اسپانیا کشوری آرام، زیبا و پرهیاهو است که تاکنون افراد زیادی را در قالب، گردشگر و یا مهاجر به خود دعوت کرده است. زیبایی و هیاهو، جزء جدانشدنی از این کشور اروپایی است که سبک زندگی و معماری بناهایی که در آن قرار دارد، یکی از مهمترین عوامل سفر و مهاجرت به اسپانیا می باشد. جالب است بدانید: وجود شهرهای زیبا، متنوع و گردش پذیر در اسپانیا، این کشور را تبدیل به یکی از بهترین و دیدنی ترین کشورهای جهان کرده است، شاید به همین دلیل هم هست که هر ساله میزبان تعداد کثیری از مسافران و توریست ها می باشد. مهاجرت به اسپانیا نیز با توجه به برخورداری از چشم نوازهای بکر و دوستداشتنی، به دلیل رفاه مالی و اقتصادی از دیگر عوامل مهاجرت و گرفتن اقامت در این کشور بی همتا است که ما در این مطلب قصد داریم در رابطه با اسپانیا، مهاجرت به اسپانیا و شرایط اقامت در این کشور، مطالب مهمی را برای شما مخاطبان عزیز و محترم ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

 

اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهای مستقل اروپایی است که در جنوب غربی اروپا و در شبه جزیره ایبری واقع شده است. این کشور اروپایی از غرب با کشور پرتغال و از شمال غرب با فرانسه همسایه می باشد و با مساحت ۵۰۵۹۹۲ کیلومتر مربع دارای ۴۶ میلیون نفر جمعیت می باشد. در واقع اسپانیا به دلیل شرایط خوب آب و هوایی و اقتصادی باعث شده است تا افراد زیادی این کشور را برای سفر و یا اقامت انتخاب کنند.

البته لازم است بدانید که سفر و مهاجرت به اسپانیا به دلیل اخذ ویزای شینگن بسیار سخت و چالش برانگیز است، از این رو افراد برای هجرت و زندگی در اسپانیا بایستی تمامی موارد مهم را داشته باشند.

ایرانیان نیز از جمله افرادی هستند که به دلایل مختلف از جمله: تحصیلات، سرمایه گذاری و یا کار برای رفتن به اسپانیا در حال انجام پروسه‌های مهاجرت هستند، منتها همانطور که می‌دانید رفتن و مهاجرت به هر کشوری قوانین مربوط به خودش را دارد که بایستی با آگاهی از همه چیز برای مهاجرت و اخذ اقامت در آن کشور اقدام کرد. از این رو در ادامه شما را با تمام شرایط اخذ اقامت در اسپانیا آشنا می کنیم.

شرایط اقامت در اسپانیا

اسپانیا کشوری مدرن و همه چیز تمام است که چشم نواز و اقتصادی بوده و ساکنین آنجا در رفاه کامل هستند، در واقع می توان گفت که سیستم این کشور به گونه ای است که شرایط خوبی برای ساکنین آنجا ایجاد کرده است، همچنین شرایطی هم برای اقامت افراد خارجی در این کشور فراهم نموده است که می توان برای مهاجرت روی آنها حساب ویژه ای کرد.

لازم است بدانید: داشتن شرایط اولیه و فراهم کردن هزینه های اولیه ی زندگی در اسپانیا بسیار مهم است و بایستی بتوانید از پس آن بربیایید. از طرفی هم می توانید با داشتن یک مدرک بین المللی زبان اسپانیایی، کار اقامت خود را آسانتر کنید. اکنون به روش هایی می پردازیم که می تواند برای مهاجرت به اسپانیا ضروری و راحت باشد تا با سنجیدن شرایط خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

مهاجرت به اسپانیا از نظر کاری و اقتصادی

مهاجرت کاری، یکی از معروفترین و مهمترین روش های مهاجرت به اسپانیا می باشد که می توانید توسط یک وکیل و یا خودتان اقدام نمایید. به اینصورت که یک کارفرما در اسپانیا اعلام می کند که به یک نیروی کار خارجی جهت استخدام در شرکت نیازمند است، در اینصورت وارد مراحل کاغذ بازی بسیاری می شوید. از طرفی کار مهاجرت به اینصورت است که فرد بایستی با برخی از کارفرماهای خارجی در ارتباط باشد تا آنها با توجه به شناختی که نسبت به او دارند، بتوانند برایش دعوتنامه ارسال کنند. منتها برای افرادی که هیچ کارفرمایی را در اسپانیا نمی شناسند چطور؟ آنها می توانند با داشتن یک رزومه کاری خوب، با یک کارفرما در اسپانیا صحبت کرده و به گونه ای با روزمه اش بتواند کارفرما را قانع کرده که می تواند برای کار در شرکت او، مفید باشد. اگر به اینصورت باشد، قطعا بعد از گذشت ده سال یکی از افرادی خواهد بود که می تواند اقامت اسپانیا را بگیرد.

مهاجرت به اسپانیا از طریق ازدواج

ازدواج یکی از بهترین و ساده ترین روش های اخذ اقامت دائم در اسپانیا است. در این روش، همسر باید ساکن اسپانیا باشد و از سفارت اسپانیا تقاضای خود را اعلام کند. همچنین برای این کشور بسیار مهم است که فردی واقعا قصد ازدواج با تبعه خارجی را داشته باشد. از این رو تمام مدارکی که بتواند حرفش را اثبات کند را از فرد خواهند گرفت تا اطمینان داشته باشند که قصد فرد ازدواج بوده و دروغی در کار نیست. لازم است بدانید: یکی از شرایط ها اینست که فردی که می خواهد ازدواج کند، بایستی توانایی پرداخت هزینه های همسرش را داشته باشد تا بتواند بعد از یکسال یکی از شهروندان رسمی اسپانیا محسوب شود.

مهاجرت به اسپانیا از طریق تحصیل

افراد زیادی برای تحصیل به اسپانیا مهاجرت می کنند چرا که اسپانیا یکی از کشورهایی است که شرایط تحصیلی خوبی برای افراد درنظر گرفته است و می توانید از طریق تحصیلات به آنجا مهاجرت کنید. از این رو می توانید دانشگاه موردنظر خودتان در اسپانیا را انتخاب کرده و در رابطه با روش مهاجرت و شرایط آن از طریق وب سایت دانشگاه اقدام کنید. همچنین می توانید از هزینه های تحصیلی در آن دانشگاه هم مطلع شده و سپس اقدامات لازم را انجام دهید.

مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی

پناهندگی هم از دیگر روش هایی است که می توانید برای مهاجرت به اسپانیا از آن استفاده کنید. منتها به هیچ عنوان توصیه نمی شود. چرا که در برخی اوقات اگر قوانین پناهندگی آن کشور را ندانید، نه تنها غیرقانونی محسوب می شود، بلکه امنیت جانی هم ندارید. در واقع جریان مهاجرت به روش پناهندگی به اینصورت است که شما به عنوان یک فرد مهاجر و پناهنده بایستی ثابت کنید که در کشورتان امنیت جانی ندارید و قصد مهاجرت به اسپانیا را دارید.

مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

روش سرمایه گذاری نیز یکی از آن روش هایی است که زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و فرد مهاجر با پذیرفتن شرایط سرمایه گذاری در اسپانیا به آنجا مهاجرت می کند تا بتواند بخشی از پولش را در کار و یا خرید ملک در اسپانیا سرمایه گذاری کند.

کشور اسپانیا

زبان اصلی و رسمی مردم کشور اسپانیا ، اسپانیایی می باشد ، اما زبان های مختلف دیگری در جای جای این کشور با گویش های متفاوت بسیار  به چشم می خورد مانند زبان کاتالانی که در شمال شرق اسپانیا و زبان گالیسین که در شمال غرب اسپانیا ، کاربرد دارد .

شرایط تحصیل در اسپانیا

تحصیل  یکی از ایده ال ترین گزینه ها برا ی افراد مشتاق به تحصیل در کشورهای اروپایی می باشد .

کشور اسپانیا از مدرن ترین و پیشرفته ترین کشورهای جهان از نظر امکانات اموزشی و تحصیلی می باشد . که هر ساله تعداد کثیری از افراد جهان ، به منظور تحصیل ، مهاجرت می نمایند .

به دلیل وجود هزینه های تحصیلی پایین و به صرفه تعداد افراد زیادی خواهان تحصیل در اسپانیا می باشند و برای افرادی که خواهان تحصیل در کشور های اروپایی ویا ادامه تحصیل در این کشور ها می باشند ، تحصیل در اسپانیا گزینه ی بسیار مناسبی می باشد . برای تحصیل  قوانین و شرایط خاصی وجود دارد و پیروی و رعایت این قوانین در اسپانیا از الزامات این کشور می باشد. این شرایط و قوانین بنا بر آموخته های تحصیلی دانشجو متفاوت و متغیر می باشد . برای تحصیل در اسپانیا ابتدایی ترین شرط ، داشتن تسلط کامل به زبان اسپانیایی و انگلیسی می باشد .

لازم به ذکر می باشد که تعداد معدودی از دانشگاه های موجود در اسپانیا زبان تدریسشان ، زبان انگلیسی می باشد و البته تعداد معدودی از دانشگاه های کشور اسپانیا می باشند که متقاضی می تواند بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی تحصیل نماید .

متقاضیانی که تصمیم به مهاجرت به اسپانیا را در سر دارند و خواهان ادامه تحصیل  هستند ، باید در مرحله اول خود را برای کسب موفقیت در آزمون ورودی دانشگاه مدنظر در اسپانیا آماده سازد . اگر در دانشگاه مورد نظر نمره قبولی را کسب نماید ، اجازه تحصیل در مقطع تحصیلی دانشگاهی برای دانشجو صادر می شود .

کشور اسپانیا در اتحادیه ی اروپا یکی از کشورهای عالی از نظر متد آموزشی و تحصیلی می باشد و رشد روز افزون علمی در این کشور چشمگیر خواهد بود .

تحصیل در اسپانیا در اکثر مواقع به زبان اسپانیایی صورت می گیرد . اگر شما به این زبان تسلط ندارید در اسپانیا مراکز آموزشی زبان اسپانیایی بسیاری وجود دارد که متقاضیان می توانید از این دوره ها به جهت بالا بردن تسلط خود به زبان اسپانیایی استفاده نمایند .

تحصیل در اسپانیا

روش های متفاوتی برای مهاجرت به اسپانیا و کسب اقامت و تابعیت اسپانیا وجود دارد که یکی از امکان پذیرترین و پر متقاضی ترین روش های مهاجرت ، تحصیل در اسپانیا ، می باشد .

کشور اسپانیا دارای مراکز علمی و آموزشی بسیاری می باشد که تعداد این مراکز آموزشی به 81 عدد می رسد که حدود 50 عدد از این دانشگاه ها و کالج های دولتی می باشند و و حدود 31 عدد آنها به عنوان خصوصی مطرح می شوند . این مراکز از بالاترین کیفیت روز جهانی برخور دار هستند اما به طور کلی کشور اسپانیا دارای پنج دانشگاه برتر جهانی می باشد که نظیر بارسلونا ، والنسیا ، پلی تکنیک والنسیا و ویگو ست . مکان این دانشگاه های برتر کشور اسپانیا ، در شهر های مختلفی قرار دارد اگر متقاضیان عزیز تصمیم به تحصیل در اسپانیا را دارند ، باید به هنگام اخذ پذیرش تحصیلی ، مکان و شهر مورد تحصلیشان را انتخاب نمایند .

زبان تحصیل در اسپانیا

زبان تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ، اسپانیایی می باشد و در مقطع کارشناسی ارشد ، تحصیل هم به صورت اسپانیایی و هم به صورت انگلیسی وجود دارد و در مقطع دکترا نیز زبان تحصیل ، انگلیسی می باشد .

دانشجو به هنگام تحصیل در اسپانیا ، اگر مقاطع تحصیلی گذشته خود را در کشوری دیگر تحصیل نموده است که مدرک دریافت شده برای اخذ پذیرش تحصیلی در اسپانیا معتبر نمی باشد ، باید متقاضی در اسپانیا در آزمونی مبنی بر اخذ مدرک اسپانیایی برای ورود به مقاطع دانشگاهی شرکت نماید .

البته لازم به ذکر می باشد که طرح سوالات در این آزمون به زبان اسپانیایی می باشد .

دانشجویان می توانند در حین تحصیل در اسپانیا مشغول به کارشوند و یا درخواست کار ضمن تحصیل اسپانیا را خواستار باشند .

اخذ ویزای تحصیلی در اسپانیا

اخذ ویزای تحصیلی در اسپانیا ، بنا به شرایط ملیتی دانشجو متفاوت می باشد . اگر دانشجو دارای تابعیتی از یکی از کشورهای اروپایی باشد ، اخذ ویزای تحصیلی وی به نسبت کشورهای دیگر راحت تر می باشد .

دولت اسپانیا ، مزایا و تسهیلات مختلفی را برای دانشجویان بین المللی خارجی اسپانیا در اختیار گذاشته است ، از جمله این امتیازات : تخفیف بلیط حمل و نقل و خدمات بهداشتی و . . . می باشد .

مدارک لازم به جهت اخذ پذیرش تحصیلی در اسپانیا

تمامی مدارک ذکر شده در بالا باید به صورت ترجمه شده برای دانشگاه مورد نظر فرستاده شود تا بررسی های لازم در پذیرش دانشگاهی متقاضی انجام گیرد .

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی به زبان اسپانیایی می باشد . مدت زمان تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی چهارساله می باشد . تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ، مستلزم داشتن دیپلم و یا فوق دیپلم و ارائه مدرک می باشد . در مقطع کارشناسی فرد دانشجو می تواند در حین تحصیل ، به مدت ده ساعت در هفته ، کار نیمه وقت داشته باشد و بنا به آن حقوق و دستمزدی دریافت نماید .

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد ، به زبان انگلیسی و در بعضی موارد اسپانیایی انجام می گیرد .

مدت زمان تحصیل در اسپانیا ، در مقطع کارشناسی ارشد ، 2 سال می باشد . تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد ، مستلزم اخذ مدرک کارشناسی می باشد . دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ، می تواند در حین تحصیل خود ، بیست ساعت در هفته کار نیمه وقت داشته باشد و حقوق و دستمزدی به یورو دریافت می نماید .

دانشجویان در این مقطع در ترم نهایی باید پایان نامه قوی از خود ارائه دهند و از پایان نامه خود در مقابل دانشجویان و دیگر اساتید دفاع نماید .

تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری

تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری ، به زبان انگلیسی می باشد . طول دوره ی تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری ، 3 تا 5 ساله می باشد .

در مقطع دکتری نیز دانشجویان موظف به ارائه پایان نامه ای قوی از خود به دانشگاه می باشند که این پایان نامه برگرفته از مقالات و تحقیقات خیلی وسیعی می باشد که دانشجویان طی تحقیقات انجام داده در زمینه رشته تحصیلی خود ارائه می دهند .

هزینه های تحصیل و زندگی در اسپانیا

هزینه های تحصیل در مقاطع گوناگون متغیر و متفاوت می باشد . میانگین هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم تفاوت زیادی ندارند و میانگین این هزینه ها از 3600 تا 6000 یورو در سال متغیر می باشد ، اما لازم به ذکر می باشد که هزینه ی تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری رایگان می باشد .

مهاجرت کاری به اسپانیا

پیش از هرچیزی در خصوص کشور اسپانیا با هم اطلاعاتی را مرور مینماییم با ما همراه باشید:

در قسمت جنوب غرب اروپا کشور اسپانیا واقع شده است و عضو اتحادیه اروپا یا همان پیمان شنگن میباشد. کشور همسایه و رقیب اسپانیا کشوریست بنام پرتغال .

اما دوری از دیگر کشورهای اروپایی باعث شده است که اسپانیا از رویدادهای مهم اروپا دور مانده باشد.

تمامی کشورهای قاره آمریکا به جز ( آمریکا – کانادا و برزیل )   به زبان اسپانیایی صحبت مینمایند و زبان رسمی و مادری آنها اسپانیایی میباشد.

معنی نام اسپانیا یعنی سرزمین دور افتاده میباشد. زیرا در جزیره در قسمت جنوب غربی اروپا واقع شده است.

یکی از راه های مهاجرت به اسپانیا ، مهاجرت کاری به اسپانیا و یا مهاجرت از طریق کار به اسپانیا میباشد. بطور کلی اگر بدنبال کار در اسپانیا هستید باید بدانید که این کشور بصورت انگشت شمار میتواند برای کار شما مفید باشد.

اگر متخصص هستید شاید بتوانید کاری مناسب در کشور اسپانیا بیابید .پیدا نمودن کار در این کشور بسیار مشکل و امری دشوار است.  اگر در رشته هایی همانند it و حسابداری جستجو کنید میتوانید کار برای خود پیدا نمایید و نسبت به کارهای حقوقی این نوع کارها فراوان تر میباشد.

 

نرخ بیکاری در اسپانیا

این را بدانید کشور اسپانیا بالاترین نرخ بیکاری را در کشورهای اروپایی دارد. 45 درصد از جوانان فارغ التحصیل اسپانیایی در این کشور بیکار هستند و این یک معضل میباشد.

کار در اسپانیا

افراد متقاضی اقامت اسپانیا و دانشجویان در این کشور اغلب به مشکل کار در این کشور برخورد میکنند . چرا که اکثر کارفرمایان اسپانیایی ترجیح میدهند از نیروی کار بومی استفاده کنند.

برای یافتن کار در اسپانیا بهتر است در این کشور و یا در حوزه اتحادیه اروپا تحصیل کرده باشید تا بتــوانید در اسپانیا کار کنید.

پس از اخذ ویزای کار در اسپانیا

پس از اخذ نمودن ویزای کار در اسپانیا میبایست در سازمان امنیت اجتماعی اسپانیا ثبت نام کنید و ادامه راه را برای دریافت اقامت و ویزای کاری اسپانیا را طی نمایید.

همانطور که اشاره نمودیم اگر بدنیال کار در این کشور هستید باید بدانید این کشور نرخ بیکاری بسیار بالایی دارد.

اما توصیه میکنیم از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی در اسپانیا اقدام نمایید . هم میتوانید شغلی داشته باشید هم کسب و کاری را برای دیگران راه اندازی میکنید ودولت اسپانیا شما را حمایت خواهد نمود.اما در صورت داشتن پلن مناسب برای کارآفرینی وارد این کشور شوید در غیر اینصورت به مشکل برمیخورید.

کار در بازار 2018 اسپانیا

در بازار فعلی و در سال 2018-2019 میلادی پیشنهاد میکنیم بدنبال کارهای پاره وقت نباشید و از همین ابتدا بدنیال کارهای دائم و مشاغل پردرآمد دائمی باشید.

ساعات کاری

ساعت کاری در روز در این کشور از 9 صبح تا 20 عصر میباشد اما در برخی شرکت ها ساعت 14 تا 17 را برای استراحت و نهار درنظر میگیرند. این نوع ساعات کاری در اکثر شهرهای بزرگ همانند مادرید و بارسلونا تعریف شده است و افراد و کارمندان طبق آن عمل میکنند و در ساعات نهاری میتوانند به خانه برگردند .

میزان درآمد

میزان درآمد در بخش های دولتی بسیار با بحران مالی گره خورده است و در بخش های خصوصی میتوان بهتر کار پیدا کرد و راضی بود.در سال 2016 میلادی این وزارت امنیت اجتماعی و استخدام کشور اسپانیا بود که میزان درآمد هر فرد را برای کاکرد یکماهه 656.20 یورو درنظر گرفته بود و تا به امروز ادامه داشته است.

 

تنها شهروندانی که بدون داشتن اجازه و اقامت کاری میتوانند به اسپانیا بیاییند و کار کنند شهروندان نروژ و سوئیس و لیختن اشتاین میباشند. و بقیه افراد میبایست مجوز و ویزای کاری اسپانیا را داشته باشند.

پس از ورود به کشور با ویزای کاری میبایست شماره N. I .E را دریافت نمایید این شماره را از اداره پلیس میتوانید دریافت نمایید.

 

نداشتن مهارت زبان اسپانیایی

اگر زبان اسپانیایی را بلد نیستید و زبان انگلیسی خوبی دارید نگران نباشید شما عزیزان ، میتوانید در بخش های کاری نظیر گردشگری و تدریس زبان انگلیسی فعالیت نمایید همینطور برای شرکت های چند ملیتی میتوانید مفید باشید.

مهارت های خود را ارزیابی کنید

پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که تمامی مهارت های خود را ارزیابی نمایید و به در وزارت آموزش فرهنگ این کشور به رسمیت بشناسید که این مهارت ها برای شما بسیار مهم و مفید واقع خواهدشد.

جستجوی کار

برای جستجوی کار در اسپانیا میتوانید با مراجعه به آژانس های کاریابی مشخصات و مهارت های خود را ثبت نمایید و منتتظر شغل مناسب باشید.

روزنامه های محلی و استانی یکی دیگر از راه های مناسب برای یافتن شغل مناسب میباشد. تبلیغات شغلی در روزهای یکشنبه به چاپ میرسد و با انتشار این آگهی ها میتوانید کار مورد نظر خود را بیابید.

روزنامه های محلی ABC – EL PAIS   –  EL MUNDO میباشند و اما وبسایت مناسب در خصوص کاریابی  LA VANGAURDIA میباشد که میتوانید برای یافتن شغل به اینها سر بزنید.

نکته مهم:اگر شما متقاضی کار در اسپانیا در حوزه اتخادیه اروپا تحصیل کرده باشید شانس بیشتری برای یافتن کار در اسپانیا خواهید داشت .