مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل مهندسی در آلمان

خلاصه مقاله : تحصیل در کشور آلمان امروزه آرزوی بسیاری از جوانان می باشد که جوانان ایرانی نیز از این موضوع مستثنی نمی باشند. دانشجویان می توانند با مهاجرت تحصیلی خود به این کشور اقامت آلمان را به دست بیاورند و از تمام حقوق مربوط به شهروندان آلمانی بهره مند گردند. دانشجویان می توانند در مقاطع بسیار مختلفی به تحصیل بپردازند که بیشترین درخواست ها نیز در مقطع دکترا می باشد. رشته ی مهندسی از جمله رشته های پر طرفدار در سراسر دنیاست .تحصیل در این رشته در کنار تمام مزایایی که دارد آینده ی شغلی دانشجوی این رشته را تضمین می کند.زیرا آلمان به دلیل حضور کمپانی های مطرح تقاضای بسیاری برای جذب نیروی متخصص دارد.
تحصیل مهندسی در آلمان

تحصیل مهندسی در آلمان

فهرست مقاله
تحصیل مهندسی در آلمان
تحصیل مهندسی در آلمان

با توجه به ساختار اقتصاد صنعتی آلمان و رشد روز افزون این اقتصاد ، این کشور را به مقصدی جذاب برای علاقه مندان به تحصیل مهندسی در آلمان تبدیل کرده است . هر وقت صحبت از دانش خودرو یا تکنولوژی های روز در این عرصه و یا لوازم خانگی و یا لوازم ساختمانی می شود ناخودآگاه شما به یاد برندهای معتبری از کشور آلمان خواهید افتاد بی جهت نیست که آلمان را سرزمین مهندسین می نامند .
در مقاله حاضر ما 10 مزیت تحصیل در آلمان را برای شما شرح می دهیم ،امیدواریم برای انتخاب مسیر آینده تحصیلی شما مفید باشد .

هزینه های تحصیل

بیشتر دانشگاه های آلمان به ویژه تحصیل در دانشگاه های دولتی با هزینه ای کم برای دانشجویان بین المللی همراه است ، حتی در مواردی هیچ هزینه ای ندارد. آنها در واقع هزینه ای که از شما بعنوان “هزینه اداری” که معمولا بین 100 تا 200 یورو در سال می باشد را دریافت می کنند . که به منظور پوشش دادن به خدمات دانشجویی، هزینه هایی مانند بلیط اتوبوس به دانشگاه و غیره می باشد .
با این حال در دانشگاه های دولتی در برمن و زارلند و زاکسن، زاکسن-آنهالت و تورینگ هزینه ای بابت تحصیل از شما دریافت می شود که شما ملزم به پرداخت آن هستید .

 

فرصت های تحصیلی متعدد برای دانشجویان مهندسی

سازمان ها زیادی در آلمان برای دانشجویان بین المللی بورس تحصیلی ارائه می دهند. اینها شامل دانشگاه ها، ارگان های تحقیقاتی، ادارات دولتی و شرکت هایی متفاوتی هستند .
بورسی تحصیلی که به شما تعلق میگیرد شامل پرداخت هزینه های دانشجویی و یا برای بخشی از هزینه دانشجویی و همچنین ، هزینه های ماهانه شما ،از جمله اسکان ،خرید کتاب و غیره … می باشد .
DAAD و Deutschlandstipendium از جمله ارگانه های تأمین کنندگان بورس تحصیل مهندسی در آلمان هستند، اما چندین نهاد دیگر نیز هستند که کمک مالی به دانشجویان بین المللی می دهند.
شما می توانید از طریق سایت scholarshipportal.com امکانات مالی که در آلمان به دانشجویان اعطا می شود را بررسی کنید .

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در آلمان

از شرایط و مدارک لازم جهت تحصیل در آلمان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 

مدارک لازم

1

گواهی مبنی بر نداشتن هیچ گونه بیماری

2

  گواهی مبنی بر نداشتن هیچ گونه سوء پیشینه

3

 اخذ و دریافت ویزای تحصیلی آلمان

4

 2 قطعه عکس با زمینه سفید

5

 ارائه آخرین مدرک تحصیلی

6

 ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر آلمان

7

 ارائه ترجمه ریز نمرات

8

 ارائه رزومه تحصیلی

9

 ارائه دعوتنامه

 

یکی از مهم ترین و ضروری ترین مدارک مورد نیاز برای تحصیل اخذ و دریافت ویزای تحصیلی این کشور می باشد که تمام دانشجویان بایستی بتوانند آن را قبل از سفر خود دریافت کنند. توجه داشته باشید که مراحل مربوط به اخذ ویزای تحصیلی آلمان بسیار طولانی می باشد و شما بایستی در بهترین زمان ممکن اقدام به دریافت و اخذ آن داشته باشید تا از پروازتان جای نمانید. برای کسب اطلاعات بیشتر کافی است به صورت حضوری به موسسه آوات مراجعه کنید و از همکاران ما در این موسسه مشاوره های لازم را بگیرید. کشور آلمان نیز تمام سعی خود را بر آن دارد تا شرایط را برای مهاجرت های دانشجویان از سراسر جهان مهیا کرده و آسان بگیرد تا بتواند توجه دانشجویان را به سوی خود جذب کند.

مزایای تحصیل در کشور آلمان

شما می توانید با تحصیل در آلمان از مزیت های بسیار زیادی بهره مند شوید که از جمله ی مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  فرصت آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلمان
 •  فرصت آشنایی با دانشجویان دیگری که از کشورهای مختلف مهاجرت کردن و تبادل فرهنگ با آنان
 •  فرصت سفر به کشورهایی که در حوزه شینگن واقع شده اند.
 •  به دست آوردن مدرک تحصیلی بسیار معتبر
 •  فرصت استخدام شدن در یکی از بهترین و معروف ترین شرکت های کشور آلمان
 •  فرصت به دست آوردن زندگی در یکی از بهترین و مدرن ترین کشورهای جهان
 • شما می توانید با در دست داشتن مدرک فارغ التحصیلی این کشور کار و شغل مناسبی را جویا شده و آینده ی خود را تضمین کنید.

 

برای مطالعه ی ادامه ی این مطلب پیشنهاد می کنیم به مقاله ی تحصیل در کشور آلمان مراجعه کنید.

 

برنامه زبان انگلیسی در دانشگاه مهندسی آلمان

 

تحصیل مهندسی در آلمان
تحصیل مهندسی در آلمان

 

آلمان یکی از اولین هدف های تحصیل مهندسی در میان کشورهای غیر انگلیسی است که محبوبیت زیادی در بین دانشجویان بین المللی دارد. این نکته به دلیل این واقعیت است که بیشتر دانشگاه های آلمان برنامه های برای آموزش زبان انگلیسی به طور خاص به دانشجویان خارجی ارائه می دهند. تمام آموزشگاههای تحصیلی دارای استانداردهای علمی بالا از جمله تخصص های مهندسی و فن آوری هستند.
شما هم اکنون می توانید به طور مستقیم با درخواست Studyportals به IUBH دانشگاه علوم کاربردی ، از این امکانات در آلمان بهره مند شوید. شما در دوره های آموزش زبان انگلیسی، هزینه های نرم افزاری و مشاوره رایگان را از دولت آلمان دریافت خواهید کرد.

حضور در دانشگاه های برتر در زمینه مهندسی

دانشگاه های آلمان همیشه در همه رتبه بندی های مشهور دانشگاه دنیا حضور دارند، و با توجه به این مهم آنها برای کیفیت تولید دانش همیشه جز برترین ها در جهان بوده اند .
بر طبق کیفیت تولید دانش ، در اینجا 7 دانشگاه برتر آلمان در رتبه بندی مهندسی و فن آوری در سال 2017 معرفی می شوند:

 

دانشگاههای برتر

1

دانشگاه فنی مونیخ

2

 RWTH دانشگاه آچن

3

دانشگاه فنی برلین

4

موسسه فناوری کارلسروهه

5

دانشگاه اشتوتگارت

6

TU درسدن

7

دانشگاه صنعتی درمستاد

 

تحصیل در آلمان

 

مهاجرت به آلمان

 

 

هزینه زندگی کم برای دانشجویان

هزینه زندگی در آلمان نسبت به سایر نقاط اروپا مانند کشورهای حوزه اسکاندیناوی کمتر است. شما می توانید هزینه های خود را با بودجه ای به میزان تقریبا 700 یورو در هر ماه در بعضی از شهرهای کوچک آلمان مدیریت کنید.
همچنین دانشجویان بین المللی در آلمان اجازه دارند تا 720 ساعت در سال کار کنند یعنی جمعا 90 روز کامل در یک سال را می توان شاغل بود . مشاغل نیمه وقت که 7 تا 8 یورو برای فعالیت در هر ساعت آن به شما می پردازند معمولا آسان بوده و راهی مناسب برای تامین هزینه های شما می باشد .

تحقیق و همکاری با صنعت مهندسی

 

تحصیل مهندسی در آلمان
تحصیل مهندسی در آلمان

 

جمهوری آلمان همیشه پیشرو در تحقیقات پیشرفته بوده است. دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی این کشور همواره با شرکت ها و صنایع در تبادل دانش هستند و ارتباطات نزدیکی را ایجاد می کنند. این به دانشجویان مهندسی فرصت های هیجان انگیز برای استفاده از مهارت های خود را در شیوه های مختلف زندگی واقعی برای حل مشکلات ارائه می دهد.
به عنوان مثال، دانشگاه فنی مونیخ، مشارکت با شرکت های معروف مانند زیمنس و جنرال الکتریک، BMW و همچنین این امکان را برای دانشجویان فراهم می کند برای کار بر روی پروژه های تحقیقاتی که در مراکز علمی محلی مانند موسسات ماکس پلانک و موزه دویچه همکاری داشته باشند .

تنوع زیاد رشته های مهندسی

از تخصص هایی مانند فناوری نانو تا مهندسی رسانه، کارتوگرافی به علوم سیستماتیک آب و هوا، دوره های مختلف ارائه شده توسط دانشگاه های آلمان بسیار وسیع است.
در اینجا چند نمونه از دوره های مهندسی عمومی در آلمان را نام میبریم:

 • مهندسی مکانیک در آلمان
 • مهندسی برق در آلمان
 • مهندسی پزشکی آلمان
 • مهندسی فضا در آلمان

دانشگاههای بین المللی شناخته شده

براساس آخرین اطلاعات ارائه شده توسط ICEF مانیتور ، بیش از 300،000 دانشجوی بین المللی این کشور را به عنوان مقصد دانشجویی خود انتخاب کرده اند.

 تحصیل مهندسی در آلمان

از آنجایی که اقتصاد آلمان مبتنی بر تولیدات صنعتی می باشد. معمولا مشاغل برای مهندسین تحصیل کرده به راحتی پیدا می شود. در حقیقت، از آنجایی که بیشتر شرکتهای فن آوری آلمانی در تحقیقات پیشرفته و کاربردی سهیم هستند. این کشور همیشه به کارشناسان علمی، مهندسی و تکنولوژی نیاز گسترده دارد.
براساس آمار اخیر، آلمان در رتبه دوم کارکنان مهندسی در میان تمام کارکنان اتحادیه اروپا قرار دارد.
افرادی که اقامت آلمان را دریافت می کنند. مجاز به زندگی و کار در این کشور هستند و به طور متوسط حقوق هر مهندس حدود 46،126 یورو در سال می باشد.

سطح برتر رفاه زندگی در آلمان

شهرهای جمهوری فدرال آلمان مانند مونیخ، برلین، هامبورگ به طور مداوم در میان شهرهای پرجمعیت جهان قرار دارند. شهرهای بزرگ آلمان نیز به طور کلی امن تر از سایر کشورها هستند. از آنجا که آلمان در قلب اروپا قرار دارد، مسافرت به سایر کشورهای اروپایی مانند اتریش، فرانسه یا بلژیک از این کشور بسیار آسان است.
بر اساس آمار OECD، آلمان همچنین بالاترین رتبه از لحاظ میانگین کیفیت تحصیلات و مهارت ها، شغل و درآمد، کیفیت محیط زندگی ، ارتباطات اجتماعی، امنیت شخصی و رفاه برخوردار است .

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر همه روزه از ساعت 9 الی 18 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید. و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی میکنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

منبع: سفارت آلمان

سوال های متداول

🙋‍♀️1.هزینه ی تحصیل در رشته ی مهندسی در دانشگاههای خصوصی  آلمان چه میزان است؟

 • رشته های مهندسی و مدیریت از جمله رشته های پر هزینه می باشند.هزینه ی تحصیل  در رشته ی مهندسی در دانشگاههای خصوصی این کشور برای دوره ی لیسانس به 26000 یورو در سال. و برای کارشناسی ارشد  40000 یورو در سال  میباشد.

🙋‍♀️2.بهترین گرایش مهندسی در آلمان چه گرایشی است؟

 • مهندسی  در زمینه IT , مکانیک و مکاترونیک از بهترین رشته های مهندسی برای تحصیل در این کشور می باشند.

🙋‍♀️3.دریافت مدرک مهندسی در آلمان چه مدت طول می کشد؟

 • مدرک کارشناسی رشته ی مهندسی در آلمان 3 تا 4 سال طول می کشد.

🙋‍♀️4.مقطع کارشناسی ارشد رشته ی مهندسی چند سال طول میکشد؟

 • این مقطع در دانشگاههای آلمان حدود 2 سال طول می کشد.

🙋‍♀️5.آیا امکان دریافت بورسیه ی تحصیلی در این رشته در آلمان وجود دارد؟

 • با داشتن رزومه ایی قوی و نمرات عالی می توانید از مراکز حاضر در این کشور برای بورسیه درخواست بدهید.

🙋‍♀️6.میتوانم با زبان انگلیسی در دانشگاههای آلمان مهندسی بخوانم؟

 • در کشور آلمان دانشگاههایی وجود دارند که دروس به زبان انگلیسی در آن تدریس  می شود ولی به غلت محدود بودن ظرفیت در آنها پذیرش کمی دشوار است.

🙋‍♀️7.امکان همراه کردن خانواده با ویزای دانشجویی وجود دارد؟

 • یک دانشجوی مشغول تحصیل در دانشگاههای این کشور ,  حدود 2 تا 3 ماه بعد از ورود به این کشور میتواند برای خانواده ی خود درخواست الحاق بفرستد.

🙋‍♀️8.با مدرک کاردانی میتوانم به ادامه ی تحصیل در آلمان بپردازم؟

 • مدرک کاردانی در آلمان مورد پذیرش نیست.

 

 

 

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات