مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان

خلاصه مقاله : تقاضای تحصیل در آلمان به علت رایگان بودن و همچنین کیفیت مطلوب آموزش در این کشور از همه ی نقاط دنیا وجود دارد.افرادی که تحصیل رشته پزشکی در آلمان را انتخاب می کنند، شانس اقامت در این کشور را دارند و یا به عبارتی تحصیل رشته پزشکی در آلمان باعث می شود که شما اقامت دائم را دریافت کنید.دانشگاههای این کشور از بهترین اساتید و متخصصان سراسر دنیا بهره میبردو این یعنی مورد تایید سراسر دنیا است.
شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان

فهرست مقاله
شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان
شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان یکی از مهمترین مواردی است که قبل از سفر حتما باید از آن اطلاع داشته و در راستای آن حرکت نمایید. داشتن شرایط تحصیل در رشته پزشکی این امکان را برایتان مهیا خواهد نمود که بتوانید به راحتی ویزای تحصیل پزشکی آلمان را دریافت نمایید. تحصیل در کشور آلمان برای بسیاری حائز اهمیت می باشد چرا که دانشگاه های آلمان از رتبه بالای علمی برخوردار بوده و مدرک آن برای تمامی مراکز قابل قبول خواهد بود. همچنین رایگان بودن تحصیل در کشور آلمان یکی دیگر از مزایای تحصیل آن می باشد.
برخی از دانشگاه های آلمان برای رشته تحصیلی پزشکی از دانشجویان خارجی مبلغی دریافت می نماید اما به دلیل مناسب بودن دانشگاه های آن این مبلغ به مقدار بسیار ناچیز خواهد بود.

تفاوت پزشکی در آلمان با سایر مراکز

 

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان
شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان

 

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان با دیگر مراکز دانشگاهی متفاوت خواهد بود چرا که در کشور آلمان تحصیل رشته پزشکی به فوق لیسانس و ارشد خلاصه نمی شود و هر دو این مقاطع به صورت پیوسته و به مدت 6 سال ارائه می شوند. باید توجه داشته باشید که مهمترین عاملی که باید به آن توجه کنید داشتن دانش های زبانی بالا می باشد چرا که تحصیل دکتری در آلمان به در طول 6 سال بدون داشتن مهارت های زبانی غیر ممکن خواهد بود.

یکی از مهمترین شرایط تحصیل در رشته پزشکی داشتن مدرک زبان آلمانی می باشد که باید این مهارت را با اخذ نمره بالا در آزمون های تست داف و دش اثبات نمایید. که داشتن مدرک آن یکی از مهمترین شرایط تحصیل در رشته پزشکی خواهد بود.

همچنین کسانی که مهارت های کافی در زبان ندارند می توانند با استفاده از دوره های آموزش زبانی سطح زبان خود را تا حد مورد قبول بالا ببرند.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

از دیگر شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  ارائه مدارک تحصیل یکی از مهمترین شرایط تحصیل در رشته پزشکی می باشد که باید تمامی مدارک تحصیلی خود را به این مراکز ارائه نمایید. مدرک دیپلم کشور های اتحادیه اروپا معمولا هم سطح با مدرک دیپلم آلمان در نظر گرفته می شود اما دیپلم کشور هایی که خارج از اتحادیه اروپا واقع شده اند با یکدیگر متفاوت بوده و باید مورد بررسی قرار گیرد و در صورتی که مدرک دیپلم وی مورد قبول نباشد باید یک دوره آموزشی طی نموده و پس از قبولی در آزمون های مربوطه واجد شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان خواهد شد.
 •  داشتن مدرک زبان انگلیسی از دیگر موارد مورد نیاز خواهد بود. چرا که برخی مفاهیم به زبان انگلیسی بوده و دانشجو برای درک این مفاهیم باید دانش های زبان انگلیسی داشته باشد. چنانچه دانشجو متقاضی دانش ها زبان لاتین نیز داشته باشد برای وی امتیاز محسوب شده اما ضروری نخواهد بود.
 • دانشجو متقاضی باید در سطح های بالا آموزش دیده و با تمامی علوم فیزیک، شیمی و بیولوژی آشنایی کامل داشته باشد.
 • – دانشجو باید تمامی شرایط تحصیل رشته پزشکی  را پذیرفته باشد به این منظور که باید توانایی مقابله با استرس وارده را به دلیل زیاد بودن ساعات کلاس ها داشته باشد. کلاس های دوره پزشکی آلمان معمولا 25 الی 30 ساعت در هفته خواهد بود. همچنین باید در نظر داشته باشید که حضور در این کلاس ها اجباری خواهد بود و در صورت غایب بودن برخورد خواهد شد.
 •  دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا هستند به سادگی می توانند در این کشور به تحصیل بپردازند اما دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید ویزای تحصیلی آلمان را اخذ نموده و اقامت آلمان را کسب نموده باشند
 •  برخی از دانشگاه های آلمان ممکن است از دانشجو نتایج آزمون testAS exam را نیز درخواست نمایند.

دوره رزیدنتی چیست؟

دوره رزیدنتی (دستیاری پزشکی) یا تخصص پزشکی مخصوص کسانی است که مدرک پزشکی عمومی خود را اخذ کرده اند و قصد دارند در یک رشته تخصصی ادامه تحصیل دهند. اکثر دانشجویان پزشکی پس از اتمام دوره تحصیلی خود برای ادامه تحصیل وارد دوره رزیدنتی می شوند.

تا در یکی از شاخه های پزشکی تخصص بگیرند. پس از گذراندن دوره انترنی (دوره کارورزی) دانشجویان می توانند در دوره های تخصص شرکت کنند.مدت زمان تحصیل در دوره رزیدنتی بستگی به تخصص انتخابی فرد دارد.

حوزه های تخصصی

ممکن است این دوره بین دو تا هفت سال طول بکشد. برخی از حوزه‌های تخصصی این دوره شامل تخصص داخلی، کودکان، فوریت های پزشکی، روانپزشکی، اطفال، چشم پزشکی، رادیولوژی و بیهوشی است که معمولا پزشکان در دوره رزیدنتی حقوق دریافت می کنند.

اگر قصد دارید دوره رزیدنتی خود را در آمریکا بگذرانید اولین کار شما این است که باید در امتحان USMLE شرکت کنید و در این امتحان نمره ی قبولی را کسب نمایید.سپس می توانید برای تحصیل در دوره رزیدنتی اقدام کنید.

در مرحله ی بعد یک امتحان تنها برای داشتن اجازه طبابت در امریکا برگزار می شود.داشتن مدرک تافل یا آیلتس برای شرکت در این دوره ها الزامی است.لازم است بدانید اکثر دانشگاه های جهان در دوره رزیدنتی از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند.

تحصیل در دوره رزیدنتی در هریک از دانشگاه‌های جهان شرایط و قوانین خاص خود را دارد.برای تحصیل در دوره رزیدنتی باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و شرایط اخذ پذیرش در این دوره را مطالعه نمایید.پس از گذراندن دوره رزیدنتی به عنوان یک پزشک متخصص مشغول به کار شوید.

 

برای مطالعه ی بیشتر پیسنهاد میکنیم به مقاله ی  شرایط دوره رزیدنتی پزشکی در آلمان  نگاهی بیندازید.

 

محدودیت سنی برای تحصیل پزشکی در آلمان

 

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان
شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان

 

بهتر است برای اقدام جهت  اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان، زیر ۳۰ سال باشید.تا راحت‌تر بتوانید مراحل اولیه تحصیل را طی کنید.

با این حال این بدان معنا نیست که برای افراد بالای ۳۰ سال امکان تحصیل پزشکی در آلمان وجود نداشته باشد.
این احتمال زمانی افزایش پیدا خواهد کرد که شما، یک مقطع کارشناسی را خصوصا در حوزه پزشکی و در ایران به پایان رسانده باشید. تا بدین ترتیب احتمال دریافت پذیرش خود را در رشته پزشکی افزایش دهید.

مدت زمان تحصیل پزشکی

زمان تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی آلمان به ترتیب حدود ۶ و ۵ سال است.  در آلمان پزشکی عمومی هم سطح کارشناسی ارشد حساب می شود.

این در حالی است که این مدرک در ایران معادل دکترای حرفه ای است. با این حال فارغ التحصیلان پزشکی عمومی از دانشگاه های آلمان می توانند. پس از طی مراحل قانونی، پروانه طبابت در ایران را کسب نمایند و دیگر نیازی به دریافت مدرک دکترای حرفه ای ندارند.

 

برای مطالعه ی بیشتر پیشنهاد میکنیم به مقاله ی تحصیل پزشکی در آلمان (همه چیز درباره پزشکی در آلمان)  مراجعه کنید.

 

در حالت کلی لازم به ذکر است که  تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان در دانشگاه های آن متفاوت خواهد بود.  برای اطلاع دقیق از شرایط هر یک از دانشگاه ها می توانید ,به وب سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایید.

تحصیل در آلمان

 

مهاجرت به آلمان

 

 

ساختار دوره های پزشکی در آلمان

دوره پزشکی در آلمان 6 سال و سه ماه طول خواهد کشید .که پس از این که آزمون دولتی از دانشجو اخذ میشود. و مدرک آن در اختیار دانشجو قرار داده خواهد شد. باید در نظر داشته باشید که در صورت در دست داشتن این مدرک می توانید به راحتی در هر نقطه از جهان به طبابت بپردازید.

مراحل خاص پذیرش پزشکی در آلمان

 

مرحله اول فاز پیش بالینی

مدت آن 2 سال یعنی 4 ترم بوده و در این مرحله با مفاهیم اصلی پزشکی و علوم طبیعی آشنا خواهید شد. پس از اتمام دو سال دانشجو باید طی یک آزمون جواز رفتن به مرحله بعد را کسب نماید.

مرحله دوم فاز بالینی

مرحله اصلی تحصیل پزشکی در آلمان را این مرحله تشکیل می دهد کمه به مدت 3 سال یعنی 6 ترم می باشد. این مرحله شامل دروس اصلی بوده و در سمینارها، دروس عملی، سخنرانی و کارورزی تدریس می شود.

مرحله سوم فاز عملی

این مرحله پس از مهمترین مرحله دانشجوی پزشکی ارائه می شود. که متشکل از آموزش عملی جنبه های عملی جراحی می باشد. در این مرحله همچنین می توانید دروس اختیاری را نیز در صورت تمایل پاس نمایید. در این مرحله دانشجویان پزشکی می توانند رشته حرفه ای خود را فراگیرند. و در دوره 1 ساله آن آموزش های لازم را دریافت نمایند.

آزمون کشوری

همانطور که در بخش اول نیز به آن اشاره شد. دانشجوی پزشکی پس از قبولی در آزمون نهایی به پزشک تبدیل خواهد شد .که این آزمون کشوری بوده و در تمامی نقاط کشور دریافت می شود. این آزمون یکی آزمون استاندارد ملی بوده و پس از قبولی در آن می توانید نسبت به درخواست مدرک خود اقدام نمایید.

 

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 18 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی میکنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

 

منبع: سفارت آلمان

 

سوال های متفاوت

🙋‍♀️1.ایا میتوان پزشکی را در کشور آلمان به زبان انگلیسی خواند؟

 • یکی از اصلی ترین شرایط برای پذیرش پزشکی در آلمان ارائه ی مدرک زبان آلمانی است.

🙋‍♀️2.اگر در ایران چند ترم پزشکی خوانده باشم میتوانم مستقیم وارد یکی از دانشگاههای پزشکی آلمان شوم؟

 • خیر.ممکن است با توجه به دانشگاهی که تحصیل کرده باشید امتیازی برای شما محسوب شود .اما برای ورود به دانشگاههای پزشکی آلمان باید آزمون ورودی بدهید.

🙋‍♀️3.آیا تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است؟

 • بله. به طور کلی فقط مبلغی ناچیز بابت ثبت نام و تایید و…از دانشجویان دریافت میشود.البته دانشگاههای خصوصی هم وجود دارند که شهریه دریافت میکنند.

🙋‍♀️4.آیا آمریکا مدرک پزشکی آلمان را تایید میکند؟

 •  جواب این سوال مثبت است .اما باید در  آزمونهای این کشور شرکت کنید.

🙋‍♀️5.درآمد یک پزشک در آلمان چه میزان است؟

 • بسته به تخصص و سابقه ی کاری, یک پزشک به طور متوسط از 65000 یورو تا 80000 یورو دریافت میکند.

🙋‍♀️6.آیا 80هزار یورو برای یک پزشک در آمد خوبی است؟

 • این مبلغ دریافتی بسیار خوبی است.اما به شهری که در آن زندگی میکنید بستگی دارد.بعضی شهرهای آلمان بسیار گران قیمت هستند.

🙋‍♀️7.آیا تحصیل پزشکی در آلمان سخت است؟

 • سخت با آسان بودن تحصیل در یک رشته به عوامل مختلفی چون علاقه فرد, استعداد و توانایی و مهارتها و … بستگی دارد.

🙋‍♀️8.آیا دانشگاههای پزشکی در آلمان از سطح خوبی برخوردارند؟

 • دانشگاههای پزشکی در آلمان از استاندارهای بین المللی برخوردارند و از مجرب ترین های هر رشته بهره مند هستند.

 

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *