شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

شرایط کار دانشجویی در آلمان (2019)

شرایط کار دانشجویی در آلمان (2019)

کار دانشجویی در آلمان

یکی از مرسوم ­ترین راه­ هایی که دانشجویان برای تسهیل شرایط زندگی و تحصیل در آلمان در پیش می­گیرند، کار دانشجویی است. نوع کار دانشجویی در آلمان و شرایط آن مسئله­ ای است که ذهن مهاجرانی که برای تحصیل به آلمان سفر می­کنند را درگیر می­کند. بر اساس آمار کسب شده، تقریبا 3/2 از دانشجویان و یا دانش ­آموزان آلمانی در زمان تحصیل مشغول به کار نیز می­شوند و دانشجویان مهاجر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. شرایط کارهای دانشجویی در آلمان برای دانشجویانی که از خارج اتحادیه اروپا هستند تفاوت دارد و در واقع راحت­ تر است.

داشتن مزایایی مانند عضویت در اتحادیه اروپا، صنعت­ های پویای مرتبط با فعالیت­ های دانشگاهی، اقتصاد فعال و موفق، اعتبار بالای تحقیقات و رشته­ های تحصیلی در دانشگاه ­های معتبر  آلمان و رفاه و آسایش زندگی در  آلمان، همگی این کشور را به مکانی مناسب برای اشتغال و تحصیل همزمان تبدیل می­سازد.

 

چطور باید برای اشتغال در حین تحصیل در آلمان اقدام کنید؟

کار دانشجویی در آلمان به­ صورت پاره ­وقت یا تمام ­وقت و در رشته ­ها و حوزه ­های مختلف مرتبط با تخصص و توانایی­­ های دانشجویان در دسترس هستند. البته تسلط به زبان  آلمانی نیز در این مقوله مؤثر است. اما باید توجه کرد اگر دانشجویی قصد اشتغال به کار همزمان با دوران تحصیلش را دارد باید اقدام به گرفتن ویزای کار نماید و از قوانین مربوطه همچون میزان ساعت کاری آگاه بوده و شرایط اشتغال خود را به اطلاع مقامات مرتبط برساند.

همچنین دانشجو می­تواند با مراجعه به سایت­ های کاریابی دانشگاه ­های  آلمان و سیستم کارآموزی و اشتغال در حوزه دانشگاه، از شانس داشتن کار در محدوده دانشگاه برخوردار باشد. اما باز تأکید می­شود باید به تفاوت قوانین کار برای دانشجویان  آلمانی و غیر آلمانی توجه کند.

در کل افرادی که به دنبال کارهای دانشجویی در  آلمانهستند می­توانند با کمک آژانس­ های کاریابی  آلمان، آموزش و پرورش و به یاری ارتباط مناسب میان صنعت و دانشگاه در کشور  آلمان، برای تأمین هزینه­ های زندگی خود در حین تحصیل در این کشور، مشغول به کار شوند.

پیشنهاد مطالعه »
دوره فاند تحصیلی در آلمان

 

انواع کار دانشجویی در آلمان

شرایط کار در آلماندر زمان دانشجویی متفاوت است که بر این اساس به دو نوع تقسیم می­شود:

مینی­ کار، کار پاره ­وقت یا دانشجویان و شغل صغیر

این دسته از کارهای دانشجویی در یک ماه درآمدی در حدود 450 یورو و نه بیشتر برای دانشجو به همراه دارد و به دلیل حقوق پایین، دانشجو ملزم به پرداخت مالیات نیست.

دانشجو می­تواند در دو یا چند شغل مختلف پاره ­وقت (مینی­ کار) در صنایع مختلف مشغول به کار شود ولی اگر درآمد او از 450 یورو بیشتر باشد و یا طالب استفاده از خدمات بازنشستگی و بیمه بیکاری گردد باید برای پرداخت مالیات اقدام نماید.

 

کار تمام ­وقت یا دانشجویان و شغل ­های بزرگ­تر

این نوع از کارها مربوط به دانشجویانی است که درآمدی ماهیانه بیش از 45 یورو دارند و درنتیجه لازم است اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه داده و باید مالیات پرداخت نمایند. در واقع مالیات مشخص شده به صورت خودکار از حقوق آنها کسر می­شود.

 

شرایط استفاده از بیمه دانشجوی

دانشجویانی که کمتر از 20 ساعت در هفته کار می­کنند می­توانند بیمه دانشجویی خود را داشته باشند و از مزایای آن استفاده کنند. اما اگر ساعات کاری آن­ها از این عدد تجاوز کند، لازم است بیمه بیکاری، مالیات و … پرداخت نمایند.

 

کارآموزی در کشور آلمان

دانشجویانی که ترم تحصیلی را با موفقیت گذرانده ­اند و یا آن­هایی که از دانشگاه­ های معتبر علمی-کاربردی مدرک قابل اعتبار دارند می­توانند کارآموز باشند. دانشجویان خارجی که تحقیقات معتبر علمی انجام داده­اند و در مقاطع مختلف دانشگاه رتبه اول را کسب کرده باشند در کار بر پایان­نامه دکترا و کارورزی علمی مشغول می­شوند. این دانشجویان باید اصل گواهی ­ها و مدارک معتبر خود را به­ صورت ایمیل یا فکس ارائه دهند.

مهاجرت به آلمان

 

تحصیل در آلمان

 

پیشنهاد مطالعه »
از مهم ترین شرایط اخذ ویزای کار آلمان [2019]

 

مقالات مرتبط با تحصیل در آلمان:

 1. مهاجران ایرانی چگونه در آلمان تحصیل کنند؟
 2. تحصیل رشته پزشکی در آلمان
 3. دوره فاند تحصیلی در آلمان
 4. مزایا و معایب تحصیل در کشور آلمان
 5. برای تحصیل اتریش بهتر است یا آلمان؟
 6. هر آنچه که باید درباره تحصیل در آلمان بدانید
 7. قوانین تحصیل دکتری در آلمان برای مهاجران در سال 2019 تغییر کرد
 8. تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان
 9. 3 نکته طلایی برای تحصیل دکترا در آلمان
 10. شرایط تحصیل آلمان در سال

 

شرایط کارورزی یا کارآموزی در آلمان

طول دوره کارآموزی یک سال است که می­تواند در بیش از یک بخش انجام شود. حقوق و درآمد کارورزان تحت نظر آموزش و پرورش  آلمان پرداخت می­شود. می­توان به طور تقریبی حداکثر میزان ساعات کاری کارآموزی را 40 ساعت در هفته و حداقل حقوق آن را 670 یورو در ماه دانست.

درواقع باید کمترین میزان لازم دستمزد برای تأمین مخارج زندگی کارورز به او پرداخت شود. در این حین، دانشجو می­تواند با ارائه اطلاعات لازم به رابط­ه ای کارورزی شانس استخدام خود را در آینده بالا ببرد. بعد از اتمام دوره کارورزی، فرد گواهی­نامه ­ای معتبر دریافت می­کند که به­ عبارتی مجوز لازم برای ورود او به بازار کار کشور  آلمان است.

 

منابع جست ­وجوی کارهای دانشجویی در آلمان

منابع مختلفی برای پیداکردن شغل­ های دانشجویی در  آلمان وجود دارد از جمله آژانس­های کاریابی. در شهرهایی که دانشگاه­ های بزرگ و معتبری وجود دارد، مانند برلین، سازمان­هایی تحت عنوان Student work برای یافتن کار دانشجویی در دسترس ­اند. علاوه بر این، روزنامه ­های محلی و تابلوهای اعلانات و سایت ­های دانشگاه­ ها نیز اخبار مربوط به کار را در اختیار افراد می­گذارند.

 

شرایط کار برای دانشجویان مختلف

شرایط و قوانین کارهای دانشجویی در  آلمان برای دانشجویان مختلف، تفاوت دارد:

دانشجویان رشته ­های زبان و کالج ­های آماده­ سازی

این دانشجویان برای اشتغال در حین تحصیل به کسب مجوز از آژانس مربوطه نیاز دارند و تنها می­توانند در زمان تعطیلات (وقت استراحت-آزاد) به کار مشغول شوند. در واقع شرایط کارهای دانشجویی در  آلمان برای این دسته از دانشجویان نسبت به دانشجویان عادی مشکل­تر است.

پیشنهاد مطالعه »
قوانین جدید وزرات کار اوکراین برای مهاجران

دانشجویان مهاجر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا

این دسته از دانشجویان شرایط کاری برابر با دانشجویان  آلمانی دارند و به طور آزادانه می­توانند وارد بازار کار  آلمان شوند.

دانشجویان مهاجر از سایر کشورها

دانشجویانی که جزء اتباع خارج از اتحادیه اروپا محسوب می­شوند، می­توانند کارآموزی خود را معادل با کار عادی پشت سر بگذارند و روزهای کارآموزی آن­ها از 120 روز کاری معمول کسر می­گردد.

اگر دانشجو 120 روز مشغول به کار بوده باشد باز هم لازم است از آژانس کار برای انجام کارآموزی مجوز بگیرد مگر این که کار انجام شده بخشی اجباری از تحصیل او محسوب شود.

 

میزان زمان مجاز برای کارهای دانشجویی

طبق قانون، از ماه آگوست سال 2012 میلادی، دانشجویانی که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا به  آلمان مهاجرت کرده­اند، نیاز به اخذ مجوز از آژانس­های کاریابی و سایر سازمان ­ها برای اشتغال به کارهای دانشجویی در  آلمان ندارند.

این دانشجویان اجازه دارند 120 روز کامل یا 240 نیم­روز در سال مشغول به کار باشند اما اجازه راه ­اندازی کسب­وکار با سرمایه آزاد را ندارند. اگر فردی بخواهد بیش از 120 روز در سال کار کند باید شرایط و درخواست خود را به اداره اتباع خارجی ارائه داده و با کسب مجوز از آژانس استخدام و وزارت کار، اقدام به این کار نماید.

 

مهاجرت به  آلمان:

 1. شرایط دریافت اقامت آلمان
 2.  شرایط اخذ ویزای کار آلمان
 3.  مهاجرت به آلمان
 4. مهاجرت به آلمان از طریق ویزای ازدواج
 5. ویزای جستجوی کار آلمان
 6. اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد

 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید همه روزه از ساعات ۹الی 18با موسسه حقوقی آوات تماس گرفته و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید . و همچنین می توانید فرم ارزیابی ما را پر کنید و از طریق آن مشاوران ما تمام شرایط شما رابررسی کرده و با شما تماس می گیرند و راه کارهای را به شما عزیزان بیان می کنند.

منبع: سفارت آلمان

مطالب مرتبط

2 نظر

 1. مرتضی

  سلام. میخواستم ببینم با توجه به شرایط ایران چقدر شانس مهاجرت داریم؟ و اینکه آیا شما مهاجرت کاری به آلمان رو پیشنهاد میدید؟

  پاسخ
  1. مرادی

   سلام دوست عزیز شانس هر کس برای مهاجرت متفاوت است و بستگی به سن مدرک تحصیلی سابقه کاری و فاکتورهایی از این قبیل دارد.
   مهاجرت کاری به آلمان گزینه خوبی برای مهاجرت جوانان است.
   برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید
   با تشکر

   پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ