مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

اقامت  اتریش از طریق تمکن مالی

اقامت  اتریش از طریق تمکن مالی

اقامت  اتریش از طریق تمکن مالی

فهرست مقاله
اقامت  اتریش از طریق تمکن مالی
اقامت  اتریش از طریق تمکن مالی

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی ، یکی از روش‌هایی است که می‌توان با آن مجوز اقامت دائم در این کشور را اخذ کرد. دلایل زیادی برای مهاجرت به اتریش و تلاش برای اخذ اقامت در آن وجود دارد.  اتریش کشوری زیبا، امن و آرام در اروپای مرکزی است که شاخص بالای کیفیت زندگی و اقتصاد منسجمش آن را به یکی از مقاصد جذاب برای اخذ اقامت و زندگی تبدیل می‌کند.

گذشته از این‌ها، هزینه زندگی در کشور اتریش چندان بالا نبوده و این کشور در قیاس با بسیاری از مقاصد دیگر اروپایی یک گزینه اقتصادی نیز محسوب می‌شود. در مورد اقامت  اتریش سؤال‌های زیاد و متنوعی مطرح است که اخذ اقامت  اتریش از طریق تمکن مالی یکی از شاخص‌ترین آن‌هاست. از این رو تصمیم گرفتیم در این مطلب به اقامت  اتریش از طریق تمکن مالی پرداخته و پاسخگوی سؤالات احتمالی شما عزیزان باشیم.

اقامت اتریش از طریق تمکن مالی چگونه است؟

در ابتدا بهتر است در مورد اقامت اتریش از طریق تمکن مالی اطلاعات کلی کسب کنیم که به این نوع اقامت، اقامت بدون کار نیز می‌گویند. اقامت  اتریش از طریق تمکن مالی یکی از روش‌های کم دردسر اخذ اقامت در این کشور است.

در واقع همین که بتوانید کفایت مالی خود را به دولت  اتریش اثبات کنید، دیگر مشکلی وجود ندارد. یعنی باید نشان دهید که بدون نیاز به کار کردن یا اتکا به کمک‌های مالی دولت  اتریش، از طریق منابع درآمدی خود قادر به زندگی در اتریش هستید.

در این خصوص، روی “عدم نیاز به کار کردن در اتریش” تأکید ویژه‌ای داریم. زیرا شما تا مدت زمانی مشخص که معمولاً پنج سال است، اجازه استخدام و اشتغال در کشور  اتریش را نخواهید داشت.

به طور خلاصه تمکن مالی بدین معناست که شما از سرمایه و بنیه اقتصادی مناسب و متعاقباً درآمد کافی و مستمر در کشور خودتان یا حتی کشور دیگر برای اقامت در  اتریش برخوردار بوده و می‌توانید با تکیه بر آن از عهده هزینه‌های خود و همراهانِ احتمالی‌تان به‌خوبی برآیید. این منبع درآمد می‌تواند حقوق بازنشستگی، سود سهام شرکتی، سود سرمایه و منابع مالی از این قبیل باشد.

استمرار و کفایت، دو شرط اصلی منبع درآمد شما جهت اقدام برای اخذ اقامت  اتریش محسوب می‌شود. شاید بپرسید حداقل میزان این درآمد ثابت و کافی چقدر است؟ در پاسخ باید گفت اگر درآمدتان، حداقل دو برابر نرخ استانداردی تعیین‌شده در قانون بیمه کشور  اتریش باشد، آنگاه از لحاظ درآمد، شرط کافی برای اقامت  اتریش از طریق تمکن مالی را دارا خواهید بود. این نرخ در سال 2018 برای افراد مجرد، حدود 900 یورو و برای افراد متأهل حدود 1360 یورو در ماه تعیین شده است.

البته بد نیست بدانیم صدور مجوز اقامت  اتریش از طریق تمکن مالی آن‌قدرها هم بی‌حساب‌وکتاب نیست. دولت  اتریش هر سال، تعداد سهمیه معینی را برای داوطلبان اقامت  اتریش از طریق تمکن مالی در نظر می‌گیرد که این سهمیه‌بندی در کل کشور، بر اساس مناطق و استان‌های مختلف اِعمال می‌شود. یعنی هر استان و منطقه، درصدی از این سهمیه را به خود اختصاص می‌دهد. ضمن اینکه عامل زمان نیز یک مؤلفه مهم در ثبت درخواست اقامت اتریش است. یعنی برای ارائه درخواست این نوع اقامت، پنجره زمانی معینی تعریف می‌شود که حتماً باید با توجه به آن نسبت به ثبت درخواست اقامت اتریش اقدام کنید.

شرایط مالی اخذ اقامت اتریش

در اینجا شروط و الزامات اصلی اخذ اقامت اتریش و ارائه تمکن مالی در اتریش را در سه بند خلاصه می‌کنیم:

  • 1- باید از درآمد منظم و کافی در کشورتان برای پوشش هزینه‌های زندگی در اتریش برخوردار بوده و مدارکی مستند و معتبر در ارتباط با وجود آن به دولت  اتریش ارائه کنید.
  • 2- باید تحت پوشش کامل بیمه‌های سلامت در  اتریش قرار بگیرید.
  • 3- باید از عهده تأمین مسکن با معیارها، الزامات و قوانین معین در کشور  اتریش برآیید که این قوانین، با توجه به تعداد نفرات، متفاوت بوده و در هر دو موردِ اجاره یا خرید مسکن، لازم‌الاجراست.

اقامت اتریش چقدر زمان می‌برد؟

سؤال بسیاری از داوطلبین اقامت اتریش از طریق تمکن در مورد مدت اعتبار اقامت آن‌هاست. باید بدانیم که اخذ اقامت دائم در  اتریش از طریق تمکن مالی امکان‌پذیر است ولی این مهم نه به‌طور یک‌باره، بلکه طی یک فرایند تدریجی قابل حصول است.

یعنی در ابتدا، مجوزهای اقامتی کوتاه‌مدتِ یک ساله برایتان صادر می‌شود که به شرط رعایت قوانین زندگی در کشور  اتریش قابل تمدید هستند. شرط تمدید آن‌ها، حفظ توان اولیه مالی و نیز تبعیت از قوانین شهروندی زندگی در اتریش است.

یعنی اولاً باید به دولت اتریش نشان دهید که منابع مالی‌تان، کماکان از کفایت لازم برای تأمین هزینه‌های زندگی‌تان برخوردار هستند و ثانیاً باید به قول معروف برادری‌تان را نیز به دولت اتریش ثابت کنید! اینکه یک شهروند بی حاشیه، مثبت و قانون‌گرا هستید. در صورت وجود این دو شرط، مدت اقامت شما تمدید خواهد شد.

روال کار نیز معمولاً به این صورت است که تا سه سال اول، مجوزهای اقامت یک ساله برایتان صادر می‌شود. این مجوز از سال سوم، سه ساله خواهد بود و معمولاً حداقل بعد از گذشت پنج سال از اقامت در کشور اتریش، می‌توانید نسبت به درخواست مجوز اقامت دائم در این کشور اقدام نمایید.

یک نکته بسیار مهم در مورد تمدید سه ساله اقامت  اتریش شرط استمرار حضور شما در این کشور است. یعنی این‌طور نباشد که بخشی از سال را در کشوری جز  اتریش سپری کرده باشید. بدیهی است پس از آنکه بتوانید اقامت دائم بگیرید، محدودیت اشتغال در  اتریش نیز برای شما رفع می‌شود. البته اگر آن‌قدر مایه‌دار بوده‌اید که توانسته‌اید چند سال را بدون نیاز به کار کردن در یک کشور شاخص اروپایی به سلامت بگذرانید، احتمالاً بعید است که رفع محدودیت اشتغال در  اتریش، جذابیت اقتصادی چندانی برایتان داشته باشد!

 

منبع: سفارت اتریش

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!