مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل در دانشگاه مهندسی باکو

خلاصه مقاله : تحصیل در خارج از کشور همیشه مورد توجه قشر جوان بوده است و فرصت طلایی تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان می تواند مسیر زندگی هر فرد در موفقیت های شغلی و اجتماعی آینده را به طور کلی تغییر دهد. دانشگاه مهندسی باکو یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان ایرانی است که در ادامه به معرفی ویژگی های خاص آن می پردازیم.
تحصیل در دانشگاه مهندسی باکو

تحصیل در دانشگاه مهندسی باکو

فهرست مقاله
تحصیل در دانشگاه مهندسی باکو
تحصیل در دانشگاه مهندسی باکو

رشته مهندسی یکی از آن رشته هایی است که همیشه طرفداران زیادی دارد و در کشور های در حال توسعه بازار کار خوبی برای وجود دارد، اما به این شرط که شما در رشته تحصیلی خود حرفی برای گفتن داشته باشید و در زمان تحصیل از علم لازم برای آن رشته برخوردار باشید. یکی از روش هایی که می توان دانش مورد نیاز برای ورود به بازار کار را به دست آورد تحصیل در یک دانشگاه بین المللی و یا دانشگاه مطرح دنیا است.به تازگی تحصیل در دانشگاه های کشور آذربایجان به ویژه دانشگاه مهندسی باکو مورد علاقه دانشجویان در سراسر دنیا و به ویژه دانشجویان ایرانی قرار گرفته است.

تحصیل در باکو

یکی از دلایل این امر ارزان تر بودن هزینه های تحصیل و به طور کلی هزینه های زندگی در این کشور نسبت به سایر کشور هایی است که فرصت تحصیل در محیطی بین المللی را در اختیار افراد قرار می دهد. یکی دیگر از دلایل اصلی محبوبیت کشور آذربایجان و دانشگاه مهندسی باکو این است که فضای فرهنگی آذربایجان از جنبه های مختلف مشابهت های فراوانی با فرهنگ ایرانی دارد.

از غذا و فرهنگ مذهبی گرفته تا رفتار اجتماعی و حتی مرز های زمینی و گستردگی قومیت های مختلف، آذربایجان بسیار مشابه ایران است. بنابراین دانشجویان ایرانی که خواهان تحصیل در رشته های مهندسی در دانشگاه مهندسی باکو هستند خیلی راحت تر می توانند در فرهنگ این کشور احساس راحتی کنند.

اما برای تحصیل در هر رشته ای در هر دانشگاهی که خارج از مرز های ایران باشد باید یک سری شرایط عمومی و یک سری شرایط خاص را داشته باشید. در ادامه این مطلب به بررسی شرایط لازم برای پذیرش در دانشگاه مهندسی باکو خواهیم پرداخت.

دانشگاه مهندسی باکو

تحصیل در دانشگاه مهندسی باکو
تحصیل در دانشگاه مهندسی باکو

اصلی ترین دانشگاه مهندسی آذربایجان فنی مهندسی آذربایجان است که آن را با نام دانشگاه مهندسی باکو می شناسند. در این دانشگاه انواع رشته های فنی تدریس می شود که یکی از مهم ترین شاخه های آن رشته های مهندسی است.
در کنار دانشگاه مهندسی باکو سایر دانشگاه های این کشور نیز به ارائه دروس مربوط به رشته های مهندسی می پردازند. بنابراین اگر نتوانستید پذیرش این دانشگاه را به دست بیاورید می توانید شانس خود را در سایر دانشگاه های این کشور امتحان کنید.

مقاطع تحصیل مهندسی در باکو

در دانشگاه های کشور آذربایجان در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانید پذیرش به دست بیاورید. هر مقطع مدارک مربوط به خود را نیاز دارد و شرایط و شهریه ویژه خود را دارد. برای هر سه مقطع نیاز به مدرک زبان دارید.
تریبا در 80% در دانشگاه های کشور آذربایجان دروس به سه زبان آذری، روسی و انگلیسی ارائه می شود. بنابراین متقاضیان باید یکی از زبان های ارائه شده را انتخاب کنند و اگر جز زبان مادری آنها نباشد مدرک زبان خود را در کنار سایر مدارک لازم جهت دریافت پذیرش به دانشگاه اراده کنند.

برای مثال مدرک زبان لازم در مقطع کارشناسی در یکی از رشته های مهندسی در دانشگاه مهندسی باکو نمره 6 آیلتس، در مقطع کارشناسی ارشد نمره 6.5 آیلتس و در مقطع دکتر نمره 7 آیلتس است.
اگر هم مدرک زبان مورد قبول را نداشتید می توانید از دوره های زبان که در دانشگاه های همین کشور برگزار می شود استفاده کنید. این دوره ها بین 4 تا 48 هفته زمان می برد و پس از آن با قبولی در امتحان نهایی مدرک زبان شما صادر می شود. اما با توجه به هزینه های دوره های زبان در کشور که حدود 100 دلار برای هر دوره است پیشنهاد می شود که قبل از مهاجرت و دریافت ویزای تحصیلی دوره های زبان را در ایران بگذرانید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

مراحل پذیرش در دانشگاه مهندسی باکو

تحصیل در دانشگاه مهندسی باکو
تحصیل در دانشگاه مهندسی باکو

1 ابتدا باید مدارک لازم را برای دریافت پذیرش به دانشگاه مهندسی باکو ارسال کنید. مدارک لازم به شرح زیر است

  • مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات
  • انگیزه نامه
  • فت.کپی از پاسپورت معتبر
  • مدرک معتبر زبان مورد قبول دانشگاه

2 پس از آنکه دانشگاه مدارک شما را تایید کرد و اجازه پذیرش را برای شما صادر نمود می توانید با مراجعه به سفارتخانه کشور آذربایجان و تکمیل فرم و مدارک لازم و پرداخت هزینه های جاری که پرداخت شهریه یکسال دانشگاه نیز جز آن است می توانید ویزای تحصیلی دریافت کنید و با رزرو پرواز به صورت مستقیم از فرودگاه تهران به مقصد فرودگاه باکو پرواز کنید و زندگی جدید خود را به عنوان دانشجوی ایرانی در یم محیط بین المللی علمی شرو نمایید.

ویزای همراه

یکی از امکاناتی که در اختیار افراد دارای ویزای تحصیلی در دانشگاه مهندسی باکو قرار می گیرد، امکان ویزای همراه است. ویزای همراه ویژه افراد همراه شخص است که شامل همسر و فرزندان زیر 14 سال می شود. هر چند که به دانشجویان غیر آذری که اقامت دائم و تابعیت این کشور را ندارند اجازه کار رسمی در بازار کار این کشور داده نمی شود و تنها دانشجویانی که تابعیت آذربایجان را دارند می توانند کار کنند، اما افرادی که به همراه اشخاص به وسیله ویزای همراه وارد این کشور شده اند می توانند بدون معطلی وارد بازار کار شده و کسب درآمد کنند.

دریافت اقامت دائم پس از پذیرش دانشگاه مهندسی باکو

تحصیل در دانشگاه مهندسی باکو
تحصیل در دانشگاه مهندسی باکو

دریافت اقامت دائم در این کشور به این شکل است که پس از گذشت 5 سال از اقامت موقت شما اگر جز آن دسته از افرادی باشید که مالیات خود را به موقع پرداخت کرده اید و هیچ جرم کیفری و غیر کیفری مرتکب نشده باشید و در ضمن بتوانید منبع درآمد درستی برای خود معرفی کنید که با درآمد هزینه های زندگی را بپردازید می توانید درخواست اقامت دائم کنید.

تابعیت در آذربایجان

اما این نکته را به یاد داشته باشید که کشور آذربایجان تابعیت مضاعف را نمی پذیرید و برای آنکه بتوانید تابعیت این کشور را به دست بیاورید باید از تابعیت قبلی خود انصراف دهید. تسلط به زبان آذری و ادغام شدن در فرهنگ کلی این کشور یکی دیگر از مسائلی است که در دریافت اقامت دائم پس از پذیرش در دانشگاه مهندسی باکو، تاثیرگذار است.
کلام آخر
بهتر است برای جلوگیری از اتلاف انرژی و هزینه خود قبل از هر اقدامی با مشاورین ماهر در این زمینه مشورت کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی برای مهاجرت به باکو چه نکاتی مهم است؟ نگاهی بیندازید.

 

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات