مشاوره تلفنی

تماس از Whatsapp
+905340102540

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9 تا 18 پنجشنبه 9 تا 14

شرایط دوره رزیدنتی پزشکی در آلمان

شرایط دوره رزیدنتی پزشکی در آلمان

شرایط دوره رزیدنتی پزشکی در آلمان

فهرست مقاله
شرایط دوره رزیدنتی پزشکی در آلمان
شرایط دوره رزیدنتی پزشکی در آلمان

در حقیقت علم پزشکی همواره سعی کرده تا سلامت جامعه را ارتقاء بخشد و روش های درمانی جدیدتر و موثرتری را برای انواع بیماری ها کشف کند. علم پزشکی در سراسر جهان یک هدف را دنبال می کند و آن درمان انواع بیماری‌هاست.

پزشکی شامل روش های درمانی گوناگونی است و پزشکان باید با توجه به هر بیماری روش درمانی خاصی را استفاده کنند. در نهایت می توان گفت که علم پزشکی یعنی نحوه تشخیص و درمان انواع بیماری. پزشکی دوره های مختلفی را شامل می شود که این مطلب راجع به شرایط رزیدنتی پزشکی در آلمان برای شما نوشته شده است.

 

دوره رزیدنسی چیست؟

دوره رزیدنسی (دستیاری پزشکی) یا تخصص پزشکی مخصوص کسانی است که مدرک پزشکی عمومی خود را اخذ کرده اند و قصد دارند در یک رشته تخصصی ادامه تحصیل دهند. اکثر دانشجویان پزشکی پس از اتمام دوره تحصیلی خود برای ادامه تحصیل وارد دوره رزیدنسی می شوند.

تا در یکی از شاخه های پزشکی تخصص بگیرند. پس از گذراندن دوره انترنی (دوره کارورزی) دانشجویان می توانند در دوره های تخصص شرکت کنند.مدت زمان تحصیل در دوره رزیدنسی بستگی به تخصص انتخابی فرد دارد.

که ممکن است این دوره بین دو تا هفت سال طول بکشد. برخی از حوزه‌های تخصصی این دوره شامل تخصص داخلی، کودکان، فوریت های پزشکی، روانپزشکی، اطفال، چشم پزشکی، رادیولوژی و بیهوشی است که معمولا پزشکان در دوره رزیدنسی حقوق دریافت می کنند.

اگر قصد دارید دوره رزیدنسی خود را در آمریکا بگذرانید اولین کار شما این است که باید در امتحان USMLE شرکت کنید و در این امتحان نمره ی قبولی را کسب نمایید.سپس می توانید برای تحصیل در دوره رزیدنسی اقدام کنید.

در مرحلهی بعد یک امتحان تنها برای داشتن اجازه طبابت در امریکا برگزار می شود.داشتن مدرک تافل یا آیلتس برای شرکت در این دوره ها الزامی است.لازم است بدانید اکثر دانشگاه های جهان در دوره رزیدنسی از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند.

تحصیل در دوره رزیدنسی در هریک از دانشگاه‌های جهان شرایط و قوانین خاص خود را دارد.برای تحصیل در دوره رزیدنسی باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید و شرایط اخذ پذیرش در این دوره را مطالعه نمایید.پس از گذراندن دوره رزیدنسی به عنوان یک پزشک متخصص مشغول به کار شوید.

مقاله پیشنهادی:طول دوره ی پزشکی در انگلستان

رزیدنتی پزشکی در سیستم پزشکی آلمان

رزیدنتی پزشکی در انگلستان
رزیدنتی پزشکی در آلمان

ما چندین نوع بیمارستان در آلمان داریم؛ از جمله:

• بیمارستان‏های دانشگاهی (Universitätsklinikum) بیمارستان‏هایی هستند که مستقیماً زیر نظر دانشگاه اداره می‏شوند.
• بیمارستان‏های آموزشی آکادمیک (Akademisches Lehrkrankenhaus) . این‏ها بیمارستان‏هایی هستند که مستقیماً در تملک دانشگاه نیستند، ولی با دانشگاه همکاری آموزشی دارند و با دانشگاه کار آموزشی انجام می‏دهند.

یعنی دانشگاه‏ها، دانشجوهای خود را برای دوره‏های عملی، در طی مدت تحصیل پزشکی یا تحصیل مقاطع تخصصی، به این بیمارستان‏ها می‏فرستند.
این بیمارستان‏ها ، با بیمارستان‏های دانشگاهی فرق دارند. تفاوت‏شان هم در این است که مستقیماً زیر نظر دانشگاه‏ها اداره نمی‏شوند ، ولی با دانشگاه‏ها کار می‏کنند و همکاری آموزشی دارند.

• بیمارستان‏های خصوصی (Privat) هستند که خود این‏ها هم انواع و اقسام دارند. بیمارستان‏هایی که در تملک شهرداری‏ها هستند.بیمارستان‏هایی که در تملک کلیساها و نهادهای مذهبی هستند و یا بیمارستان‏هایی که کاملاً خصوصی‏ اند و زیر نظر بخش خصوصی اداره می‏شوند.

رزیدنتی پزشکی دوره فلوشیپ

پس از اتمام تحصیل در دوره رزیدنسی شما می توانید در دوره فلوشیپ مربوط به تخصص خود شرکت کنید.در این دوره مهارت های عملی پزشکی در تخصص موردنظرتان افزایش می یابد.گذراندن این دوره برای تمام پزشکان ضروری است.

تنها پزشکانی که قصد دارند در بیمارستان های بزرگ کار و یا تدریس کنند باید این دوره را بگذرانند. ممکن است یک سال دوره رزیدنسی به دوره فلوشیپ داوطلبان اضافه شود.معمولا برای هر تخصص دوره های فلوشیپ گوناگونی وجود دارد.

در طول دوره فلوشیپ حقوق دریافت می کنید.برای مثال پزشکان در آمریکا برای دوره فلوشیپ سالانه بین 54,107 تا 71,167 دلار حقوق دریافت می کنند.
میزان حقوق پزشکان در دوره فلوشیپ به اینکه چند سال از زمان دریافت مدرک پزشکی شان گذشته باشد، بستگی دارد. هر چه این مدت طولانی‌تر باشد حقوق پزشک متخصص بیشتر می شود.

بیشتر دانشگاه های پزشکی برای دوره فلوشیپ بورسیه های زیادی را ارائه می دهند شما هم می توانید از این بورسیه ها استفاده کنید. اکثر پزشکان بین المللی می توانند برای دوره‌های فلوشیپ از دانشگاه های معتبر جهان بورسیه اخذ کنند.

شما می توانید با بررسی سایت دانشکده‌های پزشکی از فلوشیپ های ارائه شده برای تخصص خود مطلع شوید و برای ثبت نام در دوره های فلوشیپ اقدام کنید.

اگر قصد دارید رزومه تحصیلی و کاری خود را قوی کنید می توانید در دوره‌های فلوشیپ شرکت کنید. داشتن فلوشیپ می تواند بر میزان حقوق دریافتی شما تاثیر بگذارد.

گذراندن این دوره شما که قصد دارید در بیمارستان‌های بزرگ بین المللی مشغول به کار شوید، لازم است. داشتن فلوشیپ در رزومه کاری و تحصیلی در سراسر جهان یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود و درجه علمی را ارتقاء می‌بخشد.

 

مقاله پیشنهادی:

 

شیوه های رزیدنتی پزشکی پذیرش در دوره‌های تخصصی پزشکی آلمان

رزیدنتی پزشکی در انگلستانرزیدنتی پزشکی در آلمان

۱ – بدون دریافت حقوق و دستمزد (پزشک مهمان)

در این روش شما به عنوان گاست دوره تخصصی خود را بدون حقوق سپری می کنید. مدارک مهم موردنیاز برای اخذ این نوع از پذیرش عبارتند از:
• مدرک زبان برای اخذ اجازه کار و ویزا شما باید مدرک B2 آلمانی را داشته باشید.

• مدرک بورسیه یا نامه حمایت مالی (Stipendium) یعنی گواهی مبنی بر دریافت مبلغی از یک کلینیک یا بیمارستان یا سازمان دولتی در کل مدت زمان تحصیل از ایران می‌باشد.

در اکثر ایالت ها این گواهی حتماً باید از سازمان دولتی باشد و بعضی ایالت ها گواهی کلینیک یا بیمارستان خصوصی را نیز قبول نمی کنند.
چون در آلمان کار در دوره رزیدنتی بدون دریافت پول امکان‌پذیر نمی‌باشد و شما با دادن این گواهی مدعی می‌شوید که مبلغی را ماهیانه از کشور خود دریافت می‌کنید.

۲- با دریافت حقوق و دستمزد

در این روش شما به عنوان اسیستانت (Assistenzärtz)دوره تخصصی خود را با حقوق سپری می کنید
عملاً شانس کمتری برای گرفتن پذیرش به عنوان اسیستانت با حقوق کامل برای پزشکان غیراروپایی وجود دارد.
این سخن در مورد بیمارستان‌های دانشگاهی صادق است ولی در بیمارستان‌های آکادمیک و خصوصی امکان دریافت حقوق وجود دارد.

Share on telegram
ارسال مقاله در تلگرام
Share on twitter
توییت مقاله در توییتر
Share on whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
Share on email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله

در پرسش و پاسخ مرتبط با این مقاله شرکت کنید تا سوالات شما توسط کارشناسان آوات پاسخ داده شوند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *