مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

مهاجرت از طریق مدرک فنی حرفه ای

خلاصه مقاله : کشور کانادا یکی از محبوب ترین مقصد های مهاجرتی است. یکی از سوال هایی که در این زمینه مطرح میشود این است که آیا برای مهاجرت به کانادا ارائه ی مدرک دانشگاهی الزامی است؟ در جواب به این سوال باید گفت که یکی از مدارک مورد نیاز برای مهاجرت ارائه ی مدرک معتبر دانشگاهی میباشد.که نشان دهنده ی تخصص شما در رشته ایی خاص است. اما با شرایطی فردی که مدرک دانشگاهی ندارد تنها با مدرک فنی و حرفه ایی هم میتواند برای مهاجرت اقدام کند.در این مطلب به ارائه ی جزییاتی در این زمینه میپردازیم.
مهاجرت از طریق مدرک فنی حرفه ای

مهاجرت از طریق مدرک فنی حرفه ای

فهرست مقاله
مهاجرت از طریق مدرک فنی حرفه ای
مهاجرت از طریق مدرک فنی حرفه ای

مهاجرت برای کسانی که دارای مدارک فنی و حرفه ای از سازمان فنی و حرفه ای هستند یا از هنرستانهای فنی فارغ التحصیل شده باشند و علاوه بر آن تحصیلات معادل فوق دیپلم در رشته های فنی داشته باشند می توانند در صورت ارائه حداقل سه سال سابقه کار مرتبط پس از تاریخ اخذ مدرک جهت ویزاهای تخصص و مهارت اقدام نمایند.اگر شما هم جزو این افراد هستید بهتر است در ادامه این مطالب با ماهمراه باشید.

در ادامه با شرایط کشور های کانادا و استرالیا که برای مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای مناسب می باشند آشنا خواهید شد.

 

مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به کانادا

 

شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که آیا با مدرک فنی و حرفه ای می توانید به کشور کانادا مهاجرت کنید؟برای پاسخ به این سوال باید بگویم که لازم است بدانید کشور کانادا هر ساله در حال بهبود مسیرهای مهاجرتی برای افراد توانمند و با مهارت است. اما به دلیل آمار بیش از حد مهاجران، قوانین سخت گیرانه تری را تدوین کرده است تا مهاجرانی که دارای مدارک تحصیلی دانشگاهی و مدارک آزمون های زبان مانند آیلتس و یا تافل را دارند بتوانند به جمعیت مهاجران این کشور افزوده شوند.

 

برنامه مهاجرت کانادا با مدرک فنی حرفه ای برای گروه های کاری پیشه وران و تکنسین هایی که دارای مدرک فنی حرفه ای می باشند مناسب است پس شما نیز می توانید با مدرک فنی حرفه ای خود اقدام برای تحصیل در این کشور نمایید.

 

شیوه‌های مهاجرت کاری به کانادا

مهاجرت کاری به کانادا در سال ۲۰۱۸ از دو طریق امکان‌پذیر است. از طریق تخصص و از طریق مهاجرت به روش استانی. در این نوشتار سعی بر این است که این دو روش به طور واضح‌تر مورد بحث قرار گیرند.

کسی که قصد کار در کانادا را دارد باید بداند که نرخ بیکاری در این کشور چقدر است و حقوق و دستمزد کارمندان کانادا برای رشته‌های مختلف چگونه است.

علاوه بر این، دانستن اینکه هزینه زندگی برای یک نفر به چه میزان بوده و هزینه خرید یا اجاره مسکن چقدر است نیز از دیگر شرایطی است که در این زمینه مطرح است. در ادامه باید دانست که شرایط و کیفیت زندگی در این کشور برای مهاجرین کاری چگونه است و آیا فرهنگ آن برای کار مناسب است؟ دانستن اطلاعاتی در مورد قوانین کار در این کشور ضروری بوده و می‌تواند به فرد مهاجر برای انتخاب درست کمک کند.

واضح است که عدم آگاهی از این شرایط، با وجود داشتن تخصص، می‌تواند یک فرد را با مشکل مواجه کرده و آگاهی از آن می‌تواند شرایط بهتری را برای فرد رقم بزند.

مهاجرت کاری به کانادا از طریق تخصص

سیستم کار در کانادا  از طریق تخصص، یک فرایند آنلاین است که بر اساس پارامترهای مختلف، سبب کسب امتیاز می‌شود. این پارامترها بستگی به سن متقاضی، تحصیلات وی، سابقه کاری فرد مهاجر و میزان تسلط وی به زبان انگلیسی و نمره آن دارد. فردی که متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق کار است باید حداقل یک سال سابقه کار تمام وقت در شغل‌های مربوط به مدیریت و تخصص مربوط به آن را داشته باشد.

نمره زبان فرد متقاضی باید نمره ۶آیلتس باشد. حداقل مدرکی که از فرد متقاضی خواسته می‌شود مدرک دیپلم است که با مدرک کانادایی قابل تطبیق است. دریافت حداقل نمره ۶۷ امتیاز در آزمون ارزیابی مهاجرت به کانادا از طریق تخصص در نظر گرفته می‌شود.

برای مطالعه ی بیشتربه مقاله ی مهاجرت کاری به کانادا نگاهی بیندازید.

شرایط لازم برای مهاجرت کاری فنی حرفه ای به کانادا

 

مهاجرت از طریق مدرک فنی حرفه ای
مهاجرت از طریق مدرک فنی حرفه ای
 • آشنایی با یکی از زبانهای انگلیسی یا فرانسه و داشتن سطح زبان مورد نیاز در هر چهار مهارت
 • داشتن حداقل دوسال سابقه کار در پنج سال اخیر بصورت تمام وقت (یا معادل همین مقدار بصورت نیمه وقت)
 • داشتن تجربه کاری در طبقه بندی مشاغل کانادا
 • داشتن پیشنهاد شغلی
 • عدم نیاز مدرک تحصیلی

 

سطح زبان مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

 

حداقل سطح زبان انگلیسی مورد نیاز برای برنامه مهاجرت کاری فنی حرفه ای برای دو مهارت مکالمه و شنیدن CLB 5 معادل IELTS 5 و برای دو مهارت خواندن و نوشتن CLB 4 معادل IELTS 4 برای خواندن و IELTS 3.5 برای نوشتن نیاز است. مدرک زبان انگلیسی مورد قبول برنامه مهاجرت فنی حرفه ای کانادا فقط جنرال می باشد.در صورت انتخاب زبان فرانسه برای برنامه مهاجرت فنی حرفه ای و پیشه ور کانادا، حداقل سطح مورد نظر برای دو مهارت مکالمه و شنیدن CLB5 و برای دو مهارت خواندن و نوشتن CLB 4 می باشد.

 

سابقه کاری مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا

 

تجربه کاری شما باید 2 سال از 5 سال بصورت تمام وقت و حداقل 30 ساعت در هفته و یا معادل همین مقدار بصورت نیمه وقت باشد.
تمام وقت به صورت 30 ساعت کار در هفته در طول 12 ماه و نیمه وقت به صورت 15 ساعت کار در هفته در طول 24 ماه باید باشد.

 

لیست مشاغل موردنیاز فنی حرفه ای کانادا

 

گروه شغلی

رشته

1

گروه شغلی کد NOC سری 72

صنعت، برق، ساختمان و سازه

2

گروه شغلی کد NOC سری 73

تعمیر و نگهداری و بهره برداری تجهیزات تجاری

3

گروه شغلی کد NOC سری 82

سوپروایزر و کارهای فنی در منابع طبیعی، کشاورزی و تولیدات وابسته

4

گروه شغلی کد NOC سری 92

سرپرست کنترل، تولید و پردازش

 

مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به استرالیا

 

 

برای در نظر گرفتن کشور استرالیا برای مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای در مرحله اول شما باید یک شغل را  انتخاب نمایید.

انتخاب شما ارتباط مستقیمی با مدرک تحصیلی و تجربه کاری شما خواهد داشت پس در انتخاب آن دقت کنید.

طیف وسیعی از رشته های فنی حرفه ای در لیست SOL قرار دارد، از جمله در خصوص ساخت و ساز ، خودرو ، فلز و سرآشپزان یکی از آن ها را انتخاب کنید.

 

 

ارزیابی مهارت فنی حرفه ای استرالیا

 

مهاجرت از طریق مدرک فنی حرفه ای
مهاجرت از طریق مدرک فنی حرفه ای

برای ارزیابی مدرک فنی حرفه ای شما مراحل زیر طی می شود.

 

آزمون عملی

 

اگر شما دارای مدرک فنی حرفه ای هستید، باید از طریق آزمون عملی برای تحصیل در این رشته اقدام نمایید.شما باید مدارکی دال بر داشتن حداقل 5 سال تجربه کاری در زمینه شغلیتان ارائه دهید.در صورتی که شما دارای گواهی نامه فنی حرفه ای استرالیا باشید، این میزان به 3 سال کاهش پیدا خواهد کرد.

 

در مرحله بعد مصاحبه فنی به طور معمول از طریق اسکایپ انجام میشود.طی این مصاحبه شما بایدشیوه کار خود را توضیح دهید.همچنین شما طی این پروسه باید توانایی های خود را در زمینه شغل مورد نظر نشان دهید.

 

 

ارزیابی مدارک

 

ارزیابی مدارک شما توسط سازمان ” TRA” انجام می شود و نیازمند ارائه مدرک فنی رسمی ، کاراموزی یا صلاحیت حرفه ای میباشد.همچنین شما ملزم به ارائه حداقل 3 سال سابقه کاری بوده، که 12 ماه آن پیش از اقدام برای اخذ ویزا میباشد.

 

در صورتی که شما مدرک رسمی ندارید،می توانید مدرک RPL را ارائه دهید در این مرحله حداقل 6 سال سابقه کاری در زمینه کاری خود را نیز باید ارائه دهید.

 

آمادگی به کار

 

در این مرحله شما میتوانید با نشان دادن شواهدی دال براخذ مدرک فنی مربوطه در استرالیا و حداقل 360 ساعت کار مرتبط با آن یک ارزیابی موقت دریافت نمایید.همچنین میتوانید از طریق این ارزیابی،جهت دریافت ویزای کار موقت فارغ التحصیلان ساب کلاس 485 اقدام کنید.در قدم بعدی نیازمند کسب حداقل 60 امتیاز خواهید بود.

 

کسب امتیاز شما به عوامل زیر بستگی دارد:

 

 • سن
 • تجربه کاری مرتبط (کسب امتیاز با داشتن تجربه کاری در استرالیا یا دیگر کشورها )
 • میزان توانایی در زبان انگلیسی
 • تحصیل در استرالیا
 • Nomination ایالتی

پس از کسب امتیازات لازم، میتوانید جهت Lodge کردن پرونده تان در EOI اقدام نمایید،. اما برای این امر در ابتدا باید از سوی SkillSelect ، دعوت نامه دریافت نمایید.

در صورتی که شغل شما در لیست SOL نباشد. میتوانید پس از Lodge کردن پرونده در EOI ، جهت Nomination ایالتی اقدام نمایید. هر ایالتی معیار های مختص به خود را دارد . اما به طور کلی هر ایالتی نیازمند تجربه کاری، توانایی در زبان انگلیسی و ارائه تعهد جهت زندگی در آن ایالت میباشد.

سوال های متداول

🙋‍♀️1.مهاجرت کاری به کانادا  از طریق برنامه‌های استانی چیست؟

 • در این نوع مهاجرت دو روش موجود است. یک روش از راه غیراکسپرس اینتری و دیگری اقدام از طریق اکسپرس اینتری استانی است. در کانادا استان‌هایی وجود دارند که در لیست استان‌های مهاجرپذیر هستند. که استان البرت، استان مانیتو، استان بریتیش کلمبیا، استان نیوبرانزوئیک و استان نیوفالند ولابرادور از مهم‌ترین این استانها هستند. مدارکتان را به استان مورد نظر ارسال میکیند و پس از تایید فاکتورهای مورد نظر مهاجرت شما تایید یا رد میشود.

🙋‍♀️2.مشاغل پر تقاضا در کانادا چه مشاغلی هستند؟

 • مشاغلی که در کانادا متقاضی بیشتری دارد، مشاغل مربوط به پزشکی و داروسازی، مشاغل مربوط به رشته‌های مهندسی در گرایش‌های مختلف، مشاغل مربوط به رشته مدیریت با گرایش‌های مختلف، مشاغل مربوط به محیط زیست، مشاغل حقوقی بخصوص مشاغل مربوط به وکالت، مورد نظر هستند.

🙋‍♀️3.هزینه ی زندگی در کانادا به چه صورت است؟

 • به طور کلی هزینه زندگی یک فرد، بدون در نظر گرفتن مسکن، در حدود ۷۵۰ الی ۹۵۰ دلار در کانادا است.

🙋‍♀️4.TRAچیست؟

 • سازمان فنی و حرفه ایی استرالیا است .که وظیفه ی ارزیابی مدارک فنی و حرفه ایی افراد برای مهاجرت را برعهده دارد.

🙋‍♀️5.برای مهاجرت با مدرک فنی و حرفه ای به چه میزان سابقه ی کاری نیاز است؟

 • حداقل سابقه ی 5 سال نیاز است. که البته با داشتن مدرک فنی و حرفهایی کشور استرالیا این مدت به 3 سال نیز کاهش می یابد.

🙋‍♀️6.چه مدت طول میکشد تا سازمان TRA مدارک را بررسی و نتیجه را اعلام کند؟

 • برای ارزیابی مدارک و اعلام نتیجه چیزی حدود 90 روز زمان نیاز است.

🙋‍♀️7.برای مهاجرت به کانادا از طریق مدرک فنی و حرفه ای به چه نمره ی زبان نیاز است؟

 • برای مهاجرت از این روش به کانادا باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه ارائه دهید. نمره های خواندن( 4) , نوشتن (5/3), مکالمه و شنیدن ( 5) برای مدرک آیلتس نیاز است.

🙋‍♀️8.پروسه skill workers کانادا چیست ؟

 • دولت کانادا در برنامه ایی تحت عنوان  اسکیل ورکر یا نیروی کار ماهر اقدام به پذیرش مهاجرانی می‌کند که دارای تخصص خاصی در رشته های مورد نیاز این کشور دارند.که هدف از این برنامه سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی و جذب نیروی کار مورد نیاز این کشور است.

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله