ثبت شرکت, نروژ

ثبت شرکت در نروژ

ثبت شرکت در نروژ

ثبت شرکت در نروژ

ثبت شرکت در نروژ یکی از راه های اقامت نروژ می­باشد. بنابراین در این مقاله بر آن شدیم باب آشنایی را به روی کسانی که خواهان ثبت شرکت هستند باز نمائیم.کشور نروژ از جنوب با تنگه اسکارژاک، از شمال شرق با روسیه و فنلاند هم­مرز بوده و از شرق یک نوار طولانی مرزی با کشور سوئد دارد. این کشور دارای جمعیتی بیش از 5 میلیون نفر و وسعتی به اندازه 385252 کیلومتر مربع می­باشد.

نروژ

سطح زندگی در کشور نروژ بالا بوده و خدماتی بسیار عالی به مردم این کشور عرضه می­شود. بنابراین برای افرادی که خواهان کار و زندگی در این کشور می­باشند ثبت شرکت بهترین گزینه خواهد بود. کشور نروژ از لحاظ صادرات سومین کشور بزرگ جهان است. سرمایه گذاری­ هایی که در زمینه اقتصاد و صنعت در این کشور انجام می­شود سبب شده است که این کشور بسیار ثروتمند بوده و دارای درآمد سالانه بالایی باشد. این کشور به دلیل دارا بودن دموکراسی از لحاظ امنیتی و سیاسی در سطح مطلوبی گرفته است. از آن جائیکه کشور نروژ از لحاظ سرمایه گذاری در شرایط مطمئنی قرار دارد افراد خواهان کار می­توانند از طریق ثبت شرکت به کار در نروژ بپردازند.

انواع اصلی ثبت شرکت در نروژ

راه اندازی و ثبت شرکت محدود خصوصی(AS)، راه اندازی و ثبت شرکت محدود عمومی(ASA)، راه اندازی و ثبت دفتر شعبه شرکت خارجی از انواع اصلی ثبت شرکت در این کشور بوده که در ادامه به بررسی هریک می­پردازیم.

راه اندازی و ثبت شرکت محدود خصوصی(AS)

ثبت شرکت در نروژ از این طریق انتخاب افراد زیادی است و مناسب افرادی می­باشد که تقاضامند داشتن کسب و کاری کوچک و متوسط هستند. افرادی که می­خواهند شرکت محدود خصوصی در این کشور راه اندازی نمایند باید چهار هزار یورو را به عنوان سرمایه مشارکتی به طور کامل پرداخت کنند. شرکت محدود خصوصی که فرد در نروژ ثبت می­کند نیازمند هیئت سرپرستی و حداقل یک سهامدار بوده و 50 درصد کارکنان آن باید از افراد مقیم این کشور باشند.

راه اندازی و ثبت شرکت محدود عمومی(ASA)

ثبت شرکت محدود عمومی در نروژ انتخاب افرادی است که می­خواهند شرکتی استاندارد و بزرگ داشته باشند. میزان سرمایه مشارکتی که برای ثبت این نوع شرکت لازم است 128360 یورو بوده و فرد موظف است تمامی این مبلغ را پرداخت نماید. برای ثبت این نوع شرکت نیز وجود یک هیئت سرپرستی و حداقل یک سهامدار ضروری بوده و 50 درصد از کارکنان آن باید از افرادی که مقیم این کشور هستند انتخاب شوند.

راه اندازی و ثبت دفتر شعبه شرکت خارجی

شرکت­ های خارجی می­توانند شعبه ای از شرکت خود را در کشور نروژ ثبت کنند. شرکت­ های خارجی که خواهان ثبت شرکت در نروژ هستند حتماً باید شرکتشان در کشور خودشان ثبت شده باشد. لازم به ذکر است که کشورهایی که جزء کشورهای اتحادیه اروپا نیستند ولی خواهان ثبت شرکت  هستند باید مجوز ثبت شرکت خود را از وزارت صنعت دریافت نموده و از این طریق شعبه خویش را در اداره نهادهای کسب و کار به ثبت برسانند.

مراحل ثبت شرکت در نروژ و دریافت اقامت نروژ

اولین گام برای ثبت شرکت تشکیل پرونده از طریق گروه و وکلا در این کشور است. فرد متقاضی موظف است تأییدیه ­های لازم را از دولت این کشور برای برنامه تجاری و اجازه انجام فعالیت­های تجاری را با هماهنگی وزارت بازرگانی و وزارت امور خارجه اخذ نماید. بعد از طی گام اول فرد باید ویزای نوع D را برای خود و خانواده اش جهت اخذ اقامت یک ساله دریافت نماید. پس از اقامت یک ساله در این کشور فرد می­تواند با ارائه دادن گزارش کاری شرکتش، اقامتش را تمدید نماید. شایان ذکر است که در صورتی که بعد از گذشت سه سال اقامت در این کشور فعالیت تجاری فرد در این کشور مثمر به ثمر واقع گردد فرد و خانوده اش می­توانند اقامت دائم این کشور را اخذ کنند.

مزایای ثبت شرکت

از مزایای ثبت شرکت می­توان به مواردی همچون موارد زیر اشاره نمود:

از آن جائیکه کشور نروژ عضو پیمان شنگن است در صورتی که فرد بتواند ویزای این کشور را از طریق ثبت شرکت دریافت کند اجاز خواهد داشت به تمامی کشورهایی که عضو شنگن هستند رفت و آمد نماید.

افرادی که به مدت 5 سال در این کشور اقامت دائم داشته باشند می­توانند پاسپورت این کشور را اخذ کنند.

افراد خواهان ثبت شرکت در این کشور می­توانند با برندهای اروپایی شرکت خود را ثبت نموده و از مزایای آن برخوردار شوند.

قوانین تجاری و گمرکی در کشورهای اتحادیه اروپا آزاد بوده که همین امر سبب شده است ثبت شرکت در کشوری مانند نروژ برای رونق کسب و کار مفید واقع گردد.

پس از ثبت شرکت اقامت یک ساله برای فرد و خانواده اش تعلق می­گیرد و حدود 3 سال بعد از ثبت شرکت، اقامت دائم به این افراد تعلق خواهد گرفت.

افرادی که در کشور نروژ شرکت ثبت می­نمایند می­توانند برای خود حساب بانکی باز کنند.

شرایط اخذ مالیات در کشور نروژ

در کشور نروژ مالیات­ هایی با نرخ بالا در نظر گرفته شده است و بر اساس درآمد، میزان نرخ مالیات بالای 53 درصد می­باشد. لازم به ذکر است که میزان مالیاتی که از شرکت­ها گرفته می­شود کمتر بوده و نرخ آن 28 درصد بر کل درآمد سرمایه می­باشد. علاوه بر این­ها اعتبار کاملی برای سود سهام در نظر گرفته می­شود که همین عوامل سبب می­شوند که این کشور از نظر نرخ ترکیبی مالیات در سطح پایینی باشد.

شرایط استخدام کارکنان شرکت در نروژ

با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری در این کشور و بالا بودن دستمزدها استخدام در این کشور با دشواری­هایی همراه است اما در بخش­ ساختمان سازی با کمبود نیروی کار مواجه است. در خصوص استخدام کارکنان خارجی باید گفت که چنانچه کارفرمایی تصمیم به استخدام افراد خارجی بگیرد موظف خواهد بود که ضمانت کامل ­این افراد را در مورد مسائلی که می­تواند مشکل ساز باشد به عهده بگیرد.

محدودیت­های سرمایه گذاری در کشور نروژ

سرمایه گذاران خارجی و داخلی در این کشور معمولاً در یک سطح قرار دارند. اما در برخی مواقع که پای منافع استراتژیک این دولت به میان می­آید استثناهایی منظور می­شود مثلاً خارجی­ هایی که شرکتی مانند شرکت حمل و نقل هوایی دارند می­توانند فقط 30 درصد دارای مالکیت باشند.

منبع: سفارت نروژ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *