انگلستان, تحصیلی

تحصیل پزشکی در انگلستان

تحصیل پزشکی در کشور انگلستان

تحصیل پزشکی در انگلستان می‌تواند جهان تحصیلی و شغلی‌تان و به طور کلی مسیر زندگی آینده‌تان را زیر و رو کند. تحصیل پزشکی در انگلستان متقاضیان بسیار زیادی از جای جای جهان دارد. اینکه در یک کشور پیشرفته و توسعه‌یافته آن هم انگلستان، بتوانید به تحصیل در رشته‌ای مثل پزشکی مشغول شوید بدین معناست که دانش، لیاقت و البته اراده قابل‌تحسینی دارید.

از آنجا که بخش عمده‌ای از سؤالات در خصوص ویزای تحصیلی انگلستان ، به تحصیل پزشکی در انگلستان، دانشگاه‌ها، هزینه‌ها، مدرک زبان، مزایا و موضوعاتی از این دست مربوط می‌شود، مقاله‌ی حاضر را به این موضوع اختصاص داده‌ایم تا توانسته باشیم یک منبع اطلاعاتی مفید را در اختیار متقاضیان محترم تحصیل پزشکی در انگلستان قرار دهیم.

تحصیل پزشکی در کشور انگلستان

تحصیل پزشکی در کشور انگلستان

چرا تحصیل پزشکی در انگلستان؟

 

برای تحصیل پزشکی دلایل بسیاری وجود دارد. اولاً واضح است که خودِ رشته پزشکی از آن دست رشته‌هایی است که تحصیل در آن، ضامن یک آینده کاری مطمئن و پرُدرآمد و نیز شأن و پرستیژ اجتماعی کم‌نظیر برایتان خواهد بود.

حال چه رسد به اینکه محل تحصیلتان در رشته پزشکی، انگلستان پُرآوازه باشد که این امر به‌خودی‌خود بر اعتبار تحصیلی و حرفه‌ای‌تان خواهد افزود. تحصیل پزشکی در انگلستان در مقایسه با کشورهای انگلیسی‌زبان دیگر مثل آمریکا یا استرالیا، مزایای خاص  خود را دارد. یکی از این مزایا، طول مدت تحصیل پزشکی در انگلستان است که چیزی حدود 5 سال بوده که در مقایسه با گزینه‌های دیگر زمانِ نسبتاً کوتاه‌تری می‌باشد.

اعتبار فوق‌العاده‌ی دانشگاه‌ها و کالج‌های پزشکی در انگلستان ویژگی دیگری است که جذابیت تحصیل پزشکی در این کشور را مضاعف می‌کند. دوره‌های پزشکی در انگلستان بر اساس معتبرترین و به‌روزترین منابع درسی تدریس می‌شوند و وجود تجهیزات مدرن پزشکی و آزمایشگاهی و زیرساخت‌های بسیار قدرتمند آموزشی، بر کیفیت فرایند تحصیلی‌تان می‌افزاید.

یک ویژگی دیگر کشور انگلستان که جذابیت آن را به‌عنوان یک مقصد مناسب جهت تحصیل رشته پزشکی در یک کشور انگلیسی‌زبان افزایش می‌دهد، فاصله بسیار نزدیک آن با کشورمان، ایران در مقایسه با کشورهای دیگر است. تحصیل پزشکی در انگلستان این فرصت را برایتان فراهم می‌کند که به جای ماجراجویی در نقاط بسیار دوری مثل نیوزلند، آمریکا یا استرالیا که می‌تواند دشواری و هزینه سفر را زیاد کند، یک انتخاب نزدیک و مقرون به صرفه داشته باشید.

علاوه بر تمام موارد مذکور، کشور انگلستان تسهیلات و فرصت‌های ویژه‌ای را نیز در اختیار دانشجویان رشته پزشکی قرار می‌دهد. مثلاً اینکه پس از گذشت چند ماه به‌عنوان یک دانشجوی پزشکی تحت پوشش کاملاً رایگان خدمات بیمه‌ی سلامت قرار می‌گیرید.

این فرصت‌های ویژه در زمینه هزینه‌های تحصیلی نیز وجود دارد. برخورداری از خدمات تفریحی و ورزشی رایگان یا همراه با تخفیف‌های عالی، یکی دیگر از امتیازاتی است که به دانشجویان رشته پزشکی در انگلستان تعلق می‌گیرد.

 

هزینه تحصیل پزشکی

احتمالاً الآن فکرتان حول این سؤال می‌چرخد که هزینه تحصیل پزشکی در انگلستان چقدر است؟ ابتدا باید اذعان کنیم که به طور کلی تحصیل در انگلستان فارغ از رشته تحصیلی، در مقایسه با بیشتر کشورهای اروپایی تا حدی گران‌تر است اما با توجه به آنچه گفتیم، این اختلاف قطعاً ارزشش را دارد که برای تحصیل پزشکی  دست به جیب شوید!

البته این گزاره صرفاً محدود به تحصیل نیست و در کل، متوسط هزینه‌های زندگی در انگلستان نیز در مقایسه با سایر گزینه‌ها، بیشتر است. برگردیم به اصل موضوع! حتماً می‌دانید هزینه تحصیل پزشکی با توجه به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید رقمی متغیر است اما به طور میانگین می‌توان گفت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در این کشور چیزی حدود 35 الی 40 هزار یورو در سال برایتان آب می‌خورد که با یک محاسبه سرانگشتی با حدود 3000 یورو در ماه معادل است.

البته این رقم بدون در نظر گرفتن هزینه‌های زندگی و اقامت در انگلستان است که برای آن نیز باید چیزی حدود 1000 الی 1200 یورو در ماه کنار بگذارید. در واقع قبل از مجوز اخذ ویزای تحصیلی، اسنادی که به سفارت انگلستان تحویل می‌دهید باید گواهی دهند که از تمکن مالی کافی برای پوشش این هزینه‌ها برخوردار هستید.

البته به‌عنوان یک دانشجوی پزشکی در صورت برخورداری از شرایط خوب تحصیلی، می‌توانید نیم‌نگاهی هم به استفاده از کمک‌هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی داشته باشید. مثلاً اگر تا دو سال اول تحصیل پزشکی ، نمراتتان آن‌قدر عالی باشد که جزء دانشجویان ممتاز دانشگاه یا کالج باشید، می‌توانید از این فرصت و اصطلاحاً از امتیاز شاگرداولی‌تان استفاده کرده و از سال سوم به بعد از بورسیه‌های تحصیلی بهره‌مند شوید.

 

دانشگاه‌های پزشکی در انگلستان

انگلستان بیش از 30 کالج و مرکز دانشگاهی معتبر برای تحصیل در رشته پزشکی دارد. لندن، منچستر، ساوتهمپتون، بیرمنگام، برایتون، بریستول و کاونتری از جمله شهرهایی هستند که می‌توانید برای پزشکی انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که تحصیل در انگلستان، در واقع به معنای تحصیل در کلیه بخش‌های پادشاهی بریتانیای کبیر است که علاوه بر خودِ انگلستان، کشورهای ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی را نیز شامل می‌شود. در نتیجه شهرهایی مثل گلاسکوی اسکاتلند و کاردیف ولز نیز می‌توانند به‌عنوان یک مقصد برای تحصیل در رشته پزشکی باشند.

 

مدرک زبان

مدرک زبان یکی از الزامات بسیار مهم برای تحصیل پزشکی ست. از آنجا که قرار است در یک کشور انگلیسی‌زبان درس بخوانید، طبیعی است که باید مهارت بالایی در زبان انگلیسی داشته باشید. این امر هم برای تحصیل و هم اساساً برای زندگی در انگلستان بسیار حائز اهمیت است. برای تحصیل پزشکی باید حداقل نمره 7 در آزمون آیلتس را کسب کرده باشید که مستلزم برخورداری از سطح نسبتاً بالایی از دانش زبان است.

ضمناً این نمره فقط در شرایطی موردقبول قرار می‌گیرد که نمراتِ مجزایتان در هر یک از مهارت‌های چهارگانه یعنی Reading، Writing، Listening و Speaking نیز نباید کمتر از 6.5 باشد. بنابراین برای تحصیل پزشکی در انگلستان، تقویت زبان انگلیسی را در اولویت برنامه‌هایتان قرار دهید.

 

آینده شغلی تحصیل پزشکی

 

ناگفته پیداست که آینده شغلی فارغ‌التحصیلان پزشکی ، کاملاً تضمین‌شده و روشن است. پس از فراغت از تحصیل به‌عنوان یک پزشک می‌توانید در بیش از 50 حوزه مشغول به کار شوید. البته اگر هم بخواهید می‌توانید دوره‌های تخصصی پزشکی را در زمینه‌هایی مثل جراحی، داروسازی، بیهوشی و … پشت سر گذاشته و مدرک تخصصتان را اخذ نمایید.

منبع: سفارت انگلستان

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *