اتریش, کاری

اقامت اتریش از طریق کار

اقامت اتریش از طریق کار

اقامت اتریش از طریق کار

در این مقاله سعی می شود در ارتباط با چگونگی اقامت اتریش از طریق کار صحبت شود و راهکارهای آن به صورت کلی توضیح داده شود تا افرادی که قصد مهاجرت به این کشور اروپایی را دارند بهتر با این شرایط آشنا شوند.

کشور اتریش یکی از کشورهای اروپای مرکزی به حساب می آید. این کشور در بین کشورهای ثروتمند دنیا مقام هفتم را دارد و هم چنین از نظر نرخ بیکاری و رشد اقتصادی بالاترین ثبات را در بین کشورهای اروپایی دارد. تمامی این شرایط باعث شده که شرایط ایده آلی برای اقامت اتریش مهیا شود و افراد زیادی خواهان مهاجرت به این کشور باشند.

اکثریت مردم کشور اتریش به زبان آلمانی صحبت می کنند و شاید کم تر از 2 درصد افراد به زبان های دیگر حرف می زنند. این کشور جمعیتی بالغ بر هشت میلیون و پانصد هزار نفر دارد و این در حالی است که بیشتر از 20 درصد افراد در پایتخت این کشور یعنی وین زندگی می کنند.

اخذ ویزای کار در اتریش

در کشور اتریش برای اخذ ویزای شغلی در این کشور باید افراد حداقل مدرک تحصیلی لیسانس داشته باشند. این شرایط به خصوص برای رشته های فنی و مهندسی نظیر برق، مکانیک و معماری بیشتر از هر رشته دیگری به چشم می خورد و برای این که با شرایط چگونگی اقامت دائم اتریش از طریق کار آشنا شوید بهتر است با کارشناسان ما در این زمینه ارتباط بگیرید.

اما این که چگونه یک شخص در ایران می تواند برای اخذ ویزای شغلی در اتریش اقدام کند پروسه ای زمان بر و طولانی مدت است و خیلی بستگی به شانس فرد هم دارد. شرایط این گونه است که شخص باید دعوت نامه کاری از طرف یک کارفرما را داشته باشد و پس از دریافت این دعوتنامه شخص می تواند برای اخذ ویزای کاری در اتریش اقدام نماید.

اما زمانی که یک کارفرما آگهی استخدامی را در کشور اتریش انتشار می دهد این آگهی به مدت 3 ماه تنها در کشور اتریش پخش می شود و اگر نیروی کاری در این کشور پیدا نشود این آگهی به مدت 3 ماه دیگر در کشورهای اتحادیه اروپا انتشار پیدا می کند و اگر بازهم کسی پیدا نشود این آگهی به کشور ایران می رسد و شما می توانید از طریق سایت های کاریابی انگلیسی زبان این آگهی ها را پیدا کنید. برای اقامت اتریش از طریق کار باید به این دعوتنامه کاری دقت شود.

به نظر اقامت اتریش از طریق کار به این روش کاری سخت باشد زیرا احتمال خیلی کمی دارد که این مشاغل در ایران انتشار داده شوند. با توجه به مشکلات اقتصادی که در سال های اخیر گریبان گیر بسیاری از کشورهای اروپایی شده است تقریبا چنین فرآیندی برای ما ایرانی ها غیر ممکن به نظر می رسد که بتوانیم با یک کارفرمای اتریشی ارتباط برقرار کنیم. به همین دلیل برای اقامت اتریش روش های بهتری هم پیدا می شود زیرا تا این که آگهی این کار بخواهد به ایران برسد به نظر می رسد که افراد و فارغ التحصیلان کشورهای اروپایی این کار را انجام می دهند. اگر هم بخواهید از این طریق برای پیدا کردن شغل مناسب خود در اتریش اقدام کنید حداقل بایستی 5 الی 6 ماه زمان بگذارید.

شرایط اخذ ویزای کار در اتریش

برای اقامت اتریش از طریق کار یک سیستم امتیازبندی باید لحاظ شود هر شخصی که امتیازبندی آن بیشتر باشد شانس بیشتری برای پیدا کردن کار در اتریش را دارد و در نتیجه می تواند از این طریق اقامت دائم کشور اتریش را برای خود داشته باشد.

سیستم امتیازبندی برای اقامت دائم از طریق کار در اتریش به این گونه است که نخست وضعیت تحصیلی فرد مورد سنجش قرار می گیرد به طوری که برای مدارک تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس یک عدد 20 امتیازی به شخص تخصیص داده می شود. هم چنین برای مدرک تحصیلی دکتری این امتیاز دو برابر می شود و عدد 40 به شخص داده می شود.

نکته بعدی که در اقامت دائم از طریق کار در کشور اتریش مطرح است داشتن مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی است که برای این مورد 10 امتیاز داده می شود.

سومین مورد که از اهمیت زیادی هم برخوردار است و باید فرد این شرایط داشته باشد وضعیت سنی شخص است. به طوری که دولت اتریش برای افراد زیر 35 سال 20 امتیاز می رسد. افراد بین 35 الی 40 سال 15 امتیاز و بین 40 الی 45 سال 10 امتیاز قائل می شود.

اما سوالی که این جا مطرح می شود این است که آیا اقامت اتریش مهیا می شود یا سختی های خاص خود را دارد. تنها سختی که شخص باید طی کند چگونگی دریافت کار در این کشور است. بعد از پیدا کردن کار در این کشور دولت این کشور یک کارت موقت برای شخص صادر می کند که شخص می تواند از طریق این کارت تا حدود 3 سال در کشور اتریش بماند و اگر فرد بتواند در زمینه شغلی مورد نظر خوب عمل کند و مالیات این کشور را به موقع پرداخت نماید دولت این کشور بعد از گذشت 3 سال اقامت دائم را به فرد می دهد.

به هر حال اقامت اتریش از طریق کار در این کشور از روش های گوناگونی امکان پذیر است. اما راحت ترین روش این است که شخص ابتدا ویزای تحصیلی بگیرد و پس از گذراندن دوران تحصیل در این کشور به سادگی می توانید زمینه شغلی مورد نظر و مطابق با رشته تحصیلی خود را در این کشور پیدا کند. روش های دیگری نیز وجود دارد که شامل سرمایه گذاری و یا گرفتن نمایندگی از شرکت های معتبر اتریشی است که این روش ها برای عوام نیست و تنها عده خاصی از افراد می توانند از این طریق اقامت دائم اتریش از طریق کار را دریافت کنند.

در نظر داشته باشید افرادی که در اتریش تحصیل می کنند و یا فارغ التحصیل رشته های دانشگاهی این کشور باشند به ساده ترین شکل ممکن می توانند شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. برای اقامت اتریش فقط کافی است که در این زمینه با مشورت جلو بروید و از مشاوره افراد خبره و با دانش در این زمینه استفاده کنید. به هر حال دولت اتریش به دلیل کمبود نیروی انسانی در زمینه شغل های تخصصی و فنی و مهندسی بسیار احتیاج به افراد متخصص و با دانش در این زمینه دارد و چه چیزی بهتر از آن است که ما ایرانی ها این شرایط را به بهترین شکل ممکن رصد کنیم.

منبع: سفارت اتریش

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *