مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه

فهرست مقاله
تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 
تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 

شرایط تحصیل دندان پزشکی در ترکیه نیز تقریبا شبیه به شرایط پزشکی است. آزمون‌ها و شرایط پذیرش در هر دو به یک صورت است. وجود امکانات آموزشی فراوان، آزمایشگاه‌ها و کتابخانه‌ها باعث می‌شود سطح سواد دانشجویان در دانشگاه‌ها بالاتر برود و در نتیجه میزان رنکینگ دانشگاه‌ها نیز ارتقا پیدا کند.

پیش از این آزمون‌های پذیرش در رشته‌های علوم پزشکی به صورت سراسری برگزار می‌شد، اما امروزه این آزمون‌ها توسط خود دانشگاه‌ها و به صورت جدا از هم برگزار می‌شوند و متقاضیان در آزمون مربوط به دوره‌ی تحصیلی مورد نظر و در دانشگاه مورد نظرشان شرکت می‌کنند.در این مقاله موضوعاتی زیر را برایتان بازگو خواهیم کرد پس با ما همراه باشید.

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه 

 

 • مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه
 • رتبه بندی دانشگاه ها
 • طول مدت تحصیل دندانپزشکی عمومی در ترکیه
 • سر فصل دروس تحصیل دندان پزشکی در ترکیه (عمومی و تخصصی
 • دروس سال اول
 • دروس سال دوم
 • دروس سال سوم
 • دورس سال چهارم
 • دروس سال پنجم
 • سرفصل دروس دوره کارآموزی رشته تحصیل دندان پزشکی در ترکیه شامل:
 • تعداد داوطلبان متقاضی تحصیل دندان پزشکی در ترکیه
 • جایگاه دندانپزشکی ترکیه در جهان و اعتبار مدارک آن
 • دانشگاه های برتر تحصیل دندان پزشکی در ترکیه

 

دندانپزشکی در ترکیه چند سال است؟

دوره دندانپزشکی در ترکیه  همانند بسیاری از کشورهای دیگر ۵ سال به طول می انجامد دندانپزشکی در ترکیه به دو دوره ۲ ساله و ۳ ساله تقسیم می شود که در دوره ۲ ساله مطالب به صورت تئوری یا تئوری- عملی آموزش داده می شود.

در دوره ۳ ساله دانشجویان وارد محیط بیمارستان می شوند و به صورت عملی در محیط واقعی آموزش ها و مهارت های لازم را فرا می گیرند.

 

مزایای تحصیل پزشکی در ترکیه

امروزه تحصیل دندانپزشکی در ترکیه مورد توجه بسیاری از دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. که معتبر بودن مدارک پزشکی صادره از دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی می تواند یکی از این دلایل باشد. از طرفی  ۷ دانشگاه پزشکی ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت و علوم پزشکی ایران است. که برای دانشجویانی که قصد برگشت به کشور را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین امکان سفر به ترکیه بدون ویزا یکی از مهمترین مزایای تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می تواند باشد. که دانشجویان پس از ورود باید اقامت تحصیلی دریافت نمایند. همچنین دانشگاه‌های ترکیه دارای اعتبار جهانی هستند و سطح علمی و کیفیت آموزش دانشگاه ها بسیار بالا است.

رتبه بندی دانشگاه ها

شما قادر به پیدا کردن دو شگفتی از هفت عجایب جهان باستان در کشور ترکیه می باشید؛ اما شما همچنین می‌توانید برخی از بهترین دانشگاه‌ها و موسسات در جهان را در کشور ترکیه پیدا کنید. این دانشگاه های معتبر و شناخته شده در سطح جهان نیز می‌توانند به عنوان شگفتی‌های دیگری در کشور ترکیه باشند!

جایگاه دانشگاه های  پزشکی و دندانپزشکی ترکیه در جهان آورده شده است که در آن رتبه آنها در سطح جهان قابل مشاهده است. برای اخذ پذیرش در رشته دندانپزشکی در ترکیه، این دانشگاه ها را از قبل مرور نمایید. این رتبه بندی به این معنی است که بین  1258 دانشگاه معتبر و شناخته شده در سطح جهان، دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه از رتبه های قابل قبولی برخوردار هستند.  و مدارک کسب شده از این دانشگاه های مطرح در رنکینگ جهانی به معنی اعتبار قابل قبول در سطح دنیا است. رتبه بندی  و امتیاز بندی برای هر دانشگاه در سطح جهان براساس تعداد دانشجویان ممتاز در دانشگاه و درصد و تعداد دانشجویان خارجی یا بین المللی در دانشگاه و تعداد مقالات علمی و تحقیقات و سایر عوامل موثر در رتبه بندی دانشگاه ها می باشد.

رتبه بندی دانشگاه های جهان توسط دانشگاه Times به وجود می آید، شهرت و اعتبار تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه ها را مورد توجه قرار می دهد و تعداد مقالاتی که توسط دانشگاه ها در سراسر جهان به چاپ رسیده است را مورد بررسی قرار می دهد و براساس آن به هر دانشگاه رتبه ای در سطح جهانی اختصاص می‌دهد.

طول مدت تحصیل دندانپزشکی عمومی در ترکیه

 

در واقع دوره دندانپزشکی در ترکیه به دو دوره 2 ساله و 3 ساله تقسیم می شود .که در دوره 2 ساله تئوری ها و مطالب به صورت تئوری یا تئوری- عملی آموزش داده می شود و در دوره 3 ساله دانشجویان وارد محیط بیمارستان یا کلینیک شده. و به صورت عملی در محیط واقعی ادامه آموزش ها و مهارت ها را فرا می گیرند و آموزه های تئوری خود را به ورطه آزمایش و تمرین می گذارند.

 

سر فصل دروس دندانپزشکی در ترکیه (عمومی و تخصصی

دروس سال اول

فیزیک، پروتز، زبان ترکی، بیولوژی، آناتومی، مجسمه سازی/ موسیقی، بیوشیمی، بیواستاتیستیک، زبان خارجی، تربیت بدنی، نقاشی، کامپیوتر.

 

دروس سال دوم

درمان بیماری‌های دندان، اندودونتی، بیوفیزیک، میکروبیولوژی، هیستولوژی، فیزیولوژی

دروس سال سوم

تکنولوژی علوم ارتباطات، ارتودونتی، پریودونتولوژی، فارماکولوژی، پدودونتی، بیماریهای دهان، دندان و فک، پاتولوژی، بی حسی دندان، درمان بیماری‌های دندان، علوم روانی

دورس سال چهارم

جراحی، جراحی (جراحی عمومی)، رادیولوژی دهان، داخلی، میکروبیولوژی دهان، بیوشیمی دهان، بیماریها، کارگاههای عملی، آناتومی توپوگرافیک، ایمپلنتولوژی دهان، سلامت دهان و دندان، درمان بیماری‌های دهان

دروس سال پنجم

چشم، پروتز فک و صورت، اخلاق حرفه ای، درماتولوژی، گوش و حلق و بینی، علوم رفتاری، تحقیقات و تکنولوژی، کمک های اولیه و اورژانسی، پاتولوژی دهان، تاریخچه دندانپزشکی، پزشکی قانونی، روان پزشکی، روش های معاینه

سرفصل دروس دوره کارآموزی رشته دندانپزشکی در ترکیه شامل:

 • آسیب‌شناسی فک و دهان
 • ارتودنسی
 • اندودنتیکس
 • پروتزهای ثابت و اکلوژن
 • پروتزهای متحرک و فک و صورت
 • پریودنتولوژی
 • ترمیمی و مواد دندانی
 • بیماری‌های دهان و دندان
 • جراحی دهان و فک و صورت
 • دندانپزشکی کودکان
 • رادیولوژی دهان و فک و صورت

تعداد داوطلبان متقاضی تحصیل در تخصص دندانپزشکی ترکیه

هر سال حدود 3000 داوطلب در فرایند اخذ پذیرش دندانپزشکی در ترکیه قبول می شوند. و برای هر دانشگاه سهمیه بین 140 تا 170 داوطلب است. برای مثال (دانشگاه Marmara ، استانبول) هر ساله 144 دانشجو را پذیرا است .و از این تعداد حدود 10 نفر شامل دانشجوی خارجی می شود. این دانشجویان خارجی بیشتر از قزاقستان، ایران، مغولستان، بلغارستان و یونان هستند.

 

جایگاه دندانپزشکی ترکیه در جهان و اعتبار مدارک آن

این رتبه بندی به این معنی است که بین  1258 دانشگاه معتبر و شناخته شده در سطح جهان، دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه از رتبه های قابل قبولی برخوردار هستند.  و مدارک کسب شده از این دانشگاه های مطرح در رنکینگ جهانی به معنی اعتبار قابل قبول در سطح دنیا است.

 

دانشگاه های برتر دندانپزشکی در ترکیه

دانشگاه های برتر در کشور ترکیه که رتبه بالا دارند و شهرت زیادی دارند، بیشتر در شهرهای بزرگ ترکیه قرار دارند.  دانشگاه Koc، دانشگاه  Sabanci و دانشگاه  Bilkent تنها تعدادی از موسسات  آموزش عالی متعددی در ترکیه هستند که در فهرست لیست های رتبه بندی جهانی قرار دارند.برای اطلاعات بیشتر به مقاله ای بانام شرایط تحصیل دندانپزشکی در ترکیه چگونه است؟  مراجعه کنید.

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *