مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل رشته پزشکی در کانادا

پزشکی در کانادا

تحصیل رشته پزشکی در کانادا

فهرست مقاله
پزشکی در کانادا
پزشکی در کانادا

تحصیل رشته پزشکی در کانادا یکی از محبوب ترین رشته هاست . امینت شغلی بالا و میزان درآمد نسبت مناسب عواملی شده اند تا دانشجویان ایرانی برای قبولی در رشته پزشکی کانادا پیش قدم شوند. قبل از آنکه به موضوع اصلی بحث وارد شویم بد نیست تا درباره رشته پزشکی کمی اطلاعات کسب کنیم.

پزشکی به عنوان یک علم و روش تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری هاست. پزشکی از طریق پیشگیری و درمان بیماری ها، به منظور حفظ و بازیابی سلامت افراد، روش های مختلف مراقبت های بهداشتی را به کار می گیرد.

پزشکی معاصر، علوم بیوپزشکی، تحقیقات بیوپزشکی، ژنتیک و تکنولوژی های پزشکی را برای تشخیص، درمان و پیشگیری از جراحت و بیماری معمولا از طریق دارو و جراحی به کار می گرفت.

بسیاری از متخصصان بهداشت در کنار پزشکان عمومی به صورت یک تیم میان رشته ای از جمله پرستاران، متخصصین فوریت های پزشکی، داروسازان، مسئولین آزمایشگاه کار کرده و مراقبت های بهداشت و سلامت را به بیماران و متقاضیان ارائه می کنند.

 

تحصیل در رشته ی پزشکی در کانادا

 

تحصیل در دانشکده های پزشکی کانادا،و آموزش های آن در زمینه ی دکترای پزشکی (Medicine Doctorate) و دستیاران پزشکی معمولا به ارائه ی مدارک 3 یا 4 ساله ی دکترای پزشکی (M.Dیا M.D.C.M) و مدارک 2 ساله دستیار پزشکی ختم می شود.

اکثر دانشجویانی که وارد دوره های گروه پزشکی کانادا می شوند، قبل از ورود تحصیلات پیش پزشکی در مقطع کارشناسی یکی از رشته های مرتبط را سپری می کنند.

M.D نیز دردانشگاه های کانادا یک مدرک کارشناسی در نظر گرفته می شود.که امروزه حدود 17 دانشکده پزشکی در کانادا وجود دارد.

برخی از دانشکده های پزشکی کانادا همانند دانشکده پزشکی مانتیوبا، مک مستر و تورنتو علاوه ارائه دوره های (M.D) دوره های لیسانس 2 ساله یا مدرک ارشدی را برای آموزش دستیاران پزشکی ارائه می کنند.

برای آشنایی بیشتر با دانشگاه های کانادا می توانید به مقاله ای با نام  دانشگاه های پزشکی در کانادا  مراجعه کنید.

معدل GPA مورد نیاز برای تحصیل در دانشکده های پزشکی کانادا معمولا در بازه ی بین 3.5 تا 4 از از 4 نمره می باشد.بر طبق آمار انجمن دانشکده های کانادا (AFMC) اکثر دانشجویانی که پذیرش می شوند دارای حداقل معدل 3.80 در مقیاس 4 نمره ای (95.5٪) می باشند.

 

شرایط تحصیل رشته پزشکی در کانادا

"<yoastmark

عموما در دانشگاه های پزشکی کانادا دانشجویان تحصیلات خود را بعد از اخذ مدرک لیسانس در رشته ی دیگری که اغلب یکی از رشته های علوم پایه است، شروع می کنند.

اما همه ی دانشکده های پزشکی کانادا برای پذیرش نیاز به مدرک لیسانس ندارند.اکثر دانشکده های پزشکی غرب کانادا نیازمند حداقل 2 سال تحصیلات دانشگاهی و اکثر دانشگاه های انتاریو نیازمند حداقل 3 سال تحصیلات دانشگاهی هستند.

بهتر است بدانید پیشنهادهای پذیرش در هر دانشکده ی پزشکی کانادا عموما بر اساس اظهارنامه شخصی، شرح حال، سوابق دوره ی کارشناسی (GPA)، امتیاز تست پذیرش کالج پزشکی (MCAT) و مصاحبه ها ارائه می شوند.

دانشکده های پزشکی کانادا مانند کبک، دانشکده اتاوا (یک دانشگاه دو زبانی) و دانشکده نورثرن انتاریو نیاز به آزمون MCAT ندارند.
برخی از دانشکده های پزشکی کانادا نیز مانند دانشگاه تورنتو و و دانشگاه کوئین ، از نمره ی MCAT به عنوان حدنصاب نمره استفاده می کنند.

دانشکده های پزشکی دیگر کانادا مانند دانشگاه وسترن آنتاریو بیشتر به عملکرد بالا اولویت می دهند. دانشگاه مک مستر نیز از بخش استدلال شفاهی آزمون MCAT برای تعیین واجدشرایط شدن برای مصاحبه و رتبه پذیرش استفاده می کند.شما می توانید در رشته های دیگر علوم پزشکی نیز در کانادا تحصیل کنید برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ای با نام دستیار دندان پزشک در کانادا مراجعه کنید.

 

مراحل فعالیت به عنوان پزشک (MD– Doctor of Medicine)

برای پذیرش این مرحله دانشکده های پزشکی کانادا قبل از اپلای به دانشکده پزشکی، یک مدرک لیسانس را اخذ می کنید.سپس می توانید رشته های مختلفی را برای تحصیل در مقطع کارشناسی زشکی انتخاب کنید ومطمئن شوید که دروس علوم پایه را می گذرانید. باید دروس اجتماعی، انگلیسی و ریاضیات در مقطع کارشناسی را بگذارنید.

 

در مرحله ی بعد گذراندن دوره پزشکی گذراندن دوره های MD ، 4 سال به طول می انجامد.دو سال اول صرف گذراندن دروس آموزشی پایه در پزشکی، سیستم های بدن و بیماری ها می شود.همچنین باید در سال آخر خود امتحاناتی را بگذرانید.

در این مرحله نیز گذراندن دوره رزیدنتی بر اساس علایق شغلی تان دوره ی رزیدنتی را انتخاب می کنید. این دوره معمولا بین 3 تا 7 سال به طول می انجامد و اصول عمومی پزشکی و تخصص های خاصی را پوشش می دهد.

رزیدنت ها وظایف مختلفی از جمله گذراندن آزمون های فیزیکی، ثبت سوابق بیمار، حضور در کنفرانس ها و تفسیر اطلاعات آزمایشگاه را دارند.سرویس اخذ پذیرش رزیدنتی کانادا برای ارائه پذیرش از ترجیحات افراد استفاده می کنند. این دوره ها معمولا با حقوق و درآمد همراه هستند.

در مرحله ی آخر قبل از فعالیت در رشته پزشکی باید مجوز کار کسب کنید.برای این که واجد شرایط مجوز شوید، باید مدرکی از یک دانشکده تایید صلاحیت شده در پزشکی داشته باشید.همچنین باید یک دوره ی رزیدنتی و امتحان مجوز را بگذرانید.

ادامه تحصیل (Continuing Education) بعد از اخذ مجوز کار الزامی است. قبل از تجدید مجوز کار داشتن تحصیلات پیوسته الزامی است.

معمولا هر چند سال یکبار نیاز به تجدید مجوز خود دارید. در یک حوزه ی تخصص اخذ گواهی تخصص الزامی نیست اما باعث افزایش فرصت اشتغال برای شما در کانادا می شود. برای اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه های پزشکی در این کشور می توانید به مقاله ای با نام هزینه تحصیل پزشکی در کانادا مراجعه کنید.

دوره های پزشکی کانادا چند سال طول می کشد؟

"<yoastmark

 • چهار سال تحصیلات کارشناسی در رشته های علوم پایه (یا هر رشته دیگر به شرط گذراندن پیش نیاز دروس علوم پایه)
 • چهار سال تحصیلات پزشکی (MD)
 • سپس 3 تا 7 سال دوره ی رزیدنتی (با توجه به تخصصی انتخاب شده)

می توانید به مقاله با نام شرایط سنی تحصیل پزشکی در کانادا مراجعه کنید در این زمینه اطلاعات خود را برای مهاجرت کامل تر نمایید.

معرفی دانشکده های پزشکی کانادا

 • رشته ی پزشکی جزو معتبرترین رشته های تحصیلی در سطح جهان هستند به گونه ای که 12 مورد از 17 دانشکده پزشکی کانادا جزو 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.
 • دانشگاه تورنتو(رتبه 11)
 • دانشگاه مک گیل (رتبه 22)
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا (رتبه 27)
 • دانشگاه مک مستر (رتبه 35)
 • دانشگاه مونترال (رتبه 100-51)
 • دانشگاه آلبرتا (رتبه 100-51)
 • دانشگاه کلگری (رتبه ی 150-101)
 • اتاوا(رتبه 150-101)
 • دانشگاه وسترن آنتاریو (رتبه 150-101)
 • دانشگاه دالهاوزی (رتبه 200-151)
 • دانشگاه لاوال(رتبه 200-151)
 • دانشگاه کوئین (رتبه 200-151)
 • دانشگاه شربروک (رتبه 350-301)
 • دانشگاه ساسکاچوان (رتبه 400-351)
 • مانیتوبا (رتبه 400-351)
 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند (رتبه 450-401)
 • دانشگاه لیکهد (Northern Ontario)
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *