تحصیلی

شرایط تحصیل رایگان پزشکی در خارج از کشور

تحصیل رایگان پزشکی در خارج از کشور

قبولی در رشته پزشکی در خارج از کشور ، یکی از بزرگترین اهداف بیشتر افراد است.درآمد بالا، منزلت اجتماعی و موقعیت شغلی مناسب از فاکتورهایی است که توجه همه دانش آموزها، معلمان و خانواده ها را به این رشته جلب میکند.

برای تحصیل پزشکی در خارج از کشور هنگام اقدام جهت تحصیل حتما این نکته را مدنظر داشته باشید که تقریبا برای ورود به رشته پزشکی اکثر دانشگاه های معتبر نیاز به قبولی در آزمون ورودی دانشگاه خواهید داشت.در ادامه شما را با شرایط تحصیل در کشورهای مختلف آشنا خواهم کرد.

مقاله پیشنهادی:با بهترین کشور برای تحصیل در رشته ی پزشکی آشنا شوید

شرایط پزشکی در خارج از کشور

تحصیل پزشکی در خارج از کشور و اخذ ویزا جهت تحصیل این روزها دغدغه بسیاری از دانشجویان و خانواده ها می باشد. شاید این سوال برای شما هم پیش باید که تحصیل پزشکی، دندان پزشکی و یا داروسازی در کدام کشور شرایط بهتری دارد.

و شما با تحصیل پزشکی در کدام کشور امکانات بهتری را دریافت خواهید نمود؟هنگام مهاجرت جهت تحصیل پزشکی در خارج از کشور این نکته را باید مدنظر داشته باشید که آیا هدف شما از مهاجرت تحصیلی اخذ اقامت و پاسپورت کشور مورد نظر است؟

و یا بعد از اتمام تحصیلات،قصد بازگشت به کشور خود را دارید.بعد از آن مورد تایید بودن مدرک دانشگاه مورد نظر از دید وزارت بهداشت، درمان و آموزش ایران بسیار مورد اهمیت می باشد.

سالیانه دانشجویان بسیار زیادی تمایل به تحصیل در کشورهای top اروپایی دارند تا بتوانند پس از اتمام تحصیلات با کار در کشور مورد نظر و اخذ اقامت این کشورها آینده خود را تضمین نمایند.

تحصیل پزشکی در خارج از کشور بسته به هر کشوری، شرایط و مراحل خاص و مختص به خود را دارد. در ادامه مطلب شرایط تحصیل رایگان پزشکی در کشورهای مختلف را باهم بررسی می کنیم.

تحصیل پزشکی در کشور اتریش

سیستم تحصیلی اتریش بسیار شبیه به سیستم تحصیلی آلمان است، از آنجا که هر دوی این کشورها دارای دو نوع نظام تحصیلی دولتی و خصوصی می باشند.

تحصیل پزشکی در اتریش مستلزم قبولی متقاضی در آزمون ورودی دانشگاه پزشکی است. از آنجا که آزمون ورودی پزشکی در اتریش به طور سراسری بین تمام دانشگاه ها برگزار می گردد، پیش از آزمون تنها می توانید یک دانشگاه را انتخاب کنید.

و در آزمون ورودی مربوط به همان دانشگاه شرکت نمایید.بهتر است بدانید که حداقل سطح دانش آلمانی برای تحصیل این رشته در دانشگاه های دولتی اتریش، سطح C1 می باشد.

تحصیل پزشکی در کشور آلمان


شرایط تحصیل در رشته های دندان پزشکی، پزشکی و داروسازی در آلمان تقریبا شبیه به کشور اتریش می باشد. جهت تحصیل در این دوره ها در کشور آلمان لازم است نکات زیر را بدانید.

آلمان فوق العاده به گپ ( Gap ) تحصیلی حساس است و نهایتا گپ تحصیلی ۲ الی ۳ سال را پذیراست. مورد بعدی وقت طولانی سفارت این کشور است.

نزدیک ترین تایمی که سفارت بعد از ثبت درخواست تان، به شما اعلام خواهد کرد حداقل ۱۸ ماه آینده می باشد. بنابراین اگر از ایران قصد اقدام جهت تحصیل پزشکی در کشور آلمان را دارید، حتما این نکته را در نظر داشته و گپ تحصیلی خود را با زمان طولانی سفارت محاسبه نمایید.

جهت تحصیل پزشکی در خارج از کشور اگر قصد تحصیل در نظام تحصیلی رایگان آلمان را دارید، باید قبولی یکی از رشته های دانشگاه سراسری ایران را داشته و حتما به زبان آلمانی مسلط باشید.

یا پیش از ورود باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور که طبیعتا به زبان آلمانی است شرکت کرده و قبولی لازم را کسب نمایید.

تحصیل پزشکی در کشور انگلستان

انگلستان یکی از برترین کشورها جهت تحصیل پزشکی در خارج از کشور است. از مزایای تحصیل در این کشور، تحصیل به زبان انگلیسی و هم چنین امکان اخذ مدرک پزشکی در پنج سال است که کوتاه تر از سایر کشورهاست.

جهت تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در انگلستان ابتدا باید در دوره A level شرکت کرده و پس از دریافت آموزش های لازم و کسب نمره AAA در دروس شیمی و زیست شناسی و فارغ التحصیلی از این مقطع در یکی از آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت نمایید.

این آزمون ها شامل UKCAT (UK Clinical Aptitude Test)، BMAT و GAMSAT می باشد که با توجه به دانشگاه مورد نظر باید پیش از درخواست ثبت نام دانشگاه، در یکی از آزمون های فوق شرکت کرده و در صورت قبولی درخواست پذیرش نمایید.

که در اکثر موارد قبولی در آزمون UKCAT که آزمون بالینی انگلستان بوده و به صورت آنلاین برگزار می گردد، مورد نیاز می باشد.برای تحصیل در این رشته باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.

بنابراین برای تحصیل پزشکی در انگلستان باید علاوه بر آزمون پزشکی در آزمون زبان مورد تایید این کشور نیز شرکت کرده و آیلتس ۷ با تک تک بندهای ۶٫۵ و بالاتر را دریافت نمایید.

مقاله پیشنهادی:با شرایط تحصیل داروسازی در خارج از کشور آشنا شوید

تحصیل پزشکی در کشور مجارستان


با توجه به هزینه های پایین زندگی در مجارستان در مقایسه با سایر کشورهای عضو شنگن، این کشور می تواند گزینه ای مناسب برای مهاجرت جهت تحصیل پزشکی در خارج از کشور باشد.

برای تحصیل در دوره های پزشکی و دندان پزشکی کشور مجارستان، ابتدا باید در دوره های پیش پزشکی یا Pre medical این کشور شرکت نمایید.
طول مدت این دوره ها عموما سه ترمه و در حدود یک سال تحصیلی می باشد. اگر هدف شما جهت تحصیل پزشکی در خارج از کشور تحصیل به زبان انگلیسی است، مجارستان می تواند یک هدف عالی برای شما باشد.

آزمون ورودی آن بسته به نوع دانشگاه متفاوت است و اگر در آزمون های کتبی و شفاهی دانشگاه مورد نظر پذیرفته شوید، می توانید وارد دانشگاه شوید. هزینه تحصیل در دوره های پزشکی مجارستان سالیانه حدود ۹۰۰۰ یورو می باشد.

تحصیل پزشکی در کشور جمهوری چک

این کشور دارای شهرهای تاریخی و زیبایی است و دارای دانشگاه های معتبر زیادی نیز می باشد. برترین و بزرگ ترین دانشگاه این کشور،دانشگاه چارلز (Charles University in Prague) می باشد که در آگوست ۲۰۱۹ در رتبه ۲۰۴ جهان قرار دارد و در شهرهای پلزن و هرادتس کرالووه نیز شعبه دارد.

دانشگاه بعدی این کشور دانشگاه ماساریک (Masaryk University in Brno) می باشد که رتبه ۴۲۶ را داراست.
جهت تحصیل پزشکی در جمهوری چک باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت نمایید. امکان تحصیل رایگان به زبان چکی برای دانشجویان نیز فراهم است.

اما اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، هزینه تحصیل در رشته های پزشکی بسته به دانشگاه مورد نظر حدود ۱۲ تا ۱۴ هزار یورو در سال و هزینه زندگی حدود ۴۵۰ تا ۷۰۰ در ماه می باشد.

در صورت تمایل به تحصیل پزشکی در خارج از کشور لازم به ذکر است که دوره های پزشکی در کشور جمهوری چک ۶ ساله، دندان پزشکی ۵ ساله و دوره های داروسازی نیز عمدتا ۵ ساله می باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *