نروژ

تحصیل در نروژ

تحصیل در کشور نروژ

تحصیل در کشور نروژ فرصت های زیادی را برای دانشجویان علاقمند ایجاد می کند. در نروژ 22 کالج و تعدادی موسسه آموزشی وجود دارد که شما را برای دانشگاه رفتن اماده می کند. 7 دانشگاه و 9 دانشگاه تخصصی نیز وجود دارد که شما می توانید در آنها به تحصیلات عالیه خود بپردازید.

تحصیل در کشور نروژ

سیستم آموزشی رایگان و موقیعت های شغلی فراوان در این کشور باعث شده است که افراد زیادی تمایل به مهاجرت به نروژ داشته باشند. موسسه های آموزشی نروژ مقصدی ایده‌آل برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور باشند. ما در این مقاله سعی داریم درباره تحصیل در کشور نروژ توضیحاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم با ما همراه باشید.

 

شرایط تحصیل در مدارس نروژ چگونه است؟

تحصیل در کشور نروژ

دانش آموزان از سن 6 سالگی باید به مدارس ابتدایی فرستاد شوند و این تحصیل اجباری است. در مقطع متوسطه نیز تحصیلات اجباری است و افراد تا 16 سالگی در این کالج ها مشغول تحصیل هستند. در مقطع دبیرستان تحصیلات اجباری نیست افرادی که علاقمند به ادامه تحصیل هستند می توانند سه سال در دبیرستان مشغول به تحصیل شوند و به دانشگاه بروند.

اگر شما نیز مایل هستید در مدارس نروژ تحصیل کنید باید دارای یک قیم قانونی باشید که اقامت نروژ را نیز داشته باشد. در این صورت می توانید در مدارس نروژ تحصیل و مدارک خود را دریافت کنید.

 

 

چگونه می توان لیسانس خود را از نروژ دریافت کرد؟

 

اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب رشته مورد علاقه خود است؛ سپس مدرک زبان می باشد. اگر به زبان نروژی مسلط هستید که به راحتی می توانید خود درخواست دهید و از دانشگاه های نروژ مهلت مصاحبه بگیرید. که در این صورت باید مدرک نروژی شما نمره آن حداقل 3 باشد.

اگر هم به زبان انگلیسی مسلط هستید می توانید مدرک زبان آیتلس با نمره حداقل 6 را به دانشگاه ارائه دهید. دانشگاه های نروژ برای دانشجویان بین المللی خود که به زبان نروژی مسلط نیستند کلاس های را اختصاص داده است که دانشجو می تواند به مدت یکسال در آنجا این زبان بیاموزد و مدرک خود را دریافت نماید.

پس از آنکه مدرک خود را دریافت کردید می توانید چند دانشگاه نروژ را انتخاب کنید و از طریق سایت های آن درخواست خود را ارسال کنید. بعد از موفقیت در این مراحل باید به سفارت نروژ رفته و کارهای ادارای را ادامه دهید.

ادامه تحصیل در فوق لیسانس در نروژ چگونه است؟

متقاضیانی که مایل هستند در مقطع فوقو لیسانس در نروز تحصیل کنند می توانند به صورت کاملا رایگان در دانشگاه های نروژ ادامه تحصیل دهند. در این قسمت شما باید یا رشته تحصیلی خود را ادامه دهید و یا در رشته دیگری مشغول به تحصیل شوید. پیشنهاد ما این است که در رشته خود یا رشته مرتبط خود تحصیل کنید.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد شما باید مدرک آیلتس 6.5 و یا معادل تافل آن را ارائه دهید. در صورتی که رشته تحصیلی به زبان نروژی باشد، قبل از ورود به دانشگاه باید یک سال به تحصیل دوره زبان نروژی بپردازید.

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های نروژ بسته به رشته تحصیلی می تواند بین 1 تا 2 سال به طول انجامد.

 

آیا می توان با زبان انگلیسی در نروژ دکتری گرفت؟

بله اغلب رشته های تحصیلی در نروژ در مقطع دکتری به زبان انگلیسی می باشدو شمابه راحتی می توانید مدرک خود را در این کشور دریافت کنید.

برای اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع باید با اساتید دانشگاه های نروژ مکاتبه نمایید و بتوانید نظر یک استاد سوپروایزر را جلب نمایید.

اگر شما دارای رزومه قوی پژوهشی و علمی باشد شانس اینکه از طرف استاد و یا دانشگاهی پذیرش شوید بسیار بالاست. مدرک زبان نیز مانند هر مقطع دیگری مهم است وش ما باید مدرک آیتلس با نمره 7 به بالا را دارا باشید.

طول دوره دکترا در نروژ معمولا بین 3 تا 5 سال می باشد. اگر به همراه استاد خود پروژه های تحقیقاتی انجام دهید می تواند بین 400 تا 500 هزار کرون نروژ حقوق هم دریافت کنید.

 

چگونه از دانشگاه های نروژ بورسیه بگیریم؟

 

دریافت بورسیه تحصیلی یکی از راه های مناسبی است که می تواند منجر به تحصیل ارزان قیمت شود. هر چند که تحصیل در دانشگاه های نروژ رایگان می باشد و شخص شهریه ای به دانشگاه پرداخت نمی کند.

هزینه های زندگی و تحصیل در نروژ زیاد است و می توان گفت که نروژ گران ترین کشور اروپایی است. بنابراین بسیاری از دانشجویان تمایل دارند با دریافت بورسیه تحصیلی هزینه های زندگی خود را تامین نمایند.

بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی فراوانی برای دانشجویان بین المللی در نروژ در نظر گرفته شده است. که متاسفانه اغلب آن ها به دانشجویان اروپایی و برخی نیز به دانشجویان کشورهای خاصی همچون کانادا، ژاپن، آمریکا و روسیه تعلق می گیرد.

البته شما دانشجویان ایرانی می توانید در مقطع دکترا بورسیه تحصیلی دریافت کنید. در واقع استاد سوپروایزر معمولاً در این مورد تصمیم گیری می کند . با انجام پروژه های مشترک با دانشجو مبلغی به عنوان بورسیه یا حقوق به وی پرداخت می کند. این مبلغ می تواند بین 400 تا 500 هزار کرون نروژ باشد.

 

دانشجویان در نروژ چند ساعت می توانند مشغول به کار شوند؟

 

دانشجویانی که به وسیله ویزای تحصیلی در نروژ تحصیل می کنند می توانند به صورت پاره وقت به کار بپردازند.
دانشجویان در مقطع کارشناسی می توانند تا سقف 10 ساعت در هفته و در مقطع کارشناسی ارشد تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنند. درمقطع دکترا نیز می توانید علاوه بر کار تحقیقاتی تا سقف 30 ساعت در هفته به مشاغل پاره وقت بپردازید.

حقوق پرداختی در نروژ در هر ساعت حدود 7 تا 9 یورو می باشد. البته برای اینکه بتوانید به راحتی مشغول به کار شوید باید به زبان نروژی تسلط داشته باشید.

 

معرفی دانشگاه های برتر نروژ

• دانشگاه اسلو(UiO)
• دانشگاه برگن(UiB)
• دانشگاه صنعتی NTNU
• دانشگاه علوم زیستی نروژ(UMB)
• دانشگاه آگدر(UiA)
• دانشگاه استونگر(UiS)
• دانشگاه ترومسو(UiT)

 

 

 

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *