مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد

فهرست مقاله
تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد
تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد

تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد

در این مقاله می خواهیم به شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد بپردازیم و اشخاصی که قصد مهاجرت تحصیلی به این کشور اروپایی را دارند بیشتر با شرایط و قوانین مربوط به مهاجرت تحصیلی آشنا شوند.کشور سوئد یکی از کشورهای پیشرو و خلاق در زمینه های علمی و فناوری است.

دانشگاه ها و کالج های این کشور جزء برترین دانشگاه های جهان محسوب می شوند و چند تا از آن ها رتبه های جهانی دارند. شرایط و ضوابط خاصی برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد برقرار است که افراد بایستی با این شرایط آشنایی کافی داشته باشند تا بتوانند برای مهاجرت تحصیلی اقدام کنند.

شرایط تحصیل در سوئد

معمولا کشورهایی که ویزای تحصیلی صادر می کنند نشان می دهند که کشور آن ها در زمینه تخصص و تجربه علمی با کمبود مواجه است. این شرایط در کشور سوئد هم حکم فرماست، به گونه ای که حدود 30 درصد از دانشجویان این کشور را مهاجران خارجی تشکیل می دهند.

تا قبل از سال 2011 شرایط تحصیل در کشور سوئد به شکل کاملا رایگان ارائه می شد اما به دلیل مهاجرت زیاد اشخاص برای ادامه تحصیل در این کشور و هم چنین پایین نیاوردن خدمات آموزشی و تحصیلی در کشور سوئد، این شرایط لغو شد و اکنون تمامی دانشگاه های این کشور برای مهاجران تحصیلی به صورت پرداخت شهریه امکان پذیر است.

تنها تعداد معدودی از دانشگاه های کشور سوئد شرایط بورسیه تحصیلی دارند و این برای افراد نخبه و فرهیخته است که از رزومه علمی بالایی بهره مند هستند.

در این مقاله می خواهیم به شرایط تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در  سوئد بپردازیم که اشخاص برای مهاجرت تحصیلی بایستی با این شرایط آشنایی داشته باشند.

شرایط تحصیلی زیر دیپلم

تحصیل در کشور سوئد برای تمامی اشخاص اجباری است و باید حداقل افراد تا زیر دیپلم به تحصیلات خود ادامه دهند. معمولا دروسی که از پایه اول تا دیپلم تدریس می شود بیشتر مربوط به مباحث بهداشتی و تعلیمات دینی است و تنها چند درسی از ریاضیات و تجربی در مقطع دیپلم دارند. شرایط تحصیل در این کشور به گونه ای است که افراد تا دیپلم باید به مدارس بروند و بعد از آن رفتن به دانشگاه و کالج حالت اختیاری دارد.

در این مقاله بیشتر توجه خود را معطوف به شرایط تحصیلی در مقاطع بالاتر گذاشته ایم که خیل عظیمی از مهاجران ایرانی و خارجی قصد ادامه تحصیل در سوئد را دارند.

شرایط تحصیلی لیسانس

همان طور که اشاره کردیم تحصیل برای افراد خارجی منوط به پرداخت شهریه است و این شرایط برای دانشجویان ایرانی هم برقرار است. دانشجویانی که ساکن کشورهای اتحادیه اروپا هستند اغلب از پرداخت شهریه های دانشگاهی معاف هستند و تنها دانشجویان مقیم کشورهای غیر از اتحادیه اروپا باید شهریه پرداخت کنند.

اما به شرایط تحصیل در مقطع لیسانس در کشور سوئد بپردازیم. معمولا مدت زمانی که شخص باید صرف کند تا در کشور  سوئد مدرک لیسانس خود را دریافت کند حدود 4 الی 5 سال است.

هر سال به دو نیمسال تحصیلی تشکیل می شود و هر نیمسال شامل دو ترم است. پس در یک سال تحصیلی شخص باید 4 ترم را پشت سر بگذارد و این در حالی است که بیش تر کشورهای اروپایی شرایط دو ترم برای هر سال تحصیلی را دارند.

شرایط تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس به زبان سوئدی است و این شرایط را برای دانشجویان خارجی سخت کرده است. پس یکی از الزاماتی که شخص برای ورود به مقطع تحصیلی لیسانس در کشور سوئد داشته باشد این است که با زبان سوئدی آشنایی داشته باشد.

زیرا در بسیاری از دانشگاه های این کشور، در مقطع لیسانس به زبان سوئدی تدریس می شود. هر رشته تحصیلی در این مقطع در کشور  سوئد تقریبا 160 واحد دارد و این در حالی است که برخی رشته ها تا 200 واحد هم دارند. نصف این واحدهای تحصیلی عمومی و نصف دیگر آن تخصصی به حساب می آیند. معمولا اشخاصی در کشور سوئد در مقطع تحصیلی لیسانس به تحصیل خود ادامه دهند حق کار پاره وقت هفته ای 10 ساعت را دارند.

مقالات مرتبط با تحصیل در سوئد:

 1. تحصیل در مقطع دکترا در سوئد
 2. اقامت سوئد از طریق تحصیل
 3. کار ضمن تحصیل در سوئد
 4. تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس
 5. تحصیل در انگلستان یا سوئد کدام بهتر است؟
 6. هزینه های تحصیلی و زندگی سوئد
 7. تحصیل داروسازی در سوئد
 8. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد
 9. اقامت سوئد از طریق تحصیل زبان سوئد
 10. بورسیه تحصیلی سوئد

 

شرایط تحصیلی فوق لیسانس

مدت زمانی که طول می کشد که شخص در مقطع تحصیلی فوق لیسانس در کشور سوئد فارغ التحصیل شود حداقل 2 سال است.

در مقطع تحصیلی فوق لیسانس حدود دو سوم واحدهای تخصصی مربوط به رشته مورد نظر به فرد داده می شود و در آخر مقطع بایستی از پایان نامه خود دفاع کند. شرایطی که در بسیاری از کشور در ارتباط با این مقطع تحصیلی حکم فرماست.

مهم ترین مساله در خصوص مقطع تحصیلی فوق لیسانس که حکم فرماست این است که زبان تدریس آن به انگلیسی است و این کار را برای اشخاصی که قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارند ساده می کند. تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در سوئد تابع شرایط و قوانینی است که این شرایط در ارتباط با مقطع فوق لیسانس هم حکم فرماست به گونه ای که برای پذیرش در این مقطع به معدل و هم چنین رزومه تحصیلی شخص بسیار توجه می شود. در مقطع فوق لیسانس شخص می تواند در هفته تا 20 ساعت کار پاره وقت در کشور سوئد انجام دهد.

شرایط تحصیلی دکتری

اما بسیاری از تقاضاهای اشخاص خارجی برای مهاجرت تحصیلی به سوئد در این مقطع است. زیرا شرایط خوبی از نظر آموزشی و شغلی در این مقطع در اختیار فرد گذاشته می شود.

معمولا تحصیل در مقطع دکتری در کشور سوئد تنها در دانشگاه های این کشور امکان پذیر است و کالج ها از داشتن مقاطع دکتری محروم هستند.

دوره دکتری در کشور سوئد حدودا 4 سال طول می کشد و اکثر واحدهایی که به شخص داده می شود تا آن ها را پشت سر بگذارد علمی و تخصصی با کار پژوهشی است.

پس تحصیل در این مقطع در کشور سوئد نیازمند کار عملی زیادی است که شخص بایستی در این باره با شرکت ها و سازمان های مختلفی در ارتباط باشد که این می تواند در آینده شغلی فرد تاثیر گذار باشد.

زبانی که در این دوره تدریس می شود به صورت کامل انگلیسی است. هم چنین در طول تحصیل در این مقطع به دانشجو به مدت 30 ساعت اجازه داده می شود که کار پاره وقت انجام دهد. درآمدی که در ارتباط با کار پاره وقت به دست می آید صرف هزینه های ناشی از خرد و خوراک، رفت و آمد و سکونت فرد می شود.

در این مقاله سعی کردیم به شکل کامل به شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در سوئد بپردازیم امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید باشد.

 مهاجرت به سوئد:

 1. تابعیت از طریق تولد در سوئد
 2. تبدیل اقامت به تابعیت در سوئد
 3. شرایط ویزای کار سوئد
 4. شرایط تحصیل در سوئد
 5. پناهندگی در سوئد

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

منبع:سفارت سوئد

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *