اتریش, خرید ملک

اقامت اتریش از طریق خرید ملک

اقامت اتریش از طریق خرید ملک

اقامت اتریش از طریق خرید ملک

اگر قصد مهاجرت به اتریش را دارید باید بدانید که اخذ اقامت اتریش از طریق خرید ملک، به طور قطع امکان­پذیر نیست اما در تسریع روند اخذ اقامت و تابعیت می­تواند مؤثر باشد. البته در بسیاری از کشورهای اروپایی افراد مهاجر می­توانند با خرید ملک اجازه اقامت در آن کشور را کسب و تمدید کنند که به این عمل خرید ملک و اقامت، “اقامت مسکونی” گفته می­شود یعنی فرد مادامی که در کشور مقصد خود ملکی را داراست می­تواند به راحتی به آن کشور رفت و آمد کند و اقامت داشته باشد.

افرادی که متقاضی اقامت اتریش از طریق خرید ملک هستند و می­خواهند به واسطه خرید ملکی همچون خانه، روند اخذ اقامت خود را با سرعت بیشتری طی کنند باید ابتدا و قبل از اقدام جدی به خرید، اطلاعات لازم در این باره را کسب نمایند. به این صورت که قیمت و بازار ارز را بررسی کنند و به جمع­ آوری اطلاعات درباره مناطق و محل­ های مختلف اتریش بپردازند. پس از آن و بعد از مشورت با کارشناسان مربوطه، ضمن بررسی وضعیت مالی خود می­توانند اقدام به تسریع فرآیند اقامت اتریش از طریق خرید ملک نمایند.

چگونگی اخذ اقامت در کشور اتریش

برای اطلاع از چگونگی تأثیرگذاری خرید ملک بر اقامت برای افرادی که متقاضی اقامت اتریش از طریق خرید ملک هستند، ابتدا لازم است شرایط و چگونگی اخذ اقامت در این کشور بررسی شود.

در کشور اتریش، مدت زمان ویزاهای موقت تمدید نمی­شود. به همین دلیل افرادی که تابع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا باشند باید برای اخذ اقامت طولانی مدت درخواست “مجوز اقامتی” بدهند که این مجوز تا یک سال اعتبار دارد و برای یک سال دیگر هم می­توان آن را تمدید نمود.

هنگامی که متقاضی دو یا سه بار ویزای یکساله دریافت کرد، اجازه دارد برای اخذ ویزای هجده ماهه یا حتی دو ساله درخواست بدهد و در نهایت بعد از اینکه 5 سال را در اتریش به صورت موقت اقامت داشت، می­تواند درخواست اقامت دائم بدهد.

البته لازم به ذکر است برای هر مرحله تمدید مجوز فرد باید مشارکت خود را با باشگاه­ ها و سازمان­ های خیریه، پیوندی که با کار در آلمان دارد و فعالیت ­هایی همچون پرستاری از کودکان و کار در مدرسه و … نشان دهد. علاوه بر این باید سطح دانش زبان آلمانی خود را در این مدت افزایش داده باشد.بنابراین همانطور که در بالا گفته شد، اخذ اقامت اتریش از طریق خرید ملک به تنهایی امکان­پذیر نیست اما تقاضای اقامت و اخذ ویزای افراد در کمیسیون ­هایی مورد بررسی قرار می­گیرد که در آمد حاصل از اجاره دادن ملک می­تواند در تصمیم ­گیری آنان مؤثر باشد.

علاوه بر این­، میزان سودمندی فردی متقاضی برای جامعه و بهره­ای که توسط او به اتریش می­رسد (به­ وسیله دانش، سرمایه یا مهارت ­های حرفه­ای فرد) نیز در بررسی درخواست ویزا و اقامت تأثیر می­گذارد.

به طور کلی باید گفت علارغم هزینه ­های نسبتاً زیادی که خرید ملک در اتریش برای خریدار به همراه دارد، این عمل به منظور تسریع روند اخذ اقامت دائم اتریش انتخاب بسیاری از مهاجران است.

هزینه خرید ملک در اتریش

اتریش کشوری است که معمولاً بازار اجاره و خرید ملک در آن رونق دارد. هزینه خرید خانه در مناطق مختلف اتریش یکسان نیست. برای مثال در قسمت ­های مرکزی اتریش، میزان هزینه لازم برای خرید یا اجاره خانه بالاتر است ولی با دورتر شدن از مرکز، قیمت خانه نیز کاهش می­یابد.

البته لازم به ذکر است این دور شدن نمی­تواند مشکلی برای اهالی و ساکنین ایجاد کند زیرا سیستم حمل و نقل اتریش به قدری قوی و پیشرفته است که امکان جابجایی افراد را در کوتاه ترین زمان، ممکن می­سازد. برخی افراد که بضاعت مالی بالایی ندارند مانند دانشجویان، از خانه­ هایی استفاده می­کنند که شرایطی خاص مانند آشپزخانه یا حمام مشترک دارند.

ولی سرمایه­ گذارانی که به دنبال اقامت اتریش از طریق خرید ملک هستند باید با نگاهی جزئی­ تر و متفاوت به قضیه مسکن نگاه کنند.

متقاضیان اخذ اقامت اتریش از طریق خرید ملک که در پی خرید خانه در اتریش هستند خوب است بدانند، مناطق شرقی و جنوبی اتریش دارای املاکی با قیمت­های نسبتاً مناسب هستند ولی در مناطق محبوب مانند مناطق اسکی، هزینه ­های خرید ملک را می­توان بالا عنوان کرد (بیش از 40000 یورو).

برای تسریع اقامت اتریش از طریق خرید ملک چه مراحلی را باید طی نمود؟

فرد متقاضی خرید ملک در اتریش بعد از انجام بررسی ­های لازم جهت خرید، ابتدا با یک پیش­قرارداد روبرو می­شود. در پیش ­قرارداد جزئیاتی درباره ارزش ملک مورد نظر، شرایط معامله و چگونگی پرداخت مبلغ خانه، آورده می­شود و در اختیار خریدار قرار داده می­شود.

خریدار باید ابتدا 10درصد از کل ارزش ملک را که سپرده اولیه نامیده می­شود، پرداخت نماید. این اعمال در محضری معتبر در اتریش انجام می­شود. سپس خریدار مالیات ملک را پرداخت می­کند و بعد از آن می­تواند قراردادی معتبر با مالک که ترجیحاً در اداره ثبت اتریش انجام می­شود، ببندد و امضا کند.

در این مرحله دیگر سرمایه­ گذار رسماً و قانوناً ملکی را به صورت 100درصد خریداری نموده است. برای این کار باید به دو نکته توجه داشته باشید:

نکته اول: اصل ثبت با ثبت زمین

علاوه بر امضاء قرارداد خرید ملک و پرداخت هزینه­های آن، لازم است در درخواست خریدار، حق ملک آمده باشد. در این صورت می­توان گفت مالکیت ملک به طور کامل به خریدار تعلق گرفته است.

نکته دوم: اصل اولویت

ثبت درخواست خرید ملک در اداره ثبت ارض اتریش، با توجه به تاریخ ارائه درخواست صورت می­گیرد. پیش از خرید و پرداخت مبلغ ملک، لازم است حتماً بررسی­ های لازم توسط اداره ثبت انجام شود و خریدار از تمام حقوق خود در این بابت آگاه شود.

شرایط الزامی ملک خریداری شده

خریداری که در پی آسان نمودن اخذ اقامت اتریش از طریق خرید ملک است باید در خرید خود توجه داشته باشد که ملک مورد نظر شرایط و تسهیلاتی را حتماً داشته باشد از جمله تسهیلات آبی، تلفن، نیرو و تسهیلات گازی و همچنین گرمایش منطقه ­ای، سیستم فاضلاب و زباله که این سه مرتبط با شهرداری هستند.(3)

برای خرید ملک در اتریش به چه مدارکی نیاز است؟

متقاضیان مهاجرت و اقامت اتریش باید مدارک زیر را برای انجام پروسه خرید آماده ­ی ارائه سازند:

  • پیش­نویس یا اصل قرارداد
  • درخواست تأیید
  • طرح نقشه­ بردار
  • نوع کاربری ملک مورد نظر خریدار در کشور اتریش
  • فرم چکیده کنونی از ثبت زمین
  • ثبت زمین در اداره ثبت، اینترنت و در دادگاه برای بررسی ­های لازم
  • پاسپورت

منبع: سفارت اتریش

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *