مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی

تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی

تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی

فهرست مقاله
تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی
تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی

تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی

تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی یک سؤال مشترک و پرتکرار نزد هم‌وطنانی است که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند. طبیعی است که سیستم آموزشی هر کشوری، الزامات و قواعد خاص خود را دارد و از آنجا که تحصیل با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی و آزاد در برخی کشورهای دنیا، از مدت‌ها قبل محل مناقشه بوده بسیاری از دانشجویان به دنبال یافتن پاسخی برای این سؤال هستند که آیا تحصیل در اتریش برایشان امکان‌پذیر است یا نه؟ بنابراین در این مطلب پس از ارائه اطلاعات کلی درباره تحصیل در اتریش، مشخصاً به موضوع تحصیل در اتریش با مدرک غیرانتفاعی می‌پردازیم.

چرا تحصیل در اتریش؟

آیا قصد تحصیل در اتریش با مدرک غیرانتفاعی را دارید؟ کشور اتریش به دلیل برخورداری از مزایای متعدد که دارد، از نگاه دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، یک گزینه مطلوب و ارزشمند است.

احتمالاً می‌دانید که تحصیل در اتریش، تقریباً رایگان بوده و این کشور زیبای اروپای مرکزی از نظر شاخص‌های رفاهی، هزینه‌های زندگی و اعتبار علمی دانشگاه‌هایش یکی از بهترین گزینه‌های ممکن جهت انتخاب است.

ضمن اینکه دانشگاه‌های اتریش بر عکس بسیاری از کشورهای دیگر، برای پذیرش دانشجو، مهارت‌های زبانی را به‌عنوان یک پیش‌نیاز در نظر نمی‌گیرند بلکه پس از پذیرش به دانشجو فرصتی دو ساله می‌دهند که با شرکت در دوره‌های یادگیری زبان، تدریجاً خود را به سطح موردنظر برساند.

گذشته از همه این‌ها، کشور اتریش به دلیل جاذبه‌های هنری و معماری متعددی که دارد، یکی از کشورهای زیبای اروپاست و پیشینه قدیمی و درخشان این کشور در حوزه‌های فرهنگی و هنری آن را در زمره با پرستیژترین کشورهای دنیا قرار می‌دهد.

این ویژگی‌ها سبب می‌شود که همه دانشجویان ایرانی که مایل به ادامه تحصیل در خارج هستند، چه با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی و چه با مدرک سایر نهادهای دانشگاهی به تحصیل در اتریش به شکل جدی و مشتاقانه فکر کنند. اما آیا تحصیل در اتریش با مدرک غیرانتفاعی امکان‌پذیر است؟

 

احتمال عدم پذیرش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی

از آنجا که در دنیای واقعی زندگی می‌کنیم باید با واقعیات کنار بیاییم و بدانیم که تحصیل در اتریش با مدرک غیرانتفاعی یک امر تضمین‌شده نبوده و احتمال بروز مشکل در این راه وجود دارد.

اگر فارغ‌التحصیل دانشگاه غیرانتفاعی هستید و با خواندن جمله قبل سگرمه هایتان را در هم کشیده‌اید، بهتر است لبخند بزنید و به خواندن ادامه دهید. قبل از هر چیز باید بدانیم که محل تحصیل شما، در بسیاری از مواقع، معیار صحیحی برای ارزیابی سطح و توان علمی شما نیست اما به هر حال خوب یا بد، کشور اتریش نسبت به مرجع آموزشی صادرکننده مدارک تحصیلی در ایران، حساسیت زیادی نشان داده و گاه با وضع قوانین خاص و ناگهانی، عملاً برای دانشجویان فارغ‌التحصیل از این مراجع آموزشی مشکلاتی را ایجاد کرده است که شاید بارزترین نمونه آن، اعلام موضع جدید نظام آموزشی این کشور نسبت به مدارک تحصیلی صادره از سوی دانشگاه‌های آزاد اسلامی ایران باشد که شاید به نوعی قربانی این حساسیت شده است.

فارغ‌ التحصیلان دانشگاه آزاد

در این راستا و بر مبنای قانونی جدید، کلیه فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد از تاریخ دوم ژانویه سال 2018 جهت ادامه تحصیل در هیچ مقطعی مجاز به ورود به دانشگاه‌های کشور اتریش نبوده و این کشور، از تاریخ مذکور، دیگر مدارک صادره از سوی دانشگاه آزاد اسلامی را نخواهد پذیرفت.

اما قضیه در مورد تحصیل در اتریش با مدرک غیرانتفاعی قدری متفاوت از تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه آزاد است. فارغ‌التحصیلان دانشگاه غیرانتفاعی، برای تحصیل در اتریش از میزان شانس معقولی برخوردار هستند اما همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، هیچ تضمینی هم برای موفقیت در این مسیر وجود ندارد.

در واقع نمی‌توان برای امکان یا عدم امکان تحصیل در اتریش با مدرک غیرانتفاعی حالت یا گزاره‌ای را حتمی و قطعی دانست.

زیرا اگرچه تحصیل در اتریش با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی به لحاظ  قوانین نظام آموزشی این کشور مانعی ندارد و هنوز قانون رسمی و خاصی در این باره وضع نشده اما ترکش حساسیت‌های نظام آموزشی اتریش نسبت به دانشگاه‌های ایرانی و برخی تغییرات، ممکن است روند و مسیر ورود به دانشگاه‌های این کشور با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد و این یعنی اگر به تحصیل در اتریش  به‌طور جدی فکر می‌کنید، باید با پذیرش کلیه تبعات مالی و زمانی تصمیمتان، حالتی را هم برای عدم موفقیت در نظر بگیرید تا بیش از حد توی ذوقتان نخورد.

بنابراین اگر با وجود همه این توضیحات جزء آن دسته از فارغ‌التحصیلانی هستید که مدرک دانشگاه غیرانتفاعی دارید و برای ادامه تحصیل، هنوز هم کشور اتریش یکی از اصلی‌ترین گزینه‌هایتان است و نمی‌توانید فکر تحصیل در این کشور را از سرتان بیرون کنید، به شما بابت روحیه ریسک‌پذیر و عزم راسختان تبریک می‌گوییم!

سخن آخر

آنچه در اینجا گفته شد، صرفاً با هدف آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی درست و شفاف و به دور از هرگونه خوش‌بینی یا بدبینی افراطی بود. رسالت ما این است که واقعیات را با شما در میان گذاشته و تصمیم نهایی را به خودتان محول کنیم.

اگر روحیه، امکان یا مجوز اخذ تصمیم‌های پر ریسک را ندارید، شاید بهتر باشد که قید تحصیل در اتریش با مدرک غیرانتفاعی را بزنید و به گزینه‌های دیگر فکر کنید. به هر حال زمان، پول و انرژی منابع ارزشمندی هستند که در صورت عدم موفقیت در این مسیر و عدم امکان تحصیل در اتریش به هدر خواهند رفت.

اما اگر رسیدن به این هدف با علم به همه موانع و حالات نامطلوبی که ممکن است در انتها با آن مواجه شوید، برایتان اهمیت زیادی دارد و کنارش امکان ریسک معقول نیز برایتان مقدور است، می‌توانید به ندای دعوت سرزمین بتهوون و زیگموند فروید پاسخ مثبت دهید! در این صورت تلاش برای تحصیل در اتریش  می‌تواند یک ماجراجویی جذاب و به یاد ماندنی باشد که در صورت موفقیت در آن، شیرینی آن نیز یقیناً چند برابر خواهد بود. ما امید داریم که در انتها به اهداف مدنظرتان برسید.

منبع: سفارت اتریش

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!