انگلستان, انگلیس, پناهندگی

پناهندگی در انگلستان

پناهندگی در انگلستان

پناهندگی در انگلستان

پناهندگی در انگلستان یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور است که در مقایسه با دیگر گزینه‌های مهاجرت به این کشور، از پرخطرترین و پرپیچ و خم‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود. پناهندگی در انگلستان قوانین خاصی دارد، بنابراین افرادی که به دنبال مهاجرت به انگلستان از طریق پناهندگی هستند باید تمامی شرایط و ضوابط خاص مربوط به این موارد را شناخته و با آگاهی کامل و در شرایطی خاص گزینه پناهندگی در انگلستان را انتخاب کنند. انگلستان اخیرا، با شکل دادن یک همه پرسی از اتحادیه اروپا جدا شد. این اتحادیه مقررات ویژه‌ای در مورد مهاجرت از طریق پناهندگی دارد که اعضای آن موظف به پذیرش آن در زمینه پناهجویان هستند. انگلستان با جدایی از اتحادیه اروپا، توجهی به قوانین و سیاست‌‌های مهاجرتی این اتحادیه نشان نداد. بنابراین پناهندگی ، تابع مقررات خاص در این کشور است.

درخواست برای پناهندگی در انگلستان

افرادی که به دنبال پناهندگی هستند باید پس از ترک کشور خود و رسیدن به انگلستان، بتوانند دولت این کشور را متقاعد کنند که امکان بازگشت به کشور خود را به دلیل ترس از زندانی شدن ندارند. دلایلی که این افراد برای پناهندگی می‌توانند به دولت انگلستان ارائه دهند مواردی مثل مذهب و یا اعتقادات سیاسی و یا فرهنگی است. بنابراین فردی که به دنبال پناهندگی در انگلیس است باید بعد از وارد شدن به این کشور درخواست خود را ارائه دهد. افرادی که به دنبال پناهندگی هستند می‌توانند خود به تنهایی و یا همراه با همسر و فرزندان زیر ۱۸سال خود، اقدام کنند. بعد از دادن درخواست پناهندگی، فرد متقاضی می‌تواند با افسر اداره مهاجرت دیدن کرده و با انجام یک مصاحبه، وضعیت خود را مشخص کند. متقاضیان بعد از مصاحبه و تشکیل پرونده، تا ۶ماه فرصت دارند تا برای درخواست پناهندگی، پاسخ دریافت کنند.

مسئول رسیدگی به درخواست پناهندگی

افرادی که به دنبال پناهندگی در انگلستان هستند، بهتر است بدانند که آژانس مرزبانی این کشور UK Border Agency که به اختصار UKBA گفته می‌شود به تقاضای پناهندگی و مصاحبه متقاضیان رسیدگی می‌کند. همچنین درخواست پناهندگی ممکن است به افسران اداره مهاجرت در انگلستان نیز داده شود. پذیرش یا عدم پذیرش درخواست مهاجرت به انگلستان از طریق پناهندگی، بستگی به حضور در مصاحبه دارد. هدف آژانس مرزبانی بریتانیا از انجام مصاحبه این است که علاوه بر کسب اطلاعات در مورد فرد، انجام تحقیقات در زمینه پناهندگی وی و داشتن شرایط مبنی بر پناهندگی را اثبات کند.

مدارک مورد نیاز برای پناهندگی در انگلستان

برای تشکیل پرونده جهت پناهندگی، متقاضیان نیازمند مدارکی جهت ارائه به اداره مهاجرت هستند. این مدارک شامل پاسپورت یا سند سفر، گواهی police Registeration، مدارک شناسایی مثل شناسنامه و کارت ملی، مدارک مربوط به تحصیل و سوابق تحصیلی، مدارک مربوط به ازدواج، مدارکی که روند قبولی درخواست فرد برای پناهندگی را تسریع می‌کنند می‌شود.

پس از طی شدن روند غربال‌گری به فرد متقاضی کارت شناسایی پناهندگی با عنوان ARC داده می‌شود. این مورد به معنای درخواست پناهندگی بوده و اگر متقاضی کارت SAL نیاز داشته باشد به مدت ۲ماه تبدیل به کارتARC می‌شود. در طی مدت زمانی که متقاضی پرونده پناهندگی، منتظر پاسخ اداره مهاجرت است باید ارتباط خود را با این اداره قطع نکند و در طی این مدت هر تغییری که در پرونده و شرایط وی ایجاد شد آن را در اختیار اداره مهاجرت انگلستان بگذارد.

فرد متقاضی در مدتی که منتظر دریافت پاسخ از اداره مهاجرت انگلستان است حق کار در این کشور را ندارد. در این موارد استثنائاتی وجود دارد. برای مثال اگر مدت زمان پاسخگویی به درخواست متقاضی توسط اداره مهاجرت بیشتر از ۶ماه طول بکشد، شرایط متقاضی، خاص تلقی می‌شود و ممکن است اجازه کار داشته باشد. معمولا پاسخ به درخواست متقاضی ۶ماه طول می‌کشد اما اگر فرد نیاز به تایید مدارک داشته باشد و یا اگر در مصاحبه‌های بیشتری شرکت کند و دارای سابقه کیفری بوده و تحت تعقیب قرار گیرد، ممکن است پاسخ به درخواست وی بیشتر از ۶ماه طول بکشد.

رد شدن درخواست پناهندگی

اگر درخواست پناهندگی ، به هر دلیل، توسط مقامات انگلیسی رد شود، فرصتی برای تجدید نظر به فرد متقاضی داده خواهد شد. در این فرصت اضافه، ممکن است از فرد توضیحاتی خواسته شود تا رای به جواز ورود پناهندگی داده شود. به هر روی، اگر در این فرصت مجدد نیز با درخواست پناهندگی فرد مخالفت شود، متقاضی باید کشور انگلستان را ترک کند. افرادی که ایرانی هستند و به دلایل امنیتی درخواست پناهندگی می‌دهند معمولا تقاضای آنها رد می‌شود زیرا در رده جهانی، ایران جزو کشورهای امن شناخته می‌شود. اما اگر فرد دلایلی سیاسی و مذهبی را برای پناهنده شدن خود ارائه کند، تقاضای وی بررسی شده و مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

اخذ پناهندگی در انگلستان

در صورتی که مدارک فرد کامل باشد و مشخص شود که فرد در شرایطی است که در کشور خود با تهدید روبرو می‌شود درخواست پناهندگی فرد در انگلستان، تایید خواهد شد. در صورت موافقت با درخواست پناهندگی فرد به انگلستان، متقاضی می‌تواند همراه با بستگان خود به مدت ۵سال در بریتانیا اقامت کرده و بعد از ۵سال، برای اقامت دائم انگلستان اقدام کند. زمانی که با درخواست پناهندگی متقاضی موافقت شد، فرد باید شرایط پناهندگی و مقدار هزینه خود را در نظر بگیرد.

اگر منبع درآمدی نداشت باید به اداره مهاجرت اعلام کند زیرا در صورت نداشتن توانایی مالی برای تامین زندگی خود، باید بتواند مبلغی بابت حقوق روزانه خود دریافت کند. اگر بعد از مدتی شرایط فرد پناهنده در انگلستان تغییر کرد و توانست کار پیدا کرده و منبعی برای مخارج روزانه خود پیدا کند باید آن را به اطلاع هیئت مهاجرت برساند. زیرا در صورت کسب درآمد و داشتن پول و دریافت کمک مالی از اداره مهاجرت، مرتکب جرم شده و یک موقعیت غیرقانونی را تجربه خواهد کرد که می‌تواند پیگرد قانونی داشته باشد.

پناهندگی به عنوان آخرین گزینه برای مهاجرت به این کشور در نظر گرفته می‌شود. بنابراین اگر می‌توانید به هر شکلی بجز پناهندگی در انگلستان به این کشور مهاجرت کنید، تلاش کنید که راه بهتری را انتخاب کنید. زیرا بدون شک پناهندگی  مسیری است که آسان نبوده و خطرات جانی و صرف هزینه مالی زیادی را به همراه خواهد داشت. راه های قانونی مهاجرت به انگلستان عبارتند از: اقامت تحصیلی انگلستان و اقامت کاری انگلستان و اقامت از طریق سرمایه گذاری در انگلستان و …

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص راه های قانونی همه روزه از ساعت 9 الی 18 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی میکنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

منبع: سفارت انگلستان

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *