مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

تحصیل داروسازی در اتاوا کانادا

تحصیل داروسازی در اتاوا کانادا

تحصیل داروسازی در اتاوا کانادا

فهرست مقاله
تحصیل داروسازی در اتاوا کانادا
تحصیل داروسازی در اتاوا کانادا

علاوه بر رشته پزشکی و دندانپزشکی که از پر طرفدار ترین رشته های گروه علوم پزشکی به شمار می روند “رشته داروسازی” را هم می توان جزو رشته های بسیار پر طرفدار گروه علوم پزشکی قرار داد.

تحصیل داروسازی در اتاوا کانادا

تحصیل در رشته داروسازی در کانادا

جهت تحصیل در رشته داروسازی در کانادا، متقاضی تحصیل در کانادا باید ابتدا وارد دوره عمومی در مقطع تحصیلی لیسانس یا دوره های معادل فوق دیپلم شود که در این دوره دروس شیمی و بیولوژی و زبان و ریاضی را با نمره بالای ۷۵٪ گذرانده و سپس در آزمون ورودی رشته داروسازی در کانادا یا همان آزمون Pharmacy College Admission Test- PCAT شرکت کرده و قبول شود. این تست ورودی رشته دارو سازی در کانادا شامل ۲۳۲ سوال تستی و نوشتن یک متن می باشد.

 

وظایف یک داروساز چیست؟

حیطه شغلی رشته داروسازی از تنوع زیادی برخوردار است. یک داروساز می تواند در صنایع‌ داروسازی و کارخانه‌های آرایشی ـ بهداشتی مشغول به کار شود یا در یک داروخانه به دریافت نسخه های پزشکان و آماده کردن داروهای تجویزی به بیماران بپردازد.

در بخش های تحقیقاتی داروساز می تواند با مطالعه پیرامونی در خصوص الگوی مصرف داروها و نوع بیماریهای منطقه، به افزایش سطح آگاهی عمومی و بهینه سازی مصارف دارویی در آن منطقه مشخص، کمک نماید. در کارخانه جات داروسازان عهده دار وظایفی مانند بررسی کیفیت داروها و نظارت بر اجرای فعالیت های آزمایشگاهی و ساخت دارو ها در واحدهای تولیدی دارو هستند.

در داروخانه، داروساز به عنوان مسئول فنی بر اجرای امور نسخه پیچی و راهنمایی مراجعین نظارت دارد. همچنین داروساز به عنوان مشاور دارویی پزشکان، پرستاران و بیماران آنها را در انتخاب و مصرف صحیح داروها راهنمایی می نماید.

تحصیل داروسازی در اتاوا کانادا

شرایط قبولی در رشته داروسازی در اتاوا کانادا

برای  ورود به دانشکده داروسازی در اتاوا کانادا تنها یک سال تحصیل در دوره کارشناسی و گذراندن دروس شیمی‌، زیست شناسی‌، ریاضیات، انگلیسی، آمار و یک درس از جامعه‌ شناسی کفایت می‌کند.

داروسازی نیز دارای امتحان تعیین سطح برای متقاضیان می‌باشد. این امتحان تحت عنوان PCAT, Pharmacy Colleges Admission Test شناخته میشود که هدف آن تعیین سطح علمی‌ متقاضیان و سنجش توانایی‌های حرفه‌ای آنان می‌باشد. این امتحان ۴ بار در سال برگزار میشود.

با توجه به شرایط ذکر شده در بالا، جهت تحصیل در هر یک از سه رشته، اول باید درخواست اولیه متقاضی پذیرفته شود؛

سپس دانشگاه ها از میان متقاضیان، حدود ۳ برابر ظرفیت مورد نیاز خود را برای مصاحبه دعوت مینمایند و پذیرفته شدگان نهایی از بین این افراد انتخاب میگردند.

مقاله پیشنهادی:

تحصیل در کدام دانشگاه روسیه بدون آزمون ورودی ممکن است؟

 

دانشگاه اتاوا کانادا

تحصیل داروسازی در اتاوا کانادا
تحصیل داروسازی در اتاوا کانادا

 

دانشگاه اتاوا، دانشگاهی دو زبانه واقع در شهر اتاوا است. این دانشگاه دو زبانه که مرکزی برای تحقیقات علمی نیز به شمار می‌آید، هیچ گونه گروه‌بندی دینی برای دانشجویانش قائل نبوده و از برترین دانشگاه‌های کانادا به شمار می‌آید. در سال ۱۸۴۸ به نام “کالجِ بیتاون” (به انگلیسی: “College of Bytown”) بنیاد نهاده شد. در ابتدا این کالج مکانی برای تدریس علوم مقدماتی به شمار می‌رفت، ولی با آغاز قرن نوزدهم میلادی، این دانشگاه فعالیت خود را در زمینهٔ تدریس علوم طبیعی آغاز کرد. امروزه دانشگاه اتاوا شامل ده دانشکده است که برنامه‌های هر رشته را در اولین، دومین و سومین دوره ارائه می‌کنند. به عبارتی دیگر، هر یک از این دانشکده‌ها، دروس معینی را به طور تخصصی و با توجه به رشتهٔ تحصیلی دانشجویان، به آنها آموزش می‌دهند.

 

لیست دانشگاه هایی که دوره داروسازی در کانادا را ارائه میدهند به شرح زیر است:

 • دانشگاه دالهاوزی
 • دانشگاه مموریال
 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه ساسکچوان
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه واترلو

 

نکته: حقوق دارو ساز در کانادا چقدر است؟ حقوق داروسازان در کانادا بین ۸۰ هزار دلار تا ۹۵ هزار دلار در سال است.

 

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *