اتریش, تحصیلی

تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش

قبل از این که درباره شرایط و کیفیت تحصیل دکتری در اتریش توضیحی داده شود بهتر است درباره کشور قدرتمند اتریش بیشتر بدانیم. اتریش کشوری توانمند و عضو اتحادیه اروپا است که به واسطه داشتن مراکز علمی بزرگ و دانشگاه­ های موفق، در زمینه علمی و آموزشی بسیار مطرح است. این کشور توانسته در طول سال­ها بیشترین تعداد جایزه نوبل را دریافت کند که خود نشان­ دهنده اعتبار علمی اتریش است.

علاوه بر این­ ها وجود امنیت اجتماعی بالا و فرهنگ پربار، همه باعث شده است بسیاری از افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی را دارند، اتریش را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند و اقامت اتریش را بدست آورند.

طبق آمار ده سال اخیر، اتریش توانسته از لحاظ تحقیقات و پژوهش ­های علمی، به پیشرفت بسیاری برسد از جمله این که رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده و روند توسعه علمی و پژوهشی آن از میزان متوسط در اتحادیه اروپا، فراتر رفته است. به همین دلایل تحصیل دکتری در اتریش، هدف بسیاری از جوانان خارجی بخصوص ایرانیان می­باشد.

 درباره مراکز آموزش عالی و دانشگاه­ ها در اتریش چقدر می­دانید؟

مراکز آموزش عالی اتریش به سه دسته تقسیم می­شوند:

دانشگاه­ های خصوصی که به لحاظ کیفیت آموزشی و علمی در بالاترین رتبه نسبت به سایرین قرار دارند و تقریباً 13 مرکز آموزش عالی خصوصی در اتریش وجود دارد.

دانشگاه­های دولتی معتبر یا علوم کاربردی که تعداد 23 مرکز آموزش عالی دولتی در اتریش مشغول آموزش دانشجویان هستند.

مؤسسات آموزشی که در حال حاضر تعداد آن­ها در اتریش تقریباً 18 مرکز است.

با وجود بالا بودن کیفیت آموزشی و علمی در دانشگاه­ های خصوصی، باید خاطرنشان کرد، افرادی که متقاضی تحصیل در اتریش در یکی از این مراکز خصوصی هستند ابتدا باید به بررسی اعتبار مدارک این مراکز بپردازند. البته می­توان گفت مدارک تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه ­های دولتی اتریش، همگی معتبر بوده و از این لحاظ این مراکز نسبت به مراکز خصوصی برتری دارند.

چگونگی دوران تحصیل دکتری در اتریش

توافق­نامه بولونیا، برنامه­ ای بود که در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برقرار شد تا بر اساس آن سطح تحصیلات دانشگاهی در کشورهای اتحادیه، به سطحی متعادل و پربازده برسد. قبل از امضای این توافق­نامه، اتریش دوره­ ای 4 تا 5 ساله را برای گذراندن دوران آموزش عالی در نظر گرفته بود اما بعد از آن تصمیم بر این شد که طول دوره کارشناسی سه سال، کارشناسی ارشد یک الی دو سال و تحصیل دکتری در اتریش سه الی چهار سال به طول بی انجامد. البته هنوز برخی از دانشگاه ­های اتریش مطابق با برنامه­ های قبلی پیش می­روند.

ورود به مقطع دکتری

در برخی از دانشگاه ­های اتریش، دانشجویان مقطع فوق لیسانس، پس از این که یک سال از مدت زمان تحصیل خود را گذراندند می­توانند در آزمون مقطع دکتری شرکت کرده و در صورت اخذ نمره لازم، وارد دوره دکتری شوند. همچنین برخی دانشگاه ­های این کشور به فارغ التحصیلان دوره لیسانس نیز این اجازه را می­دهند که در صورت قبولی در آزمون دکتری، تحصیل در این مقطع را آغاز کنند.

در دوره دکتری چه می­گذرد؟

افرادی که متقاضی تحصیل دکتری در اتریش هستند لازم است بدانند، طبق توافق­نامه بولونیا انجام سه سال کار تحقیقی و پژوهشی در قالب تز در این دوره الزامی است. در این سه سال دانشجویان دکتری باید بسیار تلاش نمایند تا توانمندی­ های خود را به اثبات برسانند. علاوه بر این در کنار عملیات پژوهشی باید حضور و مشارکت فعالی در سمینارهای تخصصی علمی داشته باشند و بتوانند به شخصه مقالاتی ارائه دهند. در آخر دوره، دانشجویان به صورت شفاهی به ارائه تز و تحقیقات انجام شده خود می­پردازند که کیفیت و اعتبار تحقیقات در این مرحله اهمیت خود را نشان می­دهند. البته لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد دانشگاه از همان ابتدای تحصیل دکتری در اتریش، دانشجویان را در ارتباط با وظایفشان مطلع می­سازد.

برای پذیرش جهت تحصیل دکتری در اتریش به چه شرایطی نیاز است؟

متقاضیان تحصیل دکتری در اتریش باید بدانند که اخذ پذیرش از دانشگاه­ های این کشور برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری منوط به داشتن شرایطی است که در ادامه توضیح داده خواهد شد:

مدارک آکادمیک

همان­طور که گفته شد برخی از دانشگاه ­های اتریش به فارغ التحصیلان لیسانس نیز اجازه تحصیل در مقطع دکتری را می­دهند اما در واقع این امر مغایر با توافق­نامه بولونیا است و به همین دلیل در سال­ های اخیر اکثراً دانشجویانی برای تحصیل در مقطع دکتری پذیرفته می­شوند که مدرک فوق لیسانس خود را اخذ کرده باشند. بر همین اساس دانشجویان کارشناسی ارشد که یک سال از درس خود را پشت سر گذاشته­ اند نیز شانس بالایی برای اخذ پذیرش ندارند.

مدارک زبان

در مراکز آموزش عالی اتریش، پژوهشات و تحقیقات غالباً به زبان انگلیسی انجام می­شود اما برای بعضی از رشته­های خاص جهت تحصیل دکتری در اتریش، به دانش زبان آلمانی نیاز است. متقاضی اخذ پذیرش دکتری در این کشور باید مدرک 1B و 2B زبان آلمانی داشته باشد. دانشجویانی نیز که باید مقطع دکتری را در زبان انگلیسی ادامه دهند و زبان اصلی آن­ها غیرنگلیسی است باید مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس داشته باشند.

تحصیل دکتری در اتریش چقدر هزینه­ دارد؟

دانشجویانی که عضو اتحادیه اروپا نباشند باید هر ترم مبلغ 700 یورو برای تحصیل دکتری در اتریش پرداخت نمایند. البته لازم به ذکر است در صورت فارغ التحصیلی به­موقع و موفقیت­آمیز تمام مبلغ شهریه به دانشجو بازپس داده می­­شود.

علاوه بر شهریه، دانشجو باید مبلغی به طور تقریبی 15 تا 20 یورو نیز هر ترم به عنوان بیمه بپردازد.

مراحل اخذ پذیرش دکتری در اتریش

در زمان­ های مختلف سال ممکن است دانشگاه­ های اتریش اجازه ارائه درخواست جهت تحصیل در مقطع دکتری را به دانشجویان بدهند اما در بسیاری از موارد در ماه سپتامبر فرجه دانشجویان آغاز می­شود و تا ماه ژانویه یا دسامبر لازم است مدارک ارائه شده به دانشگاه برای درخواست ثبت نام کامل شود. برای تحصیل دکتری در اتریش متقاضیان باید یک مصاحبه را نیز در این زمینه پشت سر بگذارند.

مدارکی که برای درخواست پذیرش دکتری در اتریش مورد نیاز است عبارت­ اند از:

مدارک تحصیلی در مقاطع قبلی به همراه تعداد واحدهای پاس شده و تاریخ دقیق اخذ مدرک

ارائه ریزنمرات درسی و تاریخ پشت سر گذاشتن دروس مورد نظر

ارائه توصیه ­نامه از استادان

ارائه مدرک زبان انگلیسی و در صورت نیاز آلمانی

ارائه رزومه و مدرک قبولی در آزمون

ارائه انگیزه ­نامه برای بیان هدف متقاضی جهت ادامه تحصیل

لازم به ذکر ست که تمام مدارک در دقیق ­ترین و کامل ­ترین شکل ممکن باید جمع­ آوری شده و ارائه گردد. همچنین لازم است مدارک به زبان ­های آلمانی و انگلیسی ترجمه شده و نسخه تأیید شده آن­ها در اختیار دانشگاه هدف قرار بگیرد.

منبع: سفارت اتریش

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *