رد کردن لینک ها

مهاجرت تحصیلی به سوئد

مهاجرت تحصیلی به سوئد
رتبه دادن به این مطلب

مهاجرت تحصیلی به سوئد

ما در این مقاله می پردازیم به مهاجرت تحصیلی به سوئد.کشور سوئد یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت تحصیلی به حساب می آید و این به دلیل شرایط مناسبی است که دولت این کشور برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در سوئد را دارند بر می گردد.مهاجرت تحصیلی بحثی است که  پس از مهاجرت کاری به سوئد امروزه به یکی از محبوب ترین فاکتورهای مهاجرت به حساب می آید.

این فاکتور زمانی اهمیت دو چندانی پیدا می کند که مقصد کشور سوئد باشد، کشوری که در همه زمینه های علمی و اقتصادی پیشرو است و شاهد آن هستیم که دولت این کشور سرمایه گذاری های عظیمی بر روی دانشگاه ها و کالج های این کشور کرده است.

مهاجرت تحصیلی به سوئد در میان دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است زیرا همان طور که اطلاع دارید اپلای کردن در رشته مورد علاقه فرد در کشور سوئد به نسبت سایر کشورهای اروپایی راحت تر است.

هم چنین بحثی که مطرح است آزاد بودن شخص دانشجو برای کار در حین تحصیل است که از این طریق هم می تواند خرج زندگی ماهیانه و حتی شهریه دانشگاهی خود را در بیاورد و به شکل مستقل کارهای خود را در کشور سوئد پیش ببرد.

شرایط تحصیلی در کشور سوئد

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به سوئد را دارند به دو بخش تقسیم بندی می شوند، اشخاصی که جزء شهروند اتحادیه اروپا به حساب می آیند و در خارج از سوئد زندگی می کنند و می خواهند برای ادامه تحصیل به کشور سوئد بیایند.

و افرادی که جزء شهروندان خارج از اتحادیه اروپا قرار می گیرند که شهروندان ایرانی جزء این دسته به حساب می آیند و قصد مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد را دارند.

در سال های گذشته تحصیل در کشور سوئد به شکل کاملا رایگان بود اما امروزه شاهد آن هستیم که این مزیت تنها برای شهروندان اتحادیه اروپا می باشد و شهروندانی که خارج از اتحادیه اروپا محسوب می شوند مجاب به پرداخت شهریه هستند. اما این میزان شهریه به نسبت سایر کشورهای اروپایی به نسبت پایین تر است.

به صورت کلی یک شخص ایرانی که قصد مهاجرت تحصیلی به سوئد را داشته باشد بایستی هزینه سالیانه در حدود 8 هزار الی 12 هزار یورو را پرداخت کند. این هزینه شامل پرداخت شهریه، هزینه های ماهیانه خود شخص و هزینه اقامت وی در مکان های دانشجویی است. نکته ای که جالب توجه است این می باشد که دولت کشور سوئد به خود شخص اجازه کار کردن را می دهد و می توان از این طریق بخش قابل ملاحظه ای از هزینه های فرد دانشجو در کشور سوئد تامین شود.

اما برخی از دانشگاه ها و کالج های کشور سوئد بورسیه های تحصیلی را در نظر می گیرند و پذیرش در این مقطع می تواند منجر به معاف شدن فرد از پرداخت شهریه های دانشگاه شود و هم چنین ممکن است به ازای کارهای تحقیقاتی و پژوهشی که به فرد در دانشگاه تعلق می گیرد حقوق ماهیانه ای برای وی در نظر گرفته شود. تمامی این موارد بستگی به خود شخص دارد که چه شرایطی را دارد و از چه طریقی می خواهد اقدام کند.

شرایط تحصیلی در کشور سوئد

خود شرایط تحصیلی در کشور سوئد در مقاطع تحصیلی لیسانس، فوق لیسانس و دکتری انجام می پذیرد. تفاوتی که کشور سوئد در زمینه تحصیل با کشور ایران دارد این می باشد که شخص پس از یک ماه آموزش بایستی امتحانات ترم را برگزار کند اما نکته ای که قابل تامل است این می باشد که این آموزش تنها برای یک درس می باشد و پس از اتمام این درس و موفقیت در امتحان آن بلافاصله آموزش درس بعدی شروع می شود. ممکن است دو طول یک ماه دو درس مورد آموزش قرار گیرد و این بستگی به دانشگاه و یا کالجی دارد که شخص می خواهد در آن جا به ادامه تحصیل خود ادامه دهد.

از نظر شرایطی دانشگاه ها و کالج های سوئد هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند تنها تفاوت آن ها در این است که کالج نمی تواند دوره های دکتری را برگزار کند و تحصیل در این مقاطع تنها در دانشگاه های سوئد امکان پذیر است اما این دو مکان از نظر امکانات و سطح علمی تقریبا هم سان هستند.

مهاجرت تحصیلی در کشور سوئد تابع شرایط و قوانینی است که فرد بایستی آن را به شکل کامل رعایت کند. نکته ای که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است این می باشد که تقریبا تمامی دانشگاه ها وکالج های سوئد به زبان انگلیسی تدریس می کنند و زبان اول دانشگاه های این کشور انگلیسی است به همین دلیل فرد قبل از این که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد را داشته باشد باید زبان انگلیسی خود را فول کرده باشد و حتی برخی از دانشگاه های این کشور از فرد مدرک آیلتس با نمره بالا می خواهند و در این راستا شخص بایستی حتما کلاس های آموزشی خود را در ایران سپری کرده باشد و مدرک آیلتس را دریافت کرده باشد.

نکته بعدی که در مهاجرت تحصیلی فرد تاثیر گذار است معدل فرد در دوره تحصیلی است که در کشور خود گذارنده است هر چقدر این معدل بالا باشد در پذیرش ساده فرد تاثیر گذار است و می توان حتی به پذیرش بورسیه تحصیلی در کشور سوئد فکر کرد.

 

چگونگی مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد

در کشور سوئد حدودا 200 دانشگاه و کالج وجود دارد و شخص بایستی از اینترنت و یا توسط شرکت های مشاوره ای و حقوقی در این زمینه لیست کلیه دانشگاه ها و کالج هایی که زمینه تحصیلی فرد را در مقطعی که می خواهد ادامه تحصیل دهد پیدا کند. سپس اطلاعات ایمیلی دانشگاه مربوطه را بر دارد و از طریق مکاتبات ایمیلی بتواند با واحد آموزش دانشگاه ارتباط بگیرد.

سپس تمامی مدارک اعم از مدرک مقطع تحصیلی، مدرک زبان، مدارک چاپ مقالات رسمی در مجلات معتبر خارجی و حتی مدارک شرکت در المپیادهای مختلف برای دانشگاه مربوطه فرستاده شود و پس از بررسی مدارک تصمیم به جذب دانشجو از طریق دانشگاه گرفته می شود و اپلای تحصیلی برای شخص صادر می گردد.

مهاجرت تحصیلی به سوئد همانند سایر کشورهای اروپایی است اما نکته ای که از اهمیت زیادی برخوردار است سطح علمی بالای دانشگاه های این کشور و هم چنین مزایایی که به دانشجو در طول دوران تحصیل می دهد باعث می شود که مهاجرت تحصیلی به کشور سوئد از محبوبیت بسیار زیادی میان دانشجویان ایرانی و غیر ایرانی تبدیل شود.

در این محتوا سعی شد به مهم ترین مطالب و نکات در جهت مهاجرت تحصیلی به سوئد بپردازیم امیدواریم این مطالب برای شما عزیزان مفید باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان حقوقی ما ارتباط بگیرید.

 

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه