تحصیلی, نروژ

مزایا و معایب تحصیل دکتری در نروژ

دکتری در نروژ

تحصیل دکتری در نروژ یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های این کشور است . در این کشور با توجه به معتبر بودن دانشگاه‌ها و نیز بالا بودن سطح علمی مؤسساتش از دانشجویان ، چه دانشجویان داخلی و چه دانشجویان  خارجی هزینه‌ای بابت تحصیلات و آموزش‌های ارائه شده دریافت نمی‌کنند.نروژ یک کشور توسعه یافته است که در زمینه‌های بسیار زیادی فعال است .

از جمله فعالیت های این کشور تأسیس دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی پژوهشی هست . بیشتر این دانشگاه‌ها و مؤسسات در کشور نروژ دولتی هستند و بقیه موسسه‌های پژوهشی که درصد کمی از کل مؤسسات و دانشگاه‌ها را در بر می‌گیرد خصوصی هستند.

نروژ جایگاه بسیار مناسبی برای تحصیلات از جمله تحصیل دکتری هست چرا که دارای موسسه‌های بسیار معتبر و قدیمی است.از جمله سیاست‌های کار آمد نروژ  داشتن سیاست در زمینه  آموزش همگانی است و این جمله به این  معناست که مردم نروژ برای ادامه تحصیلات در مقاطع بالا ملزم نیستند پولی پرداخت کنند یا  هزینه‌ای بپردازند و این عاملی است که مردم را برای ادامه تحصیل در مقاطع بالا سوق می‌دهد و اکثر نروژی‌ها در مقاطع بالا تحصیل می‌کنند.

قوانین تحصیل دکتری در نروژ

نروژ دارای بهترین دانشگاه‌ها و نیز قدیمی‌ترین دانشگاه ها در سراسر دنیاست. در این دانشگاه‌ها مقاطع تحصیلی به صورت جداگانه دسته بندی شده‌اند و شرایط برای دانشجویان برای تحصیل دکتری در نروژ چندان ساده نیست ولی همین شرایط دشوار از دانشجویان ساده  ، نیروی کارآمد و خبره می‌سازد.

این دانشجویان باید در محیط‌های واقعی و با نظارت انواع کارشناسان ما هر که در زمینه رشته‌های خودشان استاد هستد، اموزش ببینند.

اکثر اموزشهای ارائه شده به زبان انگلیسی هستند و هم چنین برنامه‌های تحصیل دکتری در نروژ در پی  همه استانداردها و اموزش های اروپایی است .از شرایط واجد در تحصیل دکتری در نروژ نظارتهای رسمی و دوم  میزان تحصیلات رسمی است.

و از جمله شرایط پذیرش دانشگاه‌ها  در تحصیل دکتری در نروژ این است که ، ابتدا دانشجویان برای تحقیقات درخواستی ثبت نام می‌کنند و سپس جزئی از اموزشها شروع میشود.

نوشتن پایان نامه برای مقطع دکترا با نظارت مرتب اساتید دانشگاه انجام می‌شود.

ویدیوی آقای جهانیان در مورد تحصیل در نروژ

تحصیل دکتری در نروژ حدوداً سه یا چهار سال طول می‌کشد، همه برنامه‌های درسی و تحقیقی دانشجویان دکتری تحت نظارت انجام می‌شود و این دانشجویان پس از اتمام آموزش باید شروع به نوشتن پایان نامه کنند و پس از اینکه نوشتن پایان نامه تمام شد ، مورد بررسی چند کارشناس زبده و ماهر قرار می‌گیرد تا مورد تأیید واقع شود.

دانشجویان واجد شرایط تحصیل دکتری درنروژ

 

دانشجویانی برای تحصیل دکتری در نروژ ، پذیرفته می‌شوند که کارشناسی ارشدشان را بهپایان رسانده باشند و در تاریخ مشخص به عنوان یک دانشجوی بین المللی  در دانشگاه مورد نظر ، ثبت نام کرده باشند. و در وهله دوم شایستگی شما ،  برای کسب موفقیت ، برای پذیرش دانشگاه  می‌باشد و برای این کار شما ملزم هستید شخص یا اشخاصی را به عنوان معرف ، که توانایی‌های شما را تأیید می‌کنند را به دانشگاه معرفی کنید. یا به نوعی می‌شود گفت کسانی که ازنظر علمی معتبر هستند باید شایستگی شما را اثبات کنند.

و در مرحله بعد برای تحصیل دکتری در نروژ بایستی معدل نسبتاً بالایی داشته باشید که بتوانید در یکی از دانشگاه‌های نروژ پذیرش شوید.

و نکته قابل تاملی که باید به ان اشاره کرد این است که برای  تحصیل دکتری در نروژ نیاز نیست زبان نروژی یاد بگیرید اما حتماً باید زبان انگلیسی را در حد اکادمیک بلد باشید چرا که اکثر دروس دکتری به زبان انگلیسی است بنابراین باید افراد پذیرفته شده در دانشگاه تافل انگلیسی را داشته باشند.

انواع دانشگاه برای تحصیل درنروژ

نروژ دانشگاه‌های بسیار زیاد و درعین حال معتبری دارد که ما در مطلب زیر به مهم‌ترین و بهترین دانشگاه های نروژ اشاره می‌کنیم .

دانشگاه اسلو : از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه‌های نروژ به شمار می‌رود. این دانشگاه حدوداً 30000دانشجو دارد و دارای دانشکده‌های پزشکی ، علوم انسانی ،هنر ، علوم طبیعی و…می‌باشد و این که دوره ‌های دکتری در دانشگاه اسلو پایه گذاری شده بر اساس تحقیقات است و بر اساس همین تحقیقات دانشجویان برتر و با استعداد را جذب می‌کند.

دانشگاه برگن : این دانشگاه در سال 1946 تأسیس شد، این دانشگاه دارای6 دانشکده است که این دانشکده‌ها عبارتند از: دانشکده ریاضی وعلوم ، دانشکده

حقوق ، دانشکده روانشناسی ، دانشکده علوم انسانی و …جالب توجه است که حدود یک سوم کسانی که در دانشگاه برگن  تحصیلاتشان را به پایان می‌رسانند ، خارجی هستند.

دانشگاه ترومسو: این دانشگاه در سال 1968 تأسیس شده می‌توان ان را  به جرات یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی در نروژ دانست.

دانشگاه علوم زیستی نروژ: این دانشگاه درسال 1859 تأسیس شد .این دانشگاه

نخست یک مدرسه کوچک کشاورزی بود که بعد ها با گسترش فعالیت در ان تبدیل به یک دانشگاه بزرگ علوم زیستی شده است .

هزینه تحصیل دکتری در نروژ

اگر بخواهیم هزینه‌ های مورد نظر برای تحصیل دکتری در نروژ را محاسبه کنیم باید بگویم که این مخارج ، چه مخارج تحصیل و چه زندگی در شهرهای گوناگون نروژ متغیر است. ودر نروژ معمولاً هزینه‌های زندگی بالاست. و این نیز برای یک فرد دانشجو نیز صدق می‌کند و البته ناگفته نماند که میزان هزینه  یک فرد بستگی به مخارجی که می‌کند و نوع زندگی او هم دارد.

در کل اگر بخواهیم به طور میانگین هزینه‌های  یک دانشجو را برای گذراندن امور برای یک زندگی معمولی حساب کنیم  می‌توان گفت ، مبلغی که ماهیانه

باید هزینه کنیم حدوداً هشت الی نه هزار کرون نروژی است که این هزینه‌ها را بدون در نظر گرفتن این که دانشجو در کدام یک از شهرهای نروژ مشغول به

تحصیل است  را محاسبه کرده‌ایم .البته در متن بالا ذکر کردیم که  دانشگاه های نروژ بابت شهریه ، هزینه دریافت نمی‌کند ولی بابت خدمات در زمینه رفاهی ، ورزشی ، فرهنگی ، حمل و نقل  و سایر خدماتی که برای دانشجویان  فراهم آورده  است ، از دانشجوحدود هشتصد هزار کرون پول دریافت می‌کند.

این مطالبی که در اختیار شما گذاشتیم تنها بخشی از مطالب موجود در زمینه تحصیل دکتری در نروژ است امید داریم این مطالب مورد پسند شما واقع شده باشد.و مقاله ای که در  اختیار شما گذاشتیم بتواند به شما کمک کند بهتر تصمیم گیری کنید.

مقالات مرتبط:
چگونه بورسیه تحصیلی نروژ را دریافت کنیم؟ [2019]
مهاجرت تحصیلی در نروژ
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در نروژ
منبع: سفارت نروژ

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *