شماره تماس : 02191012193 - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

اقامت از طریق کار در سوئیس

اقامت از طريق كار در سوئيس

اقامت از طریق کار در سوئیس

فهرست مقاله
اقامت از طريق كار در سوئيس
اقامت از طریق کار در سوئیس

اقامت از طریق کار در سوئیس

اقامت از طریق کار در سوئیس  میتواند برگه برنده ­ای برای افراد مهاجر در کشور سوئیس باشد. سوئیس یک کشور صلح طلب میباشد و جذابیت­ های زیادی دارد. این کشور مساحتی برابر 290/21 کیلومتر دارای 5/7 میلیون نفر جمعیت می­باشد. سوئیس کشوری به صورت جمهوری فدرال تککانتون و از 26 ایالت تشکیل شده است که کانتون نامیده می­شود. یکی از مرفه ­ترین کشورهای جهان سوئیس به حساب می­آید. پایتخت این کشور شهر برن است.

افراد زیادی به دلیل موقعیت خوب اجتماعی و رفاه اجتماعی به سوی این کشور جذب می­شوند. یکی از راه های دریافت شهروندی در این کشور دریافت اقامت از طریق کار می­باشد.

مهاجرت و اقامت در سوئیسبه صورت کلی به دو دسته تقسیم می­شود:

1- اقامت دائم: اقامت دائم در منطقه اروپا و این کشور به این معنی است که فردی 5 سال تمام در یکی از کشورها به صورت اقامت غیر دائم زندگی می­کند و هزینه ­ی زندگی خود را از طریق کار کردن بدست بیاورد. این افراد می­توانند درخواست اقامت دائم سوئیس را بدهند و به عنوان سیتی زن آن کشور زندگی کنند و از تمام مزایا و خدمات شهروندی بهره ­مند شوند.

2- اقامت غیر دائم یا موقت: این اقامت در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس مخصوص افرادی است که برای انجام تحصیل، پژوهش، آموزش، زبان یا دوره­های خاصی به این کشورها سفر می­کنند و دارای اقامت غیر دائم می­باشند.

اگر قصد گرفتن اقامت در سوئیس را دارید باید ابتدا در نظر داشته باشید کدام نوع اقامت را بگیرید. افرادی که به کشوری مهاجرت می­کنند برای استفاده از مزایای شهروندی و آسودگی در آن کشور باید بتوانند تابعیت آن کشور را بگیرند. پس باید یکی از دو روش اقامت را انتخاب کنند تا بعدا برای دریافت تابعیت مشکلی پیش نیاید.

اقامت  کاری سوئیس جزو دسته دوم یعنی اقامت دائم می­باشد. این نوع اقامت از طریق کاری که در کشور سوئیس از سوی متقاضی ایجاد میشود یا به آن مشغول میشود، صورت می­گیرد.

نکته قابل توجه اقامت از طریق کار در سوئیس:

یک قانون مشترک در بین همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و سوئیس مشترک است. اقامت از طریق کار در سوئیس فقط زمانی صورت می­گیرد که یک شرکت تقاضای کار و جذب افراد متخصص را داشته باشد. این آگهی جذب نیرو به مدت 3 ماه در کشور سوئیس پخش شده و در صورت نبود نیرو این آگهی در کشورهای اتحادیه اروپا و بعد از آن در صورت نبودن آن نیروی کار می­توان از نیروی کار خارجی استفاده کرد و آن را جذب نمود.

شرایط اقامت از طریق کار در سوئیس:

سوئیس یک کشور مرفه با سطح بالای علمی، اجتماعی و فرهنگی می­باشد. افراد زیادی آرزوی زندگی در سوئیس را دارند اما با شرایطی که کشور سوئیس در انتخاب افراد متقاضی مطلوب دانسته افراد را با محدودیت­هایی روبرو میکند. اما یکی از راه های راهیابی به این کشور اقامت از طریق کار در سوئیس و بعد در صورت تمایل دریافت تابعیت آن کشور می­باشد.

مراحل اخذ اقامت از طریق کار در سوئیس به صورت کلی

شخص مهاجر به سوئیس از طریق ویزای کار باید:

1- در هفته اول ورود به کشور مقصد، خود را به پلیس محلی معرفی کند.

2- باز کردن یک حساب بانکی در سوئیس

3- تهیه یک بیمه ­نامه (بیمه نامه مخصوص سوئیس)

4- مراجعه شخص متقاضی همراه مدارک تحصیلی، سابقه کار، مدارک گذرنامه به اداره کار.

مزایای کار در سوئیس

1- طبق آمار بدست آمده کشور سوئیس دارای بالاترین حقوق افراد می­باشد. بالا بودن حقوق افراد در این کشور بدلیل بالا بودن هزینه­ های زندگی می­باشد. اما با کمی صرفه­ جویی در ابتدای راه می­توان به زندگی مطلوبی رسید.

2- طبق قوانین کار در کشور سوئیس  افراد حداقل اجازه ­ی چهار هفته مرخصی را دارند.

3- افرادی که درخواست اقامت از طریق کار در سوئیس را داده ­اند و منتظر پاسخگویی دولت سوئیس می­باشند باید بدانند که کار در کشور سوئیس دارای امنیت بالا و سطح بالای کیفیت زندگی میباشد و این کشور از لحاظ اجتماعی در سطح بالا نیز قرار می­گیرد.

4- پایین بودن نرخ بیکاری در کشور سوئیس: افراد متقاضی کار در سوئیس باید بدانند که کارکنان و متخصصین واجد شرایط می­توانند به راحتی در این کشور کار پیدا کنند.

5- کسب و کار جدی و محافظه کارانه کشور سوئیس به دلیل شهرت در قدردانی، متانت، صرفه­ جویی، تحمیل، دقت و احساس مسئولیت می­تواند کارفرمایی بی­نظیر برای فرد کارمند باشند. همچنین سوئیس دارای فرهنگ مدیریت بالا نیز می­باشد.

محدودیت اخذ اقامت از طریق کار در سوئیس

اگر قصد اقامت در سوئیس بیشتر از سه ماه را دارید پس باید اقدام به اخذ اقامت سوئیس کنید. اما یکی از محدودیت­ های اخذ اقامت کاری این است که کارفرمایی که برای شما درخواست کاری داده است باید به دولت سوئیس ثابت کند که کار پیشنهاد شده به شما را نمی­توان به یک فرد تازه ­کار یا غیر متخصص در سوئیس یا افرادی از اتحادیه اروپا سپرد و باید به یک مدیر با سابقه کاری و تحصیلات بالاتر سپرده شود.

به این منظور کارفرمای شما یک نامه کاری را که از سوی FOM تنظیم شده است تکمیل کرده و اگر آن برنامه در FOM به تصویب رسید به شما اجازه کانتون برای ارسال گواهی ترخیص کالا از گمرک، اخذ ویزا از سفارت سوئیس و یا کنسول­گری در کشور خود و مجوز درخواست اقامت از طریق کار داده خواهد شد.

دیگر شرایط اخذ اقامت سوئیس

در صورتی که فرد متقاضی ویزای کاری، پیشنهاد کار در یک سازمان بین المللی را دریافت کرده باشد دیگر نیاز به مجوز کار در سوئیس ندارد و فقط یک کارت شناسایی ویژه (کارت سفید) برای فرد متقاضی صادر می­شود.

زبان کاری در سوئیس

سوئیس یک کشور دارای سه زبان اصلی می­باشد: فرانسه، آلمان، ایتالیا. اما باید توجه داشت که سوئیس یک زبان کاری نیز دارد که ممکن است در محل کار نیز با آن زبان حرف بزنند و آن زبان انگلیسی میباشد. تسلط به زبان کاری یک مزیت برای استخدام کاری مهاجرین خارجی میباشد.

هر ساله دولت سوئیس طبق نیازهای کشور خود لیست مشاغل مورد نیاز با تخصص و سوابق کاری بالا را ارائه میدهد تا در صورت امکان همکاری بتوان نیروی کار خود را از طریق مهاجرین خارجی تکمیل کرد. این لیست یکی از راه­ های اقامت سوئیسمی­باشد.

منبع: سفارت سوئیس

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
02191012193 تماس جهت مشاوره تلفنی