مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

کار دانشجویی در آلمان شرایط + قوانین

خلاصه مقاله : یکی از مرسوم ­ترین راه­ هایی که دانشجویان برای تسهیل شرایط زندگی و تحصیل در آلماندر پیش می­گیرند، کار دانشجویی است. نوع کار دانشجویی در آلمان و شرایط آن مسئله­ ای است که ذهن مهاجرانی که برای تحصیل به آلمان سفر می­کنند را درگیر می­کند.بر اساس آمار کسب شده، تقریبا 3/2 از دانشجویان و یا دانش ­آموزان آلمانی در زمان تحصیل مشغول به کار نیز می­شوند و دانشجویان مهاجر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. شرایط کارهای دانشجویی در آلمان برای دانشجویانی که از خارج اتحادیه اروپا هستند تفاوت دارد و در واقع راحت­ تر است. داشتن مزایایی مانند عضویت در اتحادیه اروپا، صنعت­ های پویای مرتبط با فعالیت­ های دانشگاهی، اقتصاد فعال و موفق، اعتبار بالای تحقیقات و رشته­ های تحصیلی در دانشگاه ­های معتبر  آلمان و رفاه و آسایش زندگی در  آلمان، همگی این کشور را به مکانی مناسب برای اشتغال و تحصیل همزمان تبدیل می­سازد.

کار دانشجویی در آلمان شرایط + قوانین

فهرست مقاله

یکی از مرسوم ­ترین راه­ هایی که دانشجویان برای تسهیل شرایط زندگی و تحصیل در آلماندر پیش می­گیرند، کار دانشجویی است. نوع کار دانشجویی در آلمان و شرایط آن مسئله­ ای است که ذهن مهاجرانی که برای تحصیل به آلمان سفر می­کنند را درگیر می­کند.

بر اساس آمار کسب شده، تقریبا 3/2 از دانشجویان و یا دانش ­آموزان آلمانی در زمان تحصیل مشغول به کار نیز می­شوند و دانشجویان مهاجر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. شرایط کارهای دانشجویی در آلمان برای دانشجویانی که از خارج اتحادیه اروپا هستند تفاوت دارد و در واقع راحت­ تر است.

داشتن مزایایی مانند عضویت در اتحادیه اروپا، صنعت­ های پویای مرتبط با فعالیت­ های دانشگاهی، اقتصاد فعال و موفق، اعتبار بالای تحقیقات و رشته­ های تحصیلی در دانشگاه ­های معتبر  آلمان و رفاه و آسایش زندگی در  آلمان، همگی این کشور را به مکانی مناسب برای اشتغال و تحصیل همزمان تبدیل می­سازد.

 

چطور باید برای کار دانشجویی در آلمان اقدام کنید؟

 

کار دانشجویی در آلمان به­ صورت پاره ­وقت یا تمام ­وقت و در رشته ­ها و حوزه ­های مختلف مرتبط با تخصص و توانایی­­ های دانشجویان در دسترس هستند. البته تسلط به زبان  آلمانی نیز در این مقوله مؤثر است.

اما باید توجه کرد اگر دانشجویی قصد اشتغال به کار همزمان با دوران تحصیلش را دارد باید اقدام به گرفتن ویزای کار نماید و از قوانین مربوطه همچون میزان ساعت کاری آگاه بوده و شرایط اشتغال خود را به اطلاع مقامات مرتبط برساند.

همچنین دانشجو می­تواند با مراجعه به سایت­ های کاریابی دانشگاه ­های  آلمان و سیستم کارآموزی و اشتغال در حوزه دانشگاه، از شانس داشتن کار در محدوده دانشگاه برخوردار باشد. اما باز تأکید می­شود باید به تفاوت قوانین کار برای دانشجویان  آلمانی و غیر آلمانی توجه کند.

در کل افرادی که به دنبال کارهای دانشجویی در  آلمانهستند می­توانند با کمک آژانس­ های کاریابی  آلمان، آموزش و پرورش و به یاری ارتباط مناسب میان صنعت و دانشگاه در کشور  آلمان، برای تأمین هزینه­ های زندگی خود در حین تحصیل در این کشور، مشغول به کار شوند.

 

انواع کار دانشجویی در آلمان

 

شرایط کاردانشجویی در آلمان

شرایط کار در آلماندر زمان دانشجویی متفاوت است که بر این اساس به دو نوع تقسیم می­شود:

 

1.مینی­ کار، کار پاره ­وقت یا دانشجویان و شغل صغیر

 

این دسته از کارهای دانشجویی در یک ماه درآمدی در حدود 450 یورو و نه بیشتر برای دانشجو به همراه دارد و به دلیل حقوق پایین، دانشجو ملزم به پرداخت مالیات نیست.

دانشجو می­تواند در دو یا چند شغل مختلف پاره ­وقت (مینی­ کار) در صنایع مختلف مشغول به کار شود ولی اگر درآمد او از 450 یورو بیشتر باشد و یا طالب استفاده از خدمات بازنشستگی و بیمه بیکاری گردد باید برای پرداخت مالیات اقدام نماید.

 

2.کار تمام ­وقت یا دانشجویان و شغل ­های بزرگ­تر

این نوع از کارها مربوط به دانشجویانی است که درآمدی ماهیانه بیش از 45 یورو دارند و درنتیجه لازم است اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه داده و باید مالیات پرداخت نمایند. در واقع مالیات مشخص شده به صورت خودکار از حقوق آنها کسر می­شود.

 

مزایای کار دانشجویی در آلمان

 

 • بطور کلی شرایط کار دانشجویی در کشور آلمان نسبت به کشورهای دیگر آسان تر میباشد.
 • و برای کارفرمایان و شرکتهایی که قصد استخدام دارند این مسئله عادی و جا افتاده میباشد.
 • دانشجویان خارجی بدون داشتن اجازه کار در المان میتوانند کار کنند اما دانشجویان عضو کشورهای اتحادیه اروپا از این امر برخوردار نیستند. و محدودیت خواهند داشت.
 • قانون کار آلمان در روز ۸ ساعت مفید است که دانشجویان ایرانی میتوانند در سال حدود ۱۲۰ ساعت کار کنند .
 • همانطور که گفته شد اگر ماهیانه حقوق و درآمد شما ۴۵۰ یورو باشد از پرداخت مالیات معاف میباشید.
 • یک مسئله دیگر که در خصوص کار وجود دارد این است که تعطیلات رسمی آلمان جزئ آن ۱۲۰ ساعت کار شما به حساب نمی آید و شما اگر در تعطیلات کار کنید از ۱۲۰ ساعت کار شما کم نخواهد شد و این امر هم یک مزیت حساب میشود.

 

کارآموزی در کشور آلمان

دانشجویانی که ترم تحصیلی را با موفقیت گذرانده ­اند و یا آن­هایی که از دانشگاه­ های معتبر علمی-کاربردی مدرک قابل اعتبار دارند می­توانند کارآموز باشند. دانشجویان خارجی که تحقیقات معتبر علمی انجام داده­اند و در مقاطع مختلف دانشگاه رتبه اول را کسب کرده باشند در کار بر پایان­نامه دکترا و کارورزی علمی مشغول می­شوند. این دانشجویان باید اصل گواهی ­ها و مدارک معتبر خود را به­ صورت ایمیل یا فکس ارائه دهند.

 

شرایط کارورزی یا کارآموزی در آلمان

 

طول دوره کارآموزی یک سال است که می­تواند در بیش از یک بخش انجام شود. حقوق و درآمد کارورزان تحت نظر آموزش و پرورش  آلمان پرداخت می­شود. می­توان به طور تقریبی حداکثر میزان ساعات کاری کارآموزی را 40 ساعت در هفته و حداقل حقوق آن را 670 یورو در ماه دانست.

درواقع باید کمترین میزان لازم دستمزد برای تأمین مخارج زندگی کارورز به او پرداخت شود. در این حین، دانشجو می­تواند با ارائه اطلاعات لازم به رابط­ه ای کارورزی شانس استخدام خود را در آینده بالا ببرد. بعد از اتمام دوره کارورزی، فرد گواهی­نامه ­ای معتبر دریافت می­کند که به­ عبارتی مجوز لازم برای ورود او به بازار کار کشور  آلمان است.

 

منابع جست ­وجوی کارهای دانشجویی در آلمان

 

منابع مختلفی برای پیداکردن شغل­ های دانشجویی در  آلمان وجود دارد از جمله آژانس­های کاریابی. در شهرهایی که دانشگاه­ های بزرگ و معتبری وجود دارد، مانند برلین، سازمان­هایی تحت عنوان Student work برای یافتن کار دانشجویی در دسترس ­اند. علاوه بر این، روزنامه ­های محلی و تابلوهای اعلانات و سایت ­های دانشگاه­ ها نیز اخبار مربوط به کار را در اختیار افراد می­گذارند.

اگر مایلید که با ویزای کاری آلمان آشناشوید توصیه می کنیم که به مقاله ای با نام ویزای کاری آلمان (قوانین + شرایط) مراجعه کنید.

 

شرایط کار برای دانشجویان مختلف

 

شرایط و قوانین کارهای دانشجویی در  آلمان برای دانشجویان مختلف، تفاوت دارد:

 

دانشجویان رشته ­های زبان و کالج ­های آماده­ سازی

 

این دانشجویان برای اشتغال در حین تحصیل به کسب مجوز از آژانس مربوطه نیاز دارند و تنها می­توانند در زمان تعطیلات (وقت استراحت-آزاد) به کار مشغول شوند. در واقع شرایط کارهای دانشجویی در  آلمان برای این دسته از دانشجویان نسبت به دانشجویان عادی مشکل­تر است.

 

دانشجویان مهاجر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا

 

این دسته از دانشجویان شرایط کاری برابر با دانشجویان  آلمانی دارند و به طور آزادانه می­توانند وارد بازار کار  آلمان شوند.

 

دانشجویان مهاجر از سایر کشورها

 

دانشجویانی که جزء اتباع خارج از اتحادیه اروپا محسوب می­شوند، می­توانند کارآموزی خود را معادل با کار عادی پشت سر بگذارند و روزهای کارآموزی آن­ها از 120 روز کاری معمول کسر می­گردد.

اگر دانشجو 120 روز مشغول به کار بوده باشد باز هم لازم است از آژانس کار برای انجام کارآموزی مجوز بگیرد مگر این که کار انجام شده بخشی اجباری از تحصیل او محسوب شود.

 

حالات کار دانشجویی در آلمان

 

کار دانشجویی در آلمان برای دانشجویان به دو صورت و شکل می باشد که از جمله این دو روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • کار دانشجویی در آلمان کوتاه مدت

 

در این روش دانشجویان به صورت پاره وقت در شغل هایی بسیار سبکی شروع به کار می کنند و درآمد حاصل از این شغل در حدود 450 یورو می باشد؛ که در این حالت هیچ گونه بیمه ی برای دانشجویان پرداخت نمی شود مگر آنکه دانشجو با کارفرمای خود راجع به بیمه به توافق برسد. بسیاری از دانشجویان بر آن که بتوانند از پس دروس خود بر بیایند این را هرا برای کار کردن انتخاب می کنند و می توانند به راحتی از پس هزینه های زندگی خود در این کشور بر بیایند.

 

 •  شرایط کار دانشجویی در آلمان بلند مدت

 

تعداد محدودی از دانشجویان نیز با پیدا کردن کار تمام وقت در این کشور می توانند از درآمد و مزایای بسیار زیاید بهره مند شوند توجه داشته باشید که در این صورت بایستی مالیات های مربوط به درآمد حاصل از شغل خود را نیز پرداخت نمایید. ولی این موضوع را نیز در نظر داشته باشید که می توانید پس اندازهای بسیار خوبی را داشته باشید.

بسیاری از دانشجویان برای اینکه از کلاس های درسی خود و دروس دانشگاهی خود فاصله نداشته باشند، می توانند در طول هفته 20 ساعت به کار دانشجویی بپردازند. شرایط کاری دانشجویی در آلمان بسیار راحت و امکان پذیر می باشد و شما می توانید در خود دانشگاه نیز به کار دانشجویی بپردازید و یا با دریافت معرفی نامه از دانشگاه در شرکت های بسیار معروف آلمانی به کار دانشجویی بپردازید. هم چنین در نظر داشته باشید که برای موفق بودن در کار دانشجویی بایستی بتوانید زبان آلمانی خود را تقویت دهید؛ که این موضوع از مهمترین اصول در شرایط کاری دانشجویی در آلمان می باشد که هر دانشجویی باید به آن توجه داشته باشند.

 

میزان زمان مجاز برای کارهای دانشجویی

 

طبق قانون، از ماه آگوست سال 2012 میلادی، دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به  آلمان مهاجرت کرده­اند، نیاز به اخذ مجوز از آژانس­های کاریابی و سایر سازمان ­ها برای اشتغال به کارهای دانشجویی در  آلمان ندارند.

این دانشجویان اجازه دارند 120 روز کامل یا 240 نیم­روز در سال مشغول به کار باشند اما اجازه راه ­اندازی کسب­وکار با سرمایه آزاد را ندارند. اگر فردی بخواهد بیش از 120 روز در سال کار کند باید شرایط و درخواست خود را به اداره اتباع خارجی ارائه داده و با کسب مجوز از آژانس استخدام و وزارت کار، اقدام به این کار نماید.

 

سوالات متداول در خصوص کار دانشجویی در آلمان

 

1.کار دانشجویی در کشور آلمان چیست؟

 

دانشجویان در کشور های مختلف جهت تامین هزینه های خود بدنبال کاری مناسب هستند . این قضیه هم برای دانشجویان کشور آلمان وجود دارد و دانشجویان خارجی که در کشور آلمان تحصیل مینمایند تمایل به کار دانشجویی دارند. با انجام کارهای دانشجویی افراد میتوانند تا حدودی از پس هزینه های خود برآیند. این هم بستگی به زمان کاری و هم به حقوقی که دریافت میکنند دارد.

2.مدت زمان کار برای دانشجویان در آلمان چقدر است؟

 

مدت زمان کار برای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی کمی متفاوت است.

 

3.آیا شرایط خاصی برای کار دانشجویی در آلمان وجود دارد؟

 

شرایط خاصی وجود ندارد و همه دانشجویان بنا به تخصص خود میتوانند در آلمان کار پیدا نمایند که حتی در بعضی موارد میتواند آینده شغلی پس از تحصیل در آلمان را رقم بزند.

 

4. حقوق دانشجویان چقدر است؟

 

دو مورد شغل برای دانشجویان در آلمان وجود دارد کار پاره وقت دانشجویی با حقوق ۴۵۰ یورو ، در ماه این دانشجویان چیزی حدود ۴۵۰ یورو دریافت میکنند و مالیاتی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت . اگر درخواست بیمه بازنشستگی داشته باشند میبایست با کارفرمای خود صحبت نموده و نسبت به پرداخت مالیات اقدام نمایند. پرداخت مالیات و جزئیتان آن را در زمان کار میتوانید از کارفرمای خود بپرسید و اطلاعات کامل را دریافت نمایید.

5.مدت زمانی که دانشجو می تواند کار کند چقدر است؟

 

دانشجویان در هفته میتوانند ۲۰ ساعت کار مفید داشته باشند البته این برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد میباشد. برای دانشجویان لیسانس و یا کارشناسی هفته ای ۱۰ ساعت کار میباشد.این ساعات قانونی کار میباشد. اما دانشجویان متخصص میتوانند بن به تخصص خود بیشتر هم کار کنند.

6.کارآموزی دانشجویان در آلمان چگونه است؟

دانشجویان پس از گذراندن دوره تحصیلی خود در مقطع کارشناسی میتوانند دوره کارآموزی خود را بنا به رشته خود بگذرانند. کار خوب و مناسب پیدا کردن ملزم به داشتن نمره و معدل مناسب میباشد.کارآموزی در آلمان میتواند سکوی پرتابی برای یافتن شغل ثابت برای دانشجویان پس از تحصیل باشد که با یافتن کار ثابت میتوانند به بلوکارت آلمان blue card دست پیداکنند.

7.یک دانشجو چگونه کار پیدا کند؟؟

برای یافتن کار دانشجویی در آلمان میتوانید از طریق موسسات کاریابی در شهرهای آلمان بهره مند شوید . در شهرهای بزرگ آلمان سازمان هایی هستند تحت عنوان Studentwork   که میتوانید با مراجعه به انها نسبت به یافتن کار اقدام نمایید. در تابلوهای اعلانات دانشگاههای آلمان و روزنامه های محلی در آلمان هم میتوانید بدنبال کار باشید.

8. آیا دانشجویان باید مالیات دهند؟

 

در زمان تعطیلات مالیات بردرآمد به دانشجویان تعلق نخواهد گرفت حتی اگر ساعت کاری دانشجویان بیش از ۲۰ ساعت در هفته باشد. این هم یکی از قوانین و مزیت های کار دانشجویی در آلمان میباشد.

 

9.اصطلاح  Werkstudent در آلمان چیست؟

 

در آلمان بسیاری از شرکتها و کارخانه ها برای اینکه بروز باشند و بتوانند علم روز را در کارهای خود داشته باشند از وجود دانشجویان در کارهای خود استفاده میکنند .اما دانشجویان از ترم سوم دانشگاه میتوانند در این مکان ها کار کنند .این سبک کاری بنام Werkstudent معروف میباشد.Werkstudent بیشتر برای دانشجویان رشته های فنی و مهندسی میباشد. اگر اکتیو و فعال عمل کنید قطعا در آلمان بیکار نخواهید بود.

 

10.برای پیدا کردن کار در آلمان چه سطح زبان نیاز است؟

 

برای پیدا نمودن کار در آلمان حداقل زبان مورد نیاز B1   آلمانی میباشد. توصیه میکنیم از همین الان شروع به فرا گرفتن زبان آلمانی را آغاز نمایید.برای تحصیل در آلمان و اقامت این کشور و مهاجرت به المان باید برنامه ریزی نمایید.قبل از هرگونه اقدام حتما با کارشناسان آوات تماس حاصل فرمائید و نسبت به دریافت وقت حضوری و مشاوره اقدام نمایید.

11. دانشجویان ساعتی چقدر می گیرند؟

 

حداقل دستمزدی که قانون برای دانشجویان تعیین کرده است حدود ساعتی ۸٫۵ یورو میباشد.همین دستمزد را هم اگر یک دانشجو حداقل هفته ای دوروز کار کند کل هزینه های زندگی دانشجویی را میتواند در بیاورد.البته به سبک و نوع زندگی افراد هم دارد. ما زندگی متوسط را درنظر گرفتیم.

 

12. اجازه کار همراه دانشجو وجود دارد؟

 

طبق قانون هر فردی که ویزای تحصیلی آلمان را دریافت مینماید میتواند همسر خود را به همراه خود به این کشور ببرد.اما فرم تقاضای همسر و فرزند زیر ۱۸ سال بصورت جداگانه باید پر شود و همینطور وقت مصاحبه آنها هم جداگانه خواهد بود و اگر مدارک انها بدون نقص باشد میتوانند ویزای همراه را دریافت نمایند .

اما ممکن است در یک زمان با هم در آلمان حضور داشته باشند و همسر با کمی تاخیر به دانشجو بپیوندد.اما داشتن اجازه کار همسر و یا همان همراه دانشجو به چه صورت است؟ در جواب باید بگوییم در صورت دریافت ویزای اقامتی همراه دانشجو میتواند تمام وقت در کشور آلمان کار کند و هیچ مشکلی هم نخواهد داشت.

 

13.شرایط استفاده از بیمه دانشجوی

 

دانشجویانی که کمتر از 20 ساعت در هفته کار می­کنند می­توانند بیمه دانشجویی خود را داشته باشند و از مزایای آن استفاده کنند. اما اگر ساعات کاری آن­ها از این عدد تجاوز کند، لازم است بیمه بیکاری، مالیات و … پرداخت نمایند.

 

تحصیل در آلمان

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

3 نظر

 1. پویان

  سلام و عرض ادب خدمت شما.یه سوال خدمتتون داشتم.آیا یه دانشجوی ایرانی از همون یک سال دوره ی زبان قبل از تحصیل در دانشگاه مجاز هست هفته ای ۲۰ساعت کار بکنه یا نه باید دوره ی زبانش تموم بشه و دو سه ترم هم بره دانشگاه.اون وقت اجازه داره کار بکنه.البته دوره ی لیسانس منظورمه.
  و سوال دومم یه دانشجوی ایرانی اگه بیست ساعت در هفته کار کنه میتونه خودش مخارجش رو پرداخت بکنه یا نه خانواده اش هم باید هر ماه براش یه خرجی بفرستن؟واقعاً ممنونم از راهنماییتون.

 2. مرادی

  سلام دوست عزیز شانس هر کس برای مهاجرت متفاوت است و بستگی به سن مدرک تحصیلی سابقه کاری و فاکتورهایی از این قبیل دارد.
  مهاجرت کاری به آلمان گزینه خوبی برای مهاجرت جوانان است.
  برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید
  با تشکر

 3. مرتضی

  سلام. میخواستم ببینم با توجه به شرایط ایران چقدر شانس مهاجرت داریم؟ و اینکه آیا شما مهاجرت کاری به آلمان رو پیشنهاد میدید؟

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *