شماره تماس : 00905340102540 WhatsApp - ساعات کاری 9 صبح الی 18 پنجشنبه ها 9 صبح الی 14

تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش، مسیری است که بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از ایران، به آن نگاه ویژه‌ای دارند. صد البته این‌طور نیست که کشور اتریش، تنها مقصد مناسب برای تحصیل دکتری باشد اما یقیناً هر کشوری بنا به ویژگی‌های منحصربه‌فردش، از نگاه طیف خاصی از متقاضیان تحصیل، یک مقصد جذاب تلقی می‌شود. در این مطلب قصد داریم که مشخصاً موضوع تحصیل دکتری در اتریش را زیر ذره‌بین قرار داده و به ارائه اطلاعات مفید در این زمینه بپردازیم. اگر شما نیز ایده تحصیل دکتری در اتریش را در سر می‌پرورانید، می‌توانید با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

چرا تحصیل دکتری در اتریش

در ابتدا باید به این سؤال پاسخ دهیم که اساساً چرا تحصیل دکتری در اتریش، یک گزینه جذاب است؟ کشور زیبای اتریش، واقع در قلب اروپا، از حیث دستاوردها و افتخارات فرهنگی و علمی در حوزه‌های مختلف از اپرای کلاسیک تا علوم مهندسی، پیشینه تاریخی درخشانی دارد و یکی از کشورهای پیشرو در ارائه دوره‌های دکتری در قاره اروپاست.

دوره‌هایی که با تمرکز بر برنامه‌های PHD مبتنی بر طرح‌های نوآورانه و بین‌رشته‌ای ارائه می‌شوند. قدمت سیستم آموزش عالی کشور اتریش به چیزی حدود 600 سال قبل باز می‌گردد. دوره‌ای پرافتخار که کشور اتریش طی آن میزبان برخی از بزرگ‌ترین و مشهورترین هنرمندان و اندیشمندان جهان نظیر ولفگانگ موتزارت و زیگموند فروید بوده است.

در عصر حاضر، دانشگاه‌های کشور اتریش در گروه مؤسسات آموزشی پیشرو در اروپا قرار دارند که علاوه بر اعتبار بخشیدن به دانش‌آموختگان خود، از دانشجویان بین‌المللی نیز استقبال می‌کنند.

لازم به گفتن نیست که تحصیل مقطع دکتری در کشوراتریش، خود فرصتی برای زندگی در یک کشور آیده‌آل و شهرهایی زیبای آن است. به طور کلی، اتریش یک کشور کوچک است و شهرهای وین، اینسبورک، گراتز، سالزبورگ و لینز، پنج قطب اصلی دانشگاهی و سیستم آموزش عالی آن هستند.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل دندانپزشکی در چک

هم‌جواری کشور اتریش با هشت کشور که آلمان، ایتالیا و سوئیس را نیز شامل می‌شود، فرصت مناسبی را برای دیدار از این کشورها فراهم می‌آورد. ضمناً هزینه زندگی در اتریش در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی به‌مراتب کمتر است. این یعنی تحصیل دکتری در اتریش، هم فال است، هم تماشا!

 

مزایای تحصیل دکتری در اتریش

تحصیل دکتری در اتریش، مزایای ویژه‌ای دارد که می‌توان آن‌ها را در چهار بند خلاصه کرد.

کیفیت و تنوع دانشگاه‌های اتریش: دانشگاه‌های اتریش خصوصا دانشگاه‌های قدیمی آن، بسیار معتبر بوده و در رده‌بندی جهانی دانشگاه‌ها، دارای رتبه عالی هستند اما اتریش علاوه بر این دانشگاه‌ها، دارای طیف وسیعی از مؤسسات تخصصی معتبر بوده که در حوزه‌های پژوهشیِ پزشکی، فنی و حرفه‌ای فعالیت دارند. بد نیست بدانیم که پنج دانشگاه کشور اتریش در میان 400 دانشگاه برتر جهان قرار دارند و سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات تحصیلی آن نیز دارای رتبه و اعتبار خوبی در مقیاس جهانی هستند.

رایگان بودن تحصیل دکتری در اتریش:

دانشجویانی که ملیت آن‌ها از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا باشد، به شرط اینکه بتوانند تحصیل خود را در زمان مقرر و به‌موقع تمام کنند، از پرداخت شهریه و هزینه تحصیل معاف خواهند بود.

فراتر از یک دانشجو خواهید بود: برخی از برنامه‌های PHD در دانشگاه‌های کشور اتریش، به دانشجویان خود، فرصت‌های بسیار خوبی مثل فعالیت به‌عنوان یکی از کارکنان دانشگاه، امکان تدریس به دانشجویان، دریافت حقوق و برخی دیگر از مزایا را اعطاء می‌نمایند.

فرصت‌های شغلی پس از تحصیل:

یک خبر بسیار خوب برای دانشجویانی که دارای ملیتی غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و یا منطقه اقتصادی اروپا هستند این است که کشور اتریش اخیراً، مدت‌زمان مجاز برای جستجوی کار پس از فراغت از تحصیل در اتریش را از شش ماه به یک سال افزایش داده است. این یعنی اگر زرنگ باشید و کمی هم شانس همراهی‌تان کند، می‌توانید به یافتن یک شغل مناسب پس از اتمام دوره تحصیل دکتری در اتریش و متعاقباً تمدید مجوز اقامتتان در این کشور امیدوار باشید.

پیشنهاد مطالعه »
تحصیل رایگان در اتریش

برنامه‌های تحصیل دکتری در اتریش

پیش از آشنایی با فرایند تحصیل دکتری در اتریش، بد نیست بدانیم که حوزه‌های تحصیل دکتری در اتریش متنوع هستند. برخی برنامه‌های ارائه‌شده در مقطع PHD در بعضی رشته‌ها، ماهیتی بسیار تخصصی داشته و در برخی دیگر، دارای ماهیت عمومی‌تر هستند.

البته در مورد دوم، یعنی حوزه‌های عمومی‌تر، بسته به رشته و زمینه پژوهش، باز هم می‌توانید از میان طیف نسبتاً گسترده‌ای از موضوعات، یک زیرشاخه خاص را به عنوان زمینه اصلی پژوهشی‌تان انتخاب کنید. هنر، علوم اقتصادی، علوم پزشکی، علوم طبیعی، علوم فنی و علوم روان‌درمانی از متداول‌ترین رشته‌های تحصیل دکتری در اتریش است.

مدت تحصیل دکتری در اتریش

مدت تحصیل دکتری  بسته به سیستم تحصیلی (سنتی یا بولونیا) متغیر است اما معمولاً یک بازه زمانی 6 الی 8 ترمه را در برمی‌گیرد و این یعنی فارغ‌التحصیلی‌تان در مقطع دکتری به طور متوسط، سه الی چهار سال زمان می‌برد. البته ممکن است نتوانید در طی این مدت، تحصیل خود را پایان برسانید که در این صورت، تمدید زمان تحصیل، مستلزم پرداخت هزینه اضافه خواهد بود.

پنجره زمانی هر سال تحصیلی در اتریش از اکتبر تا سپتامبر بوده و هر سال، شامل دو ترم یا دو نیم سال است. نیم سال اول عموماً از 1 اکتبر تا 30 ژانویه و نیم سال دوم از 1 مارس تا 30 سپتامبر خواهد بود.

البته همان‌طور که گفته شد طول مدت تحصیل دکتری در اتریش با توجه به برخی عوامل متفاوت است که مدرک تحصیلی یکی از آن‌هاست. مثلاً اگر شما دارای مدرک کارشناسی ارشد باشید، طول دوره دکتری معمولاً سه سال خواهد بود. در غیر این صورت و با فرض داشتن مدرک کارشناسی، این فرایند می‌تواند از چهار تا پنج سال زمان ببرد.

پیشنهاد مطالعه »
هزینه مهاجرت به انگلستان چقدر است؟

ساختار تحصیل در اتریش

ساختار تحصیل دکتری در اتریش بر مبنای مجموعه‌ای از طرح درس‌هاست که ترکیبی منسجم از واحدهای نظری و کارورزی و در بعضی مواقع نیز پژوهش‌های مستقل را شامل می‌شود.

در خلال نخستین بخش از فرایند تحصیل دکتری در اتریش، شما دوره‌های درسی تعیین‌شده را با هدف کسب دانش نظری و فراگیری مهارت‌های کاربردیِ پژوهش‌ خواهید گذراند.

پس از آن در مورد موضوع پژوهشی جدیدی که مناسبتان باشد، تصمیم‌گیری خواهید کرد.

برای این کار لازم است که طی یک فرایند رسمی، موضوع مدنظرتان را به استاد راهنمایتان پیشنهاد دهید. در صورت پذیرش موضوعتان، باقیمانده‌ی زمان تحصیلتان صرف پرداختن به رساله دکتری خواهد شد. این قسمت، مهم‌ترین بخش از فرایند تحصیلتان بوده و مبنای اصلی ارزیابی عملکرد شما قرار می‌گیرد.

در نهایت باید بگوییم که اگر بر این باور هستید که شرایط تحصیل دکتری در اتریش را دارید، فرصت را مغتنم شمرده و خود را برای یک ماجراجویی علمی تمام‌عیار در یک کشور تمام‌عیار آماده کنید!

منبع: سفارت اتریش

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

00905340102540 تماس جهت مشاوره در واتس اپ