مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

وضعیت پناهندگان در ترکیه

فهرست مقاله
وضعیت پناهندگان در ترکیه
وضعیت پناهندگان در ترکیه

وضعیت پناهندگان در ترکیه

وضعیت پناهندگان در ترکیه به اذعان خود پناه جویان ترکیه نامناسب است. هجوم آواردگان سوری پس از شروع جنگ سوریه به کشور ترکیه وضعیت پناهندگان در ترکیه را وخیم تر نموده است.پناهنده به کسی گفته می شود که از ترس و آزار و اذیت دینی، ملیتی، قومی و یا برای عضو شدن در گروهی خاص و یا به علت داشتن عقاید دینی و سیاسی خاصی نتواند در کشور محل زندگی خود بماند.از علل پناهنده شدن می توان: ترس از جان، حوادث و رخدادهای طبیعی مثل زلزله، سیل، توفان، خشکسالی، فقر و … و نقض حقوق بشر را نام برد. در واقع هر فرد برای پناهنده شدن باید یکی از موارد فوق را ثابت کند.

معرفی ترکیه

ترکیه یک کشور اورآسیایی بوده که قسمتی از آن در آسیا و قسمتی در اروپا قرار گرفته است. پایتخت ترکیه آنکارا و استانبول بزرگترین شهر این کشور است. زبان رسمی مردم ترکیه ترکی استانبولی است. آب و هوای ترکیه کوهستانی و بارانی است. جمعیت این کشور حدود 80 میلیون نفر و بیش از 50 درصد مردم سنی هستند.

اقتصاد ترکیه توریسم محور بوده و سالانه بالغ بر 35 میلیون نفر از این کشور بازدید می کنند. ترکیه جاذبه های گردشگری و طبیعی فراوانی دارد. مسجد آبی معروف ترکیه، پل بُسفر، کاپادوکیه، پاموک کاله و اِفسوس از مکان های دیدنی ترکیه هستند. همچنین بسیاری از بازدید کنندگان از ورزشگاه های دو باشگاه مشهور این کشور یعنی فنرباغچه و گالاتاسرای دیدن می کنند.

انواع پناهندگی

دو نوع پناهندگی وجود دارد:

  • پناهندگی سیاسی
  • پناهندگی اقتصادی

در پناهندگی سیاسی فرد به عللی از طرف کشور خود تحت تعقیب است، و به همین علت قصد خروج از کشور را دارد. در پناهندگی اقتصادی فرد به علت وضعیت نابسامان اقتصادی دست به پناهنده شدن به کشور دیگری می زند تا اوضاع اقتصادی خود را بهبود ببخشد.

پناهندگان در ترکیه اغلب به امید عزیمت به آمریکا یا اروپا دست به پناهندگی در ترکیه می زنند. از هر دو راه زمینی یا هوایی امکان پناهندگی وجود دارد. اما واقعیت این است که پناهندگی فرآیندی بسیار پرخطر و پر ریسک است. هیچ اطمینانی وجود ندارد که کشور مقصد به پناهندگان اقامت بدهد. در راه سفر نیز ممکن است اتفاقات ناگوار زیادی برایتان رخ دهد. بلا تکلیفی یا آوارگی در کمپ ها، در راه ماندن و سفر با قاطر و شتر نمونه ای از این بلایا است. در کل پناهنده شدن به علت مخاطرات و ریسک بسیار بالایی که دارد اصلا پیشنهاد نمی شود.

درخواست پناهندگی

مهم ترین و در عین حال سخت ترین مرحله برای پناهندگی اثبات آن است. باید بتوانید ثابت کنید که از نظر سیاسی یا اقتصادی تحت فشار هستید و شرایط زندگی در کشور برایتان فراهم نیست. در صورت اثبات این موارد فرد پناهنده محسوب می شود. هر ساله عده ی کمی از بین متقاضیان می توانند پناهنده شوند و این موضوع نشان از آن دارد که اثبات پناهندگی کاری بسیار دشوار است.

کسانی که نمی توانند از پناهندگی استفاده کنند

  •  افرادی که سابقه جرم و جنایت دارند.
  • ناقضان حقوق بشر. مثلا اعضای داعش هرگز نمی توانند از پناهندگی استفاده کنند.
پناهندگی در ترکیه
پناهندگی در ترکیه

کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (UNHCR)

طبق گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) حدود 25 تا 30 هزار نفر اقدام به ارسال پرونده خود به سازمان ملل کرده اند. این افراد از کشورهای افغانستان، عراق، سودان، سومالی، ایران و از همه بیشتر از سوریه هستند. پناهندگان سوری بیشتر در جنوب ترکیه ساکن هستند. بالغ بر 7/2 میلیون نفر پناهنده سوری در ترکیه زندگی می کنند.

درخواست پناهندگی ترکیه

تا قبل از 10 سپتامبر 2018 کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مسئول ثبت درخواست ها برای پناهنده شدن به ترکیه بود. اما از این تاریخ به بعد طبق اعلام خود کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، اداره کل مهاجرت ترکیه موظف به ثبت نام و بررسی وضعیت پناهجویان است.

افراد متقاضی پناهندگی در ترکیه می بایست به اداره مهاجرت ترکیه (PDMM) رفته و درخواست خود را در آنجا ثبت کنند. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تنها به مشورت دهی درباره پناهندگی می پردازد.

کنوانسیون ژنو اصلی ترین مرجع بین المللی در مورد وضعیت پناهندگان در ترکیه و سایر کشورهای دنیا است. این کنوانسیون در سال 1949 توسط کمیته مخصوص پناهندگان به وجود آمد. بالغ بر 120 کشور عضو کنوانسیون ژنو هستند.

تاریخچه وضعیت پناهندگان در ترکیه

کشور ترکیه میزبان پناهندگان از سرتاسر جهان است. طبق آمار UNHCR از اکتبر 2017 حدودا 2/3 میلیون پناهنده سوری در ترکیه هستند.ترکیه همچنین جمعیت زیادی غیر سوری نیز دارد. از اکتبر 2017 پناهجویان غیر سوری در ترکیه بدین شرح هستند: حدود 44% از افغانستان، 42% از عراق و 10% از ایران.

در سال 2006 در مجموع 4550 نفر درخواست پناهندگی در ترکیه دادند. در سال 2011 این عدد به 16000 نفر رسید و در سال 2013 ، به 44800 نفر. تا قبل از شروع 2014 به تعداد 82000 نفر رسید. در سال 2015 متقاضیان پناهندگی به بیشتر از 100 هزار نفر رسید.

پناهنده های افغان

با بدتر شدن وضعیت کار و اقتصاد در ایران، مهاجران افغانی مقیم در ایران تصمیم به پناهنده شدن در ترکیه گرفته اند. هدف اکثر آن ها رفتن به اروپا و آمریکا است.طبق آمار، از ژانویه تا نیمه آگوست 2018 بالغ بر 61 هزار افغان پناهنده ترکیه شدند. این آمار طبق اعلام وزارت داخله ترکیه نسبت به مدت مشابه پارسال 30 درصد افزایش داشته است. افغان ها وضعیت مشخصی در ترکیه ندارند. به آن ها اقامت موقت داده می شود و تا پیدا کردن کشوری دیگر می توانند در ترکیه بمانند.

تفاوت پناهندگی و مهاجرت

مهاجرت با پناهندگی تفاوت زیادی دارد. افرادی که به یک کشور خارجی مهاجرت می کنند اهدافی مانند تحصیل در ترکیه ، کار در ترکیه ،  ثبت شرکت در ترکیه، ، ازدواج در ترکیه ، کسب اقامت و تابعیت آن کشور را دارند. آن ها به راحتی به کشور خود رفت و آمد می کنند. حمایت دولت ها نیز از مهاجران خوب است و انواع ویزاها به آن ها تعلق می گیرد.

پناهندگان اما تسهیلات و شرایط در نظر گرفته شده برای مهاجران را ندارند.  اغلب دولت ها به وضعیت پناهندگان رسیدگی چندانی نمی کنند. و بسیاری از آن ها در وضع چندان مطلوبی به سر نمی برند.

منبع:سفارت ترکیه

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات