مشاوره تلفنی

021-88555626

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

ساعات کاری

شنبه الی چهارشنبه 9:30 تا 17:30 پنجشنبه 9:30 تا 13:30

تحصیل پزشکی در کشور روسیه

خلاصه مقاله : رشته های پزشکی از جمله رشته های پر طرفدار در دانشگاه های روسیه می باشد که شرایط پذیرش آنها بسیار آسان تر از سایر کشورهای اروپایی می باشد. عدم محدودیت سنی از مزایای خوب دانشکده های پزشکی روسیه می باشد که این امکان را برای تمامی علاقه مندان پزشکی فراهم می کند که فارغ از هر سنی برای تحصیل در این رشته ها اقدام کنند.در این مقاله اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار خواهیم داد.
تحصیل پزشکی در کشور روسیه

تحصیل پزشکی در کشور روسیه

فهرست مقاله
تحصیل پزشکی در کشور روسیه
تحصیل پزشکی در کشور روسیه

تحصیل پزشکی در کشور روسیه و در دانشگاه های معتبر این کشور در مقاطع مختلف و رشته های مختلف امکانپذیر می باشد. افرادی که قصد تحصیل در رشته های مهندسی و پزشکی دارند، روسیه از جهات مختلف به عنوان یک انتخاب عالی برای آنها تلقی میشود. در مقالات دیگر درباره موضوعات پزشکی در روسیه توضیحات کاملی را قرار داده ایم شما عزیزان می توانید به مقاله های با نام …. و …. مراجعه کنید.

مدت تحصیل در رشته ی پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در کشور روسیه
تحصیل پزشکی در کشور روسیه

از رشته های تحصیلی که علاقه مندان به تحصیل در روسیه را به خود جذب می کنند. رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی است. دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی روسیه از سطح علمی بسیار بالایی در جهان برخوردارند. و مدارک آن ها مورد تایید همه کشورهای دنیا می باشد. دوره تحصیلی رشته پزشکی در روسیه چیزی در حدود 6 سال و دندانپزشکی در حدود 5 سال به صورت تمام وقت می باشد.

 

زبان تحصیل پزشکی در روسیه

 

تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد، در بعضی از تخصص ها مثل پزشکی و داروسازی تحصیل به زبان فرانسه و روسی هم امکان پذیراست. اگر که قصد تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی روسیه به زبان فرانسه یا انگلیسی دارید. باید مصاحبه انجام دهید. اگر هم که می خواهید در روسیه به زبان روسی تحصیل کنید، باید یک دوره ی 7 تا 10 ماهه قبل از شروع کورس تحصیلی زبان را بگذرانید و وارد دانشگاه شوید.

 

شرایط اخذ پذیرش پزشکی و دندان پزشکی از روسیه

تحصیل پزشکی در کشور روسیه
تحصیل پزشکی در کشور روسیه

پذیرش دانشجو در رشته پزشکی و دندان پزشکی برخلاف شرایط تحصیل پزشکی در انگلستان بدون آزمون انجام می گیرد. و برای تحصیل در رشته پزشکی یا دندان پزشکی باید دارای مدرک دیپلم ریاضی یا تجربی، با معدل حداقل 17 باشید. تدریس در این کشور به دو زبان روسی و انگلیسی انجام میگیرد.

 

طول مدت تخصص پزشکی در روسیه

 

طول دوره تحصیل بستگی به تخصص پزشکی و گرایش انتخاب شده دارد؛ به عنوان مثال، مدرک لیسانس در مراقبت های پرستاری پس از چهار سال تحصیل، اعطا می‌شود. مدرک جراحی نیاز به هشت تا نه سال مطالعه دارد.

تخصص های پزشکی، مانند متخصص پوست، متخصص گوارش، متخصص ارتودنسی یا متخصص قلب و عروق پس از تکمیل دوره تئوری تخصص، نیاز به کارآموزی دارند. طول دوره کارآموزی دو تا چهار سال است که بسته به تخصص و دانشگاه انتخاب شده متفاوت می‌باشد.

سر فصل دروس پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در کشور روسیه
تحصیل پزشکی در کشور روسیه

 

1

ترم اول

زیست شناسی، شیمی عمومی، فیزیک عمومی، زبان لاتین، زبان روسی، شیمی بیوارگانیگ و…

2

ترم دوم

زیست شناسی، انفورماتیک پزشکی (علم کامپیوتر در پزشکی)، ریاضی و انفورماتیک، بافت شناسی، جنین شناسی، سیتولوژی یا بافت شناسی، زبان لاتین، زبان روسی و…

3

ترم سوم

آناتومی، بیوشیمی، هیستولوژی (بافت شناسی)، جنین شناسی، سیتولوژی، فیزیولوژی انسان، زبان روسی و…

4

ترم چهارم

بیوشیمی، بیوگرافی، میکروبیولوژی، فیزیولوژی انسان، آناتومی، مقدمه ای بر بیماری های داخلی، رادیولوژی، بهداشت و…

 

تفاوت بین پزشکی عمومی و تخصص و فوق تخصص در روسیه

 

بعد از اتمام دوره هفت الی هشت ساله دوره پزشکی، به کسانی که دوره 7 ساله را با موفقیت به اتمام رسانده اند، پزشک عمومی گفته می شود. اگر پزشکان عمومی قصد ادامه تحصیل در یکی از گرایشات پزشکی را داشته باشند، باید در آزمون دستیاری یا رزیدنتی برای آن تخصص شرکت کنند. مدت زمان دوره رزیدنتی یا دستیاری با توجه به تخصص مورد مطالعه متغیر است، اگر تمایل داشته باشید دکترا یا فوق تخصص را در یک گرایش یا تخصص کسب کنید. یک دوره یک ساله را به نام دکترا باید پاس کنید و سپس بعد از دفاع از تز دکترا می توانید مدرک فوق تخصص خود را بگیرید.

 

مدرک زبان برای تخصص پزشکی در روسیه

برای دوره های تخصصی شما باید دوره ی 6 ماهه ی مکالمه ی زبان روسی به همراه دوره‌ی اصلی پزشکی در سال اول تحصیل خود بگذرانید. این امر برای کمک به شما در طی مراجعه های بالینی و همچنین تعامل در بیمارستان با با بیماران در کشور روسیه است. که به راحتی بتوانید با آن ها ارتباط برقرار کنید. پرداخت ها و هزینه ها برای این دوره زبان روسی که در طی 6 ماه انجام می‌شود حدودا  1000 دلار است.

 

هزینه تحصیل در رشته پزشکی

 

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در روسیه به نسبت شرایط تحصیل در آمریکا،ارزان تر است. در ابتدا هزینه ای به عنوان هزینه ثبت نام و عوارض پذیرش در ترم یک از دانشجو گرفنه می شود. که هزینه هر کدام 200 دلار است. این هزینه ها نسبت به محل و نوع دانشگاه ها متفاوت است.

 

مدارک پذیرش از دانشگاه های پزشکی روسیه

ارائه مدارک زیر جهت درخواست پذیرش از شرایط تحصیل پزشکی در روسیه و دانشگاه های این کشور محسوب می شود.

 • تکمیل فرم درخواست
 • مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی ( نمره دروس فیزیک ، شیمی و زیست شناسی برای پذیرش مهم است )
 • پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه پذیرش

مدارک لازم برای دوره دندان پزشکی

برای ویزای دانشجویی پس از دریافت “نامه دعوت به تحصیل” از وزارت مهاجرت فدراسیون روسیه، دانش آموزان باید به سفارت / کنسولگری روسیه در کشور خود برای درخواست ویزای دانشجویی مراجعه کنند.
اسناد زیر لازم است:

 • پاسپورت معتبر.
 • فرم درخواست ویزا به طور کامل تکمیل و امضا شده.
 • دو عکس پاسپورت اندازه یک عکس 35 میلیمتر × 45 میلیمتر با پس زمینه سفید.
 • نامه پشتیبانی از ویزا از دانشگاه یا کالج و کپی نامه پذیرش از دانشگاه یا کالج.
 • گواهی ایدز (آزمایش اچ آی وی).
 • اسناد مورد نیاز برای همراهی در روسیه
 • گذرنامه (معتبر برای کمتر از 2 سال)
 • ویزای دانشجویی
 • کارت مهاجرت (که در طول پرواز یا در فرودگاه ارائه می شود باید توسط دانشجویان تکمیل شود و پس از ورود به روسیه به گمرک در فرودگاه ارائه شود)
 • گواهی بهداشتی پزشکی، از جمله نتایج X-Ray قفسه سینه
 • نتیجه تست منفی ایدز
 • 12قطعه عکس پاسپورت (3 × 4 سانتیمتر) برای همان ماه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دندانپزشکی در روسیه به مقاله ی  تحصیل دندانپزشکی در روسیه بدون آزمون ورودی  مراجعه کنید.

دانشگاه های پزشکی معتبر روسیه

تحصیل پزشکی در کشور روسیه
تحصیل پزشکی در کشور روسیه

نام تاریخ پزشکی دانشگاه پرمیوم به اکتبر 1916 می رسد به ، زمانی که E.A. ، Perm state university دانشکده پزشکی دانشگاه پرم تاسیس شد. در سال اول، حدود 350 پزشک در دانشکده پزشکی پذیرفته شدند که 70 درصد از دانشجویان را تشکیل دادند.

دانشگاه اوگانربرگ در ماه آگوست 1994 تاسیس شد. اولین دورهOrenburg State Medical university پزشکان در ماه مه سال 1946 فارغ التحصیل شدند. با تصمیم کمیته دولتی روسیه در دانشکده عالی، موسسه در 15 ژوئیه 1994 به دانشگاه پزشکی دولتی اورنبرگ تبدیل شد.

به سال 1902 هنگامی که دوره های آموزشی برای تاریخچه آکادمی پزشکی  State Medical Academyدانشجویان دندانپزشکی تنظیم شدند ، باز می گردد. در سال 1936 موسسه دندانپزشکی لنینگراد تاسیس شد. در سال 1954 با تصمیم دولت شوروی، موسسه از لنینگراد به شهر کالینین منتقل گردید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر دانشگاه های روسیه به مقاله لیست دانشگاه های روسیه مراجعه کنید.

عوامل دیگر موثر برای تحصیل پزشکی در روسیه

 

با توجه به اینکه روسیه دارای دانشگاه های پزشکی و دندانپزشکی معتبر بین المللی نیز هست. و جاذبه های طبیعی، آثار تاریخی و مردمان خونگرم روسیه نیز بر این جذابیتها می افزاید.

کیفیت دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه بسیار بالا است. دانشگاه های پزشکی در کشور روسیه از برنامه درسی بین‌المللی پیروی می‌کنند. علاوه بر تحصیل؛ هزینه زندگی در روسیه بسیار پایین بوده و همچنین زیرساخت های با کیفیت برای دانشجویان بین‌المللی برای داشتن زندگی راحت و با هزینه کم فراهم می‌کند. دولت روسیه نگاهی دقیق به دانشگاه های پزشکی و کمک به حفظ استانداردهای نظام آموزش عالی پزشکی در کشور خود دارد.

 

شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر  همه روزه از ساعت 9 الی 18 با موسسه مهاجرتی آوات تماس حاصل فرمایید و با وکلای مجرب ما مشاوره شوید.  همچنین شما می توانید فرم ارزیابی ما را پر کرده و از طریق آن مشاوران ما شرایط شما را بررسی میکنند و برای ارائه مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.

لینک مفید :سفارت روسیه

سوال های متداول

🙋‍♀️1.تحصیل در دوره پزشکی عمومی دانشگاه های روسیه چه مدت طول می کشد؟

 • طول دوره ی پزشکی عمومی در روسیه 6 سال است.

🙋‍♀️2.دانشگاه های پزشکی روسیه چه رشته هایی را ارائه می دهند؟

 • دانشکده های پزشکی روسیه دوره های پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، فیزیوتراپی و … را ارائه می کنند که حدود 50 دانشگاه پزشکی در سرتاسر روسیه وجود دارد.

🙋‍♀️3.آیا دانشگاه های پزشکی روسیه دارای اعتبار جهانی هستند؟

 • بر طبق اعلام مرکز آموزش و تحقیقات کشور روسیه، از 100 دانشگاه پزشکی برتر در لیست مدارس جهانی پزشکی که متعلق به سازمان بهداشت جهانی (WHO) است، 30 دانشگاه پزشکی کشور روسیه در این لیست قرار دارد.

🙋‍♀️4.طول سال تحصیلی در روسیه چه مدت است؟

 • یک سال تحصیلی در این کشور ۱۰ ماه طول می کشد و عموماً از ۱ سپتامبر آغاز می شود.

🙋‍♀️5.امکان کار در رشته ی دندانپزشکی در روسیه وجود دارد؟

 • در صورتی که پس از ۳ سال تحصیل در رشته دندانپزشکی به شرایطی رسیدید که از نظر دانش و سطح سواد دارای رتبه بالا از سوی دانشگاه شدید می توانید به سادگی در یکی از کلینیک های موجود در سطح شهر مشغول به کار شوید.

🙋‍♀️6.برای ورود به دانشکده های پزشکی روسیه باید دوره ای خاص گذراند؟

 • ورود به دانشگاه های روسیه نیاز به آزمون ورودی ندارد اما در صورت نیاز دانشجویان خارجی باید دوره ی پادفک را بگذرانند.

🙋‍♀️7.دوره ی پادفک چیست؟

 • دوره ی آمادگی زبان برای تحصیل در دانشگاه های روسیه است که برخی دروس مورد نیاز نیز در آن ارائه میشود.

🙋‍♀️8.هزینه های تحصیل در روسیه چه میزان است؟

 • هزینه و شهریه های تحصیلی در کشور روسیه, بستگی به رشته ی تحصیلی دارد و به طور میانگین کمتر از 15 هزار دلار در سال می باشد.

 

 

5 1 رای
به این مقاله امتیاز دهید
اشتراک گذاری در telegram
ارسال مقاله در تلگرام
اشتراک گذاری در twitter
توییت مقاله در توییتر
اشتراک گذاری در whatsapp
ارسال مقاله در واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل مقاله به دیگری
فهرست مقاله
مشترک شوید
مطلع شدن از طریق
guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شروع مشاوره
سلام
برای مشاوره در واتساپ اینجا کلیک کن!