شماره تماس : 02191012193 - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

فهرست مقاله
تحصیل دندانپزشکی در ترکیه
تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

تقاضا برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به علت افزایش رقابت بر سر قبولی در رشته دندانپزشکی در داخل ایران و پذیرش تعداد معدودی از متقاضیان در دانشگاه های معتبر ایران روز به روز در حال افزایش است. افرادی که علاقمند به تحصیل در رشته دندانپزشکی هستند اما موفق به قبولی در این رشته آن هم در دانشگاه های معتبر ایران نمی­شوند از طریق اخذ ویزای تحصیلی به خارج از کشور از جمله ترکیه مهاجرت می­کنند تا بتوانند در این رشته تحصیل نمایند. این افراد با در نظر گرفتن عوامل مختلفی همچون مسافت، هزینه های تحصیل، سیستم آموزشی، کیفیت دانشگاه ها و … کشور مورد نظر خود را برای ادامه تحصیل و مهاجرت انتخاب می­نمایند.

تحصیل در ترکیه در رشته های مختلف همچون پزشکی، دندانپزشکی و … با توجه به فاکتورهای ذکر شده در بالا مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. این نوشتار سعی دارد با ارائه اطلاعاتی در زمینه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه آن دسته از متقاضیانی که خواهان تحصیل در ترکیه هستند را با مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه، شرایط و ضوابط لازم برای تحصیل در ترکیه  و نیز هزینه های تحصیل در ترکیه  آشنا نماید.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

آن دسته از متقاضیانی که خواهان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه هستند در صورت موفقیت می­توانند از مزایای زیر برخوردار شوند:

شرایطی که برای تحصیل در ترکیه در نظر گرفته شده است نسبت به شرایط سایر کشورهای اروپایی آسانتر است و این عامل میزان موفقیت افراد را افزایش می­دهد.

کشور ترکیه به دلایلی همچون نزدیکی به ایران، شباهت های فرهنگی، هزینه های زندگی مقرون به صرفه، رفت و آمدهای سریع و آسان به ایران، عدم احساس غربت و تنهایی و … کشور مناسبی برای تحصیل به شمار می­رود. از طرفی برخی از دانشگاه های ترکیه از سوی وزارت بهداشت ایران مورد تأیید قرار گرفته اند و این امر سبب می­شود مدارک تحصیلی اخذ شده در رشته های پزشکی و دندانپزشکی از دانشگاه های ترکیه در داخل ایران نیز اعتبار داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه »
مدارک و شرایط لازم برای پذیرش ترکیه

دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در ترکیه را دارند می­توانند مستقیماً و بدون اخذ ویزا برای این کار اقدام نمایند.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه با اعطای مدرک بین المللی همراه است که این خود اجازه کار در هر کشوری را برای فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در ترکیه صادر می­کند.

نحوه اخذ پذیرش برای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

متقاضیان تحصیل در ترکیه در رشته دندانپزشکی برای اخذ پذیرش باید با توجه به شرایط زیر اقدام نمایند:

متقاضیان برای تحصیل در ترکیه باید دارای مدرک دیپلم در یکی از رشته های ریاضی فیزیک و یا علوم تجربی باشند. همچنین نمرات دروس تخصصی آنها باید بالا باشد.

متقاضیان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه ها که YOS نام دارد شرکت نمایند. هر کدام از دانشگاه های ترکیه به صورت جداگانه آزمون YOS را که شامل سوالات ریاضی، هوش و زبان است را برگزار می­نماید. لازم به ذکر است تحصیل در ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی انجام پذیر است. بنابراین کسانی که می­خواهند به زبان انگلیسی در این رشته تحصیل نمایند باید به سوالات زبان آزمون YOS پاسخ دهند. در صورت تحصیل به زبان ترکی پاسخگویی به سوالات زبان این آزمون ضروری نخواهد بود. کسانی که می­خواهند دوره های تحصیل در ترکیه را به زبان انگلیسی بگذرانند باید دارای مدرک زبان با نمره آیلتس بالاتر از 5/5 باشند.

تحصیل در ترکیه  5 سال به طول می­انجامد و هر یک سال شامل دو ترم می­باشد.

دانشگاه های ترکیه همانند دانشگاه های ایران شامل دو دسته دولتی و خصوصی هستند که پذیرش در دانشگاه های خصوصی راحت تر و آسانتر انجام می­گیرد اما مستلزم پرداخت شهریه بیشتر است.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در نروژ [2019] - دریافت ویزای تحصیلی نروژ

چنانچه متقاضیان بخواهند به زبان ترکی تحصیل نمایند می­توانند به راحتی در دوره های یادگیری زبان ترکی استانبولی شرکت نمایند. طول دوره 6 ماه است و متقاضیان پس از 6 ماه آموزش می­توانند مدرک خود را دریافت نمایند.

علاوه بر برگزاری آزمون YOS در برخی از دانشگاه های ترکیه آزمون دیگری به نام SAT برگزار می­شود که دارای سطح علمی بالاتری است و به زبان انگلیسی می­باشد.

دانشجویان دندانپزشکی در ترکیه می­توانند در دو ترم آخر تحصیل خود در ترکیه در بیمارستان ها و یا کلینیک های این کشور به عنوان کارآموز مشغول به کار شوند و در نهایت با شرکت در یک آزمون نهایی و کسب نمره قبولی در آن مدرک خود را دریافت نمایند.

مخارج و هزینه های زندگی و تحصیل در ترکیه

کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی از هزینه های زندگی پایین تری برخوردار است بنابراین برای دانشجویانی که در حین تحصیل دارای منبع درآمد و یا کار مشخصی نیستند بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. از طرفی دانشجویان اجازه کار در ترکیه و آن هم به صورت نیمه وقت را دارند و این خود کمک شایانی به تأمین مخارج زندگی و هزینه های تحصیلی دانشجویان می­کند. برای پیدا کردن یک کار خوب تسلط به زبان انگلیسی و داشتن تجربه و سابقه در یک حرفه بسیار مؤثر خواهد بود. درآمد ماهیانه 700 دلار می­تواند برای داشتن یک زندگی دانشجویی راحت کافی باشد. در ضمن استفاده از خوابگاه های دانشجویی به جای اجاره یک خانه مسکونی در کاهش هزینه ها کمک شایانی خواهد کرد.

دانشگاه های معتبر ترکیه

از جمله دانشگاه های معتبر ترکیه دانشگاه آناتولی، استانبول و آنکارا می­باشند که به علت برخورداری از جذابیت ها و امکانات تحصیلی بسیار سالانه پذیرای خیل عظیمی از دانشجویان هستند که به قصد تحصیل در ترکیه وارد این کشور می­شوند. تسلط نسبی به زبان ترکی برای گذراندن دوره های تحصیلی و زندگی در این کشور از جمله عواملی است که کار را برای متقاضیان تحصیل در ترکیه را راحت تر و آسانتر خواهد کرد. بالا بودن سیستم آموزشی ترکیه، آسان بودن شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه، راحتی در تهیه مدارک مورد نیاز آن هم در کمترین زمان ممکن برای تحصیل در ترکیه، وجود دانشگاه های معتبر در ترکیه و همچنین اعتبار مدارک اخذ شده در دانشگاه های ترکیه در سراسر دنیا به جذابیت های تحصیل دندانپزشکی در این کشور می­افزاید.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل در اتریش رایگان

منبع: سفارت ترکیه

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی ویژه شما

02191012193 تماس جهت مشاوره تلفنی