رد کردن لینک ها

3 نکته طلایی برای تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل دکترا در آلمان

 دانشگاه های آلمان به دلیل داشتن استاد های برتر از جمله بهترین دانشگاه های جهان به حساب می آیند از این رو افراد بسیاری تمایل به تحصیل در این دانشگاه ها دارند. تحصیل در آلمان از آرزو های یک دانشجو خواهد بود اما در راه کسب آن با سختی هایی روبرو خواهد شد.

پایه دکتری یکی از مهمترین مقاطع تحصیلی می باشد که مدرک آن اهمیت ویژه ای خواهد داشت. به دلیل بالا بودن رنک دانشگاه های آلمان دریافت پذیرش دانشگاه های آن امری دشوار می باشد. در صورتی که فرد متقاضی استاد راهنما نداشته باشد امکان پذیرش وی وجود نخواهد داشت.

تحصیل دکترا در آلمان

تحصیل دکتری در آلمان به صورت رایگان می باشد از این رو داوطلبان بسیاری از جای جای جهان تمایل به اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان دارند. مقطع دکتری مهمترین مقطع تحصیلی می باشد و طبیعتا رقابت آن دشوار تر از سایر مقاطع نیز خواهد بود. معمولا دانشگاه های آلمان دانشجویان فارغ التحصیل لیسانس خود را پذیرش می کنند و برای تکمیل ظرفیت از دانشجویان خارجی پذیرش خواهند کرد.

برای پذیرش دانشگاه هیچ گونه آزمون ورودی اخذ نخواهد شد و نمره معدل شرط پذیرش می باشد. داشتن توصیه نامه استاد و مقالات بین المللی تایید شده و نمره قبولی زبان شرط قبولی دانشجو خواهد بود.

دانشجو باید از طرف استاد راهنما مورد تایید قرار گیرد، تحصیل در آلمان به گونه ای است که دانشجو پس از دریافت مشاوره از استاد راهنما به کار های تحقیقاتی و پژوهشی می پردازد و تعلیم در کلاس های درسی نخواهد بود.

پیشنهاد مطالعه »
مزایا و معایب تحصیل در کشور آلمان

دانشجو باید تز دکتری خود را به اتمام رسانده و نمره قبولی دریافت نماید. این پایان نامه را  دانشجو به صورت کتبی ارائه خواهد داد اما همانند ایران باید به صورت شفاهی از آن دفاع نماید.

1.مدارک مورد نیاز جهت تحصیل دکتری در آلمان

برای اخذ پذیرش دانشگاه برای تحصیل دکترا در آلمان داشتن مدارکی مورد نیاز خواهد بود که در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده ایم:

–         فرد متقاضی باید مقالات چاپ شده و تایید شده داشته باشد و هرچه تعداد آن بیشتر باشد شانس پذیرش وی بالاتر خواهد شد.

–         فرد متقاضی باید ژورنال های چاپ شده داشته و در کارنامه خود کنفرانس های بین المللی داشته باشد.

–         فرد متقاضی باید در هر چهار مهارت آیلتس حداقل امتیاز 7 را کسب نموده باشد.

–         یک پروپوزال حرفه ای برای ارائه به استاد راهنما که مورد تایید باشد.

گرفتن پذیرش دکتری در آلمان زمان بر خواهد بود و فرد متقاضی باید برای چندین استاد راهنما درخواست بفرستد تا مورد قبول یکی از آنها واقع شود.

اما راه هایی وجود دارد که می توانید از آنها استفاده نمایید. شما می توانید برای کارشناسی ارشد پذیرش دریافت نمایید چرا که شرایط آن ساده تر از دکتری خواهد بود سپس با استاد راهنما رابطه مستقیم داشته و نسبت به تحصیل دکترا در آلمان اقدام نمایید.

یکی از لازمه های تحصیل دکترا در آلمان یادگیری زبان آلمانی می باشد چرا که پایان نامه فرد باید به زبان آلمانی ارائه شود البته لازم به ذکر است که پایان نامه برخی رشته های مهندسی و صنایع می تواند با موافقت استاد راهنما به زبان انگلیسی نیز ارائه شوند.

پیشنهاد مطالعه »
مهاجران ایرانی چگونه در آلمان تحصیل کنند؟

تحصیل دکتری در آلمان بین 3 تا 4 سال زمان بر خواهد بود که توانایی فردی دانشجو بر زودتر به پایان رسیدن آن تاثیر خواهد داشت.

2.هزینه های تحصیل دکترا در آلمان

کشور آلمان به دلیل عدم اخذ هزینه دانشگاهی در بین دانشجویان محبوبیت خاصی دارد و می توان گفت جهت تحصیل هیچ هزینه ای از دانشجو اخذ نخواهد شد. هزینه های زندگی در آلمان تنها بر عهده دانشجو می باشد که آنها را می توان کنترل نمود.

برخی دانشجویان نخبه می توانند فاند نیز دریافت نمایند که می تواند کمک بسزایی در زندگی هر چه بهتر در آلمان بکند. البته باید در نظر داشت که متقاضیان دریافت فاند باید تلاش بیشتری داشته باشند چرا که استاد راهنما های کمتری اقدام به پذیرش دانشجو خواهند نمود.

3.اخذ بورسیه تحصیل دکترا در آلمان

بسیاری انتظار دارند که بتوانند بورسیه دانشگاه های آلمان را برای تحصیل دکتری دریافت نمایند اما باید بگوییم اخذ بورسیه دکتری آلمان با سختی هایی روبرو خواهد بود که باید شرایط کامل ذکر شده دانشگاه های آلمان را داشته باشید.

از جمله شرایط  اخذ بورسیه تحصیل دکترا در آلمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         فرد متقاضی باید مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه معتبر و مورد تایید آلمان دریافت نموده باشد.

–         باید حداقل نمره 7 را در چهار مهارت آیلتس کسب نموده باشد.

–         باید از طرف استاد راهنما مورد قبول واقع شود و یا به اصطلاح سوپروایزر داشته باشد.

–         ارائه مقالات بین المللی که ثبت شده باشند.

دانشجویان دکتری در آلمان اجازه کار محدود در آلمان را خواهند داشت که ساعت کاری آنها باید کمتر از 30 ساعت در هفته بوده باشد.

پیشنهاد مطالعه »
چرا کشور آلمان را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم ؟

پس از اینکه دانشجو فارغ التحصیل شد برایش کارت اقامت یک ساله داده می شود که به مدت یک سال می تواند در این کشور اقامت داشته باشد اما پس از اتمام این تاریخ اقامت وی غیر قانونی خواهد بود . دانشجو در این یکسال در صورتی که کار پیدا کرده باشد می تواند پس از امضای قرارداد می تواند در آلمان اقامت داشته و پس از 3 سال نسبت به دریافت اقامت دائم آلمان اقدام نماید.

چنانچه فرد متقاضی تحصیل دکترا در آلمان متاهل باشد می تواند پس از اینکه پذیرش دانشگاه را دریافت نمود و محلی را جهت اقامت اجاره کرد نسبت به پیوستن خانواده خود اقدام نماید.

در حالت کلی باید در نظر داشته باشید که پروسه پذیرش دانشجو ممکن است تا 2 سال به طول بینجامد به همین منظور نباید عجله ای برای این امر داشته باشید. اما راه هایی جهت سرعت بخشیدن به آن وجود خواهد داشت. برای اینکه به انجام این امور سرعت بخشید می توانید در یکی از کشور های عضو شینگن مشغول یادگیری زبان آلمانی شوید و پس از اتمام دوره آموزش نسبت به اخذ ویزای تحصیلی از آن کشور اقدام نمایید.

در حالت کلی توصیه می شود که به صورت مستقیم نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام نکنید و به جای آن تحصیل مجدد ارشد را دریافت نمایید چرا که در این صورت می توانید به راحتی پذیرش دکتری آلمان را دریافت نمایید.

منابع: سفارت آلمان

دیگران این مطالب را نیز مطالعه کرده اند

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
تماس جهت تعیین وقت مشاوره