تحصیلی, فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه

جاذبه های گردشگری مشهور و وجود دانشگاه های مطرح، افراد زیادی را علاقه مند به تحصیل در کشور فرانسه کرده است. نظام آموزش عالی فرانسه یکی از معتبرترین و کارآمدترین نظام های آموزشی دنیا است. فرانسه هر سال حدود 23% از بودجه خود را به  امر آموزش اختصاص می دهد.

دانشگاه های فرانسه همواره در بین دانشگاه های برتر جهان مشاهده می شوند. در سال 2019 چهار دانشگاه فرانسه در بین 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه های برتر فرانسه در رده بندی Q.S که یکی از مشهورترین موسسات در زمینه معرفی دانشگاه های برتر دنیا هست :

دانشگاه های برتر فرانسه در سال 2019

دانشگاه فرانسه

دانشگاه تحقیقاتی PSL پاریس

رتبه بندی Q.S 2019 : 50

دانشگاه سوربون فرانسه

– دانشگاه سوربن پاریس

رتبه بندی Q.S 2019 : 73

دانشگاه پلی تکنیک

– دانشگاه پلی تکنیک

رتبه بندی Q.S 2019 : 108

– دانشگاه دیدرو پاریس Diderot (دیدرو 7)

رتبه بندی Q.S 2019 : 194

هزینه های تحصیل در کشور فرانسه

هزینه تحصیل در کشور فرانسه به شهر و محل زندگی، سبک زندگی و دانشگاه انتخابی بستگی دارد. تحصیل در دانشگاه های دولتی، به دلیل تقبل هزینه ها توسط دولت فرانسه، بسیار ارزان و حتی گاهی رایگان است.

فرانسه یکی از 10 کشور گران دنیا است، اما دانشجویان تسهیلات ویژه ای مانند غذاهای دانشجویی، خوابگاه و تخفیفاتی در استفاده از حمل و نقل، کتابخانه، باشگاه ورزشی، سینما و … دارند. با در نظر گرفتن تخفیفات دانشجویی به طور متوسط زندگی در پاریس ماهانه 1100 پوند و سایر شهرهای فرانسه حدود 800 یورو خرج دارد.

بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی در کشور فرانسه مربوط به بخش مسکن است، تا جایی که گفته می شود 70% هزینه های زندگی را شامل می شود. دولت فرانسه برای کاهش هزینه مسکن در این کشور اقدام به تأسیس سازمانی به نام CAF نموده که پس از اقامت در این کشور حدود 40% هزینه های مسکن را پرداخت می کند.

دانشجویان در فرانسه تا سن 20 سالگی به صورت رایگان بیمه می شوند. ولی پس از آن باید سالانه 200 هزار یورو به عنوان حق بیمه پرداخت کنند. در مقاله هزینه زندگی و تحصیل در فرانسه به تفصیل این موضوع را بررسی کرده ایم.

تحصیلات پیش دانشگاهی در کشور فرانسه

آموزش در فرانسه از سن 5 سالگی و با ورود کودکان به آمادگی آغاز می شود. در 6 سالگی کودکان وارد دوره ابتدایی شده و 5 سال در دوره ابتدایی درس می خوانند. سپس وارد یک دوره 4 ساله می شوند. تحصیلات متوسطه نیز 3 سال طول می کشد و در نهایت پس از 12 سال تحصیل دانش آموزان مدرک دیپلم می گیرند که به آن Bac(Baccalauréat) گفته می شود.

تحصیلات دانشگاهی در فرانسه

تحصیلات دانشگاهی در کشور فرانسه در دانشگاه ها، مؤسسه هنرهای زیبایی و مدارس عالی مهندسی صورت می گیرد. مراکز آموزش عالی دیگری نظیر مدارس عالی خصوصی، مدارس عالی دولتی و مؤسسه های تربیت نیروهای متخصص نیز در فرانسه هستند که شرط ورود به آن ها قبولی در آزمون ورودی می باشد. دانشجویان خارجی به منظور تحصیل در کشور فرانسه می بایست در آزمون سراسری زبان شرکت کنند.

پس از کنفرانس اروپا در سال 1998 نظام آموزش عالی جدیدی در فرانسه جایگزین نظام قبلی شد. این نظام آموزشی که از سال 2002 به اجرا درآمد، به LMD (Licence, Master, Doctorat) مشهور است. نظام LMD بر مبنای قبل و بعد از لیسانس طرح ریزی شده است. قبل از لیسانس شامل یک دوره (سیکل) و بعد از لیسانس نیز شامل 2 دوره (سیکل) است.

زبان تدریس در مراکز آموزشی فرانسه

زبان اصلی تدریس در دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی فرانسه زبان فرانسوی است. به همین دلیل به دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در کشور فرانسه توصیه می شود که با زبان فرانسوی آشنا باشند. البته دانشگاه هایی نیز هستند که در آن ها دروس به زبان انگلیسی ارائه می شوند، اما هر ترم بین 150 تا 900 یورو شهریه دریافت می کنند.

ادامه تحصیل در کشور فرانسه

ادامه تحصیل در کشور فرانسه به زبان های فرانسوی و انگلیسی ممکن است. برای ادامه تحصیل به زبان فرانسوی باید در آزمون TEF یا TCF نمره قبولی کسب کنید. این آزمون ها از طریق سفارت فرانسه در ایران و دانشگاه تهران برگزار می شود. این آزمون ها ماهانه برگزار شده و حداقل نمره قبولی در آن ها B1 است.

پس از قبولی در آزمون زبان فرانسوی باید برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه اقدام نمایید. لازم به ذکر است که کشور فرانسه 84 دانشگاه عمومی دارد که تحصیل در آن ها رایگان است. ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکتری در فرانسه بسیار راحت تر از مقطع لیسانس است. زیرا معمولا با درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه موافقت نمی شود.

سال تحصیلی دانشگاه ها در دو نیمسال برگزار می شود. نیمسال اول (ترم پاییز) از اواخر سپتامبر تا ژانویه و نیمسال دوم (ترم بهار) نیز از اوایل فوریه تا ژوئن برگزار می شود.

طول دوره تحصیل در کشور فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه در مقطع لیسانس 3 سال طول می کشد. پس از گذراندن واحد های دوره لیسانس، مثل ایران دانشجویان باید در امتحانات قبول شوند. برخی رشته های تحصیلی در فرانسه نیز در لیسانس پایان نامه دارند.

مقطع کارشناسی ارشد (مستر)، به دو دوره مستر 1 و مستر 2 تقسیم می شود. که مسترها ترکیبی از امتحان و پایان نامه هستند. دوره فوق لیسانس نیز 2 سال به طول می انجامد.

در دوره دکتری که 4-3 سال طول می کشد، دانشجو باید یک تز دکتری تهیه و از آن دفاع کند. سمینارهایی هم در طول دوره دکتری برگزار شده که دانشجویان باید در آن شرکت کنند.

کار دانشجویی همزمان به تحصیل در کشور فرانسه

هر دانشجوی خارجی حق دارد در فرانسه کار کند. ساعت کاری مجاز برای کار دانشجویی در هر مقطع متفاوت می باشد. دانشجویان لیسانس می توانند در هفته بین 10 تا 20 ساعت، فوق لیسانس بین 20 تا 30 ساعت و دانشجویان دکتری بین 30 تا40 ساعت کار کنند.

حداقل حقوق پرداختی به دانشجویان بدون کسر مالیات 9.76 یورو است. این کف حقوق پرداختی است و ممکن است برخی شرکت ها بیش تر از این هم بپردازند.

مشاغلی که دانشجویان می توانند به عنوان کار دانشجویی در آن اشتغال داشته باشند شامل موارد زیر است:

پرستار بچه

استخدام در دانشگاه محل تحصیل

کار در رستوران ها و کافه ها

سوپر مارکت ها

منبع: سفارت فرانسه

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *