مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل در جمهوری آذربایجان مزیت ها و ویژگی ها

خلاصه مقاله : تحصیل در جمهوری آذربایجان با توجه به نزدیکی آن به ایران و هزینه پائین تحصیل و زندگی مورد استقبال ایرانیان قرار گرفته است. امکان تحصیل به زبانهای آذری، روسی و انگلیسی وجود دارد. دانشگاه های آذربایجان تا سطح کارشناسی ارشد مورد تایید وزارت علوم بوده و در ایران مورد ارزش یابی قرار می گیرند.
تحصیل در جمهوری آذربایجان مزیت ها و ویژگی ها

تحصیل در جمهوری آذربایجان مزیت ها و ویژگی ها

فهرست مقاله
تحصیل در جمهوری آذربایجان مزیت ها و ویژگی ها
تحصیل در جمهوری آذربایجان مزیت ها و ویژگی ها

کشور آذربایجان واقع در منطقه قفقاز جنوبی و جنوب شرقی اروپا است. این کشور همسایه شمالی ایران بوده و تا حدود دو قرن پیش بخشی از خاک ایران محسوب می شده است. پس از جنگ ایران و روسیه و طی عهدنامه گلستان و ترکمانچای آذربایجان به اتحاد جماهیر شوروی پیوست. تحصیل در جمهوری آذربایجان با توجه به مزیت ها و ویژگی هایی که برای ایرانیان دارد مورد توجه و استقبال افراد زیادی قرارگرفته است. این کشور در سالیان اخیر روند رو به رشدی در زمینه اقتصادی، آموزشی و اجتماعی داشته است و سعی در پیاده سازی متدهای آموزشی و استانداردهای آمریکا و اروپا داشته است. از اینرو سیستم آموزشی این کشور در سالهای اخیر تغییرات و اصلاحات زیادی داشته است.

دانشگاه های جمهوری آذربایجان جزو دانشگاه های رده متوسط در ایران ارزشیابی می گردند. از اینرو تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در آنها توسط وزارت علوم ایران مورد تایید قرار می گیرد.

در خصوص تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باید گفت که مدارک صادره از این دانشگاه ها توسط وزارت بهداشت ایران مورد تایید قرار نگرفته. لذا دانشجویان ایرانی در صورت تحصیل در جمهوری آذربایجان در رشته های گروه علوم پزشکی تنها می توانند مدرک معادل دریافت کنند. البته کشورهای زیادی در اروپا. آمریکا و آسیا وجود دارند که مدارک صادره در دانشگاه های گروه علوم پزشکی آذربایجان را تایید کرده.

لذا فارغ التحصیلان می توانند پس از اتمام دانشگاه برای ادامه تحصیل و یا کار از طریق این کشورها اقدام نمایند.

مزیت های تحصیل در جمهوری آذربایجان

تحصیل در جمهوری آذربایجان برای دانشجویان و متقاضیان ایرانی دارای مزیت های متعددی است. یکی از این ویژگی های منحصر بفرد هزینه پائین زندگی و تحصیل در کشور آذربایجان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی است.

تحصیل در جمهوری آذربایجان مزیت ها و ویژگی ها
تحصیل در آذربایجان مزیت ها و ویژگی ها

نزدیکی جمهوری آذربایجان به ایران از دیگر ویژگی های آن بشمار می آید. دانشجویان می توانند به سهولت و از طریق زمینی به آذربایجان تردد کنند. هزینه های زندگی و تحصیل در جمهوری آذربایجان مقرون به صرفه بوده و متقاضیان می توانند هزینه های خود را پوشش دهند.

امکان تحصیل در دانشگاه های آذربایجان به زبانهای آذری، روسی و انگلیسی وجود دارد. نکته قابل توجه این است که آذری زبانهای ایران به دلیل تسلط بر زبان آذری می توانند به راحتی برای پذیرش در دانشگاه های آذربایجان به زبان آذری اقدام نمایند.

در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا امکان تحصیل در رشته ها و گرایش های زیادی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. سیستم آموزشی دانشگاه های آذربایجان طبق استانداردهای اتحادیه اروپا است. لذا تحصیل در جمهوری آذربایجان به منزله اخذ پذیرش از دانشگاه های مطرح اروپایی در مقاطع بالاتر خواهد بود.

هزینه زندگی و تحصیل در جمهوری آذربایجان

هزینه زندگی و تحصیل در جمهوری آذربایجان مقرون به صرفه و پائین است. واحد پول کشور آذربایجان منات است. بطور متوسط در مقطع کارشناسی هزینه تحصیل ما بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار آمریکا و در مقع کارشناسی ارشد ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار برآورد می گردد. سایر هزینه های زندگی بسته به نوع و سبک زندگی افراد از ۵۰۰ دلار به بالا در ماه خواهد بود.

البته با صرفه جویی می توان برخی هزینه ها را کاهش داد. به عنوان مثال هزینه اقامت در خوابگاه کمتر از اجاره آپارتمان خواهد بود. همچنین با داشتن کار نیمه وقت و دانشجویی می توان بخش زیادی از هزینه های زندگی و تحصیل در جمهوری آذربایجان را پوشش داد.

تحصیل در جمهوری آذربایجان برای آذری زبانها

تحصیل در جمهوری آذربایجان مزیت ها و ویژگی ها
تحصیل در آذربایجان مزیت ها و ویژگی

یکی از ویژگی های مهم تحصیل در جمهوری آذربایجان تحصیل به زبان آذری است. افراد بطور کلی می توانند به سه زبان آذری، روسی و انگلیسی در دانشگاه های آذربایجان تحصیل کنند.

افرادی که تصمیم به اخذ پذیرش دارند باید مدارکی مبنی بر توانایی و تسلط به زبان مربوطه را به دانشگاه ارائه دهند. بنابراین آذری زبانان ایران می توانند به سهولت برای تحصیل در جمهوری آذربایجان و کار در این کشور اقدام نمایند.

دانشگاه های جمهوری آذربایجان و رنکینگ آنها

دانشگاه های جمهوری آذربایجان دارای رنکینگ متوسطی در سطح جهانی هستند. از اینرو تحصیل در  آذربایجان به عنوان فرصتی مناسب برای تحصیل با هزینه پایین و یا اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر جهان در مقاطع بالاتر خواهد بود. دانشگاه خزر آذربایجان دارای رتبه ۷۰۱-۷۵۰ جهانی در سیستم رتبه بندی QS و دانشگاه دولتی باکو رتبه ۸۰۱- ۱۰۰۰ جهان در سال ۲۰۲۰ را بدست آورده است.

از جمله دانشگاه های جمهوری آذربایجان که توسط وزارت علوم ایران مورد تایید است. می توان به دانشگاه آدا، دانشگاه صنعت و نفت دولتی آذربایجان، دانشگاه معماری آذربایجان، دانشگاه مهندسی باکو. دانشگاه دولتی باکو، دانشگاه خزر و دانشگاه قفقاز اشاره نمود. لازم بذکر است که مدارک صادره از این دانشگاه ها تا مقطع کارشناسی ارشد مورد تایید وزارت علوم ایران است.

همچنین مدارک دکترای صادر شده از این دانشگاه ها در صورتیکه تاریخ اخذ پذیرش آنها قبل از اول تیر ماه ۱۳۹۸ باشد. در ایران مورد ارزش یابی قرار می گیرد. بنابراین متقاضیانی که تاریخ اخذ پذیرش رسمی دانشگاه آنها بعد از تاریخ فوق باشد. مدارک دکترای آنها در ایران مورد قبول قرار نمی گیرد، لذا تحصیل در جمهوری آذربایجان تا مقطع کارشناسی ارشد توصیه می شود.

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی  شرایط و مزایای تحصیل در دانشگاه نخجوان چیست؟ مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های آذربایجان

دانشگاه های آذربایجان دارای تعدادی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان هستند. علاوه بر دانشجویان بومی، متقاضیان خارجی که تراز علمی خوب داشته و در سال اول تحصیل نمرات ممتازی بدست آورند. می توانند برای اخذ بورسیه دانشگاه های آذربایجان اقدام نمایند.

تحصیل در جمهوری آذربایجان با اخذ بورسیه می تواند هزینه زندگی و تحصیل در این کشور را بطور کامل تحت پوشش قرار دهد.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های آذربایجان

تحصیل در جمهوری آذربایجان مزیت ها و ویژگی ها
تحصیل در جمهوری آذربایجان مزیت ها و ویژگی

تحصیل در  آذربایجان نیازمند مدرک دیپلم برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی و مدرک لیسانس برای اخذ پذیرش کارشناسی ارشد است. داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل ۶ برای متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی الزامی است. افرادی که مدرک زبان انگلیسی و یا روسی ندارند می توانند به مدت یک الی دو ترم در کلاسهای آمادگی زبان شرکت نمایند.

پس از ارسال مدارک به اداره امور دانشجویان بین المللی و اخذ نامه پذیرش. باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارت آذربایجان در تهران مراجعه کنید. متقاضیان با در دست داشتن ویزای تحصیلی و سایر مدارک مورد نیاز از جمله پاسپورت. عکس، مدارک تضمین کننده توانایی مالی، مدارک شناسایی و نامه پذیرش در موعد مقرر برای ثبت نام به محل دانشگاه مراجعه می نمایند.

متقاضیان تحصیل در جمهوری آذربایجان تا پایان مدت تحصیل، هر سال ویزای تحصیلی خود را تمدید خواهند نمود.

 

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی شرایط تحصیل رشته پزشکی در آذربایجان  مراجعه کنید.

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات