مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

شرایط تحصیل پزشکی درآلمان

خلاصه مقاله : شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان با دیگر مراکز دانشگاهی متفاوت است. چرا که در کشور آلمان تحصیل رشته پزشکی به فوق لیسانس و ارشد خلاصه نمی شود و هر دو این مقاطع به صورت پیوسته و به مدت 6 سال ارائه می شوند. باید توجه داشته باشید که مهمترین عاملی که باید به آن توجه کنید داشتن دانش های زبانی بالا می باشد .چرا که تحصیل دکتری در آلمان به در طول 6 سال بدون داشتن مهارت های زبانی غیر ممکن خواهد بود.
شرایط تحصیل پزشکی درآلمان

شرایط تحصیل پزشکی درآلمان

فهرست مقاله
شرایط تحصیل پزشکی درآلمان
شرایط تحصیل پزشکی درآلمان

پزشکی درآلمان و در حرفه پزشکی، پزشکان با استفاده از قضاوت بالینی، بیمار را جهت تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری ارزیابی می‌کنند.در عملکرد بالینی معمولاً مراحل شرح حال، معاینه فیزیکی، تهیه فهرست مشکلات، مشخص کردن تشخیص‌های افتراقی، بررسی‌ها (شامل آزمایش و تصویربرداری و… که رسیدن به تشخیص و در آخر درمان انجام می‌شود.

امروزه پیشرفت‌های روزمره علم و گسترش قابل توجه دامنه دانش پزشکی و شناخت بشر از بیماری‌ها منجر به تخصصی شدن پزشکی و تقسیم آن به رشته‌های مختلف شده‌است.

 

تحصیل پزشکی درآلمان

 

برای تحصیل پزشکی درآلمان می‌توانید مستقیما و از طریق دانشگاه‌های آلمان اقدام کنید.اگر تسلط شما بر یکی از زبان‌های انگلیسی یا آلمانی خوب باشد به راحتی می توانید به درگاه دانشگاه‌های مدنظر خود وارد شده و شرایط و مدارک مورد نیاز را بررسی کنید.

اگر برای تحصیل پزشکی در آلمان، از ایران اقدام می‌کنید، مدرک قبولی در کنکور سراسری یکی از موسسات آموزش عالی، می‌تواند برگ برنده شما برای اخذ پذیرش و تحصیل پزشکی در آلمان باشد.

پس از قبولی

در صورت قبولی کارنامه خود را به زبان آلمانی ترجمه کرده و به همراه سایر مدارک به دانشگاه مورد نظر ارسال نمایید.
البته این موضوع را همواره در نظر داشته باشید که شرایط تحصیل پزشکی در آلمان در هر کدام ازدانشگاه‌های آن متفاوت است و سیستم واحدی برای دریافت مدارک و در نهایت اخذ پذیرش تحصیلی پزشکی در آلمان وجود ندارد.

در واقع برای موفقیت در اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان باید ابتدا فهرستی از دانشگاه‌های پزشکی این کشور فراهم کرده و بر اساس همان مقصد تحصیلی، مدارک خود به منظور اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان را آماده نمایید.

برای تحصیل پزشکی در آلمان، آزمون ورودی در این کشور وجود دارد که به زبان آلمانی برگزار می شود و برای شرکت در این آزمون حداقل مدرک B1 زبان آلمانی ضرورت دارد.

سوالات این آزمون زیر مجموعه ای از سوالات مرتبط با علوم تجربی هستند و برای پاسخگویی به سوالات ادبیات زبان آلمانی لازم است که سطح زبان آلمانی معادل آیلتس یا تافل داشته باشید.

بنابراین در صورت تمایل و دارا بودن شرایط تحصیل پزشکی درآلمان، حداقل ۶ ماه به یادگیری زبان آلمانی و از طریق آموزشگاه های معتبر و مورد تایید سفارت آلمان اقدام نمایید تا در مراحل اخذ پذیرش تحصیل پزشکی در آلمان با مشکل زبان مواجه نشوید.

 

مقاله پیشنهادی:تحصیل رشته پزشکی در آلمان / هزینه زندگی دانشجوی پزشکی در لندن

 

هزینه تحصیل در آلمان دوره ی کارشناسی

طبق آنچه که گفتیم اکثر دانشگاه های این کشور دولتی است. اما دانشجویان بابت بهره مندی از یک سری از خدمات دانشگاه باید هزینه ای پرداخت نمایند.
این هزینه ها حدود 150 الی 250 یورو می باشد.
البته این هزینه در طول هر ترم است. دانشجویان میتوانند با پرداخت کردن 100 یورو از امکانات حمل و نقل عمومی دانشگاه در مدت 6 ماه استفاده نمایند. دوره ی تحصیل کارشناسی معمولا 8 ترم است و دانشجویانی که بیشتر از زمان موعود تحصیلات خود را به اتمام برسانند باید هزینه ی آن را پرداخت نمایند که برای هر ترم بیش از 900 یورو می باشد.

هزینه تحصیل در آلمان دوره ی کارشناسی ارشد و دکترا

دانشجویانی که مدرک لیسانس خود را در دانشگاه های دیگر آلمان گرفته باشند و برای گذراندن دوره ی کارشناسی ارشد به دانشگاه دیگری رفته باشند باید شهریه ای حدود 10000 یورو در هر ترم به دانشگاه بپردازند که این هزینه در دانشگاه های خصوصی از 30000 یورو هم بیشتر است.
هزینه  دوره ی دکترا که حدودا 6 ترم است رایگان می باشد و دانشجویان این مقطع تنها هزینه ای بابت ارائه خدمات که 150 تا 200 یورو بود می پردازند.
پیشنهاد میکنیم برای مطالعه ی بیشتر در این زمینه به مقاله ی  هرآنچه که باید در مورد هزینه تحصیل در آلمان بدانیم؟ مراجعه کنید.

 

دوره عمومی پزشکی درآلمان

 

دوره عمومی پزشکی درآلمان
دوره عمومی پزشکی درآلمان

 

علاوه بر این در تحصیل پزشکی در آلمان، به مدت یک سال مشغول به کارعملی می شوید تا میزان توانایی‌های جسمی و روحی شما در فضای بیمارستانی سنجیده شود. پس از پایان دوره‌ها،دو آزمون کتبی و شفاهی دارید.

برای دوره تحصیل پزشکی در آلمان، حدود یک یا دو ترم و به صورت تمام وقت باید به عنوان پزشک مجوز طبابت را بگیرید. دریافت مجوز طبابت به فارغ التحصیل اجازه طبابت در کلیه کشورهای عضو اتحادیه اروپا را می‌دهد.

زمان پذیرش رشته پزشکی

بسیاری از دانشگاه‌های پزشکی آلمان در ماه سپتامبر یا حدود شهریور ماه برای پذیرش دانشجویان بین‌المللی جهت تحصیل پزشکی در آلمان دست ‌به کار می‌شوند.

لازم است چندین ماه قبل یعنی چیزی در حدود فروردین ماه، کلیه مدارک تان را به دانشگاه ارسال کنید تا فرصت کافی برای بررسی مدارک شما وجود داشته باشد.

اگر برای رشته‌های پزشکی و تحصیل پزشکی در آلمان، فرصت کافی برای آماده سازی مدارک در ماه سپتامبر را پیدا نکردید باید تا سپتامبر سال آینده صبر کنید.

راه دیگر ورود به رشته های پزشکی و در صورت عدم کسب نمره قبولی در آزمون ورودی این است که در یکی از رشته های شیمی یا زیست شناسی ثبت نام کنید .

که ورود به این کالج ها به شما این امکان را می دهد که در پایان دوره به دانشگاه‌های پزشکی نیز راه پیدا کنید. از آنجایی که عمدتا هزینه‌های کالج‌های آلمان بسیار کم است، شاید هم بتوانید نمونه های رایگانی را نیز پیدا کنید که برای شروع پزشکی نقطه مناسبی به شمار می آید.

تحصیل رایگان پزشکی درآلمان

تحصیل پزشکی در آلمان به دو صورت دولتی و خصوصی است.اگر بتوانید در یکی از دانشگاه‌های دولتی و رایگان پزشکی آلمان ثبت نام کنید در این صورت نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت.

برای تحصیل پزشکی در آلمان تنها در دانشگاه‌های دولتی ایالت Baden Württenberg باید شهریه پرداخت کنید.برای سایر دانشگاه تنها برای هزینه های ثبت نام مبلغی حدود ۲۵۰ یورو، معادل ۲۹۰ دلار آمریکا پرداخت می کنید.

لازم است بدانید که شهریه دانشگاه های خصوصی به مراتب از این نیز بیشتر است و گاه به ۲۰۰۰۰ یورو در سال نیز میرسد. بسته به سبک زندگی و شهری که درآن اقامت دارید، حدود سالانه ۱۰۲۰۰ یورو هزینه زندگی شما در آلمان خواهد بود.

 

مقاله پیشنهادی:آزمون ورودی پزشکی در آلمان

 

بورسیه و تحصیل رایگان پزشکی

 

شرایط تحصیل پزشکی درآلمان
شرایط تحصیل پزشکی درآلمان

 

دریافت بورسیه در رشته پزشکی اندکی دشوارتر است.چرا که سوابق تحصیلی شما باید تا اندازه ای باشد .که یکی از سوپروایزرهای دانشگاه های پزشکی را مجاب کند تا امکان دریافت بورسیه را پیدا کنید.خبر خوب این است که تحصیل پزشکی در آلمان و به صورت رایگان امکان پذیر است.

معرفی دانشگاه های رایگان پزشکی  در آلمان

 

دانشگاه پزشکی هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ هم یک بخش بسیار عالی پزشکی. و دندانپزشکی با بیش از 6 دهه سابقه در آموزش و پژوهش این رشته را دارا می باشد. این بخش با هدف غلبه بر چالش های پزشکی قرن 21 در منطقه کار خود را ادامه می دهد.

همچنین با ایجاد شرکت Renome، این بخش به عنوان مجموعه ای از مبارزات برای ایجاد یک نهاد علمی مرکزی. با تاکید بر تحقیق و حمایت و ترویج برنامه های پژوهشی شده است. امروزه، این دانشگاه یک محیط زنده و تعاملی از موسسات تحقیقاتی شناخته شده بین المللی است. و دانشجویان از سراسر جهان را به سمت خود جذب می کند.

 

دانشگاه پزشکی آخن RWTH

دانشگاه آخن RWTH در سال 1966 تاسیس شد،و میزبان نه دانشکده مختلف می باشد. کلینیکوم آخن شامل چندین درمانگاه تخصصی، موسسات نظری و بالینی و دیگر امکانات پژوهشی. سالن های سخنرانی، دانشگاه های تخصص پزشکی و دیگر امکانات اجباری برای یک بیمارستان مناسب و معقول می باشد. حدود 2700 دانشجو در دانشکده پزشکی این کشور تحصیل می کنند.

دانشگاه پزشکی لوبک

این دانشگاه برای شهرت خود در پژوهش شناخته شده است، دانشکده پزشکی لوبک آماده رقابت های پزشکی قرن 21 است. این دانشگاه تمرکز سختی صرفا بر روی

 1.  عفونت و التهاب
 2.  مغز، رفتار و متابولیسم
 3.  ژنتیک پزشکی
 4.  و فن آوری های پزشکی دارد

این موسسه با استانداردهای عالی آموزشی همراه است.

 

برای مطالعه ی بیشتر به مقاله ی تحصیل پزشکی رایگان در آلمان مراجعه کنید.

 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تخصص پزشکی

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تخصص  پزشکی درآلمان عبارتند از :

 

مدارک لازم

1

ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات

2

ارائه پایان نامه معتبر

3

ارائه مدرک سابقه کار در بیمارستان یا درمانگاه ها

4

ارائه گذرنامه معتبر

5

ارائه گواهی سلامت پزشکی

6

ارائه گواهی عدم سوء پیشینه

7

ارائه مدرک زبان آلمانی حداقل سطح B2

8

معرفی یک حساب بانکی معتبر جهت اثبات پشتوانه مالی

9

کلیه مدارک ارائه شده شما باید به زبان آلمانی ترجمه شده باشد و بعد برای درخواست فرستاده شود.

 

 

سوال های متداول

🙋‍♀️1.آیا داشتن مدرک زبان انگلیسی در کنار زبان آلمانی از شرایط پذیرش پزشکی است؟

 • وجود اصطلاحات و عبارتهای انگلیسی در دروس پزشکی ایجاب میکند که دانشجوی باید تا حدودی با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشد.

🙋‍♀️2.دوره ی رزیدنتی چیست؟

 • دوره رزیدنتی (دستیاری پزشکی)  مخصوص کسانی است که مدرک پزشکی عمومی خود را اخذ کرده اند و قصد دارند در یک رشته تخصصی ادامه تحصیل دهند.

🙋‍♀️3.دوره ی رزیدنتی چه مدت طول میکشد؟

 • این دوره معمولا بین 2 تا 7 سال طول میکشد.

🙋‍♀️4.آیا تحصیل پزشکی در آلمان محدودیت سنی دارد؟

 • بهتر است زیر 30 سال باشید اما این به این معنی نیست که افراد بالای 30 سال امکان تحصیل پزشکی در آلمان را ندارند.

🙋‍♀️5.تحصیل دندانپزشکی در آلمان چه مدت طول میکشد؟

 • دوره ی دندانپزشکی در آلمان حدود 5 سال طول میکشد.

🙋‍♀️6.پزشکی عمومی در آلمان معادل چه مدرک تحصیلی است؟

 • پزشکی عمومی در این کشور معادل مدرک کارشناسی ارشد است.

🙋‍♀️7.آزمون کشوری در رشته ی پزشکی چیست؟

 • دانشجوی پزشکی پس از قبولی در آزمون نهایی به پزشک تبدیل خواهد شد .پس از قبولی در آن می توانید نسبت به درخواست مدرک خود اقدام نمایید.

🙋‍♀️8.آیا درآمد یک پزشک در آلمان مناسب است؟

 • کمترین میزان درآمد برای یک پزشک در این کشور 65000 یورو و بیشترین میزان آن   80000 یورو است.البته  به سابقه و تخصص بستگی دارد.

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!