مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل در دانشگاه کوچ

خلاصه مقاله : دانشگاه کوچ استانبول ترکیه در سال ۱۹۹۳ در شهر استانبول به عنوان یک دانشگاه خصوصی غیر انتفاعی جهت تحصیل در ترکیه تاسیس شد. دانشگاه کوچ طبق بررسی نشریه تایمز (Times Higher Education World University Rankings) درسال ۲۰۱۷ بالاترین رتبه دانشگاه در کشور ترکیه را بدست آورد.
دانشگاه کوچ

تحصیل در دانشگاه کوچ

فهرست مقاله
دانشگاه کوچ
دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ استانبول ترکیه در سال ۱۹۹۳ در شهر استانبول به عنوان یک دانشگاه خصوصی غیر انتفاعی جهت تحصیل در ترکیه تاسیس شد. دانشگاه کوچ طبق بررسی نشریه تایمز (Times Higher Education World University Rankings) درسال ۲۰۱۷ بالاترین رتبه دانشگاه در کشور ترکیه را بدست آورد.

 

موقعیت مکانی دانشگاه کوچ

این دانشگاه در تپه های ساریایر (Sarıyer) استانبول قرار گرفته که بیست دقیقه از دریای سیاه فاصله دارد و اطراف ان را روستاهای جذاب و مناظر طبیعی احاطه کرده و با وسایل حمل و نقل مناسب و راحت به مرکز شهر متصل می شود.

دانشگاه کوچ پردیس های دیگری دارد که شامل موارد زیر است: پردیس غربی، پردیس ایستینیه (İstinye)، بیمارستان دانشگاه کوچ، مرکز تحقیقات تمدن های آناتولی (ANAMED) و مرکز تحقیقات کارآفرینی (KWorks) که در استانبول قرار دارد و مرکز تحقیقات تمدن مدیترانه اینان کیرا (AKMED) که در آنتالیا و ویبی کوچ قرار دارند و مرکز تحقیقات آنکارا (VEKAM) در آنکارا قرار دارد.

دانشگاه کوچ

دانشکده های دانشگاه کوچ به شرح زیر می باشد:

 

 • دانشکده علوم پایه، علوم انسانی و ادبیات: فیزیک، شیمی، ریاضیات، روانشناسی، جامعه شناسی، تاریخ
 • دانشکده اقتصاد و علوم اداری: اقتصاد، مدیریت بهره برداری، روابط بین الملل
 • دانشکده مهندسی: مهندسی در رشته های: رایانه، الکتریک ـ الکترونیک، صنایع، ماشین آلات
 • مدرسه عالی بهداشت: پرستاری پزشکی
 • کالج علوم و اقتصاد اداری (CASE)
 • کالج علوم (CS)
 • کالج علوم اجتماعی و علوم انسانی (CSSH)
 • کالج مهندسی (CE)
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده پزشکی (SOM)
 • دانشکده پرستاری مدرسه کارشناسی ارشد (GSB)
 • دانشکده علوم و مهندسی (GSSE)
 • دانشکده علوم انسانی (GSSSH)
 • موسسه علوم بهداشت (GSHS)

 

 

شرایط و شهریه دانشگاه کوچ koc ترکیه

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه های ترکیه هر ساله توسط دولت ترکیه اعلام می­گردد. دانشجویان محلی ترکیه جهت ادامه تحصیل در دوره متوسطه سالانه مبلغی حدود 80-250 دلار و دانشجویان خارجی 240-750 دلار در سال پردخت می­نمایند. همچنین هزینه تحصیل در دانشگاه های علوم پایه خصوصی این کشور از 5000-20000 دلار در سال تخمین زده شده است.

 

شرایط پذیرش دانشگاه کوچ

دانشجویان خارجی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه کوچ هستند باید ابتدا درخواست پذیرش خود را به این دانشگاه ارسال نمایند. زبان تحصیل در این دانشگاه انگلیسی است و دانشجویان متقاضی تحصیل می­باید دارای مدرک زبان انگلیسی CAE یا تافل باشند.

لازم به ذکر است هم اکنون دانشگاه های ترکیه مدرک زبان آیلتس را از دانشجویان نمی­پذیرد. البته دانشجویانی که دارای مهارت زبان انگلیسی نیستند می­توانند در دور های امادگی زبان این دانشگاه شرکت نموده و پس از کسب مهارت لازم در رشته مورد نظر خود به تحصیل بپردازند.

علاوه بر شرایط فوق دانشجویان باید در آزمون های بین المللی همچونSAT یاGRE امتیاز لازم را کسب نموده باشند. آزمون های بین المللی فوق هر ساله در برخی از کشورها از جمله ترکیه برگزار می­گردد.

 

برای مشاهده تمام دانشگاه های ترکیه می توانید به مقاله لیست کامل دانشگاه های ترکیه مراجعه کنید و درباره همه 60 دانشگاه ترکیه اطلاعات کسب کنبد.

 

مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه کوچ

 

 • فیش واریزی پرداخت هزینه سال اول تحصیلی در دانشگاه کوچ
 • تصویر 7 صفحه اول مجوز اقامت ترکیه که دارای اعتبار باشد.
 • تعداد 2 قطعه عکس پاسپورتی در سایز 4.5*6 که حداکثر برای 6 ماه اخیر باشد. این عکس بایستی به صورت سر
 • و گردن باز و با چهره ای شفاف و واضح گرفته شود. ضمنا 3 قطعه از این عکس برای ارائه به خوابگاه می باشد.
 • ارائه تست اشعه X که از مراکز سلامت اخذ شده است.
 • دریافت حد نصاب نمره آزمون زبان انگلیسی (در صورت درخواست)
 • دریافت حد نصاب نمره آزمون زبان ترکیه ای (در صورت درخواست)
 • ارائه ضمانت مالی جهت امر آموزش در دانشگاه کوچ ترکیه
 • پرداخت هزینه نیم ترم تحصیلی جهت تکمیل فرآیند ثبت نام برای دانش آموزان الزامی است.

 

 دانشگاه کوچ

شهریه دانشگاه های ترکیه

 

از نظر سیستم مدیریتی، دانشگاه های ترکیه را می توان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم نمود. دانشگاه های دولتی کاملا طبق قوانین و حمایت دولت بوده و شهریه هایی نسبتا پایین دارند. در مقابل دانشگاه های خصوصی، دارای امکانات خاص و سیستم پذیرش راحتتری می باشند. اما هرکدام در میان خودشان نیز شهریه های متفاوتی دارند. علت تفاوت شهریه ها، مقطع، رشته تحصیلی، امکانات رفاهی، دارا بودن اماکن ورزشی و هنری، برنامه های فوق العاده درسی و غیره می باشد.
زبانی که به وسیله آن از دانشگاه خود پذیرش می گیرید و تحصیل خواهید کرد نیز مهم است. در بعضی از موارد دانشگاه ها توجه ویژه ای به تحصیل به زبان ترکی دارند. در صورت تسلط به زبان ترکی و داشتن مدارک مورد تایید دانشگاه های دولتی صرفه جویی بسیاری در هزینه ها خواهد شد.

دانشگاه های دولتی شهریه ای تقریبی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰۰ لیر در سال دارند و دانشگاه های خصوصی نیز عموما با دریافت سالیانه ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار دانشجو می پذیرند. دانشگاه کوچ – استانبول (خصوصی) سالانه 26500 دلار دارد.

انوع خوابگاه ها در ترکیه

 

۱- خوابگاه های اختصاصی دانشگاه

عموما هر دانشگاه در محدوده خود خوابگاه مخصوص خود را دارد. در این خوابگاه ها، تمام امکانات زندگی از جمله رستوران‌، سالن های مطالعه، اماکن ورزشی، مراکز خرید، تفریحی، درمانی، سیستم حمل و نقل و غیره پیش بینی شده است. هزینه اجاره اتاق در این خوابگاه ها ماهیانه بین ۱۵۰ تا چندین هزار لیر خواهد بود که این قیمت ها برای هر دانشگاه دولتی و خصوصی متفاوت است.
اما نکته اینجا است که دانشجویان مقطع کارشناسی برای استفاده از این خوابگاه ها در اولویت هستند. دانشجویان مقاطع بالاتر سهمیه و شانس کمتری نسبت به مقطع کارشناسی دارند. علت این موضوع که عموما در دانشگاه های دولتی رخ می دهد، محدود بودن ظرفیت خوابگاه ها و بالا بودن ورودی مقطع کارشناسی دانشگاه ها می‌ باشد.

۲- خوابگاه های دولتی

دولت ترکیه، برای آن دسته از دانشجویانی که نتوانسته اند و یا نخواسته اند از خوابگاه های دانشگاهی استفاده کنند، مکان هایی را در نظر‌ گرفته است. این خوابگاه ها با تعرفه های دولتی اداره شده و معمولا تعداد دانشجویانی که در اتاق های این خوابگاه ها اقامت دارند، بیش از ۴ نفر است. برای استفاده از این خوابگاه ها می باید در وب سایتی که دولت ترکیه به همین منظور ایجاد کرده نام‌ نویسی نمایید. پس از بررسی اطلاعات و شرایط با شما تماس گرفته می شود. همچنین نتیجه درخواست خود را نیز از طریق همین سایت می توانید پیگیری کنید.
این خوابگاه ها داری سرویس های بهداشتی، حمام و آشپزخانه های مشترک می باشند. اما امکاناتی چون اینترنت پر سرعت، یخچال، گاوصندوق شخصی و غیره نیز برای هر اتاق به طور مستقل در نظر گرفته شده است. هزینه این خوابگاه ها متناسب با تعداد نفرات‌ و امکاناتی که ارائه می دهد، بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ لیر در ماه خواهد بود.

۳- خوابگاه های خصوصی

اگر خوابگاه های شلوغ و دولتی را نمی پسندید و به دنبال آرامش بیشتری هستید می توانید خوابگاه های خصوصی را انتخاب نمایید. این خوابگاه ها تمام امکانات یک خانه کوچک را دارا هستند.
در هر اتاق سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه ای مجزا وجود دارد. تعداد نفرات عموما کمتر از ۴ نفر است. البته امکان استفاده از اتاق های تک نفره و اتاق های مخصوص زوجین نیز وجود دارد که هزینه های بالاتری دارند.
همچنین در این خوابگاه ها امکانات خاصی چون رستوران سلف سرویس، خشک شویی، نظافت مرتب اتاق و غیره نیز در اختیار شما قرار می گیرد. هزینه اتاق ها معمولا متناسب با شرایط و امکانات، بین ۶۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ لیر در ماه خواهد بود.

 

 

 

 آدرس وب سایت دانشگاه کوچ bilkent.edu.tr
آدرس Rumelifeneri, Sarıyer Rumeli Feneri Yolu, 34450 Sarıyer/İstanbul,

 

تلفن 212 338 10 00 90+

 

 

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات