مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس

فهرست مقاله
هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس با توجه به هزینه­ های بالای زندگی در سوئیس قابل توجه میباشد. از آنجایی که سوئیس یکی از امن ­ترین کشورهای جهان محسوب می­شود. در کشور سوئیس قوانینی مبنی بر ایجاد یک پناهگاه اتمی برای هر خانه مسکونی می­باشد. این کشور برای ایجاد امنیت در سرتاسر شهرها قوانین برای حفاظت از فرزندان، حفاظت از حیوانات و احترام به حقوق شهروندی می­باشد.

اگر قصد زندگی یا تحصیل در سوئیس را دارید باید بتوانید به آن قوانین شاید عجیب و غریب احترام بگذارید. بنابراین سوئیس یک کشور مرفه محسوب می­شود و باید بتوانید از پس هزینه­ های زندگی در آن کشور بربیایید تا زندگی مطلوبی داشته باشید. البته دولت سوئیس  هم اجازه ­ی زندگی افراد خارجی در سوئیس را بدون پشتوانه مالی را نمی­دهد.

افراد مهاجر باید یا شغل داشته باشند یا حساب بانکی مطلوبی را ارائه دهند در غیر اینصورت آنها تأییدیه ورود به این کشور را امضا نمی­کنند. برای مهاجرت به سوئیس می­توان از طرق مختلف اقدام کرد. تحصیل در سوئیس یا کار می­تواند یک کمک بزرگ برای افرادی باشد که قصد مهاجرت به سوئیس را دارند. اما هزینه ­ی تحصیل و زندگی در سوئیسبسیار بالا می­باشد. باید قبل از مهاجرت به این کشور برای تحصیل یا زندگی هزینه­ ها را در نظر گرفت.

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس در دانشگاه­ ها و شهرهای مختلف سوئیس متفاوت است. شهر زوریخ یکی از گران­ترین شهرهای سوئیس محسوب می­شود البته به تناسب گران بودن هزینه­ ها، کیفیت زندگی نیز بالا می­رود.

بنابراین اگر نمی­توان از پس هزینه ­های سنگین این شهریه بربیایید بهتر است شهرهای دیگری را برای زندگی انتخاب کرد. بزرگترین شهرهای سوئیس، شهرهای زوریخ، لوزان و ژنو می­باشد. افراد زیادی به دلیل سطح بالای علمی دانشگاه­ های سوئیس قصد تحصیل یا ادامه تحصیل در این کشور را دارند. یکی از نکات قابل توجه برای افراد متقاضی تحصیل در این کشور هزینه ­های تحصیل و زندگی در سوئیس می­باشد.

هزینه­ ی تحصیل در سوئیس

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی دارند باید به مدت 4 سال این دوره را بگذرانند. دولت سوئیس این اجازه را به افراد دانشجوی مهاجر می­دهد که بتوانند در یک شغل پاره وقت استخدام شوند تا بتوانند از پس هزینه­ های تحصیل و زندگی­شان بربیایند. دانشجویان مقطع کارشناسی می­توانند 10 ساعت در هفته کار کنند که حقوق آنها مبلغی در حدود 120 تا 150 فرانک سوئیسی می­باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس مبلغی در حدود 1000 فرانک سوئیس می­باشد. البته بخش قابل توجهی از این مبلغ صرف هزینه ­های مسکن می­شود. هزینه تحصیل در سوئیس در هر مقطع مبلغی در حدود 600 تا 700 فرانک سوئیسی می­باشد.

این میزان از مبلغ اختصاص به دانشجویان بدون هزینه خوابگاه یا مسکن مستقل و اجاره­ ای می­باشد. دانشجویانی که درخواست خوابگاه نیز دارند ماهیانه مبلغی در حدود 1000 فرانک سوئیسی باید هزینه کنند و دانشجویانی که منزلی مستقل را اجاره کنند باید مبلغ 1200 فرانک سوئیسی را پرداخت کنند.

البته دانشجویان موظف هستند مدارک لازم جهت بیمه تحصیلی و درمانی را آماده کنند و ماهیانه مبلغ حدود 80 تا 100 فرانک را نیز به آن اختصاص دهند. بنابراین هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس بعد از دیگر کشورهای اروپایی بالا بوده و باید بتوان این هزینه ­ها را به راحتی پرداخت تا دولت سوئیس اجازه ادامه تحصیل و زندگی را در این کشور بدهد.

در کشور سوئیس 11 دانشگاه دولتی وجود دارد که زبان تحصیلی در این دانشگاه­ها بیشتر به زبان­های آلمانی، فرانسوی یا انگلیسی می­باشد.

روند دانشگاه ­های سوئیس

سال تحصیلی در کشور سوئیس جهت اعزام دانشجو به سوئیس متشکل از دو نیم سال تحصیلی تابستان و زمستان است که هر کدام تقریبا 5 ماه به طول می­انجامد.

دانشگاه­ های سوئیس بعد از اتمام هر سال تحصیلی بمدت 2 ماه تعطیل است و دانشجویان میتوانند در این زمان در هفته 2 ساعت مشغول به کار شوند. دانشجویانی که تمایل به یادگیری زبان دارند میتوانند به طور رایگان در دانشگاه­ اقدام کنند یا در مؤسسات خصوصی ثبت نام کنند که هزینه یادگیری زمان در هر 4 ماه چیزی حدود 3400 فرانک سوئیسی می­باشد.

هزینه ­ی تحصیل و زندگی در سوئیس شاید به نظر زیاد بیاید اما به دلیل کیفیت بالای زندگی در این کشور این هزینه­ها زیاد به چشم نمی­آید و به نوعی احترام به حقوق انسانی می­باشد. چرا که انسان­ها حق زندگی و تحصیل با بالاترین کیفیت را دارند.

هزینه ­ی تحصیل و زندگی در سوئیس برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد:

دانشجویان در مقطع فوق لیسانس محصل در دانشگاه­ های دولتی در هر ترم تحصیلی باید مبلغی حدود 700 فرانک و در دانشگاه­ های خصوصی حدود 4000 فرانک پرداخت نماید. البته این دانشجوها در صورت شاغل بودن می­توانند در هفته 20 ساعت کار کنند و مبلغی در حدود 400 تا 600 فرانک سوئیس در هفته حقوق داشته باشند. خوشبختانه این مبلغ می­تواند به راحتی هزینه ­های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را تأمین کند.

دانشجویان مقطع دکترا که بورسیه تحصیلی می­شوند با مبلغی حدود 2000 فرانک که از دولت سوئیس دریافت می­کنند زندگی آسوده­ای خواهند داشت. به همین دلیل متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا به صورت بورس تحصیلی بسیار زیاد می­باشند.

هزینه زندگی در سوئیس

هزینه­ ی تحصیل و زندگی در سوئیس نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار بالا است و این سطح زندگی افراد را بالا می­برد.

این هزینه­ های بالا به دلیل ثبات اقتصادی در این منطقه می­باشد. اقتصاد سوئیسیکی از با ثبات­ترین اقتصادهای جهان می­باشد. دولت سوئیس یک محیط امن و پایدار اقتصادی برای سرمایه ­گذاران ایجاد کرده است و براحتی می­توان گفت سوئیس یک بهشت برای سرمایه گذاران و سپرده ­گذاران خارجی می­باشد.

در حقیقت اقتصاد سوئیس وابسته به سرمایه ­گذاری خارجی می­باشد. اما افراد مهاجر زیادی موفق به دریافت ویزای این کشور نمی­شوند. دلیل آن هم بالا بردن هزینه­های تحصیل و زندگی در سوئیس می­باشد.

هزینه­ های زندگی یک دانشجو به طور معمولی مبلغی در حدود 1500 فرانک در ماه می­باشد. درآمد سالانه هر شهروند سوئیسی مبلغی در حدود 40 هزار فرانک می­باشد. حال این 1500 فرانک را اگر بخواهیم تجزیه و تحلیل کنیم:

مبلغی در حدود 750 فرانک سوئیسی هزینه یک سوئیت یک نفره نقلی به صورت ماهیانه می­باشد. اجاره بهای آپارتمان یک خوابه 50-40 متری مبلغی در حدود 1300 فرانک می­باشد.

البته این آپارتمان با تمام وسایل خانه و یا به اصطلاح مبله مبلغی حدود 100-150 فرانک گران­تر می­باشد. حالا به این مبالغ مسکن، 100 فرانک هم برای پرداخت هزینه ­های جانبی مسکن چون پرداخت قبوض، اضافه می­شود. حدود 200 فرانک نیز می­تواند هزینه­ خوراک یک دانشجو در یک ماه کافی باشد.

البته که این هزینه برای ایرانیان که باید گوشت حلال استفاده کنند بیشتر می­شود. یکی دیگر از موارد زندگی در سوئیس حق بیمه به صورت ماهیانه می­باشد. هزینه بیمه برای دانشجویان مبلغی در حدود 80 تا 100 فرانک سوئیسی در ماه می­باشد و به ازای هر همراه مبلغی در حدود 250 تا 300 فرانک می­شود. هزینه حمل و نقل عمومی مبلغی حدود 50 فرانک در ماه تخمین زده می­شود.

این هزینه به صورت متوسط و یک زندگی معمولی میباشد. بنابراین باید در نظر داشت هزینه تحصیل و زندگی در سوئیس بالاست و علت آمار کم مهاجرت به این کشور نیز همین گران بودن هزینه­ها میباشد.

منبع: سفارت سوئیس

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات

مقالات پیشنهادی ویژه شما