مشاوره تلفنی

شماره تماس
021-22051353

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ویزای پزشکی

خلاصه مقاله : برای دریافت ویزای پزشکی باید از یک بیمارستان در کشور مقصد یا یک پزشک دعوتنامه داشته باشید. به عبارت دیگر باید برای سفارت کشور مورد نظر اثبات شود که روند درمان شما در کشور محل اقامت شما به طور کامل انجام نمیشود تا برای شما ویزای درمانی صادر کند. در ادامه به جزییات بیشتری در این زمینه میپردازیم.
ویزای پزشکی

ویزای پزشکی

فهرست مقاله
ویزای پزشکی
ویزای پزشکی

پزشکی یک دانش کاربردی است، هدف آن حفظ و ارتقاء تندرستی، درمان بیماری‌ها و بازتوانی آسیب‌دیدگان است.و با شناخت بیماریها، تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آن‌ها به انجام می‌رسد. دانش پزشکی بر روی طیف وسیعی از رشته‌ها شامل از فیزیک و زیست‌شناسی تا علوم اجتماعی، مهندسی و علوم انسانی بنا شده‌است.که برای درمان در خارج از کشور باید ویزای آن را دریافت کنید.ویزای پزشکی و درمانی، یک ویزا کوتاه مدت است که به شما اجازه می دهد تا ۹۰ روز برای انجام معالجات پزشکی در کشور مقصد اقامت داشته باشید. ویزای پزشکی به اسم ویزای درمانی نیز شناخته می شود.

 

شرایط اخذ ویزای پزشکی

ویزای پزشکی، به این گروه از بیماران تعلق می گیرد:

 

شرایط

1

بیماری‌ها و تومور‌های سرطانی که امکان درمان آن‌ها وجود داشته باشد.

2

تومورهای مغزی، نخاعی یا ستون فقرات.

3

تومورهای ثانویه (متاستاز).

4

تومورهای بدخیم مانند تومور کبد و ریه که در مراحل اولیه هستند.

5

تومورهای چشمی، گوش، کلیه، پانکراس، شش، پروستات، لنفوم هوچکین، سینه، مغز و استخوان، رحم، تخمدان و…

6

جراحی‌های پیوندی و تعویضی مانند تعویض مفصل، لگن، زانو و…

 

روش درخواست ویزای پزشکی

 

ویزای پزشکی
ویزای پزشکی

اولین کار برای شما این است که باید یک مجوز از شورای عالی پزشکی دریافت کنید پس از دریافت مجوز شورای عالی پزشکی به اداره امور اجتماعی مراجعه کنید و مدارک زیر را جهت تعیین وقت ملاقات در کشور مورد نظر ارایه می نمایید.

 • اصل مجوز شورایعالی پزشکی
 • برگ تکمیل شده مشخصات بیمار متقاضی اعزام به خارج از کشور (نمونه شماره 4)
 • یک نسخه اصل گزارشها، آزمایشات و اوراق پزشکی، رادیولژی و … بیمار

 

پس از دریافت مدارک بالا،این مراحل جهت تعیین وقت ملاقات بیمار با پزشک متخصص و کسب اطلاعات لازم حول میزان موفقیت درمان، نوع و طول درمان و هزینه های مربوط به بستری شدن در بیمارستان و انجام اعمال جراحی به نمایندگی انجام می شود.

 

مسئول امور اجتماعی نمایندگی ایران در خارج از کشور پس از وصول درخواست اداره امور اجتماعی، اطلاعات مربوط به بیمار را طی نامه ای به پزشک متخصص اعلام تا ضمن استعلام هزینه درمان و درصد موفقیت معالجه، نسبت به اخذ اولین وقت ممکن اقدام و نتیجه را به اداره امور اجتماعی منعکس می نماید.

حمایت سفارت

پس از اطلاع شما از وقت تعیین شده و رفتن به کشور محل درمان، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در حد امکان جهت تهیه محل اقامت، حضور شما در بیمارستان و معرفی مترجم به شما به عنوان بیمار به شما کمک می کنند.

 

در صورتی که بر اساس اعلام کتبی پزشک معالج،شما به عنوان بیمار  نیاز به ارز بیشتری برای ادامه درمان داشته باشید، همراه تان باید مدارک و مستندات لازم را به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران ارایه تا مراتب را به اداره امور اجتماعی منعکس نماید.و اداره مربوطه پس از دریافت درخواست نمایندگی، در اسرع وقت نسبت به صدور گواهی لازم و تحویل آن به بستگان شما در ایران اقدامات لازم را انجام دهند.

بستگان شما بلافاصله پس از دریافت گواهی صادره باید به شورایعالی پزشکی مراجعه و اقدامات لازم برای تخصیص ارز مورد نیاز و اعلام نتیجه به اداره امور اجتماعی را انجام دهند.

لازم است بدانید نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور نمی توانند هیچ گونه هزینه ای برای بیمار یا همراه وی پرداخت یا تعهد نمایند.

پس از پایان معالجات،شما به عنوان بیمار و یا همراه تان باید به بخش کنسولی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران مستقر در کشور محل درمان تان مراجعه و ضمن ارایه اوراق و مدارک مربوط به معالجه و هزینه های انجام شده، درخواست تایید آنها را نمایید.

 

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای پزشکی

 

ویزای پزشکی
ویزای پزشکی

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای پزشکی به شرح زیر است:

 

 • مدارک شناسایی شامل گذرنامه دارای اعتبار، شناسنامه و…
 • دعوت‌‌نامه پزشک یا بیمارستان
 • مدارک مالی دال بر تأمین هزینه‌های درمان
 • بیمه‌ مسافرتی
 • فرم درخواست
 • گواهی پزشک معالج مبنی بر نوع بیماری

 

شرایط تمدید ویزای پزشکی

مدت ویزای درمانی در کشورها محدود است، ولی امکان تمدید آن بسته به نظر پزشک معالج شما بستگی دارد.در صورتی‌که پزشک یا متخصص معالج شما تشخیص دهد که دوره درمان تان تمام نشده و هنوز نیاز به مراقبت و ادامه درمان را دارید.

در این صورت می توانید نسبت به تمدید ویزای پزشکی اقدام کنید در اینصورت باید نام پزشک یا متخصص معالج، قبض‌های پرداختی، زمان شروع درمان و نوع پیشرفت در درمان و مدارک مالی را که استطاعت شما به عنوان بیمار را نشان می دهد، جهت تمدید ویزا ارائه دهید.

سوال های متداول

🙋‍♀️1.چه کشورهایی بیشترین پذیرش ویزای درمانی را دارند؟

 • کشورهایی همچون آلمان, انگلیس و سوئد پر طرفدارترین کشورها برای این نوع ویزا هستند.

🙋‍♀️2.ویزای درمانی آلمان را باید ار کجا درخواست دهیم؟

 • برای درخواست ویزای پزشکی کشور آلمان باید به سفارت آلمان, کنسولگری آلمان و یا مرکز صدور ویزا که از طرف سفارت آلمان انجام میشود, مراجعه کنید.

🙋‍♀️3.چه زمانی بهترین فرصت برای درخواست ویزای درمانی است؟

 • حداقل باید سه هفته قبل از سفر برای درخواست این ویزا اپلای کنید.

🙋‍♀️4.چه مدت طول میکشد تا ویزای درمانی از طرف سفارت صادر شود؟

 • مدت زمانی که باید برای دریافت این ویزا در نظر گرفت چیزی حدود 10 تا 15 روز است.

🙋‍♀️5.امکان تمدید ویزای درمانی وجود دارد؟

 • تنها در صورتی که در مدت زمان تعیین شده درمان شما کامل نشده باشد و امکان درمان در کشور شما وجود نداشته باشد میتوانید این ویزا را تمدید کنید.

🙋‍♀️6.هزینه ی دریافت ویزای پزشکی چه میزان است؟

 • هزینه ی دریافت ویزای پزشکی مانند سایر ویزاهای کوتاه مدت حدود 60 یورو است که در سفارت دریافت میشود.

🙋‍♀️7.مراکز درمانی سوئد بهتر است یا آلمان؟

 • هر دو کشور مقصد بسیاری از افراد برای درمان هستند اما هزینه های درمان در  سوئد بسیار کمتر است و برخی خدمات برای افراد زیر 18 سال رایگان است.

 

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات