مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

دانشگاه فنی خاورمیانه

خلاصه مقاله : دانشگاه فنی خاورمیانه ترکیه موفق به کسب رتبه ی 601 در میان دانشگاه های برتر دنیا شده است و این نشانگر سطح بالای علمی این دانشگاه است و همین امر سبب جذب دانشجویان نخبه ی خارجی به این دانشگاه می‌شود.
تحصیل در دانشگاه خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه

فهرست مقاله
تحصیل در دانشگاه خاورمیانه
تحصیل در دانشگاه خاورمیانه
دانشگاه فنی خاورمیانه موفق به کسب رتبه ی 601 در میان دانشگاه های برتر دنیا شده است و این نشانگر سطح بالای علمی این دانشگاه است و همین امر سبب جذب دانشجویان نخبه ی خارجی به این دانشگاه می‌شود.
همچنین این دانشگاه طی توافق نامه‌های رسمی و بین المللی با دانشگاه‌های مطرحی از کشور‌های شمال آمریکا، استرالیا، کشورهای حوالی اقیانوس آرام، خاورمیانه، آسیای مرکزی و… همکاری می‌کند. این همکاری شامل تبادل اساتید و دانشجویان، برگزاری سمینار و دوره‌های آموزشی و پروژه‌های مشترک علمی است.
دانشگاه METU از ترکیه و سایر کشور‌ها اقدام به پذیرش دانشجو می کند. برای مثال تنها %1 از 1.5 میلیون متقاضی ورود به دانشگاه ترکیه ای، در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند همین امر نشانگر سطح علمی بسیار بالای این دانشگاه است.
دانشگاه فنی خاورمیانه (Metu) خوابگاهی با ظرفیت ۷ هزار نفری تاسیس کرده است . این خوابگاه امکانات بسیار زیادی مانند زمین تنیس، زمین های بسکتبال و فوتبال، استخرسرپوشیده و سرباز، مسیر های پیاده روی و دوچرخه سواری دارد.
همچنین امکانات دیگری مثل کتابخانه ،سالن کنفرانس ،سالن مطالعه، زمین های ورزشی ،رستوران ، کافه تریا و… در محوطه دانشگاه در اختیار دانشجویان قرارداده شده است.

تحصیل در دانشگاه خاورمیانه

مقطع کارشناسی

 

دانشجویانی که از دبیرستان یا معادل آن فارغ‌التحصیل شده‌اند و معیارهای مربوطه را برآورده می‌کنند می‌توانند مستقیماً با دانشگاه فنی خاورمیانه مکاتبه کنند.
معیارهای پذیرش در M.E.T.Uمعمولاً شامل نمره قابل قبول از یکی از امتحانات معتبر بین‌المللی مانند: SAT، GCEیا از کنکور دانشگاههای بعضی از کشورها مانند اردن، چین، سوریه، لبنان و فلسطین یا کسب نمره قابل قبول از امتحانات بین‌المللی دانشجویی (YOS)که توسط مرکز تعیین سطح و گزینش دانشجوی ترکیه برگزار می‌گردد.
YOSتنها برای دانشجویان خارجی است که در کنسولگری یا سفارتخانه‌های ترکیه در بیش از ۱۷ کشور جهان در آنکارا یکبار در سال برگزار می‌شود که معمولاً این امتحان در ماه آوریل برگزار می‌گردد.

مقاطع کارشناسی ارشد

 

دانشجویانی که مایل هستند در مقاطع کارشناسی ارشد تحصیل کنند می‌بایستی با دانشکده مورد نظر در M.E.T.Uتماس بگیرند.

دانشکده‌ها دانشگاه فنی خاورمیانه

 

دانشگاه خاورمیانه دارای ۴۲ بخش آکادمیک می‌باشد که اکثر آنها توسط ۵ دانشکده مدیریت می‌شوند.لیست پایین نام رشته‌های ارائه شده در مقطع کارشناسی می‌باشد.
 • دانشکده معماری

این دانشکده رشته‌های معماری٫شهرسازی و طراحی صنعتی را ارائه می‌دهد.
 • دانشکده علوم پایه

این دانشکده رشته‌های بیولوژی، شیمی٬ریاضی٬تاریخ٬ژنتیک٬فلسفه٬فیزیک٬روانشناسی٬جامعه‌شناسی و آمار را ارائه می‌دهد.
 • دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی

این دانشکده رشته‌های مدیریت بازرگانی٬اقتصاد٬روابط بین‌الملل٬علوم سیاسی و مدیریت جامعه را ارائه می دهد.

 

 • دانشکده علوم آموزشی

 

علوم کامپیوتری٬علوم آموزشی٬معلمی دوره ابتدایی٬آموزش زبان های خارجی٬آموزش تربیت بدنی٬معلم مقطع راهنمایی و آموزش علوم ریاضی .
 • دانشکده فنی مهندسی

این دانشکده رشته‌های مهندسی هوافضا مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک مهندسی، متالورژی مهندسی، محیط مهندسی عمران، مهندسی صنایع غذایی مهندسی معدن و مهندسی نفت را برای سطوح کارشناسی ارائه می‌دهد.
در کنار واحدهای ذکر شده بخش آموزش پایه زبان و بخش آموزش پیشرفته زبان انگلیسی نیز بطور مجذا به دانشجویان مقاطع کارشناسی دروسی ارائه می‌دهند.این دانشگاه همچنین دارای ۵ بخش آموزشی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی می‌باشد.
برای مشاهده تمام دانشگاه های ترکیه می توانید به مقاله لیست کامل دانشگاه های ترکیه مراجعه کنید و درباره همه 60 دانشگاه ترکیه اطلاعات کسب کنید.

زبان آموزش دانشگاه فنی خاورمیانه

همانطور که گفته شد زبان آموزشی در M.E.T.Uزبان انگلیسی است. از اینرو، دانشجویانی که در مقاطع تحصیلی دانشگاه پذیرفته می‌شوند باید نمره قابل قبولی از امتحان مهارت در زبان انگلیسی کسب کنند.
استثنا در این مورد مربوط می‌شود به دانشجویانی که زبان مادری آنها انگلیسی است. دانشجویانی که مهارت زبان انگلیسی آنها در سطح مورد نیاز M.E.T.Uنیست در یک دوره مقدماتی ۱ساله کلاس‌های انگلیسی در دپارتمان انگلیسی پایه شرکت داده می‌شوند.

دپارتمان تحقیقات و مشاوره

تحصیل در دانشگاه خاورمیانه

M.E.T.Uبعنوان یک دانشگاه تحقیقاتی اولویت زیادی را به تحقیقات و مشاوره می‌دهد. کل تعداد پروژه‌های کاربردی و نظری در حال اجرا در طول یکسال بیش از ۷۰۰ پروژه می‌باشد. بیش از نیمی از آنها پروژه‌های تحقیقاتی قراردادی می‌باشد که توسط صنایع بخش دولتی و خصوصی اسپانسر شده‌اند.
نیم دیگر مربوط می‌شود به کمک‌های اعطایی توسط سازمان‌های ملی و بین‌المللی و توسط صندوق تحقیقات دانشگاه –کل بودجه برای پروژه‌های فعال با بیش از ۳۰میلیون دلار ارزش بالغ بر ۱۴ میلیون دلار می‌باشد.

مراکز تحقیقاتی عبارتند از:

•        مرکز تحقیقات کاربردی
•        مرکز تحقیقات سمعی –بصری و تولید
•        مرکز تحقیقات کشورهای آسیای میانه و دریای سیاه

 سایر مراکز تحقیقات.

در داخل کمپ در یک فضای ۷۰هکتاری یک پارک علمی کاربردی واقع شده است و هدف آن افزایش قابلیت رقابت‌پذیری ترکیه در زمینه‌های فن‌آوری با ارائه فضای مناسب جهت همکاری تحقیقاتی بین M.E.T.Uو صنایع ترکیه است.

خدمات دانشجویی

دانشگاه M.E.T.Uدارای کتابخانه مجهز می‌باشد که در مرکز کمپ واقع شده است. مساحت این کتابخانه ۱۲۰۰۰ مترمربع است که شامل ۸ سالن مطالعه، ۲ اطاق نمایش، یک سالن تصویری و محل نشستن برای ۷۵۰نفر و همینطور سالن‌های سخنرانی و آموزش و امکانات سمعی و بصری است. این کتابخانه دارای ۹۲۸،۴۹۴ کتاب و مجلات معتبر علمی است که بیشتر آنها به زبان انگلیسی می‌باشد.
دانشگاه فنی خاورمیانه دارای یک مرکز کامپیوتر است که خدمات به‌روز را به دانشجویان و هیئت علمی ارائه می‌دهد. این مرکز خدمات کامپیوتری را به بیش از ۳۰ سِروِر اصلی بطور شبانه‌روزی در طول سال ارائه می‌دهد.
دفاتر هماهنگی دانشجویی نیز در کمپ وجود دارد که خدمات مشاوره و راهنمایی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهد.
سایر مراکز عبارتند از:
 • مرکز مشاوره‌ای برای کسب و پیشه
 • مرکز مشاوره‌ای بهداشتی
 • مرکز خرید
 •  پستخانه
 •  بانک
 • فروشگاه کتاب دانشگاه
 • رستوران‌های متعدد
 • مرکز فرهنگی و تفریحی
 •  موزه باستان‌شناسی
 • موزه تکنولوژی و علوم
 •  باشگاه های ورزشی و آکادمیک
 •  ایستگاه رادیویی اف.ام   ۱-۱۰۳

 

شهریه و هزینه زندگی

هزینه تقریبی زندگی برای دانشجویان خارجی حداقل ماهی ۴۰۰ الی ۶۰۰ دلار آمریکا است و این بستگی به نحوه زندگی دانشجو دارد. کتاب و هزینه‌های اداری برای هر ترم معادل ۱۰۰ الی ۱۵۰ دلار آمریکا می‌باشد.

زبان تدریس

زبان تدریس دانشگاه فنی خاورمیانه، انگلیسی است. دانشجویانی که قصد تحصیل در این دانشگاه را دارند باید دارای یک مدرک معتبر زبان مانند IELTS و یا TOFEL باشند و یا اینکه نمره قبولی در آزمون تایین سطح دانشگاه فنی خاورمیانه را کسب کنند. از آنجایی که این دانشگاه کلاس های زبان برگزار می کند می توانید با شرکت در این کلاس ها زبان خود را تقویت کنید.
دانشگاه خاورمیانه
آدرس سایت دانشگاه فنی خاورمیانه

 

https://www.metu.edu.tr
آدرس Üniversiteler, Dumlupınar Blv. No:1, 06800 Çankaya/Ankara

 

تلفن

 

312 210 20 00+90

 

 

 

دانشگاه خاورمیانه

 

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات