رد کردن لینک ها

مهاجرت تحصیلی به کانادا / شرایط دریافت ویزای تحصیلی

مهاجرت تحصیلی به کانادا / شرایط دریافت ویزای تحصیلی
1 رتبه

مهاجرت تحصیلی به کانادا

در این مقاله به بررسی مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا می پردازیم. مهاجرت به کانادا برای افرادی که قصد مهاجرت دارند جزو گزینه های اول بشمار میرود.کانادا به جز گزینه آب و هوا از نظر سایر شرایط برای مهاجرت بسیار ایده است ( این کشور به علت نزدیک بودن به قطب شمال دارای اقلیم سرد و خشک است).اولین نکته اینکه کانادا کشوری مهاجر پذیر است و برخی از ایالت های این کشور برای تامین نیروی کار و سرمایه خود، درهایی باز به سوی مهاجران دارند.

از نظر اقتصادی نیز کانادا کشوری مرفه است که آینده ای نوید بخش را برای مهاجران ترسیم میکند. کانادا کشور مدرن  و پیشرفته ای بشمار میرود که از نظر امکانات علمی و رفاهی تامین کننده بالاترین نیازهای شهروندان خویش است.

دانشگاههای این کشور در سطح بین الملل از جایگاه علمی پذیرفته شده و بالایی برخوردار هستند و دانشجویان بین­المللی زیادی در این دانشگاهها تحصیل میکنند و سالانه بسیاری از همین دانشجویان به واسطه مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا میتوانند از اقامت دائم این کشور برخوردار شوند و از این طریق به کانادا مهاجرت کنند.

امکان کسب اقامت از طریق تحصیل

قوانین مهاجرت پذیری استان های مختلف و متفاوت است و برخی استانها برای اقامت پس از تحصیل برنامه مدونی دارند. این مورد بیشتر برای دانشجویان ارشد و دکتری قابل استفاده است.

برای استفاده از گزینه مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا  ابتدا باید ویزای تحصیل در کانادا را کسب کنید و دوره تحصیل خود را سپری نمایید.

شما با کسب ویزای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا تنها اجازه دارید در طول مدت تحصیل خود در این کشور اقامت کنید و پس از اتمام دوره تحصیل باید این کشور را ترک نمایید. فقط در صورتی میتوانید به اقامت خود در این کشور ادامه دهید که مجوز دیگری را دریافت کرده باشد.

برای مثال میتوانید پس از اتمام دوره تحصیل خود درخواست مجوز کار دهید. اگر شما در یک دانشگاه خوب و معتبر تحصیل کرده باشید و البته طول دوره شما بیشتر از 8 ماه بوده باشد، میتوانید تقاضای مجوز کار بعد از تحصیل بدهید (post graduate work permit).

به واسطه این مجوز فرد اجازه دارد به اندازه طول مدت تحصیل خود (معمولا 3 سال) در کانادا مشغول به کار شود.

در عین حال اگر از یک کارفرمای کانادایی معتبر و خوب دعوت به کار شوید، امید شما برای کسب اقامت دائم زیاد خواهد بود.

در ضمن گزینه “تجربه کانادایی” نیز به مهاجرت و کسب اقامت شما کمک خواهد کرد. افرادی که حداقل به مدت یک سال در کانادا مشغول کار باشند میتوانند از طریق سابقه خود درخواست اقامت بدهند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا

در ابتدا به یاد داشته باشید که دانشگاههای کانادا خصوصی هستند و بسته به سطح تحصیلی و دانشگاه مورد نظر شهریه تحصیل شما متغیر خواهد بود. هزینه های زندگی از جمله مسکن و پوشاک و خورد خوراک را نیز باید در نظر داشته باشید.

در عین حال در سال اول تحصیل در کانادا ، شما اجازه کار بیشتر از بیست ساعت در هفته را نخواهید داشت.

  • پس شرط اول اقدام به اخذ ویزای تحصیلی در کانادا داشتن تمکن مالی خواهد بود.
  • در مرحله بعد باید از یک دانشگاه معتبر پذیرش تحصیلی بدست آورید. برای اینکار ابتدا باید دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب کرده و درخواست بدهید. دانشگاه بر مبنای نمرات پایه تحصیلی قبلی، مدرک آیلتس (برای لیسانس نمره 6، برای فوق لیسانس نمره 6.5، و برای دکتری نمره 7 آیلتس لازم است) و سایر شرایط مختص هر دانشگاه در مورد پذیرش شما تصمیم گیری میکند.
  • در صورت کسب پذیرش از دانشگاه میتوانید به سفارت مراجعه کرده و درخواست مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا کنید. در بررسی صلاحیت شما برای کسب ویزای تحصیلی داشتن عدم سوء پیشینه و داشتن گواهی سلامت جسمی و روانی ضروری است.

در عین حال باید هزینه های یک سال زندگی و شهریه یک سال اول را در حساب بانکی خود داشته باشید تا اثباتی بر تمکن مالی شما باشد.

مبلغ مشخصی را هم باید بابت هزینه های بررسی به حساب سفارت واریز کنید.

یکی دیگر از مدارک مورد نیاز نامه درخواست است که باید هدف خود را از درخواست ویزای تحصیلی توضیح دهید.

گرفتن ویزا برای اعضا خانواده

اگر موفق به کسب ویزای تحصیلی شوید میتوانید برای همسر و فرزند خود نیز درخواست ویزا کنید تا آنها را نیز همراه خود به کانادا ببرید.

همسر شما میتواند ویزای گردشگری یا ویزای کار درخواست کند. ویزای گردشگری شش ماه اعتبار دارد اما با داشتن ویزای کار همسر شما میتواند در طول مدت تحصیل شما بدون محدودیت در کانادا کار کند.

فرزند شما نیز میتواند بدون نیاز به هیچگونه مجوزی بدون محدودیت و به صورت رایگان در مدارس کانادا تحصیل نماید.

در عین حال همسر شما با داشتن یک سال سابقه کار دارای شانس استفاده از گزینه “تجربه کانادایی” کانادایی خواهد بود.

در نظر داشتن مهاجرت استانی

قبل از اقدام به کسب ویزای تحصیلی میتوانی شرایط ایالت های مختلف کانادا را از نظر امکان کسب اقامت دائم پس از پایان دوره تحصیل بررسی کنید چون کانادا ده ایالت دارد که هر کدام از این ایالت ها دارای قوانین مستقل و مختص به خود هستند و در برخی استانها استفاده از گزینه اقامت پس از تحصیل خیلی محدود شده است و برخی ایالت ها از این نظر ایده آل تر هستند.

استان کبک از نظر کسب اقامت پس از تحصیل یکی از گزینه های بسیار ایده آل بشمار میرود. این استان دارای دانشگاه ها و رشته های بسیار متنوع و معتبری است. از طرفی این استان به علت کمبود نیروی کار قوانین را برای پذیرش مهاجر تسهیل کرده است و اداره مهاجرت نیز با این استان همکاری زیادی دارد.

افرادی که در کبک تحصیل یا کار کنند از شانس بسیار بالایی برای کسب اقامت دائم برخوردار هستند.

فقط توجه داشته باشید که استان کبک به زبان فرانسوی اولویت داده است و یکی از شروط اصلی پذیرش درخواست اقامت در این ایالت داشتن مدرک زبان فرانسه است و افراد باید در سطح خوبی به زبان فرانسه تسلط داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا  میتوانید مهاجرت از طریق PEQ را بررسی نمایید که امروزه یکی از سریع ترین و آسان ترین راههای مهاجرت به کانادا به شمار میرود.

منابع :https://www.canada.ca/en.html

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه