع روادید
انواع روادید

شما با مراجعه مستقیم به سفارت،و پر کردن فرم های مربوط و تقاضای ویزا می توانید اقدام کنید.درخواست ویزا از طریق آژانس ها و شرکت های واسطه گرفتن ویزای کشورهایی مثل امارات و سنگاپور فقط از این روش امکان پذیر است.

از روش درخواست ویزا به صورت آنلاین نیز می توانید اقدام کنید و  ویزای کشورهایی مثل استرالیا، نیوزلند فقط که  به  صورت آنلاین صادر می شود را دریافت کنید.

مدارک لازم برای درخواست روادید

سفارتخانه هر کشور بر اساس قوانین جاری کشوری‌ اش برای صدور ویزا برای اتباع کشورهای دیگر مدارکی را از متقاضیان طلب می‌کنند.که این مدارک شامل:

 • گذرنامه دارای اعتبار (حداقل شش ماه)
 • تکمیل فرم تقاضا
 • مدارک مالی (پرینت گردش حساب بانکی)
 • دو یا قطعه عکس
 • مدارک شغلی (جواز کسب، گواهی اشتغال به تحصیل و…)
 • واچر هتل
 • بیمه مسافرتی

 

به چه کشور هایی با روادید سفر کنیم؟

 

اولین کار برای سفر به کشور های خارجی نیاز به اخذ ویزا است کشورهایی که بدون ویزا می توان به آنها سفر کرد به شرح زیر است:

 

نام کشور

مدت اعتبار

1

ترکیه

به مدت ۹۰ روز

2

ارمنستان

به مدت ۹۰ روز

3

اکوادور

به مدت ۹۰ روز

4

هائیتی

به مدت ۹۰ روز

5

نیکاراگوئه

به مدت ۹۰ روز

6

زیمباوه

به مدت ۹۰ روز

7

گرجستان

به مدت ۴۵ روز

8

ایالت فدرال میکرونزی

به مدت ۳۰ روز

9

دومینیکا

به مدت ۲۱ روز

10

ونزوئلا

به مدت ۱۵ روز

11

مالزی

به مدت ۱۴ روز

 

برای بقیه کشور های دنیا باید حتما ویزا دریافت کنید و بهتر است پیش از سفر به سفارت هایشان مراجعه کنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

 

ویزای شنگن

 

انواع روادید
انواع روادید

 

شینگن یا شنگن به ۲۶ کشور اروپایی گفته می‌شود که قانون کنترل گذرنامه در بدو ورود را برای شهروندان این منطقه حذف کرده‌اند. در مورد بین‌الملل نیز با گرفتن ویزای هرکدام از کشورهای این منطقه٬ می‌توان به دیگر کشورها نیز بدون نیاز به ویزای تازه٬ سفر نمود. بعدها نام این منطقه به پیمان شنگن تغییر یافت. در حوزه شنگن٬ حرکت و مبادله هرنوع کالا، اطلاعات، پول و افراد٬ بشرط قانونی بودن٬ جایز و بدون هرگونه ملاحظات گمرکی خواهد بود.

 

26کشور عضو پیمان شنگن

آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، نروژ، فنلاند، دانمارک، لیتوانی، لتونی، لهستان، مجارستان، اتریش، استونی، اسلواکی، اسلوانی، چک، ایسلند، مالت، یونان، لیختن اشتاین و سوئیس .

برای گرفتن ویزای شینگن نیاز به داشتن پاسپورت یا همان گذرنامه می باشد.
برای اخذ ویزای شینگن شما میتوانید از طریق دعوتنامه و یا از طریق توریستی نیز اقدام نمایید.

 

چند اصطلاحات در گذرنامه

حرف R: به معنای گذرنامه معمولی regular passport
حرف C: به معنای طبقه یا همان نوع روادید را مشخص می کند با هدف از مسافرت خود کنترل نمایید.
حرف M: نشان دهنده این نکته است که شما دارای روادید چند بار ورود (Multiple time) به ایالات متحده هستید. اگر در اینجا عددی وجود دارد شما به تعداد آن دفعات می توانید وارد خاک ایالات متحده شوید.
کلمه Annotation: ممکن است شامل اطلاعات اضافی درباره روادید شما باشد این مورد مشخص کننده شمارهsevis و نام محل تحصیل تان می باشد.
عبارت (Expiration): آخرین روزی را نشان می دهد که شما می توانید وارد ایالات متحده شوید. این تاریخ ارتباطی با مدت زمانی که ممکن است شما در ایالات متحده اقامت داشته باشید ندارد.

 

سوال های متداول

🙋‍♀️1.ویزای کاری چیست؟

 • ویزای کاری مناسب افرادی است که قصد کار در کشور مورد نظرشان را دارند.که با توجه به کار آنها متفاوت است با مدت اعتبار های متفاوت.

🙋‍♀️2.فرق ویزا با پاسپورت پیست؟

 • پاسپورت یک سند شخصی برای شماست که نشان میدهد شما شهروند قانونی کشورتان هستید.ویزا معمولا مهر یا برگه ایی در پاسپورت شماست به معنی اجازه ی ورود به کشوری که قصد سفربه آن را دارید.

🙋‍♀️3.هزینه ی دریافت ویزا چه میزان است؟

 • هزینه ی دریافت روادید برای هر کشور متفاوت است.

🙋‍♀️4.برای دریافت ویزا باید به سفارت مراجعه کنیم؟

 • برای ایرانی ها ورود به بعضی از کشورها نیاز به ویزا ندارد. برای بعضی دیگر ویزا باید در فرودگاه ارائه شود و برای باقی کشورها باید به سفارت مراجعه کنید.

🙋‍♀️5.چند نوع ویزای شنگن وجود دارد؟

 • سه نوع ویزای شنگن وجود دارد نوع A,B,C که بنا به نیاز متقاضی مدت اعتبار و هدف متفاوتی دارد.

🙋‍♀️6.ویزای اعتبار محدود منطقه ای VLT چه مدت اعتبار دارد؟

 • برای  دریافت این ویزا شرایط خاصی نیاز است.کسی که برای این ویزا درخواست میدهد مجاز است به  حوزه ی شنگن سفر کند.

🙋‍♀️7.ویزای Airport Tranit چیست ؟

 • در این نوع ویزا فرد تنها مجاز به حضور رد فرودگاه و تعویض هواپیما را دارد و حق ورود به کشور صادر کننده ی این ویزا راندارد. به این ویزا, ویزای صفر ورود هم گفته میشود.

🙋‍♀️8.چطور برای ویزای یا روادید درخواست دهم؟

 • برای درخواست ویزا راههای مختلفی وجود دارد, درخواست آنلاین, درخواست مستقیم به سفارت, درخواست از طریق آژانس های مسافرتی و… .

 

 

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات

مقالات پیشنهادی ویژه شما