مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل رشته پزشکی در کانادا

خلاصه مقاله : تحصیل رشته پزشکی در کانادا یکی از محبوب ترین رشته هاست . امینت شغلی بالا و میزان درآمد به نسبت مناسب عواملی شده اند تا دانشجویان ایرانی برای قبولی در رشته پزشکی کانادا پیش قدم شوند.در این مقاله به شرایط و قوانین تحصیل در این رشته در کشور کانادا میپردازیم و بهترین دانشگاه های کانادا را معرفی خواهیم کرد.
تحصیل رشته پزشکی در کانادا

تحصیل رشته پزشکی در کانادا

فهرست مقاله
تحصیل رشته پزشکی در کانادا
تحصیل رشته پزشکی در کانادا

در این مقاله به تحصیل پزشکی در کانادا میپردازیم لذا تا پایان با ما همراه باشید. پزشکی به عنوان یک علم و روش تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری هاست. پزشکی از طریق پیشگیری و درمان بیماری ها، به منظور حفظ و بازیابی سلامت افراد، روش های مختلف مراقبت های بهداشتی را به کار می گیرد.

پزشکی معاصر، علوم بیوپزشکی، تحقیقات بیوپزشکی، ژنتیک و تکنولوژی های پزشکی را برای تشخیص، درمان و پیشگیری از جراحت و بیماری معمولا از طریق دارو و جراحی به کار می گرفت.

بسیاری از متخصصان بهداشت در کنار پزشکان عمومی به صورت یک تیم میان رشته ای از جمله پرستاران، متخصصین فوریت های پزشکی، داروسازان، مسئولین آزمایشگاه کار کرده و مراقبت های بهداشت و سلامت را به بیماران و متقاضیان ارائه می کنند.

 

تحصیل در رشته ی پزشکی در کانادا

 

تحصیل در دانشکده های پزشکی کانادا،و آموزش های آن در زمینه ی دکترای پزشکی (Medicine Doctorate) و دستیاران پزشکی معمولا به ارائه ی مدارک 3 یا 4 ساله ی دکترای پزشکی (M.Dیا M.D.C.M) و مدارک 2 ساله دستیار پزشکی ختم می شود.

اکثر دانشجویانی که وارد دوره های گروه پزشکی کانادا می شوند، قبل از ورود تحصیلات پیش پزشکی در مقطع کارشناسی یکی از رشته های مرتبط را سپری می کنند.

M.D نیز دردانشگاه های کانادا یک مدرک کارشناسی در نظر گرفته می شود.که امروزه حدود 17 دانشکده پزشکی در کانادا وجود دارد.

برخی از دانشکده های پزشکی کانادا همانند دانشکده پزشکی مانتیوبا، مک مستر و تورنتو علاوه ارائه دوره های (M.D) دوره های لیسانس 2 ساله یا مدرک ارشدی را برای آموزش دستیاران پزشکی ارائه می کنند.

برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های کانادا می توانید به مقاله ای با نام  دانشگاه های پزشکی در کانادا  مراجعه کنید.

معدل GPA مورد نیاز برای تحصیل در دانشکده های پزشکی کانادا معمولا در بازه ی بین 3.5 تا 4 از از 4 نمره می باشد.بر طبق آمار انجمن دانشکده های کانادا (AFMC) اکثر دانشجویانی که پذیرش می شوند دارای حداقل معدل 3.80 در مقیاس 4 نمره ای (95.5٪) می باشند.

 

شرایط تحصیل رشته پزشکی در کانادا

تحصیل رشته پزشکی در کانادا
تحصیل رشته پزشکی در کانادا

 

عموما در دانشگاه های پزشکی کانادا دانشجویان تحصیلات خود را بعد از اخذ مدرک لیسانس در رشته ی دیگری که اغلب یکی از رشته های علوم پایه است، شروع می کنند.

اما همه ی دانشکده های پزشکی کانادا برای پذیرش نیاز به مدرک لیسانس ندارند.اکثر دانشکده های پزشکی غرب کانادا نیازمند حداقل 2 سال تحصیلات دانشگاهی و اکثر دانشگاه های انتاریو نیازمند حداقل 3 سال تحصیلات دانشگاهی هستند.

بهتر است بدانید پیشنهادهای پذیرش در هر دانشکده ی پزشکی کانادا عموما بر اساس اظهارنامه شخصی، شرح حال، سوابق دوره ی کارشناسی (GPA)، امتیاز تست پذیرش کالج پزشکی (MCAT) و مصاحبه ها ارائه می شوند.

دانشکده های پزشکی کانادا مانند کبک، دانشکده اتاوا (یک دانشگاه دو زبانی) و دانشکده نورثرن انتاریو نیاز به آزمون MCAT ندارند.
برخی از دانشکده های پزشکی کانادا نیز مانند دانشگاه تورنتو و و دانشگاه کوئین ، از نمره ی MCAT به عنوان حدنصاب نمره استفاده می کنند.

دانشکده های پزشکی دیگر کانادا مانند دانشگاه وسترن آنتاریو بیشتر به عملکرد بالا اولویت می دهند. دانشگاه مک مستر نیز از بخش استدلال شفاهی آزمون MCAT برای تعیین واجدشرایط شدن برای مصاحبه و رتبه پذیرش استفاده می کند.شما می توانید در رشته های دیگر علوم پزشکی نیز در کانادا تحصیل کنید

برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ای با نام دستیار دندان پزشک در کانادا مراجعه کنید.

 

یک دانشجو در کانادا چه هزینه هایی را دارد؟

هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با بسیاری از دیگر کشور ها مانند ایالات متحده یا انگلستان مقرون به صرفه می باشد. به عنوان یک راهنمایی باید بگوییم که برای پوشش شهریه و هزینه های زندگی سالانه به 15000 دلار تا 30000 دلار احتیاج دارید. اکثر موسسات هاستل های اقامتی که برای دانشجویان بین المللی تدارک دیده شده است، خدماتی را ارائه می دهند. هزینه ی هاستل از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت می باشد و در بعضی موارد هزینه ی هاستل در شهریه ی دانشگاه گنجانده شده است.

همچنین شما می توانید خانه یا آپارتمانی در خارج از محوطه ی دانشگاه انتخاب کنید. اجاره ی اقامتگاه های خارج از محوطه ی دانشگاه بسته به شهر ، محله و نوع اقامتگاه هزینه ای در حدود 400 دلار کانادا تا 1500 دلار کانادا در ماه دارد. همچنین ممکن است لازم باشد ماهیانه هزینه ای اضافی بابت امکانات رفاهی مانند برق، تلفن ثابت، اینترنت و تلویزیون کابلی پرداخت کنید. یادتان باشد هرگاه در پیداکردن محلی مناسب برای اقامت با مشکل مواجه شدید ، دانشگاه شما بخش های مخصوصی برای کمک در پیدا کردن اقامتگاه دارد.

 

از دیگر مواردی که باید در نظر بگیرید هزینه ی حمل و نقل می باشد.این هزینه به فاصله ی شما از دانشگاه بستگی دارد. ممکن است که بتوانید تا دانشکده پیاده روی کنید یا بادوچرخه بروید.اگر با محوطه ی دانشگاه خود کمی فاصله دارید، وسایل حمل و نقل عمومی مانند ،اتوبوس ، مترو ، ترن های مسافر بری و غیره تنها تعدادی از گزینه های پیش روی شماست.

هزینه ی حمل ونقل

قیمت استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی معمولا چند دلار می باشد و در طول یک ماه ممکن است 90 دلار کانادا هزینه کنید. همچنین بعضی از وسایل حمل و نقلی به دانشجویان تخفیف می دهند. اگر خودروی شخصی دارید و می خواهید خودتان تا دانشگاه رانندگی کنید لازم است که برای تصمیم بر مجاز بودن این کار و صدور گواهی نامه رانندگی با وزارت حمل و نقل تماس برقرار کنید.

بیمه

تمام دانشجویان بین المللی لازم است که بیمه ی درمانی داشته باشند. برای مثال دانشجویان بین المللی که قصد دارند در Brunswick, Nova Scotia, Ontario، جزیره ی پرنس ادوارد و کبک اقامت داشته باشند باید بیمه ی درمانی خصوصی تهیه نمایند.

هزینه ی تحصیل در کانادا در شاخه پزشکی در صورتی که سبک زندگی سالم و مدیریت مالی داشته باشید، ترسناک نخواهد بود و در طولانی مدت متوجه خواهید شد که تجربه ی تحصیل در این کشور ارزش صرف این هزینه را داشته است چراکه کانادا کشوری برای برقراری ارتباط و از همه مهمتر دنبال کردن رویا ها در زمینه پزشکی می باشد.

پیشنهاد میکنیم برای مطالعه ی ادامه ی این مطلب به مقاله ی  هزینه تحصیل پزشکی در کانادا نگاهی بیندازید.

مراحل فعالیت به عنوان پزشک (MD– Doctor of Medicine)

برای پذیرش این مرحله دانشکده های پزشکی در کانادا قبل از اپلای به دانشکده پزشکی، یک مدرک لیسانس را اخذ می کنید.سپس می توانید رشته های مختلفی را برای تحصیل در مقطع کارشناسی زشکی انتخاب کنید ومطمئن شوید که دروس علوم پایه را می گذرانید. باید دروس اجتماعی، انگلیسی و ریاضیات در مقطع کارشناسی را بگذارنید.

 

در مرحله ی بعد گذراندن دوره پزشکی گذراندن دوره های MD ، 4 سال به طول می انجامد.دو سال اول صرف گذراندن دروس آموزشی پایه در پزشکی، سیستم های بدن و بیماری ها می شود.همچنین باید در سال آخر خود امتحاناتی را بگذرانید.

در این مرحله نیز گذراندن دوره رزیدنتی بر اساس علایق شغلی تان دوره ی رزیدنتی را انتخاب می کنید. این دوره معمولا بین 3 تا 7 سال به طول می انجامد و اصول عمومی پزشکی و تخصص های خاصی را پوشش می دهد.

وظایف رزیدنت

رزیدنت ها وظایف مختلفی از جمله گذراندن آزمون های فیزیکی، ثبت سوابق بیمار، حضور در کنفرانس ها و تفسیر اطلاعات آزمایشگاه را دارند.سرویس اخذ پذیرش رزیدنتی کانادا برای ارائه پذیرش از ترجیحات افراد استفاده می کنند. این دوره ها معمولا با حقوق و درآمد همراه هستند.

در مرحله ی آخر قبل از فعالیت در رشته پزشکی باید مجوز کار کسب کنید.برای این که واجد شرایط مجوز شوید، باید مدرکی از یک دانشکده تایید صلاحیت شده در پزشکی داشته باشید.همچنین باید یک دوره ی رزیدنتی و امتحان مجوز را بگذرانید.

ادامه ی تحصیل

ادامه تحصیل (Continuing Education) بعد از اخذ مجوز کار الزامی است. قبل از تجدید مجوز کار داشتن تحصیلات پیوسته الزامی است.

معمولا هر چند سال یکبار نیاز به تجدید مجوز خود دارید. در یک حوزه ی تخصص اخذ گواهی تخصص الزامی نیست اما باعث افزایش فرصت اشتغال برای شما در کانادا می شود. برای اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه های پزشکی در این کشور می توانید به مقاله ای با نام هزینه تحصیل پزشکی در کانادا مراجعه کنید.

 

دوره های پزشکی در کانادا چند سال طول می کشد؟

 

تحصیل رشته پزشکی در کانادا
تحصیل رشته پزشکی در کانادا

 

 • چهار سال تحصیلات کارشناسی در رشته های علوم پایه (یا هر رشته دیگر به شرط گذراندن پیش نیاز دروس علوم پایه)
 • چهار سال تحصیلات پزشکی (MD)
 • سپس 3 تا 7 سال دوره ی رزیدنتی (با توجه به تخصصی انتخاب شده)

می توانید به مقاله با نام شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا مراجعه کنید در این زمینه اطلاعات خود را برای مهاجرت کامل تر نمایید.

 

معرفی دانشکده های پزشکی در کانادا

رشته ی پزشکی جزو معتبرترین رشته های تحصیلی در سطح جهان هستند به گونه ای که 12 مورد از 17 دانشکده پزشکی کانادا جزو 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

 

نام دانشگاه

رتبه

سایت رسمی

1

دانشگاه تورنتو

رتبه 11

https://www.utoronto.ca

2

دانشگاه مک گیل

رتبه 22

https://www.mcgill.ca

3

دانشگاه بریتیش کلمبیا

رتبه 27

https://www.ubc.ca

4

دانشگاه مک مستر

رتبه 35

https://www.mcmaster.ca

5

دانشگاه مونترال

رتبه 100-51

https://www.umontreal.ca

6

دانشگاه آلبرتا

رتبه 100-51

https://www.ualberta.ca/index.html

7

دانشگاه کلگری

رتبه ی 150-101

https://www.ucalgary.ca

8

دانشگاه اتاوا

رتبه 150-101

https://www.uottawa.ca/en

9

دانشگاه وسترن آنتاریو

رتبه 150-101

https://www.uwo.ca

10

دانشگاه دالهاوزی

رتبه 200-151

https://www.dal.ca

11

دانشگاه لاوال

رتبه 200-151

https://www.ulaval.ca

12

دانشگاه کوئین

رتبه 200-151

https://www.queensu.ca

13

دانشگاه شربروک

رتبه 350-301

https://www.usherbrooke.ca

14

دانشگاه ساسکاچوان

رتبه 400-351

https://www.usask.ca

15

مانیتوبا

رتبه 400-351

http://www.umanitoba.ca

16

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

رتبه 450-401

https://www.mun.ca

17

دانشگاه لیکهد (Northern Ontario)

https://www.lakeheadu.ca

 

سوال های متداول پزشکی در کانادا

🙋‍♀️1.شهریه ی پزشکی در دانشگاه های کانادا چه میزان است؟

 • شهریه ی میانگین دانشکده های علوم پزشکی کانادا $12,959 سالانه است و در اونتاریو، بالاترین هزینه معادل $22,744 سالانه پرداخت می شود.

🙋‍♀️2.شهریه ی دانشگاه های ارزان قیمت در کانادا چه میزان است؟

 • اگر شما نمی توانید هزینه ی تحصیل در کشورهایی مثل آمریکا، استرالیا و انگلستان را بپردازید، می توانید در دانشگاه های ارزان قیمت در کانادا تحصیل کنید.این شهریه ها در بازه ای بین $5,000 تا $10,000 سالانه برای دانشجویان لیسانس، فوق لیسانس و دکترا قرار دارند.

🙋‍♀️3.میتوان برای تحصیل در دانشگاه های کانادا بورسیه دریافت کرد؟

 • بورسیه های تحصیلی کانادا به دانشجویانی تعلق می گیرد که رزومه بسیار خوب و بالایی داشته  باشند و مبلغ و نوع آن در هر ایالت  متفاوت است.

🙋‍♀️4.تحصیل در رشته ی پزشکی در کانادا چه مدت طول میکشد؟

 • این دوره بسته به زمینه ی تحصیلی شما و دانشگاه انتخابی بین 3 تا 5 سال طول خواهد کشید.

🙋‍♀️5.آیا امکان تحصیل رایگان در دانشگاه های کانادا وجود دارد؟

 • دانشگاه های کانادا رایگان نیستند. اما برای دانشجویان ممتاز امکان دریافت بورسیه وجود دارد.

🙋‍♀️6.برای تحصیل در رشته ی پزشکی چه مدرک زبانی نیاز است؟

 • برای تحصیل در این کشور در رشته ی پزشکی نیاز به ارائه ی مدرک زبان آیلتس با نمره ی 5 دارید.

🙋‍♀️7.امکان کار دانشجویی برای دانشجویان پزشکی در کانادا وجود دارد؟

 • با داشتن ویزای تحصیلی این کشور و تحصیل بیشتر از 6 ماه دانشجویان میتوانند در هفته تا سقف 20 ساعت کار کنند.

🙋‍♀️8.امکان تامین هزینه های دانشجویی در کشور کانادا با کار دانشجویی وجود دارد؟

 • خیر. این کار دانشجویی پاره وقت محسوب میشود و تنها بخشی از نباز مالی دانشجو را تامین میکند.

 

0 0 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات