مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

خلاصه مقاله : کشور آلمان به دلیل داشتن دانشگاههای مطرح و معتبر بسیار مورد توجه دانشجویان سراسر دنیا قرار دارد.اما یکی از دغدغه های اصلی دانشجویانی که قصد ادامه ی تحصیل در یکی از دانشگاههای آلمان را دارند, موضوع زبان است.برای تحصیل در دانشگاههای دولتی آلمان باید زبان آلمانی بدانید و این موضوع به دلیل سخت بودن زبان آلمانی به یکی از مشکلات دانشجویان تبدیل شده است. ما دراین مقاله قصد داریم به تحصیل در آلمان بدون داشتن مدرک زبان آلمانی بپردازیم.کشور آلمان برای جذب دانشجویان بیشتر و پیشرفت در زمینه های علمی شرایطی را فراهم کرده است تا افرادی که با زبان آلمانی آشنایی ندارند هم امکان تحصیل در این کشور را پیدا کنند.در این مقاله به شرایط و ضوابط درخواست ویزا برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور می پردازیم.تا پایان همراه ما باشید.
تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

فهرست مقاله
تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان
تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان برای کسانی مناسب است که ترجیحا مقداری زبان انگلیسی بلد هستند و قرار است در طی تحصیل ، زبان آلمانی خودشان را نیز ارتقا بدهند تا در نهایت بتوانند پایان نامه ای به زبان آلمانی که مد نظر دانشگاه های آن کشور است را ارائه کنند .

انتخاب شهر برای تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان عموما در شهر برلین پیشنهاد بهتری به نظر می رسد ، چرا که هم هزینه ها در این شهر مقرون به صرفه تر هستند و هم این که می شود از سیستم های حمل و نقل که به صورت عمومی برقرارند استفاده نمود ، تا با صرف کمترین مقدار هزینه آسان و بی دردسر تردد داشت . ضمن این که دسترسی های مناسبی نیز برای موزه ها ، رستوران ها ، گالری ها و مراکز خرید به واسطه همان سیستم فوق العاده حمل و نقل تعبیه شده است و در صرفه جویی های مالی تاثیر موثری دارد .

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان در شهر هامبورگ نیز گزینه ای ایده آل است . دلیل آن هم مرکزیت این شهر به عنوان مرکز فناوری یا صنعت است . همچنین یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی نیز در این شهر وجود دارد که در کنار کارخانه مونتاژ معروف آنجا ، می تواند بعد از تحصیل محل های مناسبی برای اختیار کردن شغل باشد . از حیث زندگی نیز این شهر یکی از بهترین شهرهای اروپایی محسوب شده و گزینه ایده آلی برای سکونت است .

شهرهای منتخب دانشجویان در دوره‌های انگلیسی‌زبان

 

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان
تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

 

شاید بتوان گفت برلین ازلحاظ وسعت و امکانات موجود برای دانشجویان بین‌المللی و انگلیسی‌زبان بهترین گزینه ممکن باشد. محل حضور چند عدد از برترین دانشگاه‌های کل اروپا.

هامبورگ یکی دیگر از شهرهایی است که دانشجویان بین‌المللی می‌بایست در لیست منتخب خود جای دهند کما اینکه این شهر و امکانات آن در ابتدای این مقاله بررسی اجمالی شده‌اند. مأمن بهترین دانشگاه‌های پزشکی کشور آلمان.

مونیخ نیز یکی دیگر از گزینه‌های برتر و قابل سکونت راحت برای دانشجویان انگلیسی‌زبان در آلمان هست. با مناظر زیبایی از کوه‌های باواریای آلپ که در پس‌زمینه‌ی شهر خودنمایی می‌کنند. شاید بتوان گفت بیشترین میزان جذب گردشگر در آلمان به شهر مونیخ هست.

با توجه به تجربه‌ی دانشجویان متعدد در آلمان و زیبایی‌ها و امکانات این کشور، تجربه‌ای که در ادامه‌ی راه به دست خواهید آورد نشان‌دهنده‌ی این نکته است که آلمان به‌واقع فرهنگ، زبان و موقعیتی جذاب دارد که شما نیز به‌عنوان یک خارجی به‌تدریج بدان علاقه‌مند خواهید شد.

ویزای تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان نیاز به ویزای تحصیلی در این کشور دارد که برای دانشجوهای بین المللی صادر می شود تا مدت زمانی را در آلمان به نیت تحصیل اقامت داشته باشند .

نکات مهمی در این مورد وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند :

 • ثبت آدرس در اولین فرصت ممکن .
 • توجه به این نکته که ممکن است چند ماهی برای رسیدگی به درخواست ها زمان نیاز باشد .
 • قبل از اخذ ویزا نمی شود وارد کشور آلمان شد .
 • ویزا های توریستی و ویزای دوره های آموزشی ، مورد قبول دانشگاه ها نیستند .
 • برنامه ریزی ها باید به نحوی باشد که زمان کافی برای رسیدگی به ثبت نام و مراحل اداری در آن کشور مهیا باشد .
 • در صورتی که گذرنامه به هر دلیلی منقضی گردد ، باید سریعا به کشور مبدا برگشته و برای تمدید آن اقدام شود .

انواع ویزای تحصیلی در آلمان بدون نیاز به مدرک زبان

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان نیاز به ویزا دارد و در این خصوص دو نوع متفاوت از ویزا ها قابل صادر شدن هستند . ویزای دانشجوهای متقاضی و ویزای دانشجویی .

ویزای دانشجوهای متقاضی

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان اگر طبق اطلاع رسانی دانشگاهی در مورد پذیرش های خودش شفافیت کافی را نداشته باشد ، این نوع ویزا را باید تهیه نمود و بعد از آن مدت زمانی سه ماهه در نظر گرفته می شود تا برای ورود به دانشگاه خاصی اقدام گردد . اگر در طی مدت مقرر پذیرشی از سمت دانشگاهی اتفاق بیفتد ، شخص می تواند برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کرده و تحصیل خود را آغاز کند . توجه شود که در این نوع ویزا ها تنها تاییدیه معتبر کشور آلمان ، ورود به دانشگاه را مجاز می کند .

ویزای دانشجویی

تحصیل در آلمان برای دانشجویی که موفق شده است پذیرش از دانشگاهی را به همراه تاییدیه آنجا کسب کند ، حتی اگر برای دوره های مقدماتی باشد ، می تواند این ویزا را دریافت نموده و در طی سه ماه اعتبار آن ، به دفتر ثبت خارجیان رفته و تمدید اقامت خودش را دریافت کند . توجه شود که نامه پذیرش که باید از طرف دانشگاهی آلمانی باشد ، تنها سند معتبر در این روش است . دفاتر ثبت خارجیان نیز در همان شهری خواهد بود که مشغول به تحصیل هستند و نیازی به تردد به شهر های دیگر نیست .

نکته

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان نیازمند این است که همیشه از وب سایت مربوط به وزارت امور خارجه این کشور ، نهایی ترین شرایط اعلام شده را بازدید کرده ، یا با مراجعه به سفارت و کنسولگری های آن ، اطلاعاتی به روز را برای تحصیل در آلمان بدون نیاز به مدرک زبان کسب کنید . نیازی به نگرانی برای یافتن آدرس کنسولگری ها نیز وجود ندارد ، چرا که در وب سایت وزارت امور خارجه آلمان همگی موجود هستند.

انواع دوره‌ها دانشگاهی در آلمان بدون نیاز به مدرک زبان

اولین قدم در راه اخذ ویزای تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان یافتن دوره و رشته‌ای است که بدان علاقه‌مندید. خوشبختانه درزمینهٔ ی تعدد رشته‌هایی که بدون نیاز به مدرک زبان آلمانی ارائه می‌گردند و همچنین هم‌زمان به زبان انگلیسی، شما با کمبودی مواجه نخواهید شد.

تعدادی از دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان در آلمان

 

نام دانشگاه

سایت رسمی

1

روپرشت کارلز هایدلبرگ

https://www.uni-heidelberg.de/en

2

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیانز-مونیخ

https://www.uni-muenchen.de/index.html

3

دانشگاه TUM-مونیخ

https://www.tum.de

4

دانشگاه فریبورگ

https://www.unifr.ch/home/en.html

5

دانشگاه KIT

http://www.kit.edu

6

دانشگاه هومبولت-برلین

https://www.hu-berlin.de/de

7

دانشگاه جورج آگوست-گوتینگن

https://www.uni-goettingen.de

8

دانشگاه RWTH-آخن

https://www.rwth-aachen.de/go/id/a/?lidx=1

9

دانشگاه فرای-برلین

https://www.fu-berlin.de/en/index.html

10

دانشگاه‌هامبورگ

https://www.uni-hamburg.de

11

دانشگاه راینیش فریدریش ویلیام-بُن

https://www.uni-bonn.de

12

دانشگاه ESCP اروپا

https://escp.eu

13

دانشگاه فردریک الکساندر-ارلانگن نورنبرگ

https://www.fau.de

 

 

دانشگاه‌های فوق نمونه‌هایی از مراکز آموزشی و علمی تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان هستند. بیشتر دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی رشته‌های درسی را به زبان آلمانی ارائه می‌دهند اما برای تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع بالاتر می‌توان در بیشتر رشته‌ها مدرک آیلتس ارائه داد و پذیرش دوره را به‌صورت کامل به زبان انگلیسی دریافت نمود.

 

پیشنهاد می کنیم برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی  تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی مراجعه کنید.

دوره‌های زبان در آلمان پیش از شروع دانشگاه

 

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان
تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان

همان‌طور که پیش‌تر بدان اشاره شد، اگر شخصی که علاقه‌مند به تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان است، می‌تواند در ابتدا وارد کالج‌های زبان آلمانی واقع در خود آلمان شود و پس از گذراندن سطوح موردنیاز و اخذ مدرک زبان آلمانی موردنظر اقدام به ورود به دانشگاه نماید.

در مقاطع مختلف سطح موردنیاز زبان توسط دانشگاه، در هر رشته متفاوت است. پس تحقیق لازم را توسط مشاوره درست انجام دهید و در مورد رشته‌ی خود و الزامات آن اطلاعات لازم را کسب نمایید.

به‌عنوان یک دانشجوی خارجی در آلمان در نقاط بی‌شماری می‌توانید اقامت داشته باشید بدون نگرانی از اینکه به زبان آلمانی آشنا نیستید. در ادامه مکان‌های مختلفی که د حقیقت جزو نقاط ایده آل برای دانشجویان به شمار می‌آیند را باهم مرور می‌نماییم.

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان عموما موارد زیر را برای این پروسه نیاز دارد :

 • گواهی نامه ای برای سلامت که مورد تایید بیمه نیز باشد .
 • مدارکی جهت اثبات وجود داشتن پشتوانه ای مالی .
 • گواهی مستندی برای پژوهش های علمی یا دستاورد های دانشجو که کسب نموده است .
 • تاییدیه های مربوط به گذراندن دوره های زبان آلمانی یا مدرکی که تصدیق کند شخص به زبان آلمانی تسلطی کافی دارد .

نحوه اخذ اقامت برای ویزای تحصیلی آلمان بدون مدرک زبان

تحصیل در آلمان برای دانشجویی که مقیم کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیست و تصمیم به اقامتی نود روزه برای تحصیل نیز دارد ، شرایطی ایجاب کرده که باید برای اخذ اقامت خودش ، اقدامات لازم برای آموختن زبان آلمانی را داشته باشد . سه راه برای یادگیری زبان آلمانی نیز در نظر گرفته می شود . یکی از آنها دانشگاهی آنلاین به نام DUO است که می شود در آنجا شروع به یادگیری نمود یا اقدام به یادگیری به روش خودآموزی داشت که مقداری سخت خواهد بود . روش سوم که معقول تر از روش دوم به نظر می آید اختیار نمودن معلمی خصوصی است تا در اسرع وقت دوره آموزش زبان سپری شود . دوره های ارائه شده رسمی ، دو مقطع مبتدی و متوسطه دارند که باید در دوره مقدماتی آزمونی به نام داف را سپری نمود و سپس به دوره های متوسطه و پیشرفته که برای زبان تخصصی است اقدام کرد .

امکانات اقامتی برای دانشجویان خارجی انگلیسی‌زبان

برای دانشجویان بین‌المللی که نمی‌خواهند به‌صورت متمرکز و سنگین، به یادگیری زبان آلمانی بپردازند، محل‌هایی مانند بندر هامبورگ محیطی ایدئال هست. در این شرایط با بودن در کنار انگلیسی‌زبانان دیگر در محل‌هایی مانند خوابگاه و … نیازی به بودن درگرفتن خانه دربست در مرکز شهر، در یک مکان جداگانه و با چالش‌های پیش رو نخواهید داشت.

جدای از این موضوع خود دانشگاه‌ها نیز محل‌های اقامتی معین و مورد تأیید نظیر خوابگاه، آپارتمان، مجتمع‌های با واحدهای غلت صرف مخصوص دانشجویان انگلیسی‌زبان را دارا می‌باشند.

و به‌عنوان نکته نهایی در مورد محل اقامت، برخی دانشگاه‌های آلمانی پیشنهاد «اقامت در منزل خانواده آلمانی» را به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند. این پیشنهاد به‌نوعی می‌تواند آشنایی با زبان و فرهنگ آلمانی را در شما سرعت بخشد؛ اما بااین‌حال اگر به یادگیری زبان داخلی که همانا زبان آلمانی هست، به‌عنوان یک‌زبان دوم علاقه‌ای ندارید شاید گزینه‌ی «اقامت در منزل خانواده‌ی آلمانی» گزینه مناسبی برای شما نباشد.

نکته;

تحصیل در آلمان را در تسلطی نسبی به زبان آلمانی تنها برای گذراندن تحصیل نباید نگاه کرد ، چرا که در تعاملات اجتماعی یا برقراری ارتباطی صمیمی تر با دیگر دانشجویان ، نیاز به تسلطی بیشتر وجود دارد تا دانشجو دچار اشکالات ارتباطی نباشد .همچنین به منظور دریافت اجازه کار در آلمان نیاز به یادگیری زبان دارید.

منبع:سفارت آلمان

سوال های متداول

🙋‍♀️1.چه رشته هایی به زبان انگلیسی ارائه می شوند؟

 • در بعضی از دانشگاههای آلمان رشته هایی نظیر فنی مهندسی، فناوری اطلاعات، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک، هوا فضا و… به زبان انگلیسی ارائه میش می شوند.

🙋‍♀️2.پذیرش دانشگاههای آلمان در رشته های انگلیسی زبان راحت تر است یا رشته هایی که به زبان آلمانی تدریس می شوند؟

 • پذیرش در رشته هایی که به زبان نگلیسی تدریس می شوند به دلیل محدودیت هایی که وجود دارد بسیار مشکل است.پیشنهاد ما به شما فراگیری زبان آلمانی است.

🙋‍♀️3.آیا می توان همزمان با تحصیل زبان آلمانی را فرا گرفت؟

 • بله. میتوانید در کلاسهایی که برای یادگیری زبان آلمانی برگزار میشود شرکت کنید و این زبان را یاد بگیرید. ضمن اینکه توجه داشته باشید که بعضی رشته ها فقط تاچند ترم اول زبان تدریس , انگلیسی است و پس از آن  تمامی دروس به زبان آلمانی تدریس میشوند.

🙋‍♀️4.امکان تحصیل بدون مدرک زبان در رشته ی پزشکی  برای کسانی که در کنکور ایران قبول نشده اند وجود دارد؟

 • با این شرایط فرد باید زبان آلمانی بداند تا بتواند در دوره ی یکساله ی کالج شرکت کند و با قبولی در آزمون ورودی ,وارد دانشگاههای دولتی شود.

🙋‍♀️5.دانشگاههایی که در آنها به زبان انگلیسی  تدریس می شود, هزینه های متفاوتی از سایر دانشگاهها  دارند؟

 • خیر.اما شهریه در دانشگاههای آلمان بسیار متفاوت است. قبل از هرگونه اقدام , پیشنهاد می کنیم ,  اطلاعات کافی از دانشگاه مورد نظرتان  به دست بیاورید.

🙋‍♀️6.برای تحصیل به زبان انگلیسی چه مدرکی  مورد پذیرش است؟

 • تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی با داشتن مدرک زبان آیلتس ۶ یا ۶٫۵ در اکثر دانشگاه‌ها امکان‌پذیر است.

🙋‍♀️7.آیا مردم آلمان به زبان انگلیسی آشنایی دارند؟

 • در بعضی شهرها به دلیل صنعتی بودن و حضور شرکتهای خارجی مردم تا حدودی با انگلیسی آشنا هستند ولی این نکته را در نظر بگیرید که مردم آلمان مانند سایر مردم جهان با افرادی بهتر ارتباط برقرار می کنند که به زبان آنها صحبت کنند.

🙋‍♀️8.چه مدت طول می کشد تا ویزای تحصیلی دریافت کنم؟

 • زمانی در حدود 2 ماه تا 2 سال را باید در نظر بگیرید.

 

 

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!