شماره تماس : 02191012193 - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

دریافت اقامت پس از تحصیل در آلمان

فهرست مقاله
اقامت پس از تحصیل در آلمان
اقامت پس از تحصیل در آلمان

دریافت اقامت پس از تحصیل در آلمان

 اقامت پس از تحصیل در آلمان هدف بسیاری از افرادی است که قصد سفر و در واقع مهاجرت به آلمان را دارند.آلمان یک کشور قدرتمند در حوزه صنعت و اقتصاد در قاره اروپا است که از جمله ثروتمندترین و پرجمعیت ­ترین کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می­رود. شهرهای مهم این کشور مونیخ، برلین، هامبورگ و فرانکفورت هستند. با وجود پیشرفته بودن، جمعیت این کشور در سال­های اخیر رو پیر شدن رفته است و از این رو آلمان از ورود افراد مهاجرو پناهنده استقبال می­کند. با توجه به شرایط خوب زندگی و امکانات مناسب، افراد بسیاری این کشور را برای تحصیل، کار و در نهایت اقامت و زندگی همیشگی خود انتخاب می­کنند.

آلمان در حیطه آموزش و پیشرفت علم رشد خوبی داشته است و به همین دلیل جزء بهترین کشورها برای تحصیل دانشجویان بین ­المللی است. رایگان بودن تحصیل در دانشگاه­ های آلمان و پایین بودن نرخ بیکاری در این کشور (حدود 8/6 درصد) جذابیت آن را برای افراد خواستار اقامت در این کشور بیشتر می­کند.

چگونه پس از تحصیل می­توان اقامت آلمان را اخذ نمود؟

تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری آلمان، تنها راه گرفتن اقامت پس از تحصیل آلمان است. دانشجویانی که از کشورهای دیگر برای تحصیل وارد آلمان می­شوند، بعد از فارغ­ التحصیلی می­توانند به سرعت وارد بازار کار این کشور شوند.

البته این امر نیاز به اخذ اقامت هجده ماهه در آلمان دارد. این 18 ماه فرصتی است برای فرد متقاضی تا بتواند کار مناسبی پیدا کرده و زندگی خود را از لحاظ مالی تأمین کند که در این باره داشتن دانش بالای زبانآلمانی می­تواند به کمک بسیاری کند البته داشتن مدرک زبان آلمانی الزامی نیست. این افراد چون از دانشگاه­ های آلمان فارغ­ التحصیل شده ­اند راحت­تر از سایر افرادی که مدرک دانشگاهی خود را از دانشگاه ­های سایر کشورها اخذ نموده­اند، می­توانند شغل مورد نظر خود را بیابند. دانشجویانی که بعد از اتمام درسشان در آلمان به کشور خود بازمی­گردند می­توانند برای اقامت درخواست ویزای جستجوی کار که یک ویزای 6 ماهه است را بدهند.

پیشنهاد مطالعه »
اخذ اقامت و تابعیت انگلستان از طریق تولد فرزند

قدم بعدی برای اخذ اقامت پس از پیدا کردن کار در آلمان

افرادی که بلافاصله بعد از فارغ ­التحصیلی پیشنهاد کاری دارند لازم نیست اقامت 18 ماهه بگیرند. دانشجویان بعد از پیدا کردن کار موردنظرشان می­توانند درخواست بلو کارت یا کارت آبی و یا تقاضای مجوز اقامت درآلمان را بدهند و سپس یکی یکی مراحل بعدی اخذ اقامت را طی کنند. مجوز اقامت درآلمان به فرد اجازه می­دهد که تنها 6 ماه ازآلمان خارج شود ولی با کارت آبی، فرد متقاضی می­تواند به راحتی در کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به کار شده و تا مدت 12 ماه خارج از آلمان به سر ببرد.

هر دو ویزای نام برده شده قابلیت تمدید شدن دارند و هنگامی که دو سال تمام گذشت فرد می­تواند با پرداخت مالیات به دولت، اقامت دائم برای زندگی درآلمان دریافت کند. افرادی که به طور دائم اجازه  اقامت پس از تحصیل درآلمان را دریافت کرده­ اند می­توانند بعد از گذشتن پنج سال پاسپورت آلمان را نیز دریافت کنند.(1)

مدارک لازم برای مجوز 18 ماهه اقامت در آلمان

برای گرفتن این مجوز لازم است فرد متقاضی مدارکی از جمله گذرنامه، مدرک تحصیلی، بیمه درمانی و اثباتی برای داشتن توان مالی جهت تأمین مخارج در این دوره را تهیه کرده و ارائه نماید.

مهاجرت به آلمان

 

تحصیل در آلمان

 

 اقامت پس از تحصیل در آلمان چه مزایای به همراه دارد؟

افرادی که قصد اقامت دائم پس از تحصیل در آلمان را دریافت می­کنند می­توانند مزایای زیر را در نظر بگیرند:

متقاضی این نوع از اقامت می­تواند در همه کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند حساب بانکی داشته باشند و ملک خریداری کنند.

پیشنهاد مطالعه »
مراحل اخذ تابعیت استرالیا از طریق تولد

فرد با اخذ دائم  اقامت پس از تحصیل درآلمان و گرفتن کارت آبی، اجازه دارد به راحتی در هرکدام از کشورهای اتحادیه اروپا مشغول به کار شود.

اقامت درآلماناین شرایط را برای فرد ایجاد می­کند تا بتواند در هر یک از کشورهای عضو اتحادیه به تجارت بپردازد.

اخذ اقامت دائم پس از تحصیل درآلمانبه متقاضی این امکان را می­دهد که ویزای کشورهای امریکا، انگلستان و کانادا را دریافت نماید.

 

مدارک مورد نیاز برای گرفتن اقامت پس از تحصیل در آلمان

اگر شخصی خواستار اخذ اقامت دائم بعد از اتمام درسش در آلمان باشد باید مدارکی از جمله گذرنامه دارای اعتبار، ضمانت مالی و بیمه سلامت را تهیه کند.

کار برای گرفتن اقامت پس از تحصیل در آلمان چه شرایطی دارد؟

کارفرما در آلمان به طور جدی ملزم به بیمه کردن کارمندان خود است در غیر اینصورت دولت آلمان جریمه سنگینی برای او در نظر می­گیرد. در کشور آلمان ساعات کاری کارمندان 35 تا 40 ساعت در  هفته است و مشاغلی مانند کامپیوتر، برق، مهندسی صنایع و مکانیک، شیمی و فیزیک، داروسازی، پرستاری و پزشکی از جمله مشاغل مورد نیاز در آلمان هستند.

حقوق سالیانه رشته ­های فنی  30000 یورو می­باشد و رشته­ های پزشکی، داروسازی و پرستاری نیز حقوق بالایی دارند. دانشجویان خارجی که از دانشگاه­ های این کشور فارغ­التحصیل می­شوند می­توانند به راحتی در حوزه شغل­های مورد نیاز مشغول به کار شده و اقدام به اخذ  اقامت پس از تحصیل در آلمان نمایند.

چگونه می­توان با پیدا کردن یک شفغل اقامت آلمان را دریافت کرد؟

قسمت خدمات شغلی دانشگاه به فرد متقاضی در آماده ­سازی مدارکش جهت اشتغال به کار کمک خواهد کرد و همینطور به دلیل ارتباطی که با صنایع و شرکت­ها دارد می­تواند اطلاعات خوبی درباره موقعیت­ های شغلی در اختیار دانشجو بگذارد. همچنین ممکن است دانشگاه با آژانس ­های کاریابی نیز در ارتباط باشد که این خود زمینه را برای کسب اطلاعات درباره شغل­های مختلف فراهم می­سازد.

پیشنهاد مطالعه »
اقامت پس از تحصیل در اسپانیا | دریافت اقامت اسپانیا

اگر فرد متقاضی  اقامت پس از تحصیل در آلمان در پی یافتن شغل مناسب است پس باید فعالانه جستجوی خود را انجام دهد. بدین منظور می­تواند رزومه خود را به آژانس کاریابی ارائه دهد، در روزنامه ­ها و سایت­ های کاریابی به دنبال شغل مطلوبش باشد و یا حتی اجازه دارد به طور فردی آگهی مبنی بر نیاز به شغل را در روزنامه چاپ کند. علاوه بر این­ها فرد فارغ­التحصیل می­تواند دوره ­های کارآموزی و کارورزی را برای به دست آوردن تجربه و آشنایی با شرکت­ ها پشت سر بگذارد. آژانس­های کاریابی برای پیدا کردن چنین فرصت­ هایی نیز می­توانند به فرد کمک کنند.

منبع :سفارت آلمان

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات پیشنهادی ویژه شما

مهاجرت

امور مهاجرت

امروزه افراد با هدف های گوناگونی مانند تحصیل کار زندگی

02191012193 تماس جهت مشاوره تلفنی