Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

رد کردن لینک ها

هزینه ی تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه ی تحصیل و زندگی در ترکیه متناسب با شهر محل زندگی یا تحصیل، مسکن و نوع دانشگاه متفاوت است. با توجه به جمعیت فزاینده مهاجران به سمت ترکیه در دهه ی اخیر لازم است اطلاعات کافی از مخارج زندگی در این کشور حاصل گردد.کشور ترکیه بی شک به علت دارا بودن استانداردهای بالای زندگی یکی از بهترین انتخاب ها برای تحصیل و زندگی است.

چیزی که ترکیه را متمایز می کند ارزش پول بالای ترکیه به علاوه ی مخارج زندگی و شهریه پایین در این کشور است. تحصیل در ترکیه تجربه ای جذاب و جدید خواهد بود. مکان های تفریحی فراوان و گوناگونی در ترکیه و به ویژه در استانبول وجود دارد.

همچنین سایر شهر های ترکیه مثل ازمیر و آنکارا نیز از ارزش بالایی برای گردش و تفریح برخوردار هستند. در کنار جاذبه های تاریخی و طبیعی حیرت انگیز ترکیه مثل مسجد آبی معروف، پل بُسفر، کاپادوکیه، پاموک کاله و اِفسوس ورزشگاه های 2 باشگاه مشهور ترکیه یعنی فنرباغچه و گالاتاسرای نیز بسیار دیدنی هستند.

ترکیه یک کشور واسط میان قاره های اروپا و آسیا است. با این وجود در قیاس با سایر کشورهای اروپایی همچون انگلستان خرج و مخارج زندگی و تحصیل در ترکیه بسیار پایین تر است.

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ترکیه را می توان به چند دسته تقسیم کرد: هزینه های مصروف به خرید یا اجاره مسکن، هزینه های خوراک، پوشاک و تحصیل و مسافرت. در مورد خرید یا اجاره مسکن در ترکیه توصیه می شود که اگر امکان اجاره خوابگاه از طرف دانشگاه محل تحصیل در ترکیه را دارید، حتما اقدام کنید؛ زیرا هزینه اجاره و خرید خانه در ترکیه خیلی گزاف است.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل داروسازی در ترکیه

اگر بخواهیم در همین ابتدا یک برآورد سردستی از هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه بکنیم، می توان گفت که در مجموع زندگی در ترکیه چیزی بین 3000-2500 لیر هزینه دارد؛ یعنی بین 500 تا 600 دلار آمریکا.

هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه

در ترکیه دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد. هزینه ی تحصیل در دانشگاه های دولتی بسیار کمتر از دانشگاه های خصوصی این کشور است. در حقیقت هزینه ی پرداختی در یک دانشگاه دولتی عمدتا اجاره بهای خوابگاه است و این دانشگاه ها شهریه ندارند.

هزینه های خوابگاه و شهریه در دانشگاه های خصوصی بیشتر است. از طرفی نیز خوابگاه های دانشگاه های خصوصی امکانات رفاهی بیشتری را فراهم می کنند.

یک دانشجوی معمولی در ترکیه ماهیانه باید حداقل 500 دلار آمریکا را برای مخارجی چون مسکن، غذا، پوشاک، سرگرمی، حمل و نقل و هزینه های مکالمه هزینه کند. هزینه ی کتاب و غیره نیز بین 100 تا 150 دلار آمریکا است. لازم به ذکر است که هزینه اقامت در ترکیه بسیار وابسته به سبک زندگی، منطقه محل زندگی و مقطع تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل می باشد.

دانشگاه های مطرح کشور ترکیه

بیشتر دانشگاه های مطرح ترکیه در شهر های آنکارا و استانبول قرار دارند. با تعدادی از دانشگاه های ترکیه که در رتبه بندی Q.S جایگاه مناسبی دارند آشنا می شویم.

  1. دانشگاه فنی خاورمیانه (METU) : این مرکز دانشگاهی دولتی یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه بوده و در آنکارا واقع است.
  2. دانشگاه بغازیچی: این دانشگاه انگلیسی زبان اولین دانشگاهی است که ایالات متحده در یک کشور تاسیس کرده است. بغازیچی یک دانشگاه دولتی بوده که در شهر استانبول واقع است.
  3. دانشگاه کوچ : این دانشگاه غیر انتفاعی یکی از 10 دانشگاه برتر ترکیه می باشد.

هزینه های عمومی زندگی در ترکیه :

هزینه اقامت (مسکن) :  1500-2000 دلار آمریکا (با احتساب پول رهن)

پیشنهاد مطالعه »
تنها با این 3 روش اقامت پس از تحصیل در روسیه بگیرید

غذا : 1100 دلار

حمل و نقل : 300 دلار

خرید کتاب : 150 دلار

 

هزینه ی تحصیل و زندگی در ترکیه

رستوران

منوی دانشجویی  :  حدود 5 لیره

چای و قهوه  (هر فنجان) : 2 تا 5 لیره

یک وعده غذا در یک رستوران ارزان : 20 لیره

غذا در یک رستوران متوسط (برای دو نفر) : 70 لیره

غذا در مک دونالد : 17 لیره

سوپر مارکت

نان : 84/1 لیره

شیر (1 لیتر) : 51/12 لیره

برنج (هر کیلوگرم) : 03/3 لیره

آب معدنی (هر لیتر) : 5/1 لیتر

تخم مرغ (12 عدد) : 6/7  لیره

1 کیلو گرم پنیر محلی : 94/10 لیره

سیب (1 کیلو گرم) : 8/1 لیره

موز (1 کیلوگرم) : 53/3 لیره

پرتقال (1 کیلوگرم) : 55/1 لیره

گوجه فرنگی (1 کیلوگرم) : 82/1 لیره

سیب زمینی (1 کیلوگرم) : 26/1 لیره

پیاز (1 کیلوگرم) : 08/1 لیره

سیگار (مارلبورو) : 13 لیره

حمل ونقل

حمل ونقل عمومی در ترکیه در سطح کیفی نسبتا بالایی قرار دارد. مترو، تاکسی، مینی بوس و اتوبوس در ترکیه به نحو مطلوبی به مردم خدمت رسانی می کنند. نکته ی جالب توجهی که در این رابطه وجود دارد این است که دانشجویان می توانند با ارائه کارت دانشجویی از تخفیف دانشجویی برای دریافت بلیت حمل و نقل درون شهری برخوردار شوند. که البته این تخفیف تنها مختص حمل و نقل درون شهری ترکیه است.

بلیت اتوبوس برای دانشجویان : 5/1 لیره

بلیت مینی بوس از تکسیم تا کادیکوی : 7 لیره

تاکسی به ازاء هر 1 کیلومتر : 18/4 لیره

بلیت تاکسی از تکسیم تا بشیکتاش : 13 لیره

یک لیتر بنزین : 19/22 لیره

ورزش و اوقات فراغت

باشگاه بدن سازی (ماهیانه برای هر بزرگسال) : 22/128 لیره

پیشنهاد مطالعه »
بورسیه تحصیلی در انگلیس

اجاره زمین تنیس برای یک ساعت : 49/61 لیره

بلیت سینما : 18 لیره

بلیت کنسرت : از 25 لیره

آرایشگاه : از 15 لیره

 

پوشاک

یک جفت کفش (NIKE) : 16/272 لیره

یک جفت کفش چرم مردانه : 48/233

بانک و اقتصاد

میانگین حقوق ماهیانه (پس از کسر مالیات) : 86/2366 لیره

نرخ بهره وام (%) : 65/13

در ترکیه تقریبا ارزان ترین انرژی آب است. هزینه اجاره یک آپارتمان معمولی در ترکیه تقریبا 1500 لیره است. هر دانشجو در ماه حدود 130 لیره به عنوان قبض برق باید بپردازد. قبض آب نیز حدودا 200 لیره هزینه بر می دارد. خدمات اینترنت در ترکیه بر عهده ی شرکت مخابرات این کشور بوده که ماهانه به طور متوسط 50 لیره در ازای ارائه ی خدمات اینترنت دریافت می کند. هزینه ی تماس های تلفنی نیز 50 لیره می توان در نظر گرفت.

منبع: سفارت ترکیه

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره