مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

شرایط دوره فلوشیپ پزشکی در استرالیا

خلاصه مقاله : فلوشیپ پزشکی در استرالیا یا دوره تکمیلی تخصصی یکی از دوره‌های تحصیلی تکمیلی پزشکی، روانشناسی و... که پس از تکمیل دوره رزیدنسی می‌باشد. بعد از فارغ التحصیلی که بعد از اتمام دوره های تحصیلی و اگر به دنبال آموزشی بدنبال قوی کردن رزومه خود و افزایش مهارت های تخصصی خود می باشید باید این دوره را بگذرانید و طول دوره از چند ماه تا حداکثر دو سال بطول می انجامد و گذراندن دوره نیاز به تخصص دارد و دوره ای تکمیلی است.در ادامه به بررسی شرایط تحصیل این دوره در استرالیا می پردازیم.
شرایط دوره فلوشیپ پزشکی در استرالیا

شرایط دوره فلوشیپ پزشکی در استرالیا

فهرست مقاله
شرایط دوره فلوشیپ پزشکی در استرالیا
شرایط دوره فلوشیپ پزشکی در استرالیا

فلوشیپ پزشکی در استرالیا یا دوره تکمیلی تخصصی یکی از دوره‌های تحصیلی تکمیلی پزشکی، روانشناسی و… که پس از تکمیل دوره رزیدنسی می‌باشد که مهارت های عملی و تجربی فارغ التحصیلان را افزایش می دهد که پس از تکمیل دوره تخصص گذرانده می‌شود.

بعد از فارغ التحصیلی که بعد از اتمام دوره های تحصیلی و اگر به دنبال آموزشی بدنبال قوی کردن رزومه خود و افزایش مهارت های تخصصی خود می باشید باید این دوره را بگذرانید و طول دوره از چند ماه تا حداکثر دو سال بطول می انجامد و گذراندن دوره نیاز به تخصص دارد و دوره ای تکمیلی است.

معمولاً برای هر رشته تخصصی پزشکی در چند موضوع عمده دوره‌های فلوشیپی در نظر گرفته می‌شود که متخصصان واجد شرایط می‌توانند در آن شرکت کرده و فارغ‌التحصیل شوند.

طول دوره فلوشیپ بسته به نظر استادان مربوطه آن دارد و در حدود ۱۸ ماه است. این اصطلاح در گروه‌های علمی دیگر نیز با شرایط متفاوتی کاربرد دارد که مثلاً در رشته‌های مهندسی معرف دوره تحصیلی متفاوتی است.

فلوشیپ‌های پزشکی در بسیاری از کشورهای دنیا ارائه می‌شود و موجب افزایش سطح علمی پزشکان می‌گردد. برای مثال یک متخصص چشم می‌تواند دوره تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) در رشته قرنیه را بگذراند.

البته اصطلاح فلوشیپ ممکن است در سایر رشته‌های غیرپزشکی نیز با عناوین مختلفی به کار برده شود.در ادامه با شرایط فلوشیپ پزشکی در استرالیا آشنا خواهید شد.

 تحصیل پزشکی استرالیا

مدارس پزشکی استرالیا در تخصص های بسیار زیادی شرایطی استثنایی را برای دانش آموزان و دانشجویان فراهم می کنند.

برخی از مدارس پزشکی در استرالیا از دانشکده های مختلف پزشکی مانند دندان پزشکی در کنار سیستم تحصیلی خود بهره می برند.علاوه بر این ، مدارس پزشکی استرالیا می توانند به صورت جامع ، بیمارستان ، خدمات بیمارستانی و مراکز درمانی را در سیستم خود دارا باشند.

ورود به این مدارس پزشکی با رقابت شدیدی از سوی متقاضیان در استرالیا همراه است.البته این رقابت به نوع و کیفیت این مدارس نیز بستگی زیادی دارد گرچه ورود و گزینش متقاضیان فراتر از از تست های معمول و امتیاز نهایی آن می باشد.

دلایل متعددی برای دانشجویان متقاضی تحصیل پزشکی استرالیا وجود دارد.دانشجویان خارجی ممکن است خواستار تجربه ای فرا مرزی باشند و یا کیفیت تحصیل پزشکی استرالیا را به نسبت محل زندگی اولیه خود بهتر بدانند.

به طور کلی ،استرالیا سیستم آموزشی پزشکی با کیفیتی را در سراسر کشور خود ارایه می دهد.

این شرایط را اگر در کنار سبک زندگی راحت و صمیمانه استرالیایی یا همان (آسی) قرار دهید ، مطمئناً این تصمیم را درست و عالی خواهید یافت.

برای مطالعه ی بیشتر در زمینه پزشکی در استرالیا به مقاله ی  تحصیل پزشکی در استرالیا نگاهی بیندازید.

شرایط شرکت در دوره ی فلوشیپ پزشکی استرالیا

برای تحصیل فلوشیپ پزشکی در آلمان موارد زیر را مطالعه نمایید:

شرکت در امتحان پیش کارورزی اگر مدرک شما توسط کارشناسان اداره کل دانش آموختگان تایید شده است الزامی می باشد.
جهت شرکت در امتحان کارورزی درصورتی که طول دوره تحصیلی (علوم پایه و بالینی) شما از 6 سال کمتر باشد ، ملزم به طی کردن این دوره خواهید بود.

طول دوره تحصیلی در مقطع دکترای پزشکی عمومی حداقل شش سال است که 2 سال مربوط به دوره علوم پایه و 4 سال مربوط به دوره بالینی می باشد.

برخی از دانش آموختگان رشته پزشکی در خارج از کشور از گذراندن دوره کارورزی به مدت 18 ماه معاف می باشند البته به صورت مشروط ممکن است شما هم از این مزایا بهره مند باشید.

شرایط دوره فلوشیپ پزشکی در استرالیا
شرایط دوره فلوشیپ پزشکی در استرالیا

همچنین شما برای تحصیل ملزم به گذراندن 3 ماه دوره کارورزی در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی ایران درصورت آشنایی با نظام آموزشی بهداشتی درمانی کشور ایران هستید.

تحصیل در رشته پزشکی عمومی در صورت قبولی در یکی از امتحانات زیر از شرکت در امتحان پیش کارورزی معاف خواهید شد.
ضمن اینکه این امتحانات تعیین کننده ی مدت زمان لازم جهت حضور در دوره طرح می باشد .لازم به ذکر است که مدت زمان لازم در دوره کارورزی در مقطع پزشکی عمومی حداقل 18 ماه می باشد.این امتحانات شامل:

 

1

 قبولی در امتحانات ECFMG یا USMLE آمریکا و کانادا

2

 قبولی در PLAB رشته پزشکی انگلستان

3

 قبولی درکنکور انترنی فرانسه

4

 قبولی در امتحانات نهایی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

شرایط عمومی تحصیل دوره پزشکی در استرالیا

کشور استرالیا با جمعیت ۲۵ میلیونی بزرگترین کشور در اقیانوسیه و از نظر مساحت ششمین کشور بزرگ دنیا محسوب می شود. اگر متقاضی تحصیل پزشکی در استرالیا هستید. قطعاً از شنیدن آنکه استرالیا با وجود داشتن جمعیت ۲۵ میلیونی پس از بریتانیا و آمریکا از نظر تعداد دانشجویان بین المللی در رده سوم قرار دارد شگفت زده خواهید شد.

با توجه به این مسئله که ۷ مورد از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در این کشور قرار دارد. آنقدرها هم دور از ذهن نیست. کشور استرالیا با ارائه ۲۲٫۰۰۰ دوره تحصیلی در ۱٫۱۰۰ موسسه آموزشی بالاتر از آلمان. هلند و ژاپن در جایگاه هشتم رنکینگ جهانی سیستم های ملی آموزش عالی قرار گرفته و پذیرای دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل پزشکی در استرالیاست.

بر اساس آخرین رنک بندی موضوعی QS از دانشگاه های دنیا پنج مورد از دانشگاه های استرالیا در فهرست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند.

به طوری که دانشگاه سیدنی، دانشگاه ملبورن، دانشگاه مانش، دانشگاه کوئینلند و دانشگاه UNSW به ترتیب در جایگاه پانزدهم. نوزدهم، بیست و نهم، چهل و دوم و پنجاهم دنیا قرار گرفته اند.

تحصیل پزشکی در استرالیا مستلزم گذراندن دو مقطع لیسانس (لیسانس پزشکی عمومی و لیسانس جراحی) و تحصیلات تکمیلی (دکترای پزشکی) است. که بسته به نوع دانشگاه در استرالیا ممکن است یکی از این دوره ها ارائه شود.

مقاله پیشنهادی:شرایط تحصیل رایگان پزشکی در خارج از کشور

شرایط ورود به دوره فلوشیپ پزشکی

شرایط دوره فلوشیپ پزشکی در استرالیا
شرایط دوره فلوشیپ پزشکی در استرالیا

به طور کلی صلاحیت برای ورود به رشته پزشکی در استرالیا را می توان در دو بخش بررسی نمود:

 • دوره ورودی پزشکی (دکترای پزشکی: ۴ ساله)
 • دوره لیسانس پزشکی (لیسانس پزشکی عمومی، لیسانس جراحی: ۶ ساله)

در دوره ورودی پزشکی صلاحیت افراد برای ورود به این دوره بر اساس سه فاکتور سنجیده می شود:

 1. معدل دوره لیسانس (GPA)
 2. نمره آزمون استعداد تحصیلی

مصاحبه ( بسته به دانشکده این مصاحبه می تواند در قالب MMI )نوعی فرمت مصاحبه سنتی و یا گفتگوی غیر رسمی به شکل حضوری و یا از راه دور باشد.

برای تحصیل پزشکی در استرالیا برای ورود به این دوره لازم است. نمره بالایی را در مقطع لیسانس اخذ نموده و حداقل نمره لازم را در آزمون استعداد تحصیلی کسب کرده باشید.

اگر علاقه مند به تحصیل پزشکی در استرالیا هستید. برای ورود به برخی از دانشگاه های استرالیا همچون دانشگاه ملبورن و دانشگاه مانش برای تحصیل پزشکی عمومی. اغلب ملزم به گذراندن واحدهای پیش نیاز (عمدتا در زمینه آناتومی، فیزیولوژی و بیوشیمی ) می شوید.

آزمون های استعداد تحصیلی در استرالیا GAMSAT و MCAT نام دارند. آزمون GAMSAT دو بار در طول سال در ماه های مارس و سپتامبر برگزار می گردد. این آزمون به شکل حضوری برگزار می شود و امکان برگزاری به شکل آنلاین را ندارد.

آزمون مذکور ماهیت و میزان توانایی های کسب شده طی تجارب و آموزه های قبلی را مورد ارزیابی قرار می دهد. آزمون مذکور در سه بخش استدلال در علوم انسانی و علوم اجتماعی، ارتباط کتبی و استدلال در علوم زیستی و فیزیکی برگزار می شود.

شرکت در آزمون MCAT از الزامات مهم اکثر دانشکده های پزشکی آمریکا و کانادا نیز محسوب می شود. برای ورود به دوره پزشکی عمومی استرالیا لازم است در آزمون MCAT حداقل نمره ۵۰۰ را کسب کنید.

در دوره لیسانس پزشکی نیز برای تحصیل پزشکی در استرالیا ملزم به رعایت برخی نکات هستید. به عنوان مثال، لازم است میزان توانایی خود را از طریق نمرات دوره A-Level و یا دوره های لیسانس بین المللی و غیره به اثبات برسانید، و در آزمون استعداد تحصیلی و یک مصاحبه شرکت کنید.

سوال های متداول فلوشیپ پزشکی در استرالیا

🙋‍♀️1.آزمون GAMSAT چیست؟

 • اگر متقاضی تحصیل لیسانس دندانپزشکی در استرالیا جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های علوم پزشکی این کشور هستید. باید قبل از هر چیزی در آزمون دانشکده پزشکی استرالیا (GAMSAT) شرکت کنید و نمره ی قبولی را کسب کنید.حداقل نمره قبولی در این آزمون در حدود 50 می باشد.

🙋‍♀️2.برای پذیرش دندانپزشکی در استرالیا چه مدرک زبانی نیاز است؟

 • یکی از مدارک لازم برای پذیرش دندانپزشکی مدرک آزمون زبان انگلیسی IELTS با حداقل نمره 7 می باشد.

🙋‍♀️3.امکان  کار پس از تحصیل در استرالیا وجود دارد؟

 • تا 18 ماه پس از پایان تحصیلات, دانشجویان میتوانند به دنبال کار بگردند و مشغول به کار شوند .

🙋‍♀️4.تحصیل دندانپزشکی در استرالیا چه مدت طول میکشد؟

 • مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در استرالیا یک دوره ی شش ساله است. هزینه ی تحصیل این رشته بسته به دانشگاه انتخابی و محل تحصیل انتخابی شما متغیر است. اما به طور میانگین هزینه ی تحصیل در این رشته سالیانه حدود 30 تا 60 هزار دلار استرالیا است.

🙋‍♀️5.فلوشیپ پزشکی چه مدت طول می کشد؟

 • معمولا این دوره کوتاه است و از چند ماه تا حداکثر دو سال به طول می انجامد.

🙋‍♀️6.مزیت گذراندن دوره ی فلوشیپ پزشکی چیست؟

 • این دوره سبب افزایش آگاهی و دانش دانشجویان میشود و تجربه های عملی آنها را افزایش می دهد.

🙋‍♀️7.امکان دریافت بورسیه برای دوره های فلوشیپ پزشکی وجود دارد؟

 • برخی کشورها و دانشگاه ها برای این دوره ها بورسیه ای در نظر گرفته اند.

🙋‍♀️8.بدون داشتن مدرک زبان میتوان به تحصیل دندانپزشکی مشغول شد؟

 • برای تحصیل دندان پزشکی در استرالیا اخذ پذیرش بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست پس ارائه مدرک زبان آیلتس 6.5 الزامی است.

 

اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!