مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

هر آنچه که باید درباره تحصیل در آلمان بدانید

خلاصه مقاله : آلمان دارای بیش از 400 دانشگاه و 2 میلیون دانشجو (خارجی و داخلی) می­باشد و با این شرایط یکی از قطب­های اصلی علمی در جهان و فرصتی منحصر به فرد برا گرفتن پذیرش تحصیلی است. مراکز آموزش عالی آلمان به سه گروه تقسیم می­شوند، دانشگاه، دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه هنر و موسیقی.تحصیل در گروه اول مراکز آموزش عالی آلمانیعنی دانشگاه­ ها در رشته ­های متنوعی امکان­پذیر است. دانشگاه ­های علمی کاربردی آلمان بیشتر بر مهارت­ های کاری مورد نیاز در بازار کار آلمان متمرکز هستند و رشته­ های هنری متعلق به دانشگاه ­های هنر و موسیقی هستند.
هر آنچه که باید درباره تحصیل در آلمان بدانید

هر آنچه که باید درباره تحصیل در آلمان بدانید

فهرست مقاله
هر آنچه که باید درباره تحصیل در آلمان بدانید
هر آنچه که باید درباره تحصیل در آلمان بدانید

آلمان کشوری است که به عنوان قلب تپنده و بزرگترین کشور صنعتی قاره اروپا شناخته می­شود و دومین صادرکننده جهان به شمار می­رود.آلمان مردمانی سخت­کوش، خلاق و منظم دارد و زندگی در این کشور و همراه این مردمان وابسته به رعایت اصول خاص فرهنگی و اجتماعی آلمان است.این کشور در سال­های متوالی به عنوان دومین کشور مقصد برای مهاجرین ایرانی انتخاب شده است و بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند آلمان را به عنوان اولین گزینه انتخاب می­کنند. تحصیلات در آلمان ،مورد توجه بسیاری از دانشجویان سراسر دنیاست.

مقاطع تحصیلی در کشور آلمان مشابه ایران است یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را شامل می­شود. البته مقطع فوق دکترا نیز یکی از مقاطع تحصیلی در انواع دانشگاه ­ها ی آلمان به شمار می­رود.

کیفیت سیستم آموزشی در مراکز آموزش عالی درآلمان

افرادی که مهاجرت تحصیلی به آلمان  را گزینه روبروی خود قرار داده ­اند خوب است موارد زیر را در مورد دانشگاه­ های این کشور در نظر داشته باشند:

 •   مراکز آوزش عالی آلمان دارای سیستم آموزشی استاندارد و منظم هستند
 •  مدارک این دانشگاه ­ها بین­المللی و معتبر در سطح جهان است
 • مشاوره­های تحصیلی و خدمات رفاهی بسیاری در اختیار دانشجویان این کشور قرار می­گیرد.
 •   دروس آموزشی در سطح دانشگاه ­های آلمان به زبان انگلیسی و در مقاطع بالا گاهی  آلمانی است.

دانشجویان آلمانی برای تحصیل در دانشگاه­های دولتی این کشور و در مقطع لیسانس شهریه بسیار کمی و آن هم جهت ثبت نام پرداخت می­کنند.

افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند بهتر است سعی کنند تا درباره تحصیل در آلمان و بورسیه­ های تحصیلی مختلف دانشگاه­ های خصوصی و دولتی این کشور استفاده کنند. در این صورت هزینه تحصیل کمتر است و فشاری بر دانشجو وارد نمی­کند.

علاوه بر این دانشجو می­تواند از امکاناتی نظیر حمل­ونقل رایگان بین شهری نیز بهره­ مند شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه ­های آلمان در مقاطع مختلف

تنها دو ایالت درآلمان هستند که برای ثبت نام دانشجویان خارجی که مهاجرت تحصیلی به آلمان را در مقطع کارشناسی انتخاب کرده­اند، هزینه­ای دریافت می­کنند ولی در دیگر ایالت­ها ثبت نام در این مقطع رایگان انجام می­شود. به طور کلی می­توان گفت هزینه تحصیل بستگی به قوانین دانشگاه مورد نظر دارد و می­تواند بین 100 تا 500 یورو متغیر باشد.

البته این هزینه مربوط به دانشگاه­های دولتی است و مراکز خصوصی گاه هزینه­ای تا 20000 هزار یورو نیز دریافت می­کنند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در مراکز دولتی آلمان در حدود 5 هزار یورو در سال است که برای مراکز خصوصی تا 3 هزار یورو امکان افزایش دارد.

تحصیل در مقطع دکترا در تمام مراکز آموزش عالی آلمان رایگان است و تنها مبلغ 300 یورو برای ثبت نام اولیه از دانشجو دریافت می­شود.

دانش زبان مورد نیاز برای تحصیلات در آلمان

برای مهاجرت تحصیلی به آلمانو تحصیل در مراکز آموزش عالی این کشور، فرد باید زبان آلمانی را در سطح B2 بداند حتی برای تحصیل در رشته­هایی که به زبان انگلیسی ارائه می­شوند.

اگر شخصی مدرک B1 زبان آلمانی را داشته باشد اجازه دارد یک سال برای رساندن سطح طبان خود به B2 در آلمان بماند و با پرداخت هزینه­ای معادل 800 یورو برای دوره­های 80 ساعته آموزش زبان آلمانی، سطح دانش زبان خود را بالا ببرد. برای رشته­هایی که به انگلیسی ارائه می­شوند نیز نمره حداقل 5/6 مدرک آیلتس مورد نیاز است.

مراحل گرفتن پذیرش از مراکز آموزش عالی آلمان

افرادی که قصد دارند مراحل تحصیلات در آلمان را بدانند و برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظرشان باید مراحل زیر را طی کنند:

 • تکمیل مدارک
 • ترجمه مدارک
 • گرفتن تأییدیه برای مدارک از سفارت آلمان در کشور
 • ارسال مدارک ترجمه شده به دانشگاه مورد نظر به­وسیله پست
 • رزرو و پیش­بینی محل اسکان در زمان تحصیل

سکونت دانشجویان در آلمان

اسکان دانشجویی درآلمان به صورت­های مختلف امکان­پذیر است که اولین راه، سکونت در خوابگاه ­های دانشجویی است که با توجه به دانشگاه مورد نظر، شرایط و کیفیت متفاوتی دارد. افرادی که برای مهاجرت تحصیلی به آلمان، می­خواهند از خوابگاه دانشجویی استفاده کنند در مواردی لازم است ثبت نام نموده و منتظر رسیدن نوبت اسکانشان بمانند.

انتخاب دیگر برای سکونت، مهمان­ سرای دانشجویی است. البته این امکان بیشتر در اختیار اساتید خارجی است اما می­تواند گزینه­ای برای دانشجویان نیز محسوب شود. در غیراینصورت دانشجو باید به دنبال آپارتمانی در نزدیکی دانشگاه محل تحصیلش باشد.

ویزای دانشجویی برای  تحصیلات در آلمان

افرادی که در پی تحصیلات در آلمان هستند لازم است پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر و حدود 3 ماه پیش از آغاز سال تحصیلی اقدام به اخذ ویزا نمایند و مدارک خود را برای ارسال به اداره مهاجرت آماده کنند تا پس از بررسی­های لازم ویزای اقامت در آلمان برای آن­ها صادر شود.

دریافت بیمه سلامت در آلمان

هر آنچه که باید درباره تحصیل در آلمان بدانید
هر آنچه که باید درباره تحصیل در آلمان بدانید

 

اقامت در آلمان مشروط بر داشتن بیمه سلامت است. به عبارتی بیمه سلامت در این کشور اجباری است و فردی تحت پوشش هیچ­گونه خدمات بیمه قرار نگرفته باشد اجازه ثبت نام در دانشگاه را ندارد. اگر فرد در کشور خود تحت پوشش بیمه­ ای بین ­المللی و سازگار با خدمات مورد نظرآلمان باشد، می­تواند از همان بیمه درآلمان نیز بهره ببرد. افرادی که برای ثبت نام در دانشگاه درصدد خرید بیمه در این کشور برمی ­آیند توصیه می­شود از بیمه دولتی که ارزان­تر است استفاده کند. البته بیمه خصوصی دارای خدمات بیشتری است که می­تواند برای کسانی که توان مالی خوبی دارند، بسیار مناسب باشد.

نحوه تمدید یا صدور روادید دانشجویی و شرایط اقامت

هنگامی که فرد متقاضی تحصیل در آلمان در دانشگاه ثبت نام کرد، لازم است برای تمدید روادید دانشجویی به اداره اتباع خارجی همان شهری که در آن ساکن است مراجعه کند، مدارک مورد نیاز خود را ارائه دهد و اجازه اقامت دانشجویی که معمولاً به مدت یک سال است را دریافت کند. بعد از یک سال، هر بار با بررسی شرایط دانشجو این اجازه تمدید می­گردد. روادید دانشجویی مشخص می­کند که فرد مشغول تحصیل در این کشور است و اجازه کار محدود 90 روزه به دانشجو می­دهد.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش تحصیلی در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان
شرایط تحصیل در آلمان

 

اگر از تمام شرایط تحصیل در آلمان اطلاع کافی یافته ­اید و متقاضی تحصیل در این کشور هستید باید مدارک زیر را آماده کرده و ارائه دهید:

مدارک لازم

1

کپی برابر اصل و ترجمه مدارک تحصیلی در مقاطع مختلف (ابتدا وزارت امور خارجه و سپس سفارت آلمان باید ترجمه مدارک تحصیلی را تأیید نماید.

2

سوابق کاری و حرفه ­ای

3

رزومه

4

انگیزه ­نامه

5

مدارک زبان انگلیسی و آلمانی (در صورتی که نیاز باشد)

6

عکس پاسپورتیژ

7

ترجمه شناسنامه و سند ازدواج برای افراد متأهل

8

سه توصیه­ نامه از استاد با مهر و امضای استاد

9

پروپوزال یا طرح پیشنهادی برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا

 

پیشنهاد میکنیم برای مطالعه ی بیشتر به مطلب  شرایط تحصیل در آلمان  نگاهی بیندازید.

اشتغال و تحصیل همزمان در آلمان

تجربه کار در آلمانو تحصیل توأمان تجربه ­ای منحصر به فرد و رشد دهنده است که برای دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند امکان­ پذیر می­باشد. شرکت در دوره­ های کار همزمان با تحصیل درآلمان مستلزم داشتن مدرک دیپلم معتبری است که مورد تأیید آلمان باشد همچنین لازم است دانش زبان آلمانی فرد در سطح قابل قبولی باشد.

دانشجویانی که با مهاجرت تحصیلی به آلمان، از امکان تحصیل در دانشگاه­ های این کشور برخوردار می­شوند می­توانند علاوه بر تحصیل از سایر فرصت­ هایی که در اختیارشان است استفاده کنند. می­توانند به سایر کشورهای اروپایی سفر کنند،با تاریخ و تمدن آلمان آشنا شوند و زبان جدیدی بیاموزند.

منبع:سفارت آلمان

سوال های متداول

🙋‍♀️1.آیا مدرک دانشگاه آزاد مورد تایید دانشگاههای آلمان است؟

 • متقاضیانی که دوران لیسانس خود را در ایران در هر یک از دانشگاه ­های آزاد یا سراسری گذرانده­اند می­توانند مستقیماً برای پذیرش در دانشگاه­ های آلمان اقدام کنند.

🙋‍♀️2.چند نوع ویزای دانشجویی وجود دارد؟

 • دو نوع ویزای دانشجویی وجود دارد.ویزای دانشجویان متقاضی و ویزای دانشجویی کشور آلمان که با توجه به پذیرش آنها صادر می شود.

🙋‍♀️3.اعتبار ویزای دانشجویی کشور آلمان چه مدت است؟

 • اعتبار این ویزا به مدت زمان تحصیل متقاضی بستگی دارد و قابل تمدید نیز می باشد.

🙋‍♀️4.تمدید روادید دانشجویی به چه صورت است؟

 • هنگامی که فرد متقاضی تحصیل در آلمان در دانشگاه ثبت نام کرد، لازم است برای تمدید روادید دانشجویی به اداره اتباع خارجی همان شهری که در آن ساکن است مراجعه کند، مدارک مورد نیاز خود را ارائه دهد و اجازه اقامت دانشجویی که معمولاً به مدت یک سال است را دریافت کند. بعد از یک سال، هر بار با بررسی شرایط دانشجو این اجازه تمدید می­گردد.

🙋‍♀️5.مقطع لیسانس در کشور  آلمان چه مدت طول میکشد؟

 • این مقطع در کشور آلمان 3 الی 4 سال است و عمدتا به زبان آلمانی تدریس میشود.

🙋‍♀️6.در مقطع دکترا میتوان به زبان آلمانی تحصیل کرد؟

 • مقطع دکترا در کشور آلمان به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس میشود.

🙋‍♀️7.درخواست ویزای تحصیلی چه مدت طول میکشد؟

 • اگر مدارکتان کامل باشد, 2 الی 4 ماه طول میکشد تا درخواست ویزای تحصیلی شما بررسی شود.

 

 

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات